Jak dobrze oświetlić garderobę?

aktualizacja: 30-09-2021, 05:05 – artykuł promocyjny


Garderoba, stanowiąca osobne pomieszczenie lub tylko wydzieloną część pokoju, to ważne miejsce w każdym domu. Nie tylko służy przechowywaniu ubrań, butów czy nakryć głowy. To tutaj decydujemy o naszym wyglądzie - szykujemy codzienne stylizacje do pracy czy wieczorowe kreacje na imprezy i rodzinne uroczystości. To jak wyglądamy, ma wpływ na nasze samopoczucie i pewność siebie. Z tego powodu warto zadbać o to, by garderoba była odpowiednio oświetlona. Dobre oświetlenie ma nam pomóc zarówno wtedy, kiedy przeglądamy się w lustrze, wybierając ubranie, jak i w czasie przeglądania szafek, półek i wieszaków, przy poszukiwaniu danego elementu stroju.

fot.: Design Light

 

Chcąc odpowiednio oświetlić garderobę, warto wziąć pod uwagę kilka czynników i zgodnie z nimi ustalić właściwą ilość, rodzaj i rozmieszczenie źródeł światła. Zdecydowanie najważniejszymi kryteriami jest wielkość pomieszczenia i dostęp do światła dziennego. W przypadku garderoby z oknem, doświetlenie pomieszczenia jest łatwiejsze. Częściej spotykanym rozwiązaniem są jednak garderoby ciemne, pozbawione dostępu do naturalnego światła, zlokalizowane we wnękach.

 

Podstawą dla oświetlenia garderoby, tak niewielkiej, jak i dużej, powinno być światło górne, umieszczone w centralnym punkcie sufitu dla optymalnego, równomiernego efektu. W przypadku małej garderoby górna lampa o odpowiednim natężeniu może stanowić wystarczające, jedyne źródło światła. Wykorzystać można w tym przypadku zarówno świetlówki LED, jak i halogeny. Warto wziąć pod uwagę reflektory i oprawy uchylne, dzięki którym światło można skierować np. na wnętrze szafy.

fot.: Aurora - propozycje reflektorów LED Astrolighting: Lynx Recess, Apollo 100 Recessed, Ascoli Single

 

W przypadku garderoby duże znaczenie ma barwa światła, która powinna być neutralna, tak by nie zakłócać odpowiedniego odbioru kolorów ubrań. Z tego powodu dobierając oświetlenie warto mieć na uwadze dwa parametry. Pierwszym jest współczynnik oddawania barw CRI. Wyrażany jest liczbą od 0 do 100 Ra. Im wyższa liczba, tym lepiej lampa oddaje barwę oświetlanych przedmiotów. Efekt naturalnego światła można osiągnąć już w przypadku lamp o wartości minimum 80 Ra, natomiast do zastosowania w garderobie najlepiej wykorzystać źródła światła o współczynniku CRI minimum 90 Ra. Drugim czynnikiem jest barwa światła, wyrażana w Kelwinach. W garderobie światło nie powinno być ani zbyt zimne, ani zbyt ciepłe. Wartość dla białego neutralnego światła to 4000 K.

 

Światło jest tym ważniejsze, im więcej funkcji pełni nasza garderoba. Jeśli stanowi również miejsce, gdzie przygotowujemy się do wyjścia, malujemy, czeszemy (gotowalnię) lub prasujemy ubrania, warto wyposażyć ją w dodatkowe źródła światła. Do oświetlenia większej garderoby oprócz światła górnego warto wykorzystać oświetlenie kierunkowe, by rozjaśnić niedoświetlone zakamarki. Dobrym rozwiązaniem mogą być lampy na szynach, które umożliwiają swobodną konfigurację i ustawianie pożądanego kąta padania światła. Szynoprzewód można poprowadzić w dowolnej konfiguracji po całym suficie. Można go łączyć pod kątem 90 stopni, krzyżować i ciąć na dowolne odcinki. Pozwoli to doprowadzić światło we wszystkie miejsca wykorzystując tylko jedno wyjście elektryczne. Największą zaletą oświetlenia szynowego jest jednak fakt, że możemy do niego podpiąć dowolną ilość ruchomych reflektorów. Każdy reflektor może być płynnie przesuwany po szynoprzewodzie, a światło kierowane dokładnie tam, gdzie jest nam ono potrzebne.

fot.: Aurora - system oświetlenia na szynach


Opcją, która spełni zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną, są taśmy LED. To dobre rozwiązanie, jeśli chcemy lepiej oświetlić półki i wieszaki. Dają dużą swobodę w aranżacji oświetlenia garderoby i mogą być naprawdę efektywne. Ciekawym rozwiązaniem jest podświetlenie taśmami LED zabudowanej szafy - od dołu lub od góry. W ten sposób można stworzyć złudzenie, że ciężki, masywny mebel unosi się w powietrzu.

fot.: APM Morkom

 

Na rynku dostępne są też m.in. drążki do szaf z taśmą LED, przygotowywane pod wymiar. Taśmy LED często są wyposażone w czujnik ruchu, co zapewnia oszczędność energii, bo światło włącza się tylko, kiedy go potrzebujemy. Taśmy nie zawsze wymagają stałego podłączenia do prądu - można je kupić również w wersjach na baterie czy z akumulatorem ładowanym przez kabel USB, zapewniającym kilka godzin ciągłego światła.

fot.: Design Light - rozwiązania świetlne do garderoby - oświetlenie LED do szafy FUTURA PIR i okrągły drążek aluminiowy RELING LED do szaf na wymiar z taśmą LED i czujnikiem PIR

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Design Light, Aurora, APM Morkom


Zobacz także
Jak dobrze oświetlić wnętrze?

Jak dobrze oświetlić wnętrze?

Światło towarzyszy nam w każdej chwili naszego życia. Jeśli jest dobrze zaprojektowane... ¬ więcej...

 
Jak dobrze oświetlić garderobę?

Jak dobrze oświetlić garderobę?

Garderoba, stanowiąca osobne pomieszczenie lub tylko wydzieloną część pokoju,... ¬ więcej...

 
Najnowszy katalog Miloo Electronic - Residential lighting - Oświetlenie Mieszkaniowe

Najnowszy katalog Miloo Electronic - Residential lighting - Oświetlenie Mieszkaniowe

MILOO-ELECTRONICS – polski producent oświetlenia w technologii LED marki MILOO... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet