Oświetlenie z gruntu najlepsze - lampy najazdowe i oprawy dogruntowe

aktualizacja: 20-12-2021, 10:57 – artykuł promocyjny


Oprawy najazdowe i dogruntowe służą do tworzenia oświetlanie zewnętrznego w obszarach poruszania się. Doskonale sprawdzają się na ścieżkach, chodnikach, na podjazdach oraz w pozostałych strefach ruchu. Mogą stworzyć również subtelne podświetlenie wybranych elementów — wówczas warto wybrać modele z możliwością regulacji kąta świecenia. Tego typu lampy stanowią funkcjonalną propozycję oświetlenia ogrodowego. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami oraz wytrzymałą konstrukcją, dzięki czemu przystosowane są na duże obciążenia. Lampy wpuszczane w ziemię są w zróżnicowanych kształtach, o różnej mocy i kolorach świecenia. Przystosowane zostały do pracy w każdych warunkach atmosferycznych.

Oprawa najazdowa Cromarty 100 LED

fot.: Aurora - oprawa najazdowa z regulacją Cromarty 100 LED oraz Gramos Round

 

Oświetlenie do gruntu - rodzaje lamp

 

Lampy najazdowe mogą być umieszczone zarówno w gruncie (w glebie), jak i wbudowane w płyty chodnika lub kostkę brukową. Idealnie sprawdzają się przed wejściem do domu, w okolicy tarasów oraz w ogrodzie. Pomimo małych rozmiarów, zapewniają efektowne oświetlenie od dołu. Światło generowane przez lampy gruntowe idealnie nadaje się do wyznaczania drogi (podjazdy, chodniki).

Oprawa wbudowana w podłoże RenaOprawa wbudowana w podłoże Rena Cover

fot.: Norlys

Jak wskazuje nazwa, na tego typu lampy najeżdżać (najazdowe), gdyż zostały one zbudowane z odpornych tworzyw, a po montażu są zlicowane z otoczeniem. To ważna cecha aranżacyjna, gdyż nie zajmują one dużo miejsca, a ich obecność nie stanowi żadnej przeszkody na przykład w czasie koszenia trawnika, zabawy czy wjazdu na podjazd. Idealnie zatem sprawdzą się na wąskich i małych działkach.

fot.: Smartlight - oprawy dogruntowe i najazdowe KOS 6Oprawy dogruntowe najczęściej występują w formie punktowej (oczka), ale można spotkać także modele liniowe, jak na przykład lampa TINOS6. Oprawy dogruntowe idealnie sprawdzają się także przy różnego rodzaju nierównościach terenu, w tym także schodkach. Dzięki nim tego typu punkty są dobrze oświetlone, a poruszanie się po ogrodzie staje się znacznie bezpieczniejsze również po zmroku. 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ >> Dogrunotwe linie świetlne

Modułowe linie świetlne SurelineModułowe linie świetlne SurelineModułowe linie świetlne SurelineModułowe linie świetlne Sureline

 

 

Oprawy dedykowane na zewnątrz zostały odpowiednio dostosowane do warunków atmosferycznych - posiadają stopień ochrony co najmniej IP 67.

Smartlight - oprawa liniowa TINOS6Smartlight - oprawa liniowa TINOS6

fot.: Smartlight - oprawa liniowa TINOS6

fot.: Smartlight - Oprawa liniowa do oświetlenie elewacji, TINOS24 oraz najazdowa oprawa dogruntowa MADERA COB, oświetlenie drzewa

W kreowaniu zewnętrznego oświetlenia można skorzystać z klasycznych rozwiązań okrągłych lub kwadratowych opraw LED, lub bardziej rozbudowane modele kierunkowe, których praca zależy od wybranego wariantu (mogą świecić w 1, 2, 3 lub 4 kierunkach). Jeszcze bardziej zaawansowane są źródła światła LED RGB, dzięki którym możliwe jest tworzenie kolorowego oświetlenia. W tej grupie opraw możemy spotkać także ledowe kostki brukowe idealnie pasujące, aby oświetlić podjazdy, chodniki, ścieżki i inne ciągi komunikacyjne.

Oprawa najazdowa ELBA RGBOprawa najazdowa ELBA RGB

fot.: Smartlight - oprawa najazdowa ELBA RGB

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Smartlight, Aurora, Norlys
Zobacz także
Współczesne systemy sterowania oświetleniem - zarys historyczny pionierskich zastosowań

Współczesne systemy sterowania oświetleniem - zarys historyczny pionierskich zastosowań

Już od zarania naszej cywilizacji człowiek nieustannie dążył do wyeliminowania... ¬ więcej...

 
Zanieczyszczenie światłem

Zanieczyszczenie światłem

Życie roślin i zwierząt na naszej planecie zawsze było podporządkowane naturalnemu... ¬ więcej...

 
Profesjonalne systemy iluminacji budynków typu SMARTLIGHT w bogatym wydaniu architektonicznym

Profesjonalne systemy iluminacji budynków typu SMARTLIGHT w bogatym wydaniu architektonicznym

Smartlight to marka, która wprost zachwyca swoimi profesjonalnymi projektami... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet