zwiń

gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Instal-Projekt - grzejniki


Ogrzewanie domu - warto postawić na układ dynamiczny

aktualizacja: 29-03-2021, 10:42 – artykuł promocyjny


Przy budowie domu jedną z decyzji, których już nie da się cofnąć, jest wybór sposobu ogrzewania. Wszyscy zgodzą się, że termiczny komfort to ważny element, bez którego trudno wyobrazić sobie życie w idealnym domu. Bywa jednak tak, że niektórzy w czasie budowy domu za własne pieniądze decydują się ograniczyć swoje możliwości w kształtowaniu tego komfortu. Zniekształcony obraz rzeczywistości, mity, kłamstwa, owczy pęd, którym trudno się sprzeciwiać. Tym bardziej bez fachowej wiedzy i doświadczenia. Warto kierować się logiką, własnym rozsądkiem i odrobiną wyobraźni, pamiętając o podstawowych i zmiennych potrzebach ludzkiego ciała. Trzeba przy tym brać pod uwagę także Polski klimat, w którym nie brakuje skrajnych temperatur. Warto pamiętać, że człowiek, im lepiej zaspokojone są jego potrzeby termiczne, ma lepszy stan zdrowia, lepsze samopoczucie i jest bardziej zadowolony z życia. Dziś wymagania są coraz większe i coraz trudniej je spełnić. Świat się zmienia, przychodzą nowe pokolenia, żyjące inaczej i mające inne potrzeby. Z tego powodu nie warto zamykać się w jednym, sztywnym rozwiązaniu. Warto na wszelki wypadek zostawić sobie możliwość zmiany.

Grzejnik dekoracyjny DECOR

Grzejnik dekoracyjny Decor


Z czego składa się układ centralnego ogrzewania? To źródło ciepła (albo zimna), układ, który go rozprowadza, urządzenia emitujące ciepło (grzejniki) i panel sterowania. O ile zawsze można wymienić źródło ciepła, instalacja rozprowadzająca czynnik grzewczy albo chłodzący jest na stałe wbudowana w ściany. A co w takim razie z grzejnikami - czy jest możliwość ich wymiany? W tym przypadku wszystko zależy od tego, na jakie rozwiązanie zdecyduje się osoba budująca dom. To dlatego, że grzejniki występują w różnych formach. Mogą być widoczne i niewidoczne, o różnej masie. Te duże muszą się długo nagrzewać, co nie zapewnia szybkiego ogrzewania np. gdy latem trafi się chłodniejszy dzień. Kolejna trudność przy zastosowaniu grzejników o dużej masie polega na tym, że nie da się zatrzymać ogrzewania w dowolnym momencie. Nie dają też możliwości używania zróżnicowanych źródeł ciepła czy dynamicznej zmiany mocy o dużej amplitudzie temperatury. Nie da się na bieżąco dostosowywać grzania, co jest ważne w danej sytuacji, np. choroby jednego z domowników czy potrzeby szybkiego ogrzania danego pomieszczenia. Ogrzewanie podłogowe nie da się wykorzystać do chłodzenia pokoi. W dobrze ogrzanym, ocieplanym domu, ,,podłogówka" tego wszystkiego nie potrafi. Mimo tego niektórzy decydują się na ogrzewanie podłogowe na całej powierzchni domu. Na własne życzenie i koszt mocno ograniczają swoje możliwości, jeśli chodzi o ogrzewanie. A wystarczyłoby co najmniej jedną pętlę z rozdzielacza przeznaczyć na ewentualne podpięcie grzejnika ściennego. Po wyprowadzeniu pętli można ją zaślepić. Takie rozsądne rozwiązanie w przyszłości zaprocentuje - da możliwość wyboru i większej elastyczności, a wymienione już ograniczenia ogrzewania podłogowego nie będą dane raz na zawsze, jedynie dzięki zmianie grzejnika o dużej masie na mniejszy grzejnik. To może być wielka zmiana, nawet mniej kosztowna. Warto mieć możliwość wyboru.

 

Grzejnik kanałowy Canal

Grzejnik kanałowy Canal

 

Co przemawia za dynamicznym układem grzejników:

 

  • Swoboda w wyborze rodzaju grzejników - wysokie, niskie, dekoracyjne, kolorowe, wiszące, stojące - i ich lokalizacji - na ścianie, w podłodze, w zabudowie.
  • Przez większość roku bezproblemowy szybki dostęp do ciepła wytworzonego niskim kosztem, w pożądanej ilości. Układ może pracować ze zmienną mocą, da się łatwo zmienić dystrybucję ciepła.
  • Wydajnie współpracuje z innymi źródłami ciepła.
  • Wraz z pompą ciepła może ogrzewać albo chłodzić (grzejniki rewersyjne).
  • W ciepłym domu użytkownik może grzać w niskich temperaturach i przerywać grzanie wykorzystując całe wytworzone ciepło.
  • W domach dobrze gromadzących ciepło można przerywać grzanie na dłużej.


Posiadanie grzejników nie stanowi przeszkody, by równocześnie używać grzania podłogowego o tej samej temperaturze. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zyskać możliwość łatwej modyfikacji, oszczędność i niespotykany komfort termiczny.

Kontakt w sprawie produktów:

REGULUS-system s. j.
tel. 33/812-36-69, 33/815-10-25
www: www.regulus.com.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
System SINUM - oszczędne ogrzewanie w placówkach edukacyjnych

System SINUM - oszczędne ogrzewanie w placówkach edukacyjnych

Nadchodząca jesień oznacza coraz chłodniejsze dni. Odkręcone grzejniki zapewniają... ¬ więcej...

 
Mondrian od Instal-Projekt - grzejnik jak dzieło sztuki

Mondrian od Instal-Projekt - grzejnik jak dzieło sztuki

Grzejnik Mondrian zachwyca ciekawą konstrukcją. Jego geometryczna budowa ożywi nawet... ¬ więcej...

 
Nowoczesne trendy w aranżacji wnętrz

Nowoczesne trendy w aranżacji wnętrz

Rynek wnętrzarski oferuje coraz to nowsze rozwiązania, które nie tylko pięknie... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

regulus