gorące tematy

tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas    logo igloo     

logotyp partner serwisu E.ON FotonHewalex

nVent     Galmet

SalusFerro  

EsbeRoth Polska

   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

polecamy

NTS Energy


Na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?

artykuł promocyjny


Przy wyborze pompy ciepła trzeba kierować się parametrami urządzenia i parametrami instalacji grzewczej, z którą ona współpracuje. Ważnym wskaźnikiem jest tzw. COP, informujący o wydajności pracy pompy i górnego źródła - temperatury instalacji grzewczej. Im wyższy COP, tym bardziej efektywne energetycznie i zarazem bardziej oszczędne jest działanie pompy. COP informuje o bieżącej efektywności pompy, bo temperatury pracy są różne w zależności w trakcie sezonu grzewczego. Dlatego prócz COP warto zwracać uwagę na inne parametry, ściśle z nim powiązane - temperaturę dolnego źródła i temperaturę zasilania instalacji. Odpowiednia instalacja dolnego źródła gwarantuje dopływ optymalnej ilości energii o optymalnej temperaturze. Im wyższa, tym wydajniej działa urządzenie. Z kolei przy instalacjach grzejących w niskich temperaturach, np. podłogowych, wydajność pracy pompy jest wyższa, w kontrze do instalacji wysokotemperaturowej np. grzejnikowej.

Drugim ważnym parametrem jest czynnik sezonowej efektywności grzewczej ? (eta s) wyrażany w procentach. Od września 2015 roku informowanie o jego wartości dla wszystkich urządzeń grzewczych jest obowiązkowe. Żeby określić ? symuluje się pracę danego urządzenia przez cały sezon grzewczy w trzech strefach klimatycznych: chłodnej, umiarkowanej i ciepłej. Polskę przypisano do strefy chłodnej, dlatego polskich użytkowników powinna interesować przede wszystkim informacja o ? dla tej strefy. Im wyższy ?, tym efektywniej pracuje urządzenie w trakcie całego sezonu ogrzewania, co oznacza więcej oszczędności dla posiadacza pompy ciepła. Są przypadki, że pompa ma wysoki COP, ale już ? niekoniecznie. Wynika to z konstrukcji urządzenia, której nie zoptymalizowano do pracy z dużą efektywnością przez cały rok, a tylko z myślą o wysokiej efektywności chwilowej. Od września 2015 r. producenci prócz etykiety energetycznej z klasami energetycznymi A+ itd. muszą podawać karty produktu z informacją o wartości ?.

Przy wyborze pompy ciepła nie należy brać pod uwagę tylko wskaźników dotyczących jej efektywności. Dla późniejszego komfortu użytkowania warto zainteresować się informacjami o poziomie generowanego hałasu i sposobie tłumienia wibracji. Dotyczy to pomp gruntowych, zwykle lokalizowanych wewnątrz budynków mieszkalnych - wytłumienie akustyczne jest w ich przypadku nieodzowne. I tak przykładowo pompa Buderus Logatherm WPS ma obudowę wytłumioną przy użyciu specjalnej pianki chłonącej dźwięk. Wewnętrzne połączenia hydrauliczne są złożone z elastycznych połączeń, minimalizujących przenoszenie wibracji na instalację. Sprężarkę wyposażono w płaszcz wytłumiający, a dzięki jej "pływającemu" posadowieniu, wibracje nie przechodzą na obudowę. Z kolei przy pompach powietrznych, najczęściej stojących na zewnątrz budynku, też lepiej zwrócić uwagę na emitowany hałas - szczególnie nocą dźwięk pracującego urządzenia może być uciążliwy dla domowników i sąsiadów. Ogólny poziom hałasu powinien być jak najniższy, ale oprócz niego trzeba pamiętać o odpowiednim ustawieniu pompy. Jej otoczenie również ma wpływ na wzmocnienie hałasu - przeszkodą mogą być np. ściany. Dlatego najlepiej stosować się do instrukcji montażu. Część modeli oferowanych na rynku wyposażono w tryb nocny, umożliwiający mniej głośne działanie pompy po zmierzchu. Cicha praca pompy umożliwia komfortowe korzystanie z urządzenia przez długie lata, bez zakłócania spokoju na co dzień.
 

Dla wygody warto zainteresować się także funkcją chłodzenia pompy ciepła. Są dwie możliwości dostarczania chłodu przez urządzenia. Pompy mogą działać aktywnie albo pasywnie. Pierwszy wariant stosuje się zwykle w pompach ciepła wykorzystujących jako źródło ciepła powietrze - przykładem jest albo Logatherm WPLS.2. Drugi sposób dotyczy głównie gruntowych pomp ciepła. Dzięki uzyskanemu chłodowi, można obniżyć temperaturę pomieszczeń bez potrzeby instalowania klimatyzatorów, tam gdzie użytkownik chce uzyskać niższą temperaturę dla lepszego komfortu termicznego.

Kontakt w sprawie produktów:

Robert Bosch Sp. z o.o.
tel. Infolinia 801 777 801
www: www.buderus.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Mój Prąd 5.0 i marka Daikin w ofercie E.ON Foton - oszczędzaj na rachunkach za energię z modelami pomp ciepła objętymi programem dofinansowania Mój Prąd 5.0
 
Z tymi pompami ciepła zaoszczędzisz nawet 20% energii

Z tymi pompami ciepła zaoszczędzisz nawet 20% energii

Właściciele nowych bądź modernizowanych domów, którzy chcą zastosować... ¬ więcej...

 
Pompa ciepła niskotemperaturowa a wysokotemperaturowa - różnice

Pompa ciepła niskotemperaturowa a wysokotemperaturowa - różnice

Pompy ciepła niskotemperaturowe i wysokotemperaturowe są ekologiczne i zaliczane... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook