www.centrumklima.pl


Wentylacja jako nieodzowny element każdego budynku

aktualizacja: 04-03-2021, 09:19 – artykuł promocyjny


Smog i słaba jakość powietrza to tematy, które coraz częściej pojawiają się w mediach. Nasz kraj zajmuje niechlubne, wysokie miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonych państw w Unii Europejskiej, przez co jeszcze mocniej akcentowany jest wpływ zanieczyszczeń atmosferycznych na nasze zdrowie. Zła jakość powietrza zewnętrznego zwiększa ryzyko wielu poważnych schorzeń układu oddechowego, a także innych chorób.


Czy w domach możemy czuć się bezpieczniej? Czy jesteśmy chronieni przed smogiem i innymi zanieczyszczeniami? Wiele badań wskazuje na to, że to w budynkach spędzamy znacznie więcej czasu niż na zewnątrz. Średnio każdy obywatel UE w budynkach przebywa 60-90% swojego życia. Oczywiste jest, że na jakość powietrza wewnętrznego bezpośredni wpływ ma jakość powietrza zewnętrznego. Jednak to nie jedyny czynnik decydujący o zdrowiu i samopoczuciu mieszkańców. Na „zdrowie budynku” oddziałują między innymi:
 

 • poprawnie działająca wentylacja,
 • odpowiednia ilość świeżego powietrza,
 • Damian Filipowiczodpowiednia wilgotność,
 • sposób użytkowania pomieszczeń np. palenie tytoniu
 • źródła zanieczyszczeń wewnętrznych np. dwutlenek węgla, materiały budowlane, elementy wyposażenia wnętrz, czystość systemów wentylacji i klimatyzacji.


Zanieczyszczone powietrze w połączeniu z nieodpowiednią wentylacją skutkują tym, że budynek zaczyna „chorować”. Chorobę budynku należy rozumieć jako wpływ niekorzystnych warunków wewnątrz budynku na złe samopoczucie osób w nim przebywających, czyli w praktyce wraz z budynkiem chorują też jego użytkownicy. Jest to nazywane jako syndrom chorego budynku i jednostka ta została sklasyfikowana przez WHO jako jedno ze schorzeń na liście chorób. A w Polsce ten problem dotyka nawet około 30% budynków, w których mamy do czynienia ze złym środowiskiem wewnętrznym.

Damian Filipowicz, Mitsubishi Electric


Nie ulega wątpliwości, że bardzo ważne staje się dostarczenie powietrza w odpowiedniej ilości oraz jakości i usunięcie zanieczyszczeń, w tym zbyt dużej wilgoci. Trzeba mieć przy tym na uwadze, iż nadmierna i niekontrolowana wentylacja zwiększa nasze koszty w sezonie grzewczym. Przy projektowaniu systemu wentylacji domu jednorodzinnego mamy dwie drogi do wyboru albo będzie ona stanowić źródło nawet 50% strat ciepła, albo uda się nam je zminimalizować. Jak to jest możliwe? Wraz z wywiewanym, powietrzem z naszego domu ucieka też część wyprodukowanego w nim ciepła, które można odzyskać dzięki wykorzystaniu rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jest to instalacja, której centralną częścią jest rekuperator odpowiedzialny za wymianę ciepła między powietrzem wyrzucanym i nawiewanym. Cały proces ma przebieg mechaniczny, dzięki czemu jest ciągły i wymuszony. Taka wymiana powietrza uniezależniona jest od warunków atmosferycznych (wiatr, temperatura, ciśnienie), które odgrywają kluczową rolę w systemach grawitacyjnych.


Systemy rekuperacyjne Lossnay firmy Mitsubishi Electric
zapewniają szeroką gamę rekuperatorów z wymiennikami krzyżowymi, dzięki którym możliwe staje się elastyczne dopasowanie do systemu wentylacji w każdym domu. Użytkownik ma do wyboru różne rodzaje urządzeń umożliwiające odzysk tylko temperatury lub entalpi, czyli temperatury i wilgoci. Systemy z odzyskiem wilgoci zabezpieczają dodatkowo przed nadmiernym osuszaniem pomieszczeń w okresach zimowych. Dostępna szeroka gama opcjonalnych filtrów, pozwala na pozbycie się zanieczyszczeń powietrza zewnętrznego np. smogu (pyły PM2,5/PM10) lub tlenków azotu (NOx), przez co wpływają na znaczne polepszenie jakości powietrza wewnętrznego.
 

Systemy rekuperacyjne Lossnay firmy Mitsubishi Electric

 

Jednostki bez odzysku wilgoci:

 

Pionowe rekuperatory VL-250/350/500 CZPVU

Najważniejsze cechy:

 • Pionowe rekuperatory VL-350CZPVU/VL-350CZPVUBardzo cicha praca
 • Zmienna kontrola przepływu powietrza z poziomu sterownika
 • Opcjonalny filtr pyłów PM2,5 oraz NOx
 • Dodatkowa kieszeń na filtr
 • Przyłącze do montowanego we własnym zakresie czujnika CO2 w standardzie
 • Automatyczny tryb bypass
 • Możliwość wpięcia w chmurę MELCloud

Nowe pionowe centrale rekuperacyjne lossnay to przede wszystkim bardzo cicha praca dzięki specjalnej konstrukcji wentylatora oraz możliwość zmiennej kontroli przepływu powietrza bezpośrednio ze sterownika jednostki. Jednostki wyposażone są w trzy uszczelnione kieszenie na filtry tak, aby zanieczyszczenia nie mogły ominąć go przez nieszczelności między ramkami filtra, a jednostką. Opcjonalne pyły PM 2,5 oraz NOx zapewniają maksymalną ochronę przed wprowadzeniem zanieczyszczeń powietrza do budynku.

 

Jednostki kanałowe LGH-RVS

Mitsubishi Electric stale aktualizuje ofertę rekuperacji. W drugiej połowie roku 2021 do sprzedaży trafią jednostki kanałowe bez odzysku wilgoci. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu z przedstawicielem handlowym.

 

Jednostki z wymiennikiem entalpicznym:

 

Jednostki naścienne VL50/VL100

Najważniejsze cechy:

 • Jednostki naścienne VL50/VL100Wyjątkowy design
 • Prosty i szybki montaż na ścianie zewnętrznej
 • Opcjonalny filtr pyłów PM2,5 dla jedn. VL100
 • Zapewnienie minimalnej ilości powietrza w pomieszczeniach
 • Filtrowanie doprowadzanego świeżego powietrza

 

 

Decentralne systemy rekuperacji pomieszczeń mieszkalnych - naścienne rekuperatory z odzyskiem ciepła do pomieszczeń o powierzchni do ok. 60m2 (VL50) oraz do ok.80m2 (VL100).


Jednostki kanałowe LGH-RVX/RVXT

Najważniejsze cechy:

 • Jednostki kanałowe LGH-RVX/RVXTOpcjonalny filtr PM2,5
 • Nawilża lub osusza świeże powietrze do wskazanego przez użytkownika poziomu
 • Przyłącze do montowanego we własnym zakresie czujnika CO2 w standardzie
 • Możliwość wpięcia w chmurę MELCloud

 

Znane na rynku i cenione rekuperatory kanałowe Mitsubishi Electric są wyposażone w papierowy krzyżowy wymiennik ciepła. Jednoczesna wymiana ciepła i wilgoci umożliwia zapewnienie optymalnych warunków w wentylowanych pomieszczeniach oraz zabezpiecza przed nadmiernym osuszeniem pomieszczeń. Jednostka w standardzie zawiera przyłącze do podłączenia czujnika CO2 dzięki czemu można monitorować i usuwać jego nadmiar.

Kontakt w sprawie produktów:

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Sp. z o.o. Oddział w Polsce
Living Environment Systems

tel. +48 22 468 27 50
Infolinia +48 22 468 27 77
www: mitsubishi-les.com/pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
VENTIA nowym dystrybutorem systemu rozdzielaczowego HEATPEX ARIA!

VENTIA nowym dystrybutorem systemu rozdzielaczowego HEATPEX ARIA!

System rozdzielaczowy HEATPEX ARIA zyskał nowego dystrybutora. Została nim VENTIA,... ¬ więcej...

 
Wykrywacz nieszczelności na podczerwień Wigam Voyager-IR

Wykrywacz nieszczelności na podczerwień Wigam Voyager-IR

Wykrywacz nieszczelności na podczerwień Wigam Voyager-IR został zaprojektowany,... ¬ więcej...

 
Nawiewnik nadokienny z kanałem łącznikowym oraz modułowy system dystrybucji powietrza Ventec

Nawiewnik nadokienny z kanałem łącznikowym oraz modułowy system dystrybucji powietrza Ventec

Wychodząc naprzeciw wprowadzonemu w 2021r. Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji            Metalplast    Wienkra    Systherm GlenDimplex    Ventec   Lindab Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet