gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit


Dahua   Solsum

W2  FENIX

Intersoft

FibaroNoark

 Elektra   Pawbol

znajdź fachowca

Czy myć panele fotowoltaiczne?

aktualizacja: 13-05-2021, 09:34 – artykuł promocyjny


Inwestując w odnawialne źródła energii, dokonuje się najlepszego wyboru zarówno do nowego domu, jak i podczas modernizacji już stojącego budynku. Doskonałym przykładem jest instalacja fotowoltaiczna wytwarzająca prąd na potrzeby gospodarstwa domowego. Rozwiązanie takie nie tylko znacznie obniża koszta ogrzewania, ale też jest najmniej wymagające w użytkowaniu, prawie bezawaryjne i łatwe w obsłudze. Jednak, żeby zapewnić długotrwałe i prawidłowe działanie takiego systemu, należy odpowiednio o nie dbać, oto kilka czynników, które mogą przyczynić się do spadku wydajności.

Panele solarne fotowoltaiczne

 

Zabrudzenia - zagrożenie dla instalacji

 

Firmy instalatorskie montując panele fotowoltaiczne zazwyczaj nie zalecają czyszczenia modułów. Teoretycznie, nieczystości osadzające się na nich mogą zostać usunięte przez padający deszcz czy topniejący śnieg. Jednak po paru latach od zamontowania instalacji, takie zanieczyszczenia mogą się nawarstwiać. W dużej mierze jest to zależne od otoczenia, np. położenie budynku przy lesie czy parku. Osadzona warstwa pyłów czy pozostałości po spadających liściach może mieć wpływ na wysokość strat w produkcji energii. W Niemczech, gdzie instalacji fotowoltaicznych jest dużo więcej niż w Polsce, przeprowadzono badania, które wykazały, że zabrudzenie modułów przekłada się na zmniejszenie produkcji energii od 6% do 8%.

Kolektory słoneczne


Już od samego początku korzystania z instalacji fotowoltaicznej warto jest kontrolować proces spływu zabrudzeń na dole ram modułów. Oczywiste jest, że im wyższy kąt, pod jakim zainstalowano moduły, tym intensywniej będzie zmywana szyba ochronna. Jeśli kąt będzie zbyt mały, może nastąpić narastanie zabrudzenia na dole ramy modułu i tworzenie się niewielkiego osadu o szerokości 2 cm. Mimo że nie spowoduje to blokady promieniowania słonecznego, to jeśli jednak zostaną zasłonięte cele w modułach krystalicznych, mogą aktywować się diody obejściowe, co doprowadzi do wyłączenia panela z produkcji prądu. Warto też kontrolować jak często dochodzi do trwałych zabrudzeń powierzchni szyb całego modułu. W niewielkich instalacjach nawet małe plamy mogą zredukować generację energii o kilka procent.

 

Lokalizacja ma znaczenie

 

Wzrost roślinności występującej w pobliżu instalacji może wpływać na straty w produkcji energii. Panele można instalować na specjalnych stelażach na ziemi a to wiąże się z koniecnzością regularnego podakszania trawy czy przycinanie krzewów i innych drzew znajdujących się w pobliżu. Problemem dla instalacji fotowoltaicznych zamontowanych na dachach, mogą okazać się wysokie drzewa, które podczas montażu były niewielkie, jednak po kilku latach znacznie urosły.

 

Ponadto na wielkość zacienienia mają wpływ czynniki takie jak:

  • szerokość geograficzna na jakiej została zamontowana instalacja,
  • kąt cienia jaki powstaje na modułach fotowoltaicznych,
  • kąt ułożenia modułów względem ziemi.

 

Należy jednak pamiętać, że kąt zacienienie mierzy się między obiektem zacieniającym, np. drzewa czy budynki w otoczeniu, zacienioną częścią modułu a powierzchnią ziemi. Dokonując montażu instalacji fotowoltaicznych sporadycznie przeprowadza się analizy zacienienia, co jest spowodowane przede wszystkim brakiem świadomości znaczenia takiej analizy zarówno wśród inwestorów, jak i firm monterskich. Nie bez znaczenia jest też wysoka cena zaawansowanych programów do symulacji.

 

WARTO WIEDZIEĆ


Montaż instalacji fotowoltaicznej jest skutecznym sposobem na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną, dlatego coraz więcej osób decyduje się na taką inwestycję. Fakt ten dodatkowo potęguje możliwość otrzymania na ten cel dotacji, niskoprocentowej pożyczki czy odliczenie od podatku kosztów montażu systemu.


Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?:

  •  właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, którzy zdecydowali się na taką inwestycję w celu poprawy efektywności energetycznej budynku. Nie może to być dom dopiero powstający, bo takim przypadku nie ma mowy o modernizacji, lecz o budowie już z uwzględnieniem fotowoltaiki,
  • z ulgi można skorzystać nawet w przypadku wzięcia dotacji lub pożyczki na montaż fotowoltaiki, jednak od podatku odpisuje się tylko koszty poniesione z własnej kieszeni,
  • wysokość odpisu nie może przekroczyć 53 000 złotych, przy czym jest to kwota maksymalna, łączna kwota wszystkich wydatków poniesionych na termomodernizację w danym roku podatkowym (pełna lista materiałów znajduje się w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych),
  • ulgę rozlicza się na podstawie imiennych faktur, więc proces zakupu i instalacji fotowoltaiki musi być przeprowadzony legalnie,
  • koszt paneli fotowoltaicznych musi być poniesiony w danym roku podatkowym, ale samą inwestycję może być ukończona w ciągu trzech kolejnych lat.
Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
LG NeON H: Nowy zaawansowany moduł fotowoltaiczny typu N

LG NeON H: Nowy zaawansowany moduł fotowoltaiczny typu N

Aktualnie na rynku modułów fotowoltaicznych obserwujemy bardzo dynamiczny rozwój,... ¬ więcej...

 
Inwestycja w fotowoltaikę - ostatnia szansa na korzystne bilansowanie energii?

Inwestycja w fotowoltaikę - ostatnia szansa na korzystne bilansowanie energii?

Zapowiadane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiany w Prawie energetycznym... ¬ więcej...

 
Fotowoltaika idealna dla każdego domu

Fotowoltaika idealna dla każdego domu

Do jednych z głównych wydatków w życiu domowym należy energia elektryczna,... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet