
-
Nowy sygnalizator przeciwpożarowy w ofercie W2
- Wideodomofon Classe 100 - bądź zawsze w kontakcie ze swoim domem
- Klasyfikacja reakcji na ogień rur i kształtek PVC oraz CPVC NIBCO
- Dom pod ochroną - przegląd systemów zabezpieczeń
-
Nowe siłowniki CDC do oddymiania
- Domofon - jaki wybrać
- Sterownik rolet - co trzeba o nim wiedzieć?
-
Telewizja dozorowa
- Cyfrowy system domofonowy CD-2502 firmy Laskomex
- Systemy oddymiania
- Domofon czy wideodomofon
-
Ochrona przeciwpożarowa
-
Instalacja alarmowa
- Systemy zabezpieczeń technicznych
- Co daje stosowanie central panelowych

-
Kiedy najlepiej montować klimatyzację?
-
Kupujemy klimatyzator - jakie funkcje warto wybrać?
-
Sprawność energetyczna klimatyzacji
-
Ile kosztuje klimatyzacja w domu
-
Klimatyzacja na poddaszu
-
Czy klimatyzacja pobiera dużo prądu
-
Klimatyzacja - czyszczenie i serwis
-
Klimatyzatory - przegląd oferty producentów


Po co i gdzie stosuje się sygnalizatory głosowe?
artykuł promocyjny
W celu zwiększenia skuteczności alarmowania, w niektórych budynkach zalecane jest stosowanie sygnalizatorów akustycznych z komunikatem słownym (głosowych). Urządzenia takie pracują w oparciu o zaprogramowaną sekwencję. Obejmuje ona sygnał ostrzegawczy, komunikat słowny oraz pauzy pomiędzy nimi. Dobrym przykładem sygnalizatora głosowego jest sygnalizator pożarowy SG-Pgw3.
Rysunek 1. Sygnalizator SG-Pgw3
Skuteczny sygnalizator pożarowy
Sygnalizatory głosowe są stosowane wszędzie tam, gdzie wymagane jest przekazanie jednoznacznej informacji o zagrożeniu, a sam sygnał akustyczny może być niewystarczający. Dobrym przykładem są miejsca noclegowe, gdzie nie jest wymagane stosowanie DSO. W miejscach tych mogą przebywać osoby nieprzeszkolone z zakresu ewakuacji, porozumiewające się w różnych językach. Dzięki zastosowaniu sygnalizatora głosowego możliwe jest przekazanie jednoznacznego, zrozumiałego komunikatu o zagrożeniu. Dodatkowo treść generowanego komunikatu może zmieniać się dynamicznie w zależności od sytuacji w budynku czy określonej strefie pożarowej. Standardowo w pamięci sygnalizatora znajdują się trzy komunikaty, z których każdy jest odtwarzany w trzech językach (polski, niemiecki, angielski). Producent jest również w stanie udostępnić nagrania w języku ukraińskim. Treści dostępnych komunikatów można sprawdzić na stronie www.w2.com.pl. Urządzenie jest programowalne, co oznacza, że w razie potrzeby możliwe jest przygotowanie własnego komunikatu, dostosowanego do specyfiki obiektu. Warto dodać, że sygnalizator SG-Pgw3 posiada opcję synchronizacji, co pozwala stworzyć sieć urządzeń. Dzięki temu można nagłośnić większe przestrzenie takie jak na przykład długie korytarze czy pomieszczenia typu „open space”. Sygnalizator został również wyposażony w port microUSB (do programowania) czy potencjometr do płynnej regulacji głośności. Urządzenie pracuje zgodnie z chronometrażem zawartym w normie EN 54-3. Potwierdzeniem spełnienia wymagań przytoczonej normy jest Certyfikat Stałości Właściwości Użytkowych wydany przez CNBOP-PIB.
Uniwersalne sygnalizatory głosowe
W swojej ofercie firma W2 posiada również sygnalizatory uniwersalne serii SG-Wgw2, które są przeznaczone do dowolnego zastosowania. Można je wykorzystać m.in. w:
• systemach sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN)
• systemach automatyki,
• obiektach technicznych,
• sklepach,
• oraz innych aplikacjach wymagających odtworzenia nietypowych dźwięków.
Seria sygnalizatorów SG-Wgw obejmuje: SG-Wgw2, SG-Wgw2 IP65.
Rys. 2. Sygnalizator SG-Wgw2 IP65
Jeśli chodzi o funkcjonalność sygnalizatory SG-Wgw2 oraz SG-Wgw2 IP65 są identyczne. Różnią się one jedynie obudową. Wersja IP65 jest wodoszczelna, co umożliwia jej zastosowanie w miejscach, gdzie panują trudne warunki lub duże zanieczyszczenie.
Podobnie jak wcześniej opisany sygnalizator SG-Pgw3 również sygnalizatory SG-Wgw2, SG-Wgw2 IP65 są programowalne. Umożliwiają one definiowanie sekwencji alarmowych obejmujących sygnał alarmowy, własne komunikaty, wybór trybu pracy czy czasu trwania pauz pomiędzy alarmem a komunikatem lub odtworzeniem kolejnych sekwencji. Ważną informacją z perspektywy użytkownika jest obecność wejścia TRIG, które w zależności od wybranego trybu może pełnić rolę wejścia adresującego, wyzwalającego czy wyciszającego. Do sygnalizatora można bowiem podłączyć urządzenie zewnętrzne takie jak np. detektor ruchu, które po zadziałaniu (zmianie stanu na jego wyjściu) będzie wyzwalać zadziałanie sygnalizatora. Taka konfiguracja może być zastosowana na przykład w sklepie (sygnalizator zapowiadający). Sygnalizatory serii SG-Wgw2 podobnie jak SG-Pgw3 mają możliwość płynnej regulacji głośności przy pomocy potencjometru, a emisja dźwięku odbywa się przy pomocy głośnika, co pozwala odtworzyć czysty i dobrej jakości dźwięk.
|


![]() | Rola wież i kolumn w systemach sygnalizacji zdarzeńW każdej fabryce, czy zakładzie przemysłowym należy zapewnić jak najlepszy przepływ... ¬ więcej... |
![]() | SO-Ad2 - uniwersalny sygnalizator optycznyW celu efektywnego przekazywania informacji na obiektach bardzo często wykorzystywane... ¬ więcej... |
![]() | Nowy pożarowy zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny SGO-Pgz3W ofercie W2 pojawił się nowy, zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny typu SGO-Pgz3.... ¬ więcej... |

![]() Legrand |
![]() W2 - sygnalizatory i puszki ppoż. |
![]() Ochrona przeciwpożarowa - NIBCO |
![]() Systemy bezpieczeństwa oraz automatyka budynkowa Dahua |
![]() Domofony Laskomex |