gorące tematy
tagi
znajdź fachowca
intersoft

Dach w trakcie budowy? Tych rzeczy będziesz potrzebować

aktualizacja: 08-06-2021, 07:06 – artykuł promocyjny


Budowa lub remont dachu to przedsięwzięcie, które wymaga specjalistycznej wiedzy. Do akcji wkroczy prawdopodobnie firma dekarska, która stworzy solidną konstrukcję.

Pokrycie dachu to ważny element konstrukcyjny domu. Od jego trwałości, jakości wykonania materiału i samej pracy, zależy jego żywotność, a co za tym idzie Twój komfort i bezpieczeństwo. Źle przytwierdzona konstrukcja może wyrządzić szkody w domu lub, w razie zerwania dachu, także w mieniu sąsiadów. Nieodpowiednio zabezpieczona przed czynnikami atmosferycznymi, będzie prowadzić do przecieków, które spowodują uszkodzenia wewnątrz. Warto zadbać o sprawdzoną firmę, która ma doświadczenie w podobnych projektach.

Dach w trakcie budowy? Tych rzeczy będziesz potrzebować

 

Pokrycie dachu - blachodachówka

 

Na rynku dostępne są różnego rodzaju pokrycia. Wśród nich znajdziemy blachy, płyty i papy. Skupmy się na elementach blaszanych. Wśród nich dostępne są: blacha trapezowa, blacha płaska i blachodachówka. Ten ostatni rodzaj jest popularnym rozwiązaniem w wielu domach, budynkach firmowych i innych obiektach. Blacha trapezowa i niezbędne akcesoria do instalacji, znajdziesz na https://www.castorama.pl/produkty/budowa/dach-i-rynny/pokrycia-dachowe/blacha.html.

Inwestorzy cenią właściwości blaszanego pokrycia dachowego. Przede wszystkim nie nasiąka wodą, a więc jego ciężar nie zmienia się pod wpływem wilgoci. Choć nie absorbuje tej ostatniej, to warto zadbać o modele odporne na korozje i zarysowania. W ten sposób unikniesz zniszczenia, które wiązałoby się z wymianą elementu lub całości większego fragmentu. Wybierając blachodachówkę postaw na produkty, których wierzchnia warstwa pokryta jest z blachy stalowej ocynkowanej z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci powłoki z tworzywa sztucznego. Najczęściej jest to plastizolem lub poliester. Praktyka pokazuje, że w niektórych sytuacjach dobrze zabezpieczyć blachę także od spodu.

Blachodachówka nie musi kojarzyć się z kawałkiem metalu pokrywającego dach. Dla osób, które zwracają uwagę na estetykę, dostępne są modele z posypką. Przypominają wyglądem dachówkę ceramiczną lub bitumiczną, łupek kamienny albo gont. Pierwszy z wymienionych rodzajów pokryty jest żywicą akrylową z dodatkiem preparatów grzybobójczych. Co więcej, żywica sprawia, że blacha uzyskuje połysk, a dodatkowo zabezpiecza ją przed porastaniem grzybami oraz mchem.

Blacha jest materiałem, który zwiększa swoje rozmiary wraz z wyższą temperaturą i kurczy się, gdy jest nieco chłodniej. W związku z tym ważne jest, aby instalatorzy zadbali o sposób cięcia i transport, gdyż od tego zależy trwałość pokrycia i ewentualne reklamacje. Zamawiając arkusze blachy na dach, sprawdź okres gwarancji. Zwykle jest to 10-15 lat, ale zdarzają się producenci, którzy dają gwarancję nawet na 20 lat. Trwałość blachodachówek szacuje się od 25 do 70 lat. Aby pokrycie było długowieczne, potrzebujesz dobrej jakości materiałów i doświadczonych monterów, którzy założą dach wolny od usterek.

 

Wzory i kolory blachodachówki

 

Blaszane pokrycie dachu może kojarzyć się ze średniej jakości materiałami, które pokrywały altany na zapomnianych działkach. Oczywiście jest to nieprawda, gdyż współczesne rozwiązania zapewniają trwałość na lata. Dla wszystkich, którzy zwracają uwagę na estetykę wykonania, mamy dobrą wiadomość. Blachodachówki mogą mieć wytłoczone wzory i są podobne do dachówek.

Dużą popularnością cieszą się pokrycia imitujące dachówki zakładkowe, esówki i karpiówki. Występują w kilkunastu kolorach, ale istnieje także możliwość zamówienia u producenta barwy z palety RAL (ok. 215 możliwości!). Wyobraźnia może porwać, ale schodząc na ziemię, trzeba zaznaczyć, że dominują odcienie kojarzone z dachem tj. brąz, czerwień, antracyt, odcienie rudości, ciemna zieleń, czerń i granat. Z kolei naturalne kolory blachy to matowiejący brąz, srebrzysta szarość cynku czy jasna zieleń. Wspomniane odcienie dobrze komponują się z otoczeniem i nie są pretensjonalne, a więc otoczenie z pewnością je zaakceptuje. Inspiracje znajdziesz na https://www.castorama.pl/.

 

Czyszczenie i oględziny

 

Po ułożeniu arkuszy blachy, dobrze sprawdzić, czy nie ma na ich powierzchni uszkodzeń lub rys. Jeśli takie się pojawią, należy wskazane miejsca wyczyścić i pomalować farbą renowacyjną. Jeśli zaniedbamy tę czynność, pojawią się skupiska rdzy, które będą się rozprzestrzeniać i degradować dach.

Zdaniem producentów i ekspertów z branży, zaleca się, aby dach umyć raz na 5-7 lat. Wodę leje się od kalenic w dół oraz na boki. Nie należy myć blachodachówek silnym strumieniem cieczy z węża, zwłaszcza stojąc przed domem. Przedstawiona „akcja gaśnicza” sprawi, że woda może dostać się pod blachę i zamoczyć ocieplenia. Unikaj szorowania blachy, gdyż powstałe w ten sposób rysy, staną się dobrym miejscem do rozwoju rdzy.

Wraz z upływem lat i po okresie gwarancji, blachodachówkę można nieco odświeżyć i zabezpieczyć na kolejny okres. W tym celu pomalują ją farbą podkładową, a następnie nawierzchniową. Wszelkie widoczne rysy lub widoczne ślady korozji najlepiej oczyścić, a następnie odpowiednio pomalować, zabezpieczając ją przed warunkami atmosferycznymi.

Przy budowie dachu niezbędne są dobrej jakości materiały oraz sprawdzony zespół specjalistów, którzy znają się na swojej pracy. W ten sposób unikniesz nagłych usterek i zużycia, których można się spodziewać po 20-30 latach użytkowania. Dach zbudowany zgodnie ze sztuką posłuży przez dekady!

Budujesz dom? Przeczytaj: Betoniarka - charakterystyka oraz rodzaje.

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Castorama


Zobacz także
Kotwy chemiczne i mechaniczne - jak dobrać kotwę?

Kotwy chemiczne i mechaniczne - jak dobrać kotwę?

Istnieją dwa typy kotew: kotwy chemiczne i mechaniczne. Kotwy chemiczne wykorzystują... ¬ więcej...

 
Podatek od deszczu - od kiedy, kto i ile zapłaci opłaty deszczowej

Podatek od deszczu - od kiedy, kto i ile zapłaci opłaty deszczowej

Na podstawie ustawy o Prawie wodnym w naszym kraju obowiązuje podatek od deszczu.... ¬ więcej...

 
Narzędzia do obróbki skrawaniem na platformie zakupowej merXu

Narzędzia do obróbki skrawaniem na platformie zakupowej merXu

Platforma zakupowa merXu to ponad 1500 zweryfikowanych sprzedawców z Polski,... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet