gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Kotły elektryczne w budownictwie energooszczędnym

aktualizacja: 14-04-2021, 11:17 – artykuł promocyjny


Budujemy coraz cieplejsze domy. Inwestorzy, w porównaniu z sytuacją sprzed kilkunastu lat, mają obecnie dostępnych szereg narzędzi do zdobywania wiedzy i wymiany doświadczeń, które znacząco ułatwiają podejmowanie rozsądnych decyzji. Nikt obecnie nie kwestionuje dodatkowych wydatków na grubsze ocieplenie, trójszybową stolarkę okienną z ciepłym montażem, czy eliminację mostków cieplnych. Nie budzi także zdziwienia coraz większa popularność wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Wybór sposobu ogrzewania to nadal kwestia sporna, gdzie droga do uzyskania konsensusu jest wciąż odległa.

 

Ogrzewanie elektryczne - rodzaje

 

Ogrzewanie elektryczne może być realizowane za pośrednictwem różnych typów kotłów elektrycznych, mat i kabli grzewczych, czy też pomp ciepła. Przede wszystkim dzięki rosnącej popularności pomp ciepła i sprawnie przeprowadzanym przez ich producentów działaniom marketingowym, ogrzewanie elektryczne zaczyna odgrywać coraz bardziej istotną rolę. Współczynnik efektywności COP dla pomp ciepła realnie osiąga poziom ok. 3, zwłaszcza najbardziej popularnych wersji „powietrznych”. Należy jednak pamiętać, że im niższa temperatura zewnętrzna, tym udział pracy grzałki elektrycznej rośnie, a sam parametr jeszcze się pogarsza. W skrajnych przypadkach, takich jak tegoroczne mrozy, nieraz uniemożliwiając skuteczne ogrzanie pomieszczeń do komfortowej temperatury. Do tego dochodzi bardzo wysoki nakład inwestycyjny i koszty potencjalnych serwisów. Oczywiście możemy mieć to szczęście, że nasza jednostka będzie bezproblemowa lub serwis podjedzie błyskawicznie, no i oczywiście dysponujemy sporą nadwyżką gotówki na sfinansowanie zakupu. A jaka jest alternatywa?

Dla budynków energooszczędnych, charakteryzujących się zapotrzebowaniem na energię poniżej 70kWh/m2/rok, a nierzadko poniżej 40kWh/m2/rok w przypadku domów niskoenergetycznych i pasywnych, zdecydowanie warto przeanalizować zasadność instalacji kotła elektrycznego. Modele oporowe (z elementami grzejnymi), które proponuje firma Elterm, to obok wersji indukcyjnych i elektrodowych, jeden z trzech podstawowych typów tych urządzeń. Wszystkie z nich oferują te same parametry cieplne, a różnice dotyczą wymiarów, opcji wyposażenia oraz oczywiście ceny zakupu - biorąc pod uwagę choćby te trzy aspekty – kotły oporowe to bezdyskusyjny lider rynku. Dla wielu inwestorów nie bez znaczenia jest brak kosztów budowy komina, wydzielonej kotłowni, przyłącza gazowego, jak również nasze blisko 30-letnie doświadczenie w produkcji kotłów elektrycznych oraz fakt bycia firmą rodzinną i w 100% polskim producentem.


Koszty zakupu najpopularniejszych modeli kotłów Elterm wahają się w granicach 2000 - 3000zł netto, ale to przecież tylko część wydatków. Co z kosztami eksploatacji, przecież ogrzewanie elektryczne musi generować ogromne rachunki?

Sprawdźmy to zatem dla powyższych parametrów i domu o powierzchni 120m2:

  • 120m2 x 40kWh/m2/rok daje nam 4800kWh rocznie.
  • Koszt kWh to obecnie ok. 0.6zł, czyli roczne rachunki to 2880zł.
  • Czy da się jeszcze taniej? Oczywiście, gdybyśmy zoptymalizowali pracę urządzenia poprzez maksymalizację jego pracy w drugiej, tańszej taryfie lub zastosowali bufor ciepła, cena za kWh zbliża się do 0,4zł, a w konsekwencji rachunki spadają do kwoty 1920zł.
  • Przy mniejszym lub lepiej ocieplonym budynku nietrudno zejść poniżej 1500zł.
  • Współczynnik COP wszystkich kotłów elektrycznych jest równy 1, a gdyby jednak zastosować pompę ciepła o COP=3? Rachunki teoretycznie powinny nam zmaleć trzykrotnie, jak więc wpłynie to na nasz zwrot z inwestycji, np. przy dość niskim założeniu ceny pompy ok. 20.000zł? Według powyższych scenariuszy będzie to odpowiednio 9, 14 lub 18 lat – nie uwzględniając kosztów przeglądów i serwisów.


Pamiętajmy także, że środki których nie wydamy na droższe źródło ciepła możemy przeznaczyć na inne cele, jak choćby montaż lub rozbudowa instalacji fotowoltaicznej. Dynamiczny wzrost zainteresowania wykorzystaniem paneli PV to kolejny z powodów, dla których zastosowanie kotłów elektrycznych Elterm ma sens.


Jedną z głównych korzyści z posiadania darmowej energii jest właśnie możliwość wykorzystania jej na cele grzewcze. By nie tracić 20% lub 30% energii w ramach opłaty za jej magazynowanie w sieci, możemy spróbować zwiększyć chwilowe zużycie – autokonsumpcję w momencie, gdy instalacja generuje więcej prądu, a wbudowany licznik programowania zużycia, który nadzorujemy z wykorzystaniem aplikacji na smartfona, to z pewnością wygodna funkcjonalność. Co istotne, w tym wypadku kocioł elektryczny nie musi być nawet głównym źródłem ciepła, a jedynie współpracować z istniejącym kominkiem, kotłem na paliwo stałe, kotłem gazowym lub pompą ciepła i pełnić funkcję dogrzewającą lub zabezpieczająca na wypadek dłuższego wyjazdu, bądź awarii.


Wybór jednego z 13 modeli może wydawać się skomplikowany, tym bardziej że dostępna jest seria podstawowa LED, zaawansowana LCD i przemysłowa, a same kotły mogą być opcjonalnie wyposażone w pakiet c.w.u., aplikację internetową sterowaną smartfonem, czy czujniki temperatury sterowane radiowo. By poznać różnice między Wachmistrzem, a Majorem, czy Chorążym, a Porucznikiem, pomocna z pewnością będzie odświeżona strona www.elterm.pl, na której pojawił się intuicyjny konfigurator doboru (kod QR). Warto śledzić także profil na Facebooku oraz kanał na platformie YouTube, gdzie regularnie zamieszczane są filmy poradnikowe i instruktażowe.

QR

kod QR do konfiguratora doboru kotłów

Kontakt w sprawie produktów:

Elterm sp. j.
tel. +48 56 686 93 05
www: www.elterm.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Kompaktowy węzeł cieplny DSA HOME

Kompaktowy węzeł cieplny DSA HOME

Węzeł cieplny o wysokiej wydajności, przystosowany do zasilania domów jednorodzinnych.... ¬ więcej...

 
Kotły elektryczne w budownictwie energooszczędnym

Kotły elektryczne w budownictwie energooszczędnym

Budujemy coraz cieplejsze domy. Inwestorzy, w porównaniu z sytuacją sprzed... ¬ więcej...

 
ADISA - maksymalna moc na minimalnej powierzchni teraz także w Polsce

ADISA - maksymalna moc na minimalnej powierzchni teraz także w Polsce

Ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery to jedno z najważniejszych wyzwań... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet