gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit


Dahua   Solsum

W2  FENIX

Intersoft

FibaroNoark

 Elektra   

znajdź fachowca

Jaki odkurzacz wybrać - centralny, tradycyjny czy robot sprzątający

aktualizacja: 30-04-2021, 06:18 – artykuł promocyjny


Sprzątanie to konieczność. Jedni to lubią, inni robią, bo muszą. Są systemy, dzięki którym możemy ułatwić sobie wiele zadań. W poniższym artykule skupimy się na odkurzaniu i porównaniu różnych metod i urządzeń dedykowanych do usuwania kurzu, pyłów i innych zabrudzeń w domu. W zestawieniu uwzględniono koszty zakupu i użytkowania, awaryjność sprzętu, sposób użytkowania i oferowany komfort, a także aspekty związane z przechowywaniem.

Dodatkowe sprzęty ułatwiające sprzątanie - VROOM

fot.: Zdjęcie z zasobów czytelnika portalu                                                  fot.: TopVac

Nowoczesne technologie nie ominęły żadnej dziedziny naszego życia. Z nowymi rozwiązaniami mierzymy się na co dzień i coraz częściej wybieramy rozwiązania noszące miano bezobsługowych, inteligentnych, a najlepiej jeszcze, żeby były to roboty, które wyręczą nas z naszych nie zawsze lubianych obowiązków. Mamy już kuchennych pomocników w postaci robotów kuchennych, część osób zdecydowała się już na systemy sterowania domem za pomocą aplikacji, więc przyszedł czas na sprzątania. Zatrudnienie robota wydaj się idealnym rozwiązaniem, ale czy jedynym?

Nowoczesny system węża chowanego w ścianie Hide-A-Hose!System węży chowanych w ścianie Vroom Chameleon

fot: Ecomax                                                            fot.: TopVac

 

Tradycyjny odkurzacz

 

Rynek tych urządzeń znany jest już od bardzo dawna i z pewnością każdy z nas posiada lub posiadał odkurzacz, potrafi go użytkować — nie należy on do skomplikowanych urządzeń. Na co zwrócić uwagę przy wyborze nowego odkurzacza do domu? Co nowego możemy spotkać na rynku?


Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na siłę uciągu (nie mylić z mocą odkurzacza). Parametr ten podawany jest w litrach na sekundę (l/s) i określa, z jaką siłą powietrze zasysa brud do wnętrza urządzenia. Za optymalną wartość w przypadku urządzeń wybieranych do domów jednorodzinnych możemy uznać przedział 45-60 l/s. Wybierając odkurzacz o jak największej mocy silnika (mierzona w Watach), niestety nie koniecznie będziemy mieć zapewnioną wysoką jakość sprzątania, ale możemy liczyć na nieco wyższe rachunki za energię. Na siłę uciągu większy wpływ mają konstrukcja i zastosowane technologie zasysania i cyrkulacji powietrza niż moc silnika.


Kolejny istotny aspekt to system filtracji. Decydując się na niską jakość filtrów, możemy być pewni, że część zanieczyszczeń wciągniętych przez odkurzacz powróci do pomieszczenia jako rozpylone drobiny wraz z powietrzem wylotowym. Odkurzacze dostępne obecnie na rynku powinny być w standardzie wyposażone w filtry HEPA, zgodne z  unijnymi normami H12. Raczej unikajmy filtrów wodnych, które z racji konieczności częstego mycia stwarzają ryzyko rozwoju bakterii, roztoczy oraz grzybów. Warto zaś postawić na najnowsze rozwiązanie, czyli wielokrotne systemy filtracyjne, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci lub alergicy.


Największym problemem w przypadku tego typu odkurzaczy jest fakt, że większość z nich w czasie pracy wydmuchuje gorące, nieprzyjemne powietrze. Najczęściej wraz z nim wyrzucane są również drobnocząsteczkowe zanieczyszczenia (kurz, roztocza, alergeny). Jeżeli chcemy zachować higienę na najwyższym możliwym poziomie, powinniśmy wybrać odkurzacz z systemem sterylnie zamykanych i wymienianych worków. Zakup modeli cylindrycznych ze zbiornikiem na zanieczyszczenia daje nam tylko pozorną oszczędność na workach. Tradycyjne odkurzacze workowe nie są drogie — do 300 zł nieco więcej zapłacimy za modele bezworkowe (inaczej cyklonowe) oraz wodne (podobne do bezworkowego, z tym że posiadają zbiornik na zanieczyszczenia napełniony wodą). Wyższej klasy, a więc już sporo droższe są odkurzacze piorące, a nową jakość prezentują odkurzacze pionowe dostępne w wariancie przewodowym lub bezprzewodowym. Te z wyższej półki cenowej są wyjątkowo wszechstronne.

 

Odkurzacze automatyczne, czyli tzw. roboty sprzątające

 

To hit ostatnich lat. Na rynku mamy coraz więcej modeli tego typu, a zatem i ceny są już bardziej zróżnicowane. Jest to urządzenie bezprzewodowe, które sprząta samo i to chyba należy uznać za największy atut tych robotów. Idealne rozwiązanie dla osób, które nie lubią sprzątać. Może być również wyjątkowo przydatny dla seniorów z ograniczeniami ruchowymi oraz dla niepełnosprawnych. Do jego obsługi nie trzeba wiele — wystarczy go włączyć, a on już sam dotrze do wszystkich kątów i zakamarków. Niewielki rozmiar i brak kabli sprawiają, że zmieszczą się pod meble, wyczyszczą podłogi wszędzie tam, gdzie dotarcie zwykłym odkurzacze nie byłoby możliwe. Najlepiej radzą sobie na twardych podłogach, choć można ich używać również do sprzątania dywanów i wykładzin. W przypadku robota sprzątającego nie ma też problemu z przechowywaniem.

Odkurzacze automatyczne, czyli tzw. roboty sprzątające

fot.: Zdjęcie z zasobów czytelnika portalu Instalacjebudowlane.pl

Roboty sprzątające są małe, zwinne i mają elegancki, nowoczesny wygląd. Do tego my możemy zająć się ulubioną książką, gotowaniem lub czymkolwiek innym, a on odkurzy za nas dom. Problemem mogą być duże domy — to urządzenie bezprzewodowe, więc trzeba je co jakiś czas ładować. Przy dużym metrażu możemy być zmuszeni kilka razy opróżniać zbiornik z zanieczyszczeniami, a może nawet czyścić szczotki, aby jakość pracy była zadowalająca. Nie można też zapomnieć, że większe zanieczyszczenia mogą być po prostu sprzątnięte mało dokładnie, bo to tylko robot. Jednak w przypadku codziennego pozbywania się kurzu przy jak najmniejszym zaangażowaniu osób, to rozwiązanie jest bezkonkurencyjne. Koszty takiego urządzenia są już mocno zróżnicowane — kupując na popularnej platformie zakupowej, wydamy ok. 500 zł. Decydując się na lepszą jakość, musimy liczyć się z nakładem rzędu 1500 zł i więcej.

 

Odkurzacz centralny

 

Zupełnie inną jakość oferuje system odkurzania centralnego. To rozwiązanie, które jest jak centralne ogrzewanie w porównaniu z urządzeniami przenośnymi. Do tego zapewnia zdecydowanie najlepsze parametry pracy, największą moc i siłę odkurzania. Co więcej, wyprowadza zanieczyszczenia poza dom, a my praktycznie nie musimy mieć już z nimi żadnej styczności (opróżnianie zbiornika oraz ewentualne oczyszczenie filtra wykonuje się co 4?6 miesięcy). To największy atut w przypadku osób z alergią na kurz (jedna z najczęściej występujących obecnie odmian alergii niepokarmowej). Jeśli dołożymy do tego fakt, iż system centralny pozostaje w ukryciu w ścianie, to spełnione zostaną wszystkie najczęściej oczekiwane cechy dobrego odkurzacza.
 

ZOBACZ WIĘCEJ >> Odkurzacz centralny - budowa, sposób działania, filtry, technologie


Kwestią sporna pozostają koszty, bo jest to system, który wymaga rozłożenia instalacji, a zakup jednostki centralnej przewyższa koszty tradycyjnego odkurzacza kilkakrotnie. Rozłożenie instalacji zdecydowanie lepiej jest wykonać na etapie budowy lub przy generalnym remoncie.
 

SPRAWDŹ KONIECZNIE >> Koszty systemu centralnego odkurzania


Jeśli zależy nam na jeszcze mniej wymagającej obsłudze, możemy wybrać odkurzacz bezobsługowy, czyli taki, który  nie posiada filtra i sam opróżnia zanieczyszczenia do kanalizacji. Obsługa takiego odkurzacza polega tylko i wyłącznie na samym odkurzeniu. W porównaniu z robotem sprzątającym, w tym wypadku możemy liczyć na zdecydowanie lepszą dokładność przy wykładzinach i dywanach, zwłaszcza tych o długim włosiu.

Odkurzacze wodne Aquamatic

fot.: Ecomax - bezobsługowy odkurzacz wodny Aquamatic

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ecomax, TopVac


Zobacz także
Jaki odkurzacz wybrać - centralny, tradycyjny czy robot sprzątający

Jaki odkurzacz wybrać - centralny, tradycyjny czy robot sprzątający

Sprzątanie to konieczność. Jedni to lubią, inni robią, bo muszą. Są systemy,... ¬ więcej...

 
Odkurzacz centralny DUOVAC z 25-letnią gwarancją!

Odkurzacz centralny DUOVAC z 25-letnią gwarancją!

Na Polskim rynku jest duży wybór odkurzaczy centralnych. Czym tak naprawdę... ¬ więcej...

 
HUSKY AUTOMATIC - seria odkurzaczy centralnych z automatycznym odpływem zanieczyszczeń do kanalizacji

HUSKY AUTOMATIC - seria odkurzaczy centralnych z automatycznym odpływem zanieczyszczeń do kanalizacji

Husky, światowy lider w systemach centralnego odkurzania prezentuje jednostki centralne... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet