
- Platforma merXu - ogrzewanie i hydraulika
-
Rekuperacja wody, czyli odzysk ciepła z wody szarej
-
Kominy SLIM EKO do kotłów 5 klasy na paliwo stałe
-
Kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką
- Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem?
- System powietrzno-spalinowy - kiedy się sprawdza
- ELIMINATOR PC407 Ferpro do czyszczenia instalacji
- Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny
- Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
- Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?
- Mniej dymu i łatwiejsze rozpalanie - wentylator Draftbooster
-
Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
-
Maty grzewcze NANOHEAT
- Dlaczego warto stosować w kotłowni grupy pompowe?
- Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
- Ciepła woda w kranie tanio i niemal od razu

- Jak obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej
- Domowa instalacja fotowoltaiczna z dofinansowaniem Mój Prąd
- Instalacja fotowoltaiczna w domu - koszty, zyski, dofinansowanie
- Montaż paneli fotowoltaicznych
- Panele fotowoltaiczne dla domów jednorodzinnych
- Panele fotowoltaiczne - zestawienie oferty producentów
- Dofinansowania dla domowych instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła



Jaki jest koszt pompy ciepła?
aktualizacja: 02-03-2021, 10:34 – artykuł promocyjny
Z jednej strony Odnawialne Źródła Energii to wielka nadzieja na ograniczenie bardzo niebezpiecznych dla naszego zdrowia, a nawet życia zanieczyszczeń, z drugiej jednak wciąż wielka obawa inwestorów przed kosztami związanymi z wprowadzeniem, a następnie użytkowaniem takich rozwiązań. Jakie są faktyczne koszty związane z pompami ciepła? Czy ta technologia powinna odstraszać cenami? Poniżej wyjaśniamy najważniejsze kwestie.
Pompa ciepła - opłacalność inwestycji
Technologia oparta na pompie ciepła pozwala czerpać energię z zasobów naturalnych, co daje ogromne możliwości, gdyż możemy korzystać zarówno z gruntu, powietrza, jak i wody. Jednym z najważniejszych elementów takiej inwestycji jest odpowiednie dopasowanie mocy pompy ciepła do zapotrzebowania mieszkańców. Niedowymiarowane urządzenia przyczyniają się do zbyt wysokich kosztów eksploatacyjnych i/lub niedogrzania budynku, a w przypadku pomp gruntowych nawet do wymrożenia dolnego źródła ciepła. Równie niekorzystne jest zjawisko przewymiarowania pompy. W instalacji z gruntowym wymiennikiem może dojść nie tylko do zwiększenia kosztów inwestycyjnych, ale także może spowodować to krótsze cykle pracy urządzenia w trakcie użytkowania, co ma negatywny wpływ na działanie systemu.
Przy modelach powietrznych do podstawowych kwestii jest uzależnienie jej pracy od warunków zewnętrznych, gdyż wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz efektywność każdej powietrznej pompy ciepła maleje. Przy czym najzimniejsze dni to zaledwie kilka lub kilkanaście dni w roku, kiedy dodatkowe wsparcie systemu musi pokryć jedynie niewielką część rocznego zapotrzebowania budynku na ciepło.
De Dietrich radzi
Największy wpływ na efektywność energetyczną systemu grzewczego ma instalacja odbierająca ciepło z pompy ciepła, a dokładnie projektowa temperatura zasilania instalacji wewnętrznej. Oznacza to, że efektywność jest najwyższa, gdy system ogrzewania budynku jest niskotemperaturowy. Najlepiej sprawdzi się ogrzewanie płaszczyznowe podłogowe lub ścienne. Istotne jest, aby przygotowanie c.w.u. także zostało dostosowane do działania pompy ciepła. Niezbędna do tego jest odpowiednio duża powierzchnia wężownicy zasobnika c.w.u., pojemność samego podgrzewacza oraz nastawy temperatury. Ogromne znaczenie ma również konstrukcja i odpowiedni dobór dolnego źródła pompy ciepła – zarówno powietrznej, jak i gruntowej, oraz komponenty zastosowane w układzie termodynamicznym urządzenia.
Podsumowując roczny koszt eksploatacji systemu, w którym działa wyłącznie przewymiarowana powietrzna pompa ciepła będzie podobny lub nawet wyższy, niż w przypadku pracy urządzenia wspomaganego grzałką elektryczną lub kotłem. Warto też się skupić na innych czynnikach, niż moc samego urządzenia, a które także mają ogromne znaczenie dla właściwego funkcjonowania i wydajności całego systemu.
|

![]() | Pompy ciepła i urządzenia klimatyzacyjne SEVRA wygrywają jakościąUrządzenia klimatyzacyjne i pompy ciepła marki SEVRA to ucieleśnienie najnowszej,... ¬ więcej... |
![]() | Wiosna z pompą, czyli nowości w ofercie pomp ciepła od ImmergasOd kwietnia w ofercie Immergas pojawi się nowa generacja hybrydowych pomp ciepła... ¬ więcej... |
![]() | Program Czyste Powietrze i Szwedzka Dotacja idą w parze!Wraz ze zmianami klimatu i wyczerpywaniem naturalnych surowców trzeba działać!... ¬ więcej... |

![]() Grzejniki kanałowe VERANO |
![]() Rehau |
![]() Systemy z tworzyw sztucznych SBS |
![]() AG Grzejniki Design |
![]() Pompy ciepła Solsum |