
- Platforma merXu - sprawdź ofertę
- Jak podłączyć okap kuchenny do wentylacji?
- Darmowa energia ciepła i chłodu z gruntowego wymiennika ciepła
- Nowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych
- Odświeżona wersja programu Czyste powietrze 2,0
- Nowe modele klimatyzatorów marki TCL
- Centrale rekuperacyjne PremAIR z modułem CF
-
Klimatyzatory AUX - przewaga konkurencyjna
- Jak dobrać wentylator łazienkowy?
- Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza


Dom z rekuperacją - schemat instalacji, wybór jednostki, korzyści
aktualizacja: 21-01-2022, 13:43 – artykuł promocyjny
Rekuperacja wydaje się wymogiem w nowoczesnym budownictwie. Nie ma innego takiego systemu wymiany powietrza, który zapewnia aż tyle korzyści. Co zatem warto wziąć pod uwagę, decydując się na system mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła? Jak wybrać jednostkę centralną oraz w jaki sposób przygotować dom na montaż rekuperacji?
fot.: NTS Energy
Rekuperacja a prawo budowlane
Zgodnie z prawem budowlanym w każdym domu konieczne jest zapewnienie wentylacji. W gestii inwestora pozostaje wybór rodzaju wentylacji. Wentylacja to instalacja, o której należy zdecydować na etapie projektowania budynku, gdyż od niej zależy wykonanie ważnych elementów budynku jak kominy i kanały wentylacyjne oraz wybór innych składowych każdego domu na przykład okien. Wentylacja musi spełniać normy związane z ilością i krotnością wymiany powietrza dla danego pomieszczenia, uwzględniając ilość osób w nim przebywających.
Zgodnie z wytycznymi technicznymi wentylacja w budynku szczelnym (obecnie prawo dopuszcza tylko takie budynki) powinna być wspomagana przez jednostki zasilane prądem, dzięki czemu wymiana powietrza będzie stała i niezależna od warunków zewnętrznych. Można zatem wybrać wentylację mechaniczną, hybrydową lub postawić na najbardziej zaawansowaną formę, czyli rekuperację gwarantującą dodatkowo odzysk ciepła.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Standard WT 2021 - wymagania, warunki techniczne
fot.: Neovent - centrale rekuperacyjne to nowoczesne urządzenia sterowane zdalnie, które spełniają nawet najbardziej rygorystyczne warunki techniczne
Dlaczego rekuperacja?
Rekuperacja to efektywny i oszczędny sposób na świeże powietrze w domu o każdej porze roku bez otwierania okien i strat energii przez kanały wentylacyjne. Zapewnia zawsze idealne warunki w domu pod względem wilgotności, czystości powietrza (posiada także filtry) oraz temperatury. Działa samoczynnie i cały czas, dlatego nie ma ryzyka, że w domu powstanie wilgoć, pleśń lub inne patogeny. Pomaga pozbyć się kurzu i alergenów, a także dba o to, by wszelkie zanieczyszczenia z zewnątrz (np. smog) nie dostały się do naszego domu. Czy można oczekiwać czegoś więcej?
fot.: Prodmax
Rekuperacja w domu - schemat instalacji
Rekuperacja to instalacja centralna, której sercem jest jednostka zwana rekuperatorem. Od niej odchodzą kanały wentylacyjne w postaci rur, które rozprowadzane są po całym budynku zgodnie z projektem instalacji. Dodatkowo wykorzystuje się czerpnie powietrza montowane na zewnętrznej ścianie budynku oraz elementy nawiewne w pomieszczeniach w postaci anemostatów.
Przeczytaj koniecznie >> Nowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych
fot.: TopVac
fot.: ECOMAX - schemat instalacji z rekuperatorem AHU
Proces rekuperacji - wyjaśnienie jego fenomenu
Rekuperacja to odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z domu, czyli zanieczyszczonego i przekazanie go masom napływającym z zewnątrz, czyli zimnym, ale bez efektu mieszania się tych strumieni. Możliwe jest to dzięki specjalnej konstrukcji wymiennika ciepła w urządzeniu (poniżej opis poszczególnych typów). Co więcej, jednostka ta doskonale sprawdza się przez cały rok, gdyż w lecie działa odwrotnie, czyli ochładza napływające do domu powietrze, pozwalając zachować optymalny klimat wewnątrz. Nie zastąpi to klimatyzacji przy dużych upałach, ale z pewnością korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.
fot.: Rekuperator VERANO freshAIR+ serii VW - za fenomen rekuperacji odpowiada wymiennik urządzenia, który umożliwia odzysk ciepła z powietrza usuwanego do powietrza nawiewanego
Rekuperatory - rodzaje, budowa, parametry
Centrala wentylacyjna z wymiennikiem ciepła decyduje o skuteczności procesu rekuperacji w naszym domu. Jej zadaniem jest praca w systemie nawiewno-wywiewnym, a dodatkową funkcją jest odzysk ciepła.
Rekuperator może pełnić różne funkcje:
- odzysku ciepła,
- odzysk wilgoci (w bardziej zaawansowanych urządzeń)
- filtracja powietrza
Jednostki rekuperacyjne - przykładowe modele:
![]() |
![]() |
![]() |
||
Lindab |
Bosch Model: Bosch Vent 5000 C |
Pro-Vent Model: MISTRAL SMART 300 EC |
|
|
Zobacz pozostałe >> Rekuperatory - zestawienie oferty producentów |
Przewody wentylacyjne - system rozprowadzenia powietrza w domu
Przewody wentylacyjne służą do transportu powietrza w obrębie systemu. Wyróżnia się przewody wykonane z stali oraz z tworzywa sztucznego. W instalacji z rekuperacją występują 4 rodzaje przewodów:
- przewód czerpny wykorzystywany do transportu powietrza z czerpni do rekuperatora.
- przewód nawiewny łączący rekuperator z elementami nawiewnymi w pomieszczeniach. Służy do transportu powietrza po jego obróbce w rekuperatorze.
- przewód wywiewny wychodzący z elementów wywiewnych w poszczególnych pomieszczeniach do rekuperatora. W nim przemieszcza się powietrze zanieczyszczone i wilgotne.
- przewód wyrzutowy umieszczony między rekuperatorem a wyrzutnią znajdującą się na dachu lub w ścianie zewnętrznej budynku.
10 faktów o rekuperacji:
1) Rekuperacja nie zastąpi ogrzewania, ale je wspomaga
Wybierając rekuperację, możemy liczyć na możliwość zakupu urządzenia grzewczego mniejszej mocy, czyli tańszego. Energia raz wyprodukowana w naszym domu, pozostaje w nim na dłużej, a to oznacza, że ogrzewanie domu kosztuje nas mniej.
2) Nawiewniki w oknach nie są już potrzebne
System rekuperacji zapewnia tak skuteczną wymianę powietrza, że nie ma potrzeby otwierania okien w domu, ani też montowania w nich nawiewników. To szczególne ważne dla szczelnych okien trójszybowych, które takie pozostają tylko w sytuacji, gdy nie ma w nich nawiewników.
3) Rekuperację można wykonać w każdym domu i w dowolnym momencie
Do montażu rekuperacji nadaje się każdy budynek jeśli chodzi o metraż, może to być dom nowy, stary, murowany lub drewniany. Nie ma znaczenia też rodzaj ogrzewania. Zawsze jednak warto skorzystać z pomocy fachowców, wykwalifikowanych i doświadczonych firm oraz zaufanych dostawców.
fot.: Stiebel Eltron - energooszczędna, decentralna wentylacja domowa to najlepszy wybór w przypadku remontowanych budynków lub tych z problemem wilgoci
4) Rekuperacji nie widać i nie słychać
Wymiana powietrza odbywa się samoczynnie, jednostka centralna jest umieszczona zazwyczaj na poddaszu lub w innym niewidocznym miejscu, dzięki czemu cały proces odbywa się niezauważalnie, a praca urządzenia nie przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu.
5) Rekuperacja pomaga schłodzić powietrze latem
Rekuperacja nie zastąpi klimatyzacji, ale w okresie upałów działa w odwrotny sposób, czyli chłodniejsze powietrze z domu oddaje swoją energię ciepłym masom napływającym z zewnątrz.
6) Jedyny sposób na zawsze idealnie czyste i uzdatnione powietrze
Dzięki rekuperacji w domu jest tylko czyste, przefiltrowane powietrze bez alergenów, pyłów i kurzu. Co więcej, takim powietrzem możemy cieszyć się cały czas, bez dodatkowej ingerencji - system po prostu działa nieustannie, a mierniki pozwalają zwiększyć moc wentylacji w razie potrzeby.
fot.: Rekuperatory.pl
7) Rekuperacja chroni przed smogiem
System rekuperacji posiada filtry na tyle dokładne, że smog nie ma szans, by dotrzeć do naszego domu. To ogromna zaleta dla mieszkańców obszarów o niskiej jakości powietrza zewnętrznego.
8) Rekuperacja pomaga alergikom
Filtrowane powietrze może okazać się zbawienne przy uciążliwych alergiach. W domu z rekuperacją nie ma pyłków, a powietrze ma zawsze idealną wilgotność, co przeciwdziała wysuszeniu śluzówek, które stanowią barierę ochronną naszego organizmu.
9) Zwrot inwestycji z rekuperacji jest coraz szybszy
Po pierwsze urządzenia tego typu nie są już takie drogie jak jeszcze 10 lat temu, a po drugie korzyści są tak duże, że nasze nakłady szybko się zwrócą.
10) Rekuperacja w niedalekiej przyszłości będzie najczęstszym stosowanym systemem wentylacji
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: TopVac, Prodmax, Neovent, NTS Energy, ECOMAX, Rekuperatory.pl, Verano, Lindab, Pro-Vent, Bosch, Stiebel Eltron |


![]() | Nowy katalog Komfovent do pobraniaFirma VENTIA, generalny dystrybutor rekuperatorów Komfovent w Polsce udostępniła... ¬ więcej... |
![]() | Instalacja rekuperacji - na co zwrócić uwagęW nowoczesnym energooszczędnym a przede wszystkim szczelnym domu dostarczenie odpowiedniej... ¬ więcej... |
![]() | Rekuperatory i centrale wentylacyjne Komfovent w wersji płaskiej podwieszanej DOSTĘPNE OD RĘKI i w ofercie specjalnej!Firma VENTIA - generalny dystrybutor marki Komfovent w Polsce wprowadziła nową Ofertę... ¬ więcej... |


![]() LIQUID Technologies |
![]() Centrale wentylacyjne i wentylatory Neovent |
![]() Centrale wentylacyjne i wentylatory Östberg |
![]() Klimawent |
![]() Prodmax |