gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

SalusFerro  

EsbeRoth Polska

   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

polecamy

Propan R290 - naturalny czynnik chłodniczy przyszłością branży pomp ciepła

artykuł promocyjny


Najnowocześniejsze pompy ciepła wyposażone są w naturalny czynnik chłodzący - propan (R290), który nie podlega ustawie SZWO (tzw. F-gazy). Propan stosuje się m.in. w lodówkach, jednak w najbliższych latach prawdopodobnie będzie jedynym czynnikiem wykorzystywanym w pompach ciepła. Tym, co go wyróżnia, to bezpieczeństwo i niski współczynnik GWP wynoszący zaledwie 3.

Pompy ciepła propan

Współczynnik GWP (z ang. Global Warming Potential), to potencjał tworzenia efektu cieplarnianego. Określa, w jakim stopniu dana substancja wpływa na wielkość efektu cieplarnianego. Im niższy współczynnik GWP, tym mniejszy ma na niego wpływ. Parametr ten jest niezwykle istotony, jeśli chodzi o nowe regulacje prawne, które mają za zadanie zatrzymanie postępujących niekorzystnych zmian klimatu. Ustawa wprowadza zakaz produkcji urządzeń, w których zastosowano czynnik chłodniczy o GWP równym bądź większym niż 2500. W 2025 roku wartość ta będzie obniżona do 750. Propan jako substancja o współczynniku GWP równym jedynie 3 wykracza daleko poza te regulacje.


Inwestorzy, chcać kupić powietrzną pompę ciepła z propanem R290 nie muszą się martwić nowymi regulacjami prawnymi. Dla porównania - inny czynnik R410, który często stosowany jest w pompach ciepła, ma GWP równe aż 2088. Należy pamiętać, że czasami koniecznie trzeba uzupełnić czynnik. W przypadku, gdy inwestor dokona zakupu urządzenia pracującego na czynniku, który zostanie zabroniony w produkcji, to później może mieć problem z uzupełnieniem czynnika. Wybierając pmpę ciepła z propanem R290 jako czynnikiem chłodzącym, nie trzeba dokonywać płatnych obowiązkowych kontroli przewidzianych przepisami ustawy F-gazowej. Nie trzeba jej również rejestrować w Centralnym Rejestrze Operatorów, ani nie ma konieczności jej instalacji przez specjalistę posiadającego uprawnienia F-gaz. Pompy ciepła R390 wpisują się w strategię Komisji Europejskiej w sprawie zeroemisyjności lub niskoemisyjności.

 

Zalety czynnika R290:

  • jest przyjazny środowisku naturalnemu,
  • nie niszczy warstwy ozonowej (ODP = 0),
  • nie powoduje efektu cieplarnianego (GWP = 3),
  • ma bardzo dobre właściwości termodynamiczne.

 

W niektórych krajach UE kary za brak aktualnego przeglądu F-gaz sięgają już 10 000 euro. Wkrótce może być także wprowadzony dodatkowy podatek od czynnika z grupy F-gaz tak jak jest to np. w Danii. Ponadto, w przypadku niezgłoszenia urządzenia kwalifikującego się do CRO, ustawa o SZWO przewiduje nałożenie kary na właściciela urządzenia w wysokości 15 000 zł.

Naturalny czynnik propan


Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że podstawowe napełnienie pompy ciepła typu split czynnikiem chłodniczym może nie wskazywać o obowiązku zgłoszenia CRO, ale już dodatkowe odcinki instalacji chłodniczej mogą spowodować, że dane urządzenie kwalifikuje się do CRO, gdyż wymaga zwiększonej ilości syntetycznego czynnika chłodniczego. Zadaniem osoby montującej, a dokładniej napełniającej układ chłodniczy jest poinformowanie operatora o występującym obowiązku zgłoszenia do CRO danego urządzenia. Według ustawy F-gazowej zgłoszeniu podlegają urządzenia typu split gdy tzw. ekwiwalent CO2 przekracza 5 ton, a w przypadku hermetycznego układu chłodniczego pompy monoblokowej 10 t. Urządzenia, które napełniane są czynnikami naturalnymi (np. propan, CO2), nie podlegają pod ustawę F-gazową.

 

Ważne! Na co (oprócz czynnika) warto zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Pompa ciepła SAS sprzedawana jest w systemie CTI (Complete To Install). To znaczy, że użytkownik otrzymuje urządzenie w pełni kompletne, wyposażone w podzespoły, gotowe do montażu, co przekłada się na oszczędności poprzez zakup jednego skonfigurowanego do pracy zestawu. Cena nie jest sztucznie zaniżona, użytkownik nie jest zmuszony do zakupu wyposażenia dodatkowego.
 

Chcąć kupić pompę ciepła:

  • należy sprawdzić czy pompa jest kompletna -  często nie jest się świadomym, że kupuje się tylko z pozoru tanie urządzenie, a czekają nas dodatkowe koszty. Jeśli pompa ciepła nie jest w standardzie wyposażona choćby w pompę obiegową górnego źródła lub zawór przełączający pomiędzy ogrzewaniem wody CO a CWU lub inne niezbędne akcesoria, to należy się liczyć z ukrytymi kosztami sięgającym 3 500 zł lub wyższymi. Często nawet sterownik okazuje się „wyposażeniem dodatkowym”,
  • warto sprawdzić czy kupuje się urządzenie gotowe do montażu, w pełni kompletne i skonfigurowane,
  • należy zwrócić szczególną uwagę na wartości COP i SCOP. W przypadku parametru COP zawsze należy sprawdzić, dla jakich wartości A (temperatura powietrza zewnętrznego) i W (temperatura zasilania) producent go deklaruje. Niektórzy podają COP np. dla takich parametrów jak A7W35 lub nawet A10W35, co mija się z celem. Dla A7W35 współczynnik COP może być wyższy o kilkanaście procent w porównaniu do A2W35. W przypadku SCOP należy zwrócić uwagę, dla jakiego klimatu i trybu pracy podawane są wartości. Tylko porównanie dla tych samych warunków pozwoli wywnioskować, które urządzenie jest bardziej efektywne.

 

SAS jako polski producent pomp ciepła gwarantuje wsparcie na każdym etapie inwestycji, począwszy od doradztwa, poprzez montaż, codzienną eksploatację oraz serwis urządzeń. Oferowane pompy ciepła będą służyć przez długie lata i spełniają najbardziej restrykcyjne normy i standardy, bez obaw o ich wycofanie - jak to może się stać w przypadku pomp ciepła wykorzystujących gazy fluorowane (np. R410A). Zagraniczni producenci pomp ciepła wprowadzają na polski rynek produkty, które w innych krajach są wycofywane z obrotu lub obarczone dodatkowymi kosztami użytkowania poprzez wykorzystanie syntetycznych czynników chłodniczych o GWP większym od 750. Z biegiem czasu również w Polsce urządzenia te staną się problematyczne ze względu wyżej wspomniane regulacje lub strategie zeroemisyjności wprowadzane przez komisje europejskie. A w przypadku rozszczelnienia układu chłodzenia może okazać się, że czynnik, na którym pracuje pompa ciepła, jest bardzo drogi lub niedostępny, dalsze serwisowanie i naprawa stają się niemożliwe, a urządzenie nadaje się tylko do utylizacji.
 

Kontakt w sprawie produktów:

ZMK SAS Spółka z o. o.
tel. 041 378 46 19
www: www.sas.busko.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Gruntowa pompa ciepła Ecodan Geodan od Mitsubishi Electric

Gruntowa pompa ciepła Ecodan Geodan od Mitsubishi Electric

W nadchodzących miesiącach zimowych pragniemy zapewnić sobie jak największy komfort,... ¬ więcej...

 
Przemysłowe, gruntowe pompy ciepła IGLU w ofercie Lindab

Przemysłowe, gruntowe pompy ciepła IGLU w ofercie Lindab

Lindab i litewska firma IGLU TECH nawiązują współpracę. Specjalizacją IGLU... ¬ więcej...

 
Ogrzewanie klimatyzatorem - skuteczny sposób na ciepło i rachunki niższe nawet o połowę

Ogrzewanie klimatyzatorem - skuteczny sposób na ciepło i rachunki niższe nawet o połowę

Coraz wyższe średnie temperatury latem przełożyły się w ostatnich sezonach na... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet