gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit


logotyp partner serwisu E.ON Foton     W2


Intersoft

FibaroNoark

 Elektra   

polecamy


Instalacje PV dla twojej firmy - na co zwrócić uwagę?

aktualizacja: 05-07-2021, 10:46 – artykuł promocyjny


Do odnawialnych źródeł energii już się przyzwyczailiśmy i stały się one naszą codziennością. Przedsiębiorcy na całym świecie przekonali się do nich za sprawą znacznych oszczędności, jakie można osiągnąć, czerpiąc prąd z instalacji fotowoltaicznych i chętnie zakładają na terenie swoich firm niewielkie elektrownie fotowoltaiczne. W Polsce przy minimum formalności można uruchomić instalację do 50 kWp. Mimo tej wielkości taka instalacja jest inwestycją, którą trzeba starannie zaplanować, a najlepiej powierzyć jej realizację profesjonalistom.

fot.: Instalacja fotowoltaiczna HSK SOLAR na dachach hotelu Sofra w nadmorskim Mielnie. Pomimo ekstremalnie wymagających warunków (strefa brzegowa), zastosowano specjalną konstrukcję bezinwazyjną.Jako marka HSK Solar, polski producent branży oświetleniowej i dostawca energooszczędnych rozwiązań technologicznych HSK LEDY, realizuje projekty instalacji fotowoltaicznych dla firm i instytucji. Marka może pochwalić się bogatym portfolio ze wszystkimi wariantami instalacji, konstrukcjami inwazyjnymi i bezinwazyjnymi, na dachy płaskie i skośne, gruntowe mikroelektrownie słoneczne średniej i dużej mocy, a także instalacje elewacyjne. Eksperci marki radzą czytelnikom, co warto wziąć pod uwagę, decydując się na budowę instalacji fotowoltaicznej.

 

1. Dobry projekt

 

To podstawa przy każdej instalacji fotowoltaicznej, niezależnie od jej wielkości - przy średnich i dużych instalacjach wręcz kluczowy. Niestety wiele firm bagatelizuje kwestię zaprojektowania instalacji. Tymczasem warto zaufać doświadczeniu projektantów, którzy znajdą rozwiązania w pełni dostosowane do naszych potrzeb i możliwości konstrukcyjnych budynku.

 

Często konieczna jest ekspertyza nośności dachu i wizja lokalna - ze względu na bezpieczeństwo nie należy z niej rezygnować. Dobrze przygotowany projekt i plan instalacji gwarantuje bezproblemową realizację, a co najważniejsze - wieloletnią bezusterkową eksploatację - wyjaśnia projektant HSK Solar.

 

W ramach projektowania HSK Solar przygotowuje równolegle obliczenia uzysku energii, możliwości jej wykorzystania i czasu, w jakim inwestycja się zwróci. Specjaliści uwzględniają przy tym możliwe scenariusze rozwoju rynku energetycznego w kolejnych latach. Inwestor może też od razu pomyśleć o wygodnym finansowaniu oferowanym przez HSK Solar, w ramach którego inwestycja spłaca się sama - z różnicy na rachunkach za energię.

 

2. Komponenty

 

Warto dowiedzieć się, jakich komponentów używa wykonawca i podejmować współpracę z doświadczonymi firmami, korzystającymi ze sprzętu różnych producentów, którzy potrafią wskazać różnice, zalety i wady różnych rozwiązań, jasno uzasadnić różnice cen i dopasować najlepszą technologię dla danego inwestora.


- Nie każdy, kto chce korzystać w swojej firmie z fotowoltaiki, musi być od razu ekspertem w tej dziedzinie. W praktyce współpracy z nami jednak takim się staje. Nasi projektanci i instalatorzy mają świetne rozeznanie w ciągle zmieniających się technologiach i możliwościach. Bardzo istotna jest znajomość aktualnych regulacji prawnych i uwzględnianie prawdopodobnych zmian. Doradzamy, dobieramy rozwiązania i komponenty, mając na względzie wieloletni interes inwestora. Ten podstawowy to korzyści finansowe. Rozumiany nie jako zainstalować najwięcej kW za jak najniższą cenę, a raczej więcej energii z zainwestowanych środków w okresie eksploatacji. Liczy się także bezpieczeństwo, przykładamy do tego bardzo dużą wagę. Dzięki temu możemy rekomendować rozwiązania ściśle dopasowane do konkretnego inwestora, uczestniczymy w jego procesie decyzyjnym i bierzemy odpowiedzialność za efekty - mówi Piotr Marzec, prezes firmy.

fot.: Fotowoltaika HSK SOLAR na dachach Zakładów przetwórstwa tworzyw sztucznych Alpha Technology w Herbach


W niektórych sytuacjach budynek wymaga zastosowania nietypowych paneli mp. elewacyjnych, półprzezroczystych albo elastycznych. Może to być spowodowane konstrukcją budynku - niewielką nośnością dachu, wypukłą elewacją - albo względami estetycznymi (design budynku). Warto się odważyć i przekonać do takich rozwiązań, ale wdrażać je z głową - w ramach całego procesu, w którym projektant, dostawca i wykonawca to jeden podmiot, który weźmie odpowiedzialność za końcowy efekt.

 

3. Wykonanie

 

Ważny jest nie tylko dobry projekt, wysoka jakość i dopasowanie podzespołów. To na nic, jeśli instalacja nie zostanie wykonana solidnie i precyzyjnie. Wiele zależy od ekipy montażowej. HSK Solar stawia sobie za cel wykonywanie instalacji fotowoltaicznych, które będą działać przez kilkadziesiąt lat, a ich eksploatacja nie będzie sprawiać żadnego problemu. Instalacja musi być solidna, bezpieczna i estetyczna. Nawet jeśli projekt został przygotowany precyzyjnie, na etapie wykonania instalacji mogą pojawić się trudne do przewidzenia problemy. Wówczas ich rozwiązanie będzie zależeć od kompetencji instalatorów. Dlatego najlepiej zapoznać się z portfolio zrealizowanych instalacji danego montażysty i upewnić się, że ma własny, doświadczony zespół instalatorów.

fot.: Fotowoltaika HSK SOLAR na halach Małopolskiego Parku Logistycznego. Instalacja bezinwazyjna na lekkim dachu pokrytym membraną.


4. Bezpieczeństwo przeciwpożarowe

 

Każdy panel znajdujący się w oficjalnej dystrybucji na terenie Unii Europejskiej musi spełniać rygorystyczne normy i mieć odpowiednie certyfikaty. Każda większa instalacja musi też uzyskać akceptację inspektora ochrony ppoż. Ryzyko pożarowe to najważniejszy element bezpieczeństwa eksploatacji elektrowni fotowoltaicznej. Zapłon na instalacjach PV może być spowodowany przez czynniki zewnętrzne jak uderzenie pioruna, ale też z powodu błędów instalacyjnych, wadliwych komponentów czy źle przeprowadzonych napraw. Ryzyko pożaru trzeba minimalizować na każdym etapie inwestycji - od projektu po analizę parametrów instalacji po jej uruchomieniu. Projekt musi dokładnie spełniać normy. Równie istotna jest wysoka jakość i staranne wykonanie paneli. Jeśli montaż instalacji był niedbały, lutowanie nieprecyzyjne albo proces lutowania kiepski, z czasem na instalacji może dochodzić do powstawania zimnych lutów i przegrzewania się paneli.
Zagrożenie pożarowe to kolejna istotna przesłanka za tym, by instalację powiuerzyć specjalistom. Nie tylko zagwarantują poprawny montaż i działanie instalacji, ale pozwolą zaoszczędzić wiele czasu i energii, biorąc na siebie załatwienie formalności i kontakt ze strażą pożarną, która musi zostać powiadomiona o każdej instalacji powyżej 6,5 kWp.

Kontakt w sprawie produktów:

HSK LEDY
tel. (+48) 12 269 35 46
www: hskledy.com.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Fotowoltaika i systemy magazynowania energii - nowe przepisy od 1 kwietnia 2022 roku

Fotowoltaika i systemy magazynowania energii - nowe przepisy od 1 kwietnia 2022 roku

Instalacje fotowoltaiczne realizowane po 1 kwietnia 2022 roku, są rozliczane według... ¬ więcej...

 
Zmiany w fotowoltaice od 1 kwietnia 2022

Zmiany w fotowoltaice od 1 kwietnia 2022

Fotowoltaika staje się w Polsce coraz popularniejsza i stanowi ważną część systemu... ¬ więcej...

 
System EKTIN PV - kompleksowe rozwiązanie do nadzoru farm fotowoltaicznych

System EKTIN PV - kompleksowe rozwiązanie do nadzoru farm fotowoltaicznych

Zarządzanie farmami fotowoltaicznymi rozsianymi w różnych miejscach może... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet