gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

D+H

GDE

Fibaro

W2Venture Industries

      Nibco

   Legrand

polecamy

D+H patron


Jak dobrać i kiedy stosować klapy dymowe?

artykuł promocyjny


Klapy dymowe stanowią elementem systemu przeciwpożarowego w budynku. Są to wielofunkcyjne urządzenia, gdyż mogą skutecznie doświetlić budynek, a nawet stanowić wspomaganie dla wentylacji budynku. Jednak ich nadrzędnym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie pożaru. W ofercie producentów znajdziemy różne rodzaje klap, a najczęściej dzieli się je ze względu na kształt i rozmiar. Klapy dymowe mogą być kwadratowe, prostokątne, okrągłe, a także występują w wersji żaluzji i to właśnie te modele zyskują coraz większą popularność ze względu na łatwość otwierania oraz niewielki opór, jakie takie klapy stawiają masom powietrza.

Stosowanie klap dymowych - wymagania, zalecenia, przepisy

Ogromną zaletą klap dymowych jest proste działanie wynikające z praw fizyki. Cała konstrukcja opiera się na wykorzystaniu mechanizmu konwekcji, czyli zjawiska unoszenia się gazów o wyższej temperaturze. Dlatego przy odpowiednim rozplanowaniu i montażu klap mamy zapewnione efektywne odprowadzenie dymu. W efekcie w budynku dojdzie do obniżenia się temperatury i poprawy widoczności w dolnej części płonącego budynku, co umożliwi szybszą ewakuację i pomoże w skutecznym przeprowadzeniu działań ratunkowych.

 

Stosowanie klap dymowych

 

Rozwiązanie to dedykowane jest zarówno dla obiektów wielokondygnacyjnych, jak i jednopiętrowych. Klapy dymowe znajdują powszechne zastosowanie w budynkach magazynowych, produkcyjnych, a także w gmachach użyteczności publicznej. Niektóre klapy mają otwierane pokrywy wypełnione materiałem przepuszczającym światło, dzięki czemu pełnią także rolę punktowych świetlików dachowych. Trzecim przeznaczeniem, które – przy zastosowaniu odpowiedniego oprzyrządowania – mogą spełniać, jest funkcja okresowego przewietrzania budynku.

 

Warunki techniczne klap dymowych

 

Stosowanie klap dymowych jest możliwe przy różnych rodzajach pokryć dachowych. Właściwie zamontowane sprawdzą się zarówno na dachu pokrytym papą, jak i blachą bądź membraną PCV. Dokonując wyboru i zamawiając klapy, kluczowe jest podanie parametrów otworu montażowego. Na uwadze należy mieć także wysokość podstawy, dopasowując ją do sumarycznej grubości wszystkich warstw pokrycia dachowego.

  • Klapy dymowe nadają się do montażu na dachach płaskich o pochyleniu do 15°.
  • Odległości pomiędzy poszczególnymi klapami nie mogą być mniejsze, niż suma dłuższych boków lub średnic obu klap, ani większe, niż 20 m.
  • Można je instalować bezpośrednio na konstrukcji dachu, ale również na drewnianych i metalowych cokołach.
  • Bardzo istotną kwestią jest równomierne rozplanowanie otworów w dachu. Dopuszczalnymi wyjątkami od tej reguły są sytuacje, gdzie w obrębie dachu znajdują się materiały o różnej podatności na działanie ognia i wysokiej temperatury.

 

Montaż klap dymowych

 

Jeśli chodzi o odległości pomiędzy poszczególnymi klapami, należy wciąć pod uwagę również możliwość szerszego rozprzestrzeniania się ognia po ich otwarciu. Dystans pomiędzy krawędzią budynku, a klapą dymową nie powinien być większy, niż 10 metrów (jeśli nachylenie dachu nie przekracza 12 stopni) i 20 metrów przy przekroczeniu tego kąta. To niezmiernie istotna kwestia i – mając na uwadze bezpieczeństwo – trzeba jej kategorycznie przestrzegać.
Prawidłowy montaż klap dymowych pozwala między innymi obniżyć klasę odporności ogniowej budynku, powiększyć dopuszczalne strefy pożarowe oraz zwiększyć długość dróg ewakuacyjnych. Klapy pozwalają na utrzymanie w stanie wolnym od dymu dolnych obszarów obiektu, w tym dróg ewakuacyjnych i ułatwiają sprawne wyprowadzenie z budynku ludzi oraz interwencję służb ratowniczych. Odprowadzając wytwarzane w czasie pożaru ciepło, klapy dymowe zmniejszają obciążenie termiczne konstrukcji budynku, co pozwala obniżyć straty materialne spowodowane przez żywioł.

 

Sprawdź klapy od SMAY:

Klapy dymowe (oddymiające) SCD:

  • Klapy SCD mają otwierane pokrywy, wypełnione materiałem przepuszczającym światło, co sprawia, że funkcjonują dodatkowo jako punktowe świetliki dachowe.  
  • Przy zastosowaniu odpowiedniego oprzyrządowania mogą spełniać funkcję okresowego przewietrzania.

Klapy dymowe (oddymiające) SCD - zastosowanie

Kontakt w sprawie produktów:

SMAY Sp. z o.o.
tel. sekretariat:  +48 12 378 1 800
Zapytania ofertowe: +48 12 37 81 992
www: www.smay.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Jak zabezpieczyć centrum baz danych przed pożarem

Jak zabezpieczyć centrum baz danych przed pożarem

Pożar centrum baz danych to poważne zagrożenie dla firmy, które może narazić... ¬ więcej...

 
Prostokątne klapy oddymiające - nowości od Lindab

Prostokątne klapy oddymiające - nowości od Lindab

Jedno- i wielostrefowe prostokątne klapy oddymiające SDR, SDJR, SDR1 oraz SDR2 to... ¬ więcej...

 
Instalacje tryskaczowe

Instalacje tryskaczowe

Ogień to groźny żywioł, który niszczy w szybkim czasie wszystkie przedmioty... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet