Czyszczenie instalacji rekuperacji

aktualizacja: 29-04-2021, 10:40 – artykuł promocyjny


Rekuperacja to instalacja, która umożliwia ograniczenie strat ciepła spowodowanych wentylacją budynku. Pozwala zmniejszyć parametry zużycia energii, osiągnąć oszczędności na ogrzewaniu w sezonie jesienno-zimowym oraz utrzymać w pomieszczeniach bardzo wysoką jakość powietrza. Rekuperacja ma za zadanie dostarczyć świeże powietrze z zewnątrz i pozbyć się zanieczyszczonego i zużytego powietrza, z wysoką z zawartością dwutlenku węgla, dlatego, aby właściwie i cicho funkcjonowała, konieczne jest odpowiednie czyszczenie i regularna konserwacja.

Rekuperacja NeoFlex z przewodów z tworzywa PE i stali

 

 

Częstotliwość wykonywania technicznych przeglądów serwisowych

 

Jeśli system rekuperacji ma sprawnie działać, należy dbać o regularny serwis techniczny, który powinien być wykonywany raz do roku. Specjalista, wykonując taki przegląd, sprawdza poprawność działania całego systemu, za pomocą anemometru mierzy ilość przepływów powietrza, odkurza albo wyjmuje (w zależności od rodzaju wymiennika) wymiennik ciepła w rekuperatorze, odkurza na sucho wnętrze rekuperatora, sprawdza czystość filtrów oraz drożność żaluzji na czerpni i wyrzutni.

Kanały wentylacyjne rekuperacji

 

Kompletna usługa serwisowa powinna obejmować:

 • czyszczenie wymiennika ciepła w rekuperatorze
 • wymianę filtrów
 • kontrolę instalacji
 • kontrolę odpływu skroplin
 • kontrolę i czyszczenie czerpni
 • kontrolę i czyszczenie wyrzutni
 • kontrolę regulacji systemu wentylacyjnego i pomiar parametrów jego pracy
 • czyszczenie filtra nagrzewnicy wstępnej (przy wersji rekuperatora VV)
 • kontrola ustawień rekuperatora (m.in. ustawienia temperatury komfortu)
 • sprawdzenie wnętrza rekuperatora
 • poprawność działania sterownika regulującego pracę rekuperatora
 • kontrolę funkcjonowania przepustnicy i czujnika PTC/NTC (przy podłączonym GWC) autotest urządzenia.

 

Regularna wymiana filtrów

 

Czyste filtry są szczególnie ważnym czynnikiem prawidłowego działania systemu wentylacji. Odpowiadają za przepływ zarówno zużytego, wyciąganego z pomieszczeń, jak i czystego, nawiewanego do nich powietrza. Koniecznie trzeba je sprawdzać co najmniej raz na dwa miesiące, jeśli okaże się, że są brudne, należy je wymienić. Zanieczyszczone filtry w rekuperatorze powodują mniejszą wydajność oraz przyczyniają się do zwiększenia zużycia energii elektrycznej i większych wydatków. Filtry o wyższej klasie filtracji (czerwone filtry F7) są dokładniejsze, szybciej się brudzą, ale można je odkurzać i nie trzeba wymieniać na nowe w przeciwieństwie do filtrów z tkaniny. Wymiana filtrów nie wymaga pomocy fachowców, można zrobić to samodzielnie.

Brudny i czysty filtr

fot.: Filtr brudny i czysty

 

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych

 

Czyszczenie instalacji może być wykonywane w różny sposób. Ważne, aby przed przystąpieniem do tego procesu, sprawdzić czystość kanałów, które rozprowadzą powietrze. Zazwyczaj takie czyszczenie wykonuje się po 8-10 latach użytkowania systemu. Jeśli na oknach zaczyna pojawiać się skraplająca para, w pomieszczeniach odczuwa się zaduch, albo instalacja powoduje hałas, to znak, że kanały wentylacyjne powinny być wyczyszczone.

Przewody wentylacyjne


Czyszczenie kanałów może odbywać się na sucho lub na mokro:

 • Suche czyszczenie to czyszczenie mechaniczne szczotkami obrotowymi, elektrycznie lub pneumatycznie zasilanymi, które są zamontowane na wałku napędowym lub czyszczenie powietrzem sprężonym czy zasysającym (odkurzacze).
 • Do mokrych metod czyszczenia zalicza się czyszczenie parą lub czyszczenie za pomocą środków chemicznych (w tym dezynfekcja).

 

Korzyści wynikające z systematycznego czyszczenia wentylacji

 

Czyste powietrze to nie tylko komfort użytkowników, ale przede wszystkim mniejsze ryzyko chorób dróg oddechowych i alergii. Oddychanie brudnym powietrzem pogarsza samopoczucie, powoduje problemy z koncentracją, bóle głowy czy nadmierne zmęczenie. Regularne sprawdzanie i czyszczenie instalacji systemu rekuperacji gwarantuje dłuższą żywotność i mniejsze zagrożenie pożarowe.

Kontakt w sprawie montażu rekuperacji:

REKUPERATORY.PL
Infolinia 603 446 366
www: www.rekuperatory.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Naturalna wentylacja przyjazna alergikom i nie tylko

Naturalna wentylacja przyjazna alergikom i nie tylko

Światowy Tydzień Alergii obchodzony jest w dniach 13 - 19 czerwca. Celem jego jest... ¬ więcej...

 
Z cyklu: Poznaj HAVACO - Akcesoria montażowe do kanałów. Przegląd.

Z cyklu: Poznaj HAVACO - Akcesoria montażowe do kanałów. Przegląd.

HAVACO jest znaną od kilku lat na rynku marką, która kojarzy się wykonawcom... ¬ więcej...

 
Rekuperatory centralne Mitsubishi Electric - VL-250/350/500 CZPVU

Rekuperatory centralne Mitsubishi Electric - VL-250/350/500 CZPVU

Brak dostępu do świeżego powietrza skutkuje trudnościami z koncentracją, spadkiem... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji            Metalplast    Wienkra    Systherm GlenDimplex    Ventec   Lindab Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet