gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

NTS Energy


Jaki jest koszt pompy ciepła?

aktualizacja: 02-03-2021, 10:34 – artykuł promocyjny


Z jednej strony Odnawialne Źródła Energii to wielka nadzieja na ograniczenie bardzo niebezpiecznych dla naszego zdrowia, a nawet życia zanieczyszczeń, z drugiej jednak wciąż wielka obawa inwestorów przed kosztami związanymi z wprowadzeniem, a następnie użytkowaniem takich rozwiązań. Jakie są faktyczne koszty związane z pompami ciepła? Czy ta technologia powinna odstraszać cenami? Poniżej wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

 

Pompa ciepła - opłacalność inwestycji

 

Technologia oparta na pompie ciepła pozwala czerpać energię z zasobów naturalnych, co daje ogromne możliwości, gdyż możemy korzystać zarówno z gruntu, powietrza, jak i wody. Jednym z najważniejszych elementów takiej inwestycji jest odpowiednie dopasowanie mocy pompy ciepła do zapotrzebowania mieszkańców. Niedowymiarowane urządzenia przyczyniają się do zbyt wysokich kosztów eksploatacyjnych i/lub niedogrzania budynku, a w przypadku pomp gruntowych nawet do wymrożenia dolnego źródła ciepła. Równie niekorzystne jest zjawisko przewymiarowania pompy. W instalacji z gruntowym wymiennikiem może dojść nie tylko do zwiększenia kosztów inwestycyjnych, ale także może spowodować to krótsze cykle pracy urządzenia w trakcie użytkowania, co ma negatywny wpływ na działanie systemu.

Jaki jest koszt pompy ciepła? Opłacalność inwestycji

Przy modelach powietrznych do podstawowych kwestii jest uzależnienie jej pracy od warunków zewnętrznych, gdyż wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz efektywność każdej powietrznej pompy ciepła maleje. Przy czym najzimniejsze dni to zaledwie kilka lub kilkanaście dni w roku, kiedy dodatkowe wsparcie systemu musi pokryć jedynie niewielką część rocznego zapotrzebowania budynku na ciepło.

 

De Dietrich radzi

 

Największy wpływ na efektywność energetyczną systemu grzewczego ma instalacja odbierająca ciepło z pompy ciepła, a dokładnie projektowa temperatura zasilania instalacji wewnętrznej. Oznacza to, że efektywność jest najwyższa, gdy system ogrzewania budynku jest niskotemperaturowy. Najlepiej sprawdzi się ogrzewanie płaszczyznowe podłogowe lub ścienne. Istotne jest, aby przygotowanie c.w.u. także zostało dostosowane do działania pompy ciepła. Niezbędna do tego jest odpowiednio duża powierzchnia wężownicy zasobnika c.w.u., pojemność samego podgrzewacza oraz nastawy temperatury. Ogromne znaczenie ma również konstrukcja i odpowiedni dobór dolnego źródła pompy ciepła – zarówno powietrznej, jak i gruntowej, oraz komponenty zastosowane w układzie termodynamicznym urządzenia.

 

Podsumowując roczny koszt eksploatacji systemu, w którym działa wyłącznie przewymiarowana powietrzna pompa ciepła będzie podobny lub nawet wyższy, niż w przypadku pracy urządzenia wspomaganego grzałką elektryczną lub kotłem. Warto też się skupić na innych czynnikach, niż moc samego urządzenia, a które także mają ogromne znaczenie dla właściwego funkcjonowania i wydajności całego systemu.

Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
LG Therma V - skąd bierze się popularność pomp ciepła?

LG Therma V - skąd bierze się popularność pomp ciepła?

Uznanie dla pomp ciepła w Polsce stale rośnie, ponieważ coraz bardziej przekonujemy... ¬ więcej...

 
Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Wielu z nas pragnie jak najlepiej przygotować się na nadchodzące zimowe miesiące.... ¬ więcej...

 
Szukasz niezawodnego regulatora do kotłów i pomp ciepła?

Szukasz niezawodnego regulatora do kotłów i pomp ciepła?

Regulator temperatury 091FLv2 i jego bezprzewodowa wersja 091FLRFv2 są najchętniej... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet