iglotech

gorące tematy
tagi
znajdź fachowca

Dom przyjazny dla alergików - o co zadbać?

aktualizacja: 25-03-2021, 08:24 – artykuł promocyjny


Alergie są uznawane za jedną z najczęstszych chorób naszych czasów. Cierpią na nie małe dzieci, dorośli oraz osoby w podeszłym wieku. Z pewnością jest to efekt działalności człowieka i integrowania w środowisko naturalne oraz żywność. W dużej mierze to także skutek procesów naturalnych związanych z pyleniem roślin. Jednak w obu przypadkach nasz dom może być oazą lub miejsce narażającym nas na kontakt z większą ilością alergenów. Jakie rozwiązania wybrać, z czego lepiej zrezygnować, a co będzie służyć osobom borykającym się z alergią? Jak zabezpieczyć dom przed alergenami oraz co robić, by chronić siebie i swoich najbliższych?

 

Najlepszą metodą walki z alergiami jest usunięcie alergenu z otoczenia chorego.

 

W walce z alergią bardzo pomocne mogą okazać się działania prewencyjne związane z częstym sprzątaniem, użytkowaniem odkurzaczy z filtrem HEPA, ale także usunięcia z otoczenia elementów stanowiących skupisko alergenów, takich jak dywany, zasłony, koce. Jednak każdy dom to także szereg instalacji, którymi wraz z powietrzem rozprzestrzeniają się związki mogące powodować choroby o podłożu środowiskowym.

 

Ogrzewanie a alergie

 

Ogrzewanie sprzyja przemieszczaniu się kurzu i roztoczy, a wraz z nimi innych cząstek, które znajdują się w każdym domu. Wszystkie systemy grzewcze dążą do wznoszenia ciepłych mas powietrza, a tym samym ułatwiają migrację alergenów. Początek sezonu grzewczego dla alergików oznacza zaostrzenie objawów. Jednym z największych problemów jest też fakt, że w wielu domach w okresie zimowym jest zbyt ciepło i zbyt sucho. Wysuszone i przegrzane śluzówki nie spełniają swojej funkcji i tym samym objawy alergiczne zostają nasilone.  Jeszcze gorzej jest w sytuacji, gdy zaczynam wietrzyć mieszkanie, a jakość powietrza zewnętrznego jest bardzo niska. Wówczas atakujemy swoje drogi oddechowe dodatkowymi substancjami. Takie warunki sprzyjają także podrażnieniom skóry. Już sam pot jest wrogiem osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry, a suche powietrze jeszcze bardziej zaostrza stan zapalny.


W kwestii wyboru sposobu ogrzewania, specjaliści podzielenie są na dwa obozy. Jedni twierdzą, że systemy ogrzewania podłogowego sprzyjają alergikom ze względu na mniejszą cyrkulację powietrza (a wraz z nim roztoczy), inni podają za fakt niekorzystny wpływ ciepłej podłogi na odporność, a przez to przewagę tradycyjnych układów grzewczych z grzejnikami, które posiadają termostaty pozwalające na utrzymanie prawidłowej temperatury w domu. Przy takich warunkach łatwiej także o zdrowy poziom wilgotności powietrza. Jeśli chodzi o ogrzewanie płaszczyznowe, to można rozważyć montaż systemów ściennych lub sufitowych, które są mniej popularne, ale pozwalają wykorzystać właściwości tego typu dystrybucji powietrza oraz zredukować ryzyko przegrzewania stóp. Przy alergiach odradzane jest ogrzewanie konwekcyjne i nadmuchowe, grzejniki konwektorowe również uchodzą za rozwiązanie niezalecane w domach alergików.

Elektra - Pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniu dla różnych typów ogrzewaniaOgrzewanie podłogowe - czy pomaga alergikom

fot.: Elektra - Pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniu dla różnych typów ogrzewania

Na korzyść alergików zdecydowanie wpływ ma dbanie o komfort termiczny w domu, wietrzenie tylko, gdy mamy pewność, że powietrze na zewnątrz nam nie zaszkodzi (śledzenie alertów smogowych). W pierwszym przypadku bardzo pomocne są systemy automatyki domowej, które pozwalają na sterowanie temperaturą. Dzięki temu dbamy o mniejsze zużycie paliw, a tym samym chronimy też środowisko. Duży wpływ na migrację kurzu a wraz z nim roztoczy i zarodników grzybów ma czystość elementów grzewczych. Zaleca się często sprzątanie emiterów ciepła i to na mokro.

fot.: Salus - domowy system SALUS Controls pomaga utrzymać zadaną temperaturę w domu bez ryzyka przegrzania pomieszczeń

SPRAWDŹ KONIECZNIE:


 

Wentylacja przy alergiach

 

Wentylacja, podobnie jak ogrzewanie, wiąże się z rozprzestrzenianiem się powietrza w pomieszczeniach. Jednak jest to system całoroczny i musi działać bez ustanku — dzień i noc. Z tego też powodu ma ona ogromny wpływ na samopoczucie alergików. Powietrze w domu podlega ciągłej wymianie i często nasze zdrowie zależy od jakości powietrza na zewnątrz (wentylacja umożliwia wywiewanie zużytych mas powietrza z domu i napływ w to miejsce świeżych z zewnątrz, a także przemieszczanie się powietrza w obrębie budynku) oraz skuteczności zachodzącej wymiany. Powietrze wewnętrzne ulega nasyceniu różnymi cząstkami (tłuszcz, para wodna, opary i inne), przez co wymaga wymiany. Niestety, w tradycyjnych systemach wentylacji napływające masy z zewnątrz nie zawsze oznaczają oddychanie dobrej jakości powietrzem. Problem ten narasta zwłaszcza w sezonie grzewczym (smog) oraz w okresie pylenia różnych roślin. Jedynym rozwiązaniem jest filtrowanie powietrza napływającego do budynku, a taki układ spotykany jest w systemach rekuperacji, czyli centralach wentylacyjnych z odzyskiem ciepła. Ten typ wentylacji uchodzi za najbardziej przyjazny alergikom i sprawia, że powietrze w domu zawsze ma odpowiednie parametry (również w zakresie wilgotności).

Czyste, zdrowe, świeże powietrze w Twoim domu

fot.: Ecomax


Osoby, którym w sezonie grzewczym dokucza smog, a wiosną, latem czy jesienią – alergie wziewne, mogą rozważyć rozbudowanie rekuperacji o wysokoskuteczne filtry elektro-jonizacyjne do współpracy z wentylacją mechaniczną. Taka instalacja jest też bardzo skuteczną ochroną przed wirusami, co przełoży się na znacznie wyższy standard budynku i bezpieczeństwo dla całej rodziny również w czasie pandemii.

Alergie a filtry - jaka skuteczność?Jakie filtry chronią dom przed alergenami?

fot.: Oczyszczacz PRO-VENT CLEAN R

Tam, gdzie nie ma możliwości montażu rekuperacji, można zadbać o inne filtry, np. w nawiewnikach okiennych. Większość pyłków mierzy około 40 μm, więc skuteczne ograniczenie ich przepływu nie stanowi wyzwania nawet dla podstawowych filtrów powietrza. Wymianę filtrów powietrza rekomenduje się dwa razy w roku.

Nawiewnik z filtrem antyalergicznym Nawiewnik z filtrem antyalergicznym

fot.: Brevis - nawiewnik z filtrem antyalergicznym - dostępne są w 3 kategoriach: trzy karegorie: Standard, Węglowy i Select


WAŻNE! Największym wrogiem alergii są brudne instalacje, dotyczy to również wentylacji. Brudne kanały wentylacyjne to siedlisko bakterii, grzybów, pleśni (jest to instalacja mokra, a więc sprzyja rozwojowi pleśni), które alergikom szkodzą. Dlatego tak ważne jest dbanie o czystość, a najlepiej przeciwdziałanie niekorzystnym zjawiskom i wybór materiałów z powłokami ochronnymi.

fot.: Ingremio - przewody wentylacyjne z ochroną mikrobiologiczną


CIEKAWOSTKA! W wentylacji i klimatyzacji występują różne rodzaje filtrów, a najczęściej stosuje się w sekwencji, uzyskując najwyższą skuteczność oraz ochronę przed różnymi zanieczyszczeniami.

Tab.: Klasy filtrów wentylacyjnych

 

Klimatyzacja dla alergików

 

A czy klimatyzacja jest bezpieczna przy alergiach? Systemy klimatyzacji odpowiadają za dużą cyrkulację powietrza, a co za tym idzie roznoszenie się wraz z nim wszystkich cząstek. W takich pomieszczeniach nie trudno o katar sienny, opuchnięte oczy i inne alergiczne objawy. Obecnie produkowane modele zawierają wielozadaniowe filtry – w zależności od standardu urządzenia mogą być one dostępne w standardzie lub za dopłatą. Dzięki nim możemy pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, alergenów, a nawet wirusów i bakterii. Klimatyzacja dla alergików pozwala oddychać czystym i świeżym powietrzem o odpowiedniej temperaturze, która również ma tu kluczowe znaczenie dla samopoczucia.

Klimatyzacja dla alergików

fot.: Refsystem - klimatyzatory Haier z funkcjami prozdrowotnymi

Większość klimatyzatorów posiada system filtracji odpowiedzialny za uzdatnianie powietrza w zakresie cząstek o wielkości znacznie mniejszej niż alergeny, co jeszcze bardziej poprawia komfort w pomieszczeniu, w którym pracują.

fot.: Wienkra - klimatyzator HAORI wyposażono w filtr Ultra-Pure PM2.5 firmy Toshiba, który wychwytuje do 94% drobnych cząstek stałych o średnicy od 2,5 mikrometra

 

Oczyszczacz powietrza - czy pomoże w walce z alergenami?

 

Oczyszczacze powietrza to urządzenia wyposażone w filtry, które oczyszczają powietrze w domu w systemie zamkniętym (recyrkulacja, bez wymiany powietrza). To rozwiązanie idealne do domów, gdzie nie ma możliwości zastosowania innych, bardziej złożonych instalacji (np. rekuperacji). Trzeba jednak pamiętać, że działanie oczyszczacza należy odpowiednio zaprogramować oraz dostosować moc urządzenia do kubatury pomieszczenia. Jego praca pozwala oczyścić powietrze w jednym pomieszczeniu, ale dzięki mobilnej konstrukcji z łatwością wykorzystamy go w dowolnym miejscu. Każdy oczyszczacz posiada filtry, ale od klasy urządzenia zależy ich stopień dokładności. Filtry wymagają regularnej wymiany. Dobrej klasy oczyszczacz powietrza potrafi wyłapać nawet 99,97% pyłków, pleśni, roztoczy i zanieczyszczeń, odpowiedzialnych za większość dolegliwości alergicznych.

Oczyszczacze w walce z alerenami w domu

fot.: Oczyszczacz powietrza Daikin MC70L z nawilżaczem

Wybierając oczyszczacz powietrza, powinniśmy zwrócić uwagę na inne jego funkcje. Wbudowany nawilżacz powietrza pomoże uporać się ze zbyt suchym powietrze w okresie grzewczym, a ozonator zneutralizuje jony dodatnie w powietrzu.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Brevis, Ingremio, Daikin, Salus, Elektra, Wienkra, Ecomax, Pro-Vent, Refsystem


Zobacz także
Termografia na najwyższym poziomie

Termografia na najwyższym poziomie

Kamery termowizyjne testo dostępne są w zestawach promocyjnych. Sprawdź aktualną... ¬ więcej...

 
Kupuj i sprzedawaj na MerXu - maszyny i narzędzia budowlane dla fachowców

Kupuj i sprzedawaj na MerXu - maszyny i narzędzia budowlane dla fachowców

Użytkownicy ciężkiego sprzętu z pewnością docenią profesjonalne akcesoria do... ¬ więcej...

 
Dom przyjazny dla alergików - o co zadbać?

Dom przyjazny dla alergików - o co zadbać?

Alergie są uznawane za jedną z najczęstszych chorób naszych czasów.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet