gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

NTS Energy


Ogrzewanie nowego domu - przegląd ekologicznych rozwiązań

aktualizacja: 05-07-2021, 05:32 – artykuł promocyjny


Wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania domu to jedna z pierwszych i najważniejszych decyzji, jakie trzeba podjąć budując dom. W bezpośredni sposób wpływa na komfort użytkowania i koszty eksploatacji domu. Które rozwiązania grzewcze dostępne na rynku są warte uwagi i co jeszcze warto rozważyć przed podjęciem decyzji?

Ogrzewanie nowego domu - przegląd ekologicznych rozwiązań

Przy wyborze sposobu ogrzewania domu, trzeba brać pod uwagę własne preferencje i oczekiwania, ograniczenia działki, na której dom jest budowany i metraż przeznaczony na urządzenia instalacji grzewczej. Kluczowe jest jednak to, że budynek musi spełniać wymogi Warunków Technicznych 2021, definiujących dopuszczalne roczne zapotrzebowanie budynku na energię nieodnawialną do ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz do chłodzenia, wentylacji czy oświetlenia. WT 2021 mają więc duży wpływ na to, jakie urządzenie można zainstalować w budowanym domu.

 

Kocioł - ale jaki?

 

W przypadku działki z dostępem do gazu ziemnego wiele osób decyduje się na kocioł gazowy - ekonomiczne i ekologiczne źródło ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Dodatkowym plusem kotła kondensacyjnego gazowego jest wygoda obsługi, a w wersji dwufunkcyjnej niewielka powierzchnia potrzebna do instalacji - taki kocioł można nawet powiesić w kuchni. Jeśli jednak dom będzie duży, będzie w nim mieszkać duża rodzina, będą dwie łazienki, wówczas lepiej zdecydować się na kocioł jednofunkcyjny i dodatkowo podgrzewacz ciepłej wody użytkowej. To zagwarantuje komfortowe korzystanie z ciepłej wody, bez żadnych przerw przepływu czy obniżającej się temperatury strumienia wody - dzięki zasobnikowi można będzie podgrzać duży zapas wody.

Jeśli chcemy wykorzystywać odnawialne źródła energii, można wybrać wariant hybrydowy - zestawienie kotła z pompą ciepła. Dzięki odpowiedniej konfiguracji regulatora poszczególne urządzenia systemu grzewczego będą same włączać się i wyłączać, tak by ich działanie było jak najbardziej wydajne.

Ogrzewanie nowego domu - przegląd ekologicznych rozwiązań

 

Pompa ciepła - powietrzna czy gruntowa?

 

Pompy ciepła to dziś jedne z najpopularniejszych urządzeń wybieranych do nowych domów. Są ekologiczne i tanie w eksploatacji, chociaż na początku trzeba wydać na nie więcej niż na sam kocioł gazowy.

 

Instalacja gruntowej pompy ciepła z poziomymi kolektorami wymaga od inwestora terenu o powierzchni większej niż powierzchnia domu, który ma zostać ogrzany. Istnieje też możliwość zastosowania kolektora pionowego, dokonując niezbędnych odwiertów. Łatwiej i taniej zainstalować pompę powietrzną, choć może być ona trochę mniej wydajna od pompy gruntowej - dotyczy to miesięcy z niską temperaturą powietrza. Wówczas pompa będzie wspomagana grzałką elektryczną.

 

Pompy ciepła to nowoczesna i szybko rozwijająca się gałąź urządzeń grzewczych. Producenci proponują coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, dzięki którym ogrzewanie jest coraz tańsze i ekologiczne, a korzystanie z ciepłej wody użytkowej wygodniejsze.

Ogrzewanie nowego domu - przegląd ekologicznych rozwiązań

 

Auriga - nowa pompa ciepła od marki Baxi

 

Nową pompę ciepła Auriga w ostatnim czasie zaproponowała marka Baxi grupy BDR Thermea. To pierwsze urządzenie z segmentu pomp ciepła w ofercie Baxi. To pompa powietrze/woda typu monoblok, która ogrzewa, chłodzi i wytwarza ciepłą wodę użytkową. Nowa linia to 5 modeli od 5 do 16 kW, z zasilaniem jedno- lub trójfazowym.

 

Dzięki sprężarce inwerterowej DC pompa zapewnia maksymalną wydajność energetyczną i działanie w szerokim zakresie temperatur zewnętrznych (grzanie od -25 stopni C, a chłodzenie nawet do +46 stopni C). Aurigę wyposażono w zabudowaną pompę obiegową, naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa po stronie c.o. Ze względu na dostępne moce sprawdzi się zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach. W prosty sposób można połączyć pompę w jeden system z instalacją solarną, kotłem czy grzałką elektryczną, dzięki czemu jeszcze zwiększy się komfort i oszczędność. Specjalna konstrukcja komory chłodniczej i izolacja sprężarki pozwalają na cichą pracę pompy. Co więcej, za pomocą regulatora użytkownik może wybierać między dwoma trybami pracy ograniczającymi hałas.

Auriga - nowa pompa ciepła od marki BaxiAuriga - nowa pompa ciepła od marki BaxiAuriga - nowa pompa ciepła od marki Baxi

Do zarządzania ogrzewaniem i chłodzeniem służy zaawansowany panel, wykorzystujący aż 16 krzywych pogodowych. Z jego pomocą można także sterować zasobnikiem c.w.u., zintegrowanym kotłem czy wspomagającą grzałką elektryczną oraz integrować pompę z instalację solarną i zarządzać pompą cyrkulacyjną c.w.u. Pompa Auriga ma też funkcję dezynfekcji termicznej, tryb cichy z 2 regulowanymi trybami cichymi i tryb wakacyjny, a także funkcję zabezpieczającą przed zamarznięciem. Zastosowano protokół Modbus, dzięki czemu Aurigę można połączyć z systemem zarządzania budynkiem (BMS).

 

Energia ze słońca - kolektory słoneczne

 

Do podgrzewania ciepłej wody użytkowej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii można wykorzystać kolektory słoneczne wraz z kotłem kondensacyjnym albo pompą ciepła. Instalacja solarna może wytworzyć w ciągu roku nawet 60% energii potrzebnej do podgrzania c.w.u. Brakujące 40% trzeba uzupełnić z innego źródła.

Ogrzewanie nowego domu - przegląd ekologicznych rozwiązań

Decydując się na konkretny system, trzeba oszacować dzienne zapotrzebowanie na ciepłą wodę. Na tej podstawie będzie można stwierdzić, jaka powierzchnia kolektorów i objętość podgrzewacza trzeba zastosować w danym domu.

 

Aby nowy dom spełniał wymogi Warunków Technicznych 2021, musi mieć dobrą izolację i być zasilany energią niepowodującą negatywnych skutków dla środowiska, najlepiej odnawialną. Kluczowy jest wybór systemu ogrzewania. Rynek oferuje wiele nowoczesnych rozwiązań, spełniających taki wymóg i przynoszących znaczne oszczędności w czasie pracy.

Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Z pewnością instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową to oszczędność... ¬ więcej...

 
Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność wśród indywidualnych... ¬ więcej...

 
Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Aplikacja System Kart Gwarancyjnych to narzędzie dla autoryzowanych instalatorów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet