NTS Energy


Jaki jest koszt pompy ciepła?

artykuł promocyjny


Z jednej strony Odnawialne Źródła Energii to wielka nadzieja na ograniczenie bardzo niebezpiecznych dla naszego zdrowia, a nawet życia zanieczyszczeń, z drugiej jednak wciąż wielka obawa inwestorów przed kosztami związanymi z wprowadzeniem, a następnie użytkowaniem takich rozwiązań. Jakie są faktyczne koszty związane z pompami ciepła? Czy ta technologia powinna odstraszać cenami? Poniżej wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

 

Pompa ciepła - opłacalność inwestycji

 

Technologia oparta na pompie ciepła pozwala czerpać energię z zasobów naturalnych, co daje ogromne możliwości, gdyż możemy korzystać zarówno z gruntu, powietrza, jak i wody. Jednym z najważniejszych elementów takiej inwestycji jest odpowiednie dopasowanie mocy pompy ciepła do zapotrzebowania mieszkańców. Niedowymiarowane urządzenia przyczyniają się do zbyt wysokich kosztów eksploatacyjnych i/lub niedogrzania budynku, a w przypadku pomp gruntowych nawet do wymrożenia dolnego źródła ciepła. Równie niekorzystne jest zjawisko przewymiarowania pompy. W instalacji z gruntowym wymiennikiem może dojść nie tylko do zwiększenia kosztów inwestycyjnych, ale także może spowodować to krótsze cykle pracy urządzenia w trakcie użytkowania, co ma negatywny wpływ na działanie systemu.

Jaki jest koszt pompy ciepła? Opłacalność inwestycji

Przy modelach powietrznych do podstawowych kwestii jest uzależnienie jej pracy od warunków zewnętrznych, gdyż wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz efektywność każdej powietrznej pompy ciepła maleje. Przy czym najzimniejsze dni to zaledwie kilka lub kilkanaście dni w roku, kiedy dodatkowe wsparcie systemu musi pokryć jedynie niewielką część rocznego zapotrzebowania budynku na ciepło.

 

De Dietrich radzi

 

Największy wpływ na efektywność energetyczną systemu grzewczego ma instalacja odbierająca ciepło z pompy ciepła, a dokładnie projektowa temperatura zasilania instalacji wewnętrznej. Oznacza to, że efektywność jest najwyższa, gdy system ogrzewania budynku jest niskotemperaturowy. Najlepiej sprawdzi się ogrzewanie płaszczyznowe podłogowe lub ścienne. Istotne jest, aby przygotowanie c.w.u. także zostało dostosowane do działania pompy ciepła. Niezbędna do tego jest odpowiednio duża powierzchnia wężownicy zasobnika c.w.u., pojemność samego podgrzewacza oraz nastawy temperatury. Ogromne znaczenie ma również konstrukcja i odpowiedni dobór dolnego źródła pompy ciepła – zarówno powietrznej, jak i gruntowej, oraz komponenty zastosowane w układzie termodynamicznym urządzenia.

 

Podsumowując roczny koszt eksploatacji systemu, w którym działa wyłącznie przewymiarowana powietrzna pompa ciepła będzie podobny lub nawet wyższy, niż w przypadku pracy urządzenia wspomaganego grzałką elektryczną lub kotłem. Warto też się skupić na innych czynnikach, niż moc samego urządzenia, a które także mają ogromne znaczenie dla właściwego funkcjonowania i wydajności całego systemu.

Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

IGLOO MultiTherma na Targach ENEX

W dniach 7-8 lutego 2024, na targach ENEX firma IGLOO zaprezentowała rewolucyjną pompę... ¬ więcej...
 
LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG prezentuje nową energooszczędną pompę ciepła Therma V R290 Monobloc o minimalistycznym designie

LG Electronics prezentuje nową pompę ciepła typu powietrze-woda - Therma V™ R290... ¬ więcej...
 
Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Panasonic zapewni ciepło nawet podczas mroźniej zimy

Rozwiązania Panasonic Heating & Cooling Solutions, dzięki zaangażowaniu firmy w... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet













Facebook