Dom z rekuperacją - schemat instalacji, wybór jednostki, korzyści

aktualizacja: 21-01-2022, 13:43 – artykuł promocyjny


Rekuperacja wydaje się wymogiem w nowoczesnym budownictwie. Nie ma innego takiego systemu wymiany powietrza, który zapewnia aż tyle korzyści. Co zatem warto wziąć pod uwagę, decydując się na system mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła? Jak wybrać jednostkę centralną oraz w jaki sposób przygotować dom na montaż rekuperacji?

fot.: NTS Energy

 

Rekuperacja a prawo budowlane

 

Zgodnie z prawem budowlanym w każdym domu konieczne jest zapewnienie wentylacji. W gestii inwestora pozostaje wybór rodzaju wentylacji. Wentylacja to instalacja, o której należy zdecydować na etapie projektowania budynku, gdyż od niej zależy wykonanie ważnych elementów budynku jak kominy i kanały wentylacyjne oraz wybór innych składowych każdego domu na przykład okien. Wentylacja musi spełniać normy związane z ilością i krotnością wymiany powietrza dla danego pomieszczenia, uwzględniając ilość osób w nim przebywających.

Zgodnie z wytycznymi technicznymi wentylacja w budynku szczelnym (obecnie prawo dopuszcza tylko takie budynki) powinna być wspomagana przez jednostki zasilane prądem, dzięki czemu wymiana powietrza będzie stała i niezależna od warunków zewnętrznych. Można zatem wybrać wentylację mechaniczną, hybrydową lub postawić na najbardziej zaawansowaną formę, czyli rekuperację gwarantującą dodatkowo odzysk ciepła.


PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Standard WT 2021 - wymagania, warunki techniczne

Centrale Neovent

fot.: Neovent - centrale rekuperacyjne to nowoczesne urządzenia sterowane zdalnie, które spełniają nawet najbardziej rygorystyczne warunki techniczne

 

Dlaczego rekuperacja?

 

Rekuperacja to efektywny i oszczędny sposób na świeże powietrze w domu o każdej porze roku bez otwierania okien i strat energii przez kanały wentylacyjne. Zapewnia zawsze idealne warunki w domu pod względem wilgotności, czystości powietrza (posiada także filtry) oraz temperatury. Działa samoczynnie i cały czas, dlatego nie ma ryzyka, że w domu powstanie wilgoć, pleśń lub inne patogeny. Pomaga pozbyć się kurzu i alergenów, a także dba o to, by wszelkie zanieczyszczenia z zewnątrz (np. smog) nie dostały się do naszego domu. Czy można oczekiwać czegoś więcej?

Rekuperacja w budynku - schemat rozprowadzenia instalacji

fot.: Prodmax

 

Rekuperacja w domu - schemat instalacji

 

Rekuperacja to instalacja centralna, której sercem jest jednostka zwana rekuperatorem. Od niej odchodzą kanały wentylacyjne w postaci rur, które rozprowadzane są po całym budynku zgodnie z projektem instalacji. Dodatkowo wykorzystuje się czerpnie powietrza montowane na zewnętrznej ścianie budynku oraz elementy nawiewne w pomieszczeniach w postaci anemostatów.

Przeczytaj koniecznie >> Nowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych

fot.: TopVac

Rekuperator AHU - schemat instalacji

fot.: ECOMAX - schemat instalacji z rekuperatorem AHU

 

 

Proces rekuperacji - wyjaśnienie jego fenomenu

 

Rekuperacja to odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z domu, czyli zanieczyszczonego i przekazanie go masom napływającym z zewnątrz, czyli zimnym, ale bez efektu mieszania się tych strumieni. Możliwe jest to dzięki specjalnej konstrukcji wymiennika ciepła w urządzeniu (poniżej opis poszczególnych typów). Co więcej, jednostka ta doskonale sprawdza się przez cały rok, gdyż w lecie działa odwrotnie, czyli ochładza napływające do domu powietrze, pozwalając zachować optymalny klimat wewnątrz. Nie zastąpi to klimatyzacji przy dużych upałach, ale z pewnością korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie. 

 Rekuperator VERANO freshAIR+ serii VW

fot.:  Rekuperator VERANO freshAIR+ serii VW - za fenomen rekuperacji odpowiada wymiennik urządzenia, który umożliwia odzysk ciepła z powietrza usuwanego do powietrza nawiewanego

 

Rekuperatory - rodzaje, budowa, parametry

 

Centrala wentylacyjna z wymiennikiem ciepła decyduje o skuteczności procesu rekuperacji w naszym domu. Jej zadaniem jest praca w systemie nawiewno-wywiewnym, a dodatkową funkcją jest odzysk ciepła.

Rekuperator może pełnić różne funkcje:

  • odzysku ciepła,
  • odzysk wilgoci (w bardziej zaawansowanych urządzeń)
  • filtracja powietrza

 

Jednostki rekuperacyjne - przykładowe modele:

Centrum Klima - rekuperator Kinetic Plus Vent-Axia Centrale wentylacyjne Bosch Vent 5000 C Pro-Vent - rekuperator Mistral Smart 300 EC  

Lindab
Model: Kinetic Plus

Bosch
Model: Bosch Vent 5000 C
Pro-Vent
Model: MISTRAL SMART 300 EC


Zobacz pozostałe >> Rekuperatory - zestawienie oferty producentów

 

Przewody wentylacyjne - system rozprowadzenia powietrza w domu

 

Przewody wentylacyjne służą do transportu powietrza w obrębie systemu. Wyróżnia się przewody wykonane z stali oraz z tworzywa sztucznego. W instalacji z rekuperacją występują 4 rodzaje przewodów:

  • przewód czerpny wykorzystywany do transportu powietrza z czerpni do rekuperatora.
  • przewód nawiewny łączący rekuperator z elementami nawiewnymi w pomieszczeniach. Służy do transportu powietrza po jego obróbce w rekuperatorze.
  • przewód wywiewny wychodzący z elementów wywiewnych w poszczególnych pomieszczeniach do rekuperatora. W nim przemieszcza się powietrze zanieczyszczone i wilgotne.
  • przewód wyrzutowy umieszczony między rekuperatorem a wyrzutnią znajdującą się na dachu lub w ścianie zewnętrznej budynku.

 

10 faktów o rekuperacji:

 

1) Rekuperacja nie zastąpi ogrzewania, ale je wspomaga

Wybierając rekuperację, możemy liczyć na możliwość zakupu urządzenia grzewczego mniejszej mocy, czyli tańszego. Energia raz wyprodukowana w naszym domu, pozostaje w nim na dłużej, a to oznacza, że ogrzewanie domu kosztuje nas mniej.
 

2) Nawiewniki w oknach nie są już potrzebne

System rekuperacji zapewnia tak skuteczną wymianę powietrza, że nie ma potrzeby otwierania okien w domu, ani też montowania w nich nawiewników. To szczególne ważne dla szczelnych okien trójszybowych, które takie pozostają tylko w sytuacji, gdy nie ma w nich nawiewników.


3) Rekuperację można wykonać w każdym domu i w dowolnym momencie

Do montażu rekuperacji nadaje się każdy budynek jeśli chodzi o metraż, może to być dom nowy, stary, murowany lub drewniany. Nie ma znaczenia też rodzaj ogrzewania. Zawsze jednak warto skorzystać z pomocy fachowców, wykwalifikowanych i doświadczonych firm oraz zaufanych dostawców. 

Stiebel eltron

fot.: Stiebel Eltron - energooszczędna, decentralna wentylacja domowa to najlepszy wybór w przypadku remontowanych budynków lub tych z problemem wilgoci


4) Rekuperacji nie widać i nie słychać

Wymiana powietrza odbywa się samoczynnie, jednostka centralna jest umieszczona zazwyczaj na poddaszu lub w innym niewidocznym miejscu, dzięki czemu cały proces odbywa się niezauważalnie, a praca urządzenia nie przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu.
 

5) Rekuperacja pomaga schłodzić powietrze latem

Rekuperacja nie zastąpi klimatyzacji, ale w okresie upałów działa w odwrotny sposób, czyli chłodniejsze powietrze z domu oddaje swoją energię ciepłym masom napływającym z zewnątrz.


6) Jedyny sposób na zawsze idealnie czyste i uzdatnione powietrze

Dzięki rekuperacji w domu jest tylko czyste, przefiltrowane powietrze bez alergenów, pyłów i kurzu. Co więcej, takim powietrzem możemy cieszyć się cały czas, bez dodatkowej ingerencji - system po prostu działa nieustannie, a mierniki pozwalają zwiększyć moc wentylacji w razie potrzeby.

fot.:  Rekuperatory.pl


7) Rekuperacja chroni przed smogiem

System rekuperacji posiada filtry na tyle dokładne, że smog nie ma szans, by dotrzeć do naszego domu. To ogromna zaleta dla mieszkańców obszarów o niskiej jakości powietrza zewnętrznego.
 

8) Rekuperacja pomaga alergikom

Filtrowane powietrze może okazać się zbawienne przy uciążliwych alergiach. W domu z rekuperacją nie ma pyłków, a powietrze ma zawsze idealną wilgotność, co przeciwdziała wysuszeniu śluzówek, które stanowią barierę ochronną naszego organizmu.
 

9) Zwrot inwestycji z rekuperacji jest coraz szybszy

Po pierwsze urządzenia tego typu nie są już takie drogie jak jeszcze 10 lat temu, a po drugie korzyści są tak duże, że nasze nakłady szybko się zwrócą.
 

10) Rekuperacja w niedalekiej przyszłości będzie najczęstszym stosowanym systemem wentylacji

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: TopVac, Prodmax, Neovent, NTS Energy, ECOMAX, Rekuperatory.pl, Verano, Lindab, Pro-Vent, Bosch, Stiebel Eltron

Zobacz także
Nowy katalog Komfovent do pobrania

Nowy katalog Komfovent do pobrania

Firma VENTIA, generalny dystrybutor rekuperatorów Komfovent w Polsce udostępniła... ¬ więcej...

 
Instalacja rekuperacji - na co zwrócić uwagę

Instalacja rekuperacji - na co zwrócić uwagę

W nowoczesnym energooszczędnym a przede wszystkim szczelnym domu dostarczenie odpowiedniej... ¬ więcej...

 
Rekuperatory i centrale wentylacyjne Komfovent w wersji płaskiej podwieszanej DOSTĘPNE OD RĘKI i w ofercie specjalnej!

Rekuperatory i centrale wentylacyjne Komfovent w wersji płaskiej podwieszanej DOSTĘPNE OD RĘKI i w ofercie specjalnej!

Firma VENTIA - generalny dystrybutor marki Komfovent w Polsce wprowadziła nową Ofertę... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Wienkra    Systherm    Ventec   Lindab Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech Stiebel Eltron  Iglotech  Iglotech Klimor   Klima-Therm    Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet