gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel

NoarkGDE

logo hsk

 nVent Werit
 

Intersoft    W2

 Elektra   logo pawbol

polecamy

Pożar paneli fotowoltaicznych - przyczyny, skutki, zapobieganie

artykuł promocyjny


Instalacje fotowoltaiczne uchodzą za bardzo bezpieczne. Jednak trzeba pamiętać, że prawidłowy montaż, sprawdzony dostawca oraz wysokiej jakości komponenty wpływają na żywotność instalacji, oraz to, czy nie stanie się ona zagrożeniem dla naszego domu. Analizując ryzyko pożarowe, należy rozważyć, jakie są przyczyny powstawania pożarów, jak przebiega akcja gaśnicza w domu z instalacją PV oraz co można zrobić, aby zminimalizować niebezpieczeństwo wystąpienia sytuacji pożarowej.

Pożar paneli fotowoltaicznych - przyczyny, skutki, zapobieganie

fot.: Solsum

 

 

Przyczyny pożarów instalacji fotowoltaicznej

 

Idea czerpania energii ze słońca towarzyszy ludzkości już od bardzo dawna, jednak to ostatnie lata przyniosły nam technologię, dzięki której możliwe było powszechne wykorzystanie tego odnawialnego źródła energii. Dynamiczny rozwój rynku spopularyzował instalacje fotowoltaiczne, dzięki czemu spora część gospodarstw stała się mikro producentami energii elektrycznej. Wzrost zainteresowania taką inwestycją często skutkuje powstawaniem coraz większej grupy producentów oraz ekip trudniących się montażem tego typu systemów. I tu rodzi się pierwsze zagrożenie dla bezpieczeństwa takich instalacji. Obniżenie kosztów produkcji może skutkować pogorszeniem jakości oferowanych rozwiązań, a przez to również nieść za sobą różnego rodzaju zagrożenia. Jednym z nich jest właśnie ryzyko wystąpienia pożaru.


Jak podaje Państwowa Straż Pożarna, skala tego typu zgłoszeń nie jest jeszcze drastyczna w porównaniu do pożarów wywoływanych przez inne źródła zapłonu, nie mniej jednak coraz częściej dochodzi również i do takich sytuacji.

 

Pożarowi ulega zaledwie promil wszystkich zainstalowanych w Polsce elektrowni PV.


  • Czy panele mogą same się zapalić

Ogniwa fotowoltaiczne, jak każda instalacja produkująca prąd, może ulec zapaleniu. Do najczęstszych przyczyn takich wypadków dochodzi na skutek zwarcia w instalacji (panele słabej jakości), uderzenia pioruna bądź nieumiejętnej ingerencji. Zgodnie z badaniami prowadzonymi przez niezależne instytuty badawcze takie jak niemiecki TÜV Rheinland czy brytyjski BRE National Solar Centre ryzyko wystąpienia samozapłonu instalacji fotowoltaicznej przy prawidłowo wykonanej instalacji jest niewielkie.


Zobacz także >> Jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną przed piorunami?

 

Moduły fotowoltaiczne są trudno zapalne, czyli nie przyczyniają się do rozprzestrzeniania ognia.


 

  • Czy panele PV zwiększają ryzyko pożaru domu

W budownictwie mieszkalnym najczęstszą przyczyną pożarów są wady urządzeń i instalacji elektrycznych, w tym przestarzałe instalacje elektryczne. Trzeba tu pamiętać, że domowe instalacje elektryczne w ciągu ostatnich lat zostały mocno obciążone, a nie zawsze poprzedzała to modernizacja układu.

 

Błędy instalacyjne będą nasilać się z biegiem lat, dlatego warto korzystać z usług tylko sprawdzonych firm instalacyjnych.

 

fot.: Hewalex

 

Jak przebiega akcja gaśnicza domu z panelami PV

 

Przy analizie ryzyka związanego z pożarem domu z instalacją PV należy zastanawić się na ile wzrasta zagrożenie wystąpienia tego zjawiska oraz jak to wpływa na przebieg akcji gaśniczej. Zawsze jedną z pierwszych czynności po przyjeździe Straży Pożarnej jest odłączenie dopływu prądu do instalacji elektrycznej (woda przewodzi prąd). W przypadku domu z panelami instalacja nadal generuje napięcie, a uszkodzenia powstałe na skutek pożaru mogą powodować powstanie nowych obwodów elektrycznych, co znacznie utrudnia prowadzenie działań ewakuacyjnych oraz stanowi dodatkowe zagrożenie. Panele nie przyczyniają się do rozprzestrzeniania ognia, dlatego środki gaśnicze bezpośrednio na nie podawane są wyłącznie w przypadku pożaru dachu.


Dostępne środki gaśnicze umożliwiają bezpieczne gaszenie instalacji elektrycznych, jednak nie da się szybko wyłączyć napięcia w modułach, co pozostaje dużym zagrożeniem.

 

Jak zminimalizować ryzyko strat w razie pożaru

 

Jak głosi stare powiedzenie lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, powinniśmy od razu zadbać o odpowiedni system zabezpieczeń ppoż., które będą chronić nasz dom. Po pierwsze sprawdźmy ekipę montażową i nie oszczędzajmy na szybkozłączkach i przewodach, to od jakości użytych komponentów często zależy nasze bezpieczeństwo. Wykonanie instalacji po kosztach zazwyczaj jest nieopłacalne, bo później ponosimy spore straty. System PV to instalacja elektryczna, czyli zgodnie z normami wymaga przygotowania projektu, podlega kontroli, a do jej wykonania powinniśmy zatrudnić fachowca z uprawnieniami. 

 

Falowniki to urządzenia, które mogą nam pomóc w ochronie domu przed pożarem!


Urządzenie te już coraz częściej posiadają nowe funkcje precyzyjnego wykrywania miejsc występowania łuków elektrycznych odpowiedzialnych za większość przypadków pożarów z udziałem instalacji PV. Technologia wspierana przez sztuczną inteligencję daje ogromne możliwości pod warunkiem, że nie zostanie wyłączona przez niewykwalifikowanego pracownika, który chcąc uniknąć blokady pracy falownika, pozbawia go tej ochrony. Automatyczne skanowanie instalacji sprawia, że po wykryciu usterki falownik może zostać wyłączony, a ponowne jego uruchomienie wymaga ingerencji autoryzowanego serwisu.


fot.: Noark - podstawa bezpiecznikowa Ex9FP do zabezpieczenia instalacji szeregowo połączonych paneli (stringów) w aplikacjach fotowoltaicznych przed przeciążeniem oraz przed skutkami zwarcia

 

Jakie zabezpieczenia elektryczne dla systemu PV są niezbędne?

  • Odpowiednio dobrane zabezpieczenia po stronie prądu zmiennego oraz w części, gdzie płynie prąd stały (od paneli do falownika).
  • Potrzebne są zabezpieczenia nadprądowe (wyłączniki, bezpieczniki), rozłączniki oraz ograniczniki przepięć.
  • Coraz częściej stosowane są tzw. optymalizatory mocy, czyli urządzenia podłączone bezpośrednio do każdego panelu – przy zaniku napięcia zasilającego lub odłączenia falownika, automatycznie zmniejszają napięcie paneli do 1 V. Rozwiązanie podnosi bezpieczeństwo, ale należy do drogich.
  • Zaleca się również zakup gaśnicy proszkowej zawierającej co najmniej 4 kg proszku gaśniczego (nie ma obowiązku posiadania gaśnicy w domu).
  • Przy prowadzeniu akcji gaśniczej pomocna będzie dokumentacja projektowa instalacji - warto ją mieć w domu.
  • Warto rozważyć zmianę polisy po montażu paneli PV. Dodatkowe ubezpieczenie to niewielki koszt w porównaniu do strat, jakie mogą nas dotknąć.
  • Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki rekomenduje wykonanie pierwszego przeglądu instalacji po roku użytkowania, a następne co trzy lata.
  • Każda bezpieczna instalacja fotowoltaiczna powinna posiadać dokument "Odbiór instalacji fotowoltaicznej". W Polsce jest to trzyarkuszowa norma PN EN 62446.


Mikroinstalacje fotowoltaiczne powyżej 6,5 kW wymagają uzgodnień projektu technicznego z rzeczoznawcą od zabezpieczeń przeciwpożarowych.

 

 

TO TAKŻE WARTO WIEDZIEĆ:

Opracowanie: Redakcja
Źródło: www.gov.pl/web/kgpsp, www.pv-polska.pl/
Zdjęcia: Hewalex, Noark, Solsum


Zobacz także
Kiedy grozi nam wysoki rachunek za użytkowanie pompy ciepła?

Kiedy grozi nam wysoki rachunek za użytkowanie pompy ciepła?

W środkach masowego przekazu nie brakuje doniesień o rachunkach grozy, które... ¬ więcej...
 
Ceny odkupu energii z instalacji fotowoltaicznej. Net-billing w praktyce.

Ceny odkupu energii z instalacji fotowoltaicznej. Net-billing w praktyce.

W Polsce, jak i na całym świecie, świadomość ekologiczna oraz dążenie do wykorzystania... ¬ więcej...
 
Systemy zarządzania energią dla domu - dobra inwestycja dla mikroinstalacji fotowoltaicznych

Systemy zarządzania energią dla domu - dobra inwestycja dla mikroinstalacji fotowoltaicznych

Systemy zarządzania energią znane pod nazwą HEMS i EMS to rozwiązania stosowane w... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook