gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

NTS Energy


Jak uruchomić po raz pierwszy pompę ciepła?

aktualizacja: 18-01-2021, 06:02 – artykuł promocyjny


Rozruch instalacji jest tak samo ważny, jak prawidłowe podłączenie elementów instalacji, wybór komponentów oraz ustawienie parametrów pracy urządzenia. Gdy sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami, warto sprawdzić jak odpowiednio uruchomić po raz pierwszy pompę ciepła. To urządzenie jest bardzo przyjazne naszemu środowisku i portfelowi, ale tylko wtedy, jeśli prawidłowo działa. 

De Dietrich radzi jak uruchomić po raz pierwszy pompę ciepła?

 

Pierwsze uruchomienie urządzenia grzewczego wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności

 

  • Co trzeba sprawdzić przed pierwszym uruchomieniem pompy ciepła?

Pompa ciepła wymaga od nas nieco więcej czasu niż, np. instalacja z kotłem grzewczym. Przed pierwszym uruchomieniem należy sprawdzić m.in. samo urządzenie, a także dolne i górne źródła ciepła. Testuje się także dostępne funkcje: ciepłą wodę użytkową czy chłodzenie. Dodatkowo trzeba też znać algorytmy pracy regulatora i jego możliwości.

 

  • Kto może uruchomić po raz pierwszy pompę ciepła?

W związku z powyższym pierwsze uruchomienie powinno być przeprowadzone przez fabryczny serwis, firmę specjalistyczną lub przeszkolonego instalatora. W większości przypadków producenci udostępniają protokoły zgłoszeń pierwszego uruchomienia i określają w nich swoje wymagania. Dzięki temu technik może odpowiednio przygotować się do pracy oraz wykryć problemy.

 

  • Kiedy uruchomić urządzenie?

Aby urządzenie działało w sposób optymalny i ekonomiczny należy zadbać, aby wszystkie procedury związane z pierwszym uruchomieniem zostały spełnione. Pompę ciepła należy zamontować w pomieszczeniu o odpowiedniej wentylacji, z dala od substancji żrących i, w którym nie panuje zbyt duża wilgotność powietrza. Dolne, jak i górne źródło ciepła musi zostać odpowiednio przygotowane: napełnione i odpowietrzone. Uruchomienie pompy ciepła może się odbywać o każdej porze roku, kiedy temperatura dolnego źródła jest nieco niższa niż górnego.

 

- Kiedy instalacja po raz pierwszy jest uruchamiana w okresie zimowym, może się zdarzyć, że temperatura w gruncie jest wyższa niż w instalacji grzewczej. W tej sytuacji pompa ciepła może nie dostarczać ciepła. Zdarza się też, że urządzenie wchodzi w stan awarii niskiego ciśnienia. Chcąc uniknąć takiej sytuacji, należy rozpocząć grzanie pompą ciepła przez podwyższenie temperatury w instalacji grzewczej, dzięki zabudowanemu podgrzewaczowi elektrycznemu. Wpłynie to na zwiększenie ciśnienia w układzie chłodniczym pompy ciepła po stronie skraplacza (wymiennik ciepła współpracujący z instalacją c.o.). Dopiero po rozgrzaniu instalacji można bez problemu uruchomić pompę ciepła.

Kiedy i jak uruchomić po raz pierwszy pompę ciepła?

 

Sposób na tanie ogrzewanie

 

Dobrym rozwiązaniem, które przyczyni się do ograniczenia kosztów eksploatacyjnych do minimum jest przy pierwszym uruchomieniu skonfigurowanie pompy ciepła w taki sposób, aby wykorzystywała tańszą, nocną taryfę za energię elektryczną. Wtedy urządzenie będzie pracować według ustalonego harmonogramu w godzinach nocnych oraz przez dwie godziny w ciągu dnia. Tańsza taryfa za energię elektryczną najczęściej dotyczy godzin od 22.00 do 6.00 oraz od 13.00 do 15.00. Obecnie szerokie możliwości programowania w nowych urządzeniach pozwalają na ustawienie dokładnej temperatury, jaka ma być utrzymywana w domu oraz temperatury ciepłej wody użytkowej.

 

Kontakt w sprawie produktów:

BDR Thermea Poland Sp. z o.o.
tel. 71 71 27 400
www: www.dedietrich.pl
www.dedietrich-kotly.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Z pewnością instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową to oszczędność... ¬ więcej...

 
Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność wśród indywidualnych... ¬ więcej...

 
Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Aplikacja System Kart Gwarancyjnych to narzędzie dla autoryzowanych instalatorów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet