gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Miloo Electronics    iValo
NORLYS

Design Light

Aurora Technika Świetlna

    Karlik

 APM MORKOM     SmartLight

znajdź fachowca

oświetlenie przemysłowe i komercyjne Miloo Electronics


Oświetlenie w placówkach medycznych - normy, dobór, zasady projektowania

aktualizacja: 03-09-2021, 06:13 – artykuł promocyjny


Oświetlenie w szpitalach, przychodniach czy gabinetach odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu odpowiedniego poziomu opieki medycznej, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio je dopasować. Dobre oświetlenie w placówkach służby zdrowia zapewnia bezpieczeństwo, komfort wizualny i estetykę danego pomieszczenia. Dodatkowo odpowiednie operowanie oświetleniem umożliwia tworzenie miłej atmosfery, dobrego samopoczucia i spokoju dla personelu i pacjentów.

Oświetlenie placówek meycznych

fot.: HSK LEDY - oświetlenie w obiektach medycznych

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Osprzęt elektroinstalacyjny Ospel z powłokami antybakteryjnymi

 

Regulacje prawne dotyczące oświetlenia placówek medycznych

 

Placówki medyczne posiadają specjalne wytyczne dotyczące oświetlenia, w zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia inne oświetlenie będzie stosowane na zwykłych salach dla pacjentów, inne w pomieszczeniach laboratoryjnych.  Ogólne wytyczne reguluje norma PN-EN- 12464-1 "Światło i Oświetlenie Miejsca Pracy", która określa wymagania dotyczące oświetlenia pomieszczeń i stanowisk pracy znajdujących się wewnątrz budynków. Norma PN-EN 1838: 2013 "Oświetlenie awaryjne" reguluje kwestie dotyczące oświetlenia dróg ewakuacyjnych i obszarów otwartych.


Zobacz więcej: Oświetlenie LED w szpitalach, gabinetach i przychodniach - normy, praktyka i odbiory

 

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do szpitala, przychodni czy gabinetu lekarskiego? 

 

Oświetelnie powinno spełniać określone wytyczne wynikjące ze specyfiki opieki zdrowotnej, dlatego wybierając je, trzeba zwrócić uwagę na przeznaczenie danego obiektu. Każde pomieszczenie jest inne, posiada różne parametry i zapotrzebowanie na światło, w związku z tym jego aranżację należy traktować bardzo indywidualnie. Na co należy zwrócić uwagę wybierając oświetlenie w obiektach medycznych?


Po pierwsze - natężenie oświetlenia - odpowieni poziom natężenia jest bardzo ważny, ponieważ od niego zależy poziom trudności pracy wzrokowej,

 • 1000 lux – w salach operacyjnych, przestrzeniach do badań i diagnostyki
 • 500 lux – w gabinetach lekarskich, pokojach personelu, salach przedoperacyjnych i pooperacyjnych,
 • 300 lux – w salach rehabilitacyjnych
 • 200 lux – w salach dla pacjentów, poczekalniach, korytarzach i łazienkach

Oświetlenie sali zabiegowej

fot.: Regiolux - oświetlenie w służbie zdrowia

 

Po drugie - wskaźnik olśnienia UGR - określa poziom olśnienia. Odpowiada za poziom jasności danego oświetlenia, wysoki wskaźnik UGR może powodować oślepienie i drażnienie wzroku. Współczynnik olśnienia powinien wynosić:

UGR < 19 w gabinetach lekarskich, salach badań, salach dla pacjentów, biurach i pokojach personelu
UGR > 22 w łazienkach, korytarzach i poczekalniach.


Po trzecie - równomierność natężenia oświetlenia (E), w zależności od rodzaju czynności i ze względu na ciągły lub dorywczy jej charakter powinna wynosić:

 • 0.7 – w salach badań i zabiegowych,
 • 0.6 – w pokojach i biurach personelu, pokojach pacjentów, gabineach lekarskich,
 • 0.4 – na korytarzach, poczekalniach i łazienkach

 

Po czwarte - wierne oddawanie barw (CRI) - w celu zapewnienia dobrego odwzorowania barw i właściwego kontrastu kolorów, powinno się stosować oświetlenie o wysokim wskaźniku oddania barw, dzięki temu obserwowane przedmioty prezentują się w naturalnych, niezafałszowanych kolorach.

 • wskaźnik oddawania barw większy od 90 - sale przedoperacyjne i operacyjne, zabiegowe, gabinety lekarskie, pokoje dla personelu, sale pacjentów,
 • wskaźnik większy od 80 - korytarze, łazienki i poczekalnie.

Oświetlenie obiektów służby zdrowiaOświetlenie obiektów służby zdrowia

fot.: Oświetlenie obiektów służby zdrowia MILOO-ELECTRONICS

 

Światło LED w pomieszeniach służby zdrowia

 

W obiektach służby zdrowia zużywane jest dużo więcej energii niż w innych budynkach, dlatego tak ważne jest odpowiednie dopasowanie oświetlenia. Dobrze dobrane oświetlenie przyczynia się do redukcji kosztów działalności obiektów medycznych poprzez zmniejszenie zużycia energii elektrycznej oraz jej kosztów, a dodatkowo może mieć wpływ proces leczenia pacjentów i znacznie ułatwić prace personelu medycznego.

Oświetlenie obiektów medycznych

fot.: ES-SYSTEM - oświetlenie w szpitalu

 

W placówkach medycznych większą część czasu spędza się w pomieszczeniach zamkniętych, dlatego natężenia światła powinno być znacznie wyższe niż w pomieszczeniach, w których zazwyczaj się przebywa. Zastosowanie nowoczesnych technik oświetleniowych LED umożliwia prawidłowe wykonywanie zadań wzrokowych personelu medycznego, dlatego coraz częściej jest wykorzystywane w szpitalach, przychodniach czy gabinetach.

 

Oświetlenie dezynfekcyjne

 

Wychodząc naprzeciw potrzebie walki z bakteriami i wirusami, powstają nowe, wydaje i skuteczne technologie oświetleniowe z wykorzystaniem ultrafioletu. Lampy wirusobójcze i bakteriobójcze UV-C wykorzystywane są do specjalistycznej dezynfekcji. Potrafią skutecznie zlikwidować 99,99% bakterii wirusów z wszystkich naświetlanych powierzchni i powietrza w dezynfekowanym pomieszczeniu. Dezynfekcja jest ekspresowa, ale musi odbywać się bez obecności ludzi.

Lampa do dezynfekcji

fot.: HSK LEDY- mobilna oprawa UV-C do ekspresowej dezynfekcji


Zobacz też inne >> Sposoby dezynfekcji powierzchni i pomieszczeń - przegląd systemów dostępnych na rynku

 

 

Oprawy Led w "strefach czystych"

 

W zależności od rodzaju pomieszczenia medycznego dobiera się światło. Inne światło będzie stosowane na zwykłych oddziałach, a inne na oddziałach intensywnej terapii, laboratoriach czy specjalistycznych gabinetach do badań. Ponadto są miejsca takie, które nie tylko powinny być dobrze oświetlone, ale też czyste, a czasem nawet sterylne. Sale operacyjne, izolatki czy strefy do produkcji leków oprócz klimatyzacji, która zapewnia nawiew czystym powietrzem i odprowadzanie potencjalnie zanieczyszczonego powietrza wymagają dodatkowego wyposażenia takiego jak oprawy oświetleniowe, które uniemożliwią gromadzenie się kurzu czy innych zanieszczyszczeń.

Oprawy oświetleniowe hsk ledy

fot.: HSK LEDY - oprawy oświetleniowe Draco MEDI


 Oprawy oświetleniowe idealnie sprawdzają się w obiektach medycznych, dzięki stabilnemu światłu pozbawionemu efektu migotania, nie męczą wzroku. Ponadto dobre oprawy oświetleniowe jak np. HSK LEDY mają takie cechy jak:

 • wysokie oddawanie barw Ra>90, które jest szczególnie ważne, w miejscach, gdzie wykonuje sie trudne zadania wzrokowe np.porównywanie próbek czy ocena tkanek,
 • możliwość sterowania strumieniem światła i zintegrowania opraw z systemami BMS,
 • wysoka szczelność (co najmniej IP65), która gwarantuje, że do obudowy nie będzie dostawać się kurz, pyły i jakiekolwiek inne zanieczyszczenia. Szczelność na poziomie IP65 umożliwia także mycie opraw, strumieniem wody bez ryzyka wniknięcia do elementów optycznych wilgoci,
 • doskonałe przyleganie do sufitów w miejscach łączenia,
 • nieskomplikowana instalacja opraw

 

Oświetlenie sali operacyjnej

 

Sale operacyjne powinny być wyposażone w lampy operacyjne i zabiegowe. Ponadto całe wyposażenie sal operacyjnych musi spełniać specjalne, bardzo rygorystyczne normy zarówno krajowe, jak i międzynarodowe. Oświetlenie wykorzystywane na salach operacyjnych powinno silnie oświetlać pole operacyjne, aby można było dostrzec szczegóły i do maksimum ograniczyć rzucanie cienia.

Oświetlenie sali operacyjnej

fot.: ES-SYSTEM - oświetlenie sali operacyjnej

 

Oświetlenie w szpitalach, gabinetach i przychodniach

 

W pomieszczeniach ogólnego użytku i pokojach personelu bardzo dobrze sprawdzają się oprawy otwarte rastrowe i oprawy zamknięte płytą (kloszem), ważne jest, by świetlówki posiadały współczynnik oddawania barw powyżej 80. W pomieszczeniach przeznaczonych do badań ogólnych powinno stosować się oprawy ze świetlówkami wielopasmowymi o podwyższonym współczynniku oddawania barw Ra>90.

Oświetlenie w gabinetach lekarskich i salach dla pacjentów

fot.: Trilux - oświetlenie diodowe gabinetów zabiegowych

 

Gabinety stomatologiczne to miejsca, w których oprócz oświetlenia zapewniającego odpowiednie natężenie konieczne jest zadbanie o ochronę przed oślepieniem pacjentów znajdujących się na fotelach zabiegowych. Odrębnym aspektem są miejsca, w których dokonuje się doboru protez zębowych i koloru implantu. W tym celu stosowane jest światło bardzo zbliżone do światła dziennego, natężenie powinno wynosić 5000 lx i bardzo wysoki współczynnik oddawania barw Ra>90.

Oprawa Midiled szpitale sale operacyjne Cubent oświetlenie awaryjne

fot.: Miloo - oprawy oświetleniowe Mediled 2.0 i Cubent


W gabinetach lekarskich powinno się stosować świetlówki o najlepszych parametrach barwnych o współczynniku oddawania barw powyżej 90, zwykłe świetlówki tzw. trójpasmowe stosowane zazwyczaj w biurach mają słabsze parametry dotyczące prawidłowego oddawania barw, co jest bardzo ważne w tego typu pomieszczeniach.

Dzięki nowowczesnym technikom oświetleniowym można zapewnić komfort wizualny i odpowiedni poziom bezpieczeństwa zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać oświetlenie do danego pomieszczenia.


REDAKCJA POLECA RÓWNIEŻ:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: HSK LEDY, ES-SYSTEM, Regiolux, Trilux, Miloo Electronics,


Zobacz także
Oświetlenie wystaw - 3 kroki do optymalnego oświetlenia muzeów i ekspozycji

Oświetlenie wystaw - 3 kroki do optymalnego oświetlenia muzeów i ekspozycji

Wielkie muzeum, kameralna wystawa dzieł sztuki, ale i showroom samochodowy czy witryna... ¬ więcej...

 
Jak oszczędzić nawet 90% energii? Systemy zarządzania oświetleniem LED to odpowiedź

Jak oszczędzić nawet 90% energii? Systemy zarządzania oświetleniem LED to odpowiedź

Źle przemyślane oświetlenie odpowiada za ogromną część kosztów operacyjnych... ¬ więcej...

 
TRILUX X-Range - do ekstremalnych wyzwań

TRILUX X-Range - do ekstremalnych wyzwań

TRILUX X-Range oferuje wyjątkowo wytrzymałe i wydajne oprawy hermetyczne LED o podwyższonym... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet