legrand

Po co i gdzie stosuje się sygnalizatory głosowe?

aktualizacja: 04-01-2021, 07:51 – artykuł promocyjny


W celu zwiększenia skuteczności alarmowania, w niektórych budynkach zalecane jest stosowanie sygnalizatorów akustycznych z komunikatem słownym (głosowych). Urządzenia takie pracują w oparciu o zaprogramowaną sekwencję. Obejmuje ona sygnał ostrzegawczy, komunikat słowny oraz pauzy pomiędzy nimi. Dobrym przykładem sygnalizatora głosowego jest sygnalizator pożarowy SG-Pgw2.

Sygnalizator SG-Pgw2

Rysunek 1. Sygnalizator SG-Pgw2

 

Skuteczny sygnalizator pożarowy

 

Sygnalizatory głosowe są stosowane wszędzie tam, gdzie wymagane jest przekazanie jednoznacznej informacji o zagrożeniu, a sam sygnał akustyczny może być niewystarczający. Dobrym przykładem są miejsca noclegowe, gdzie nie jest wymagane stosowanie DSO. W miejscach tych mogą przebywać osoby nieprzeszkolone z zakresu ewakuacji, porozumiewające się w różnych językach. Dzięki zastosowaniu sygnalizatora głosowego możliwe jest przekazanie jednoznacznego, zrozumiałego komunikatu o zagrożeniu. Dodatkowo treść generowanego komunikatu może zmieniać się dynamicznie w zależności od sytuacji w budynku czy określonej strefie pożarowej. Standardowo w pamięci sygnalizatora znajdują się trzy komunikaty, z których każdy jest odtwarzany w trzech językach (polski, niemiecki, angielski). Producent jest również w stanie udostępnić nagrania w języku ukraińskim. Treści dostępnych komunikatów można sprawdzić na stronie www.w2.com.pl. Urządzenie jest programowalne co oznacza, że w razie potrzeby możliwe jest przygotowanie własnego komunikatu, dostosowanego do specyfiki obiektu. Warto dodać, że sygnalizator SG-Pgw2 posiada możliwość synchronizacji co pozwala stworzyć sieć urządzeń. Pozwala to skutecznie nagłośnić większe przestrzenie takie jak na przykład długie korytarze czy pomieszczenia typu „open space”. Sygnalizator został również wyposażony w port microUSB (do programowania) czy potencjometr do płynnej regulacji głośności. Sygnalizator ten pracuje zgodnie z chronometrażem zawartym w normie EN 54-3. Potwierdzeniem spełnienia wymagań przytoczonej normy jest Certyfikat Stałości Właściwości Użytkowych wydany przez CNBOP-PIB.

 

Uniwersalne sygnalizatory głosowe

 

W swojej ofercie firma W2 posiada również sygnalizatory uniwersalne serii SG-Wgw, które są przeznaczone do dowolnego zastosowania. Mogą być one zastosowane między innymi w:

  • Systemach sygnalizacji włamania,
  • Systemach automatyki,
  • Obiektach technicznych,
  • Sklepach,
  • Oraz innych aplikacjach wymagających odtworzenia nietypowych dźwięków.

 

Seria sygnalizatorów SG-Wgw obejmuje: SG-Wgw, SG-WgwIP65, SG-Wgws, SG-WgwsIP65. Dwie pierwsze pozycje są to sygnalizatory programowalne, w których możliwe jest tworzenie własnych sekwencji alarmowych. Jeśli chodzi o sygnalizatory SG-Wgws czy SG-WgwsIP65 są to sygnalizatory powtarzające, które odbierają i odtwarzają sygnał przesłany z SG-Wgw, SG-WgwIP65. Dzięki temu możliwe jest tworzenie sieci sygnalizatorów co umożliwia nagłaśnianie większych pomieszczeń.

Sygnalizator SG-Wgw

Rysunek 2. Sygnalizator SG-Wgw

Sygnalizator SG-WgwIP65

Rysunek 3. Sygnalizator SG-WgwIP65

 

Sygnalizatory SG-Wgw, SG-WgwIP65 pracują w oparciu o sekwencję, która może być skonfigurowana przez użytkownika za pomocą aplikacji SG-Wgw Software v2.0, którą można pobrać ze strony producenta www.w2.com.pl.

Sekwencja pracy sygnalizatorów SG-Wgw, SG-WgwIP65

Rysunek 4. Sekwencja pracy sygnalizatorów SG-Wgw, SG-WgwIP65

 

Jeśli chodzi o funkcjonalność sygnalizatory SG-Wgw oraz SG-WgwIP65 są identyczne. Różnią się one jedynie obudową. Wersja IP65 jest wodoszczelna co umożliwia jej zastosowanie w miejscach, gdzie panują trudne warunki lub duże zanieczyszczenie. SG-WgwIP65 może być stosowany również tam, gdzie po zakończeniu cyklu pracy wymagane jest mycie maszyn.


Podobnie jak wcześniej opisany sygnalizator SG-Pgw2 również sygnalizatory SG-Wgw, SG-WgwIP65 są programowalne. Dodatkowo podczas przygotowywania pliku konfiguracyjnego użytkownik ma możliwość wybrania ich trybu pracy. Ważną informacją z perspektywy użytkownika jest obecność wejścia TRIG, które w zależności od wybranego trybu może pełnić rolę wejścia adresującego, wyzwalającego czy wyciszającego. Do sygnalizatora można bowiem podłączyć urządzenie zewnętrzne takie jak np. detektor ruchu, które po zadziałaniu (zmianie stanu na jego wyjściu) będzie wyzwalać zadziałanie sygnalizatora. Taka konfiguracja może być zastosowana na przykład w sklepie (sygnalizator zapowiadający). Sygnalizatory serii SG-Wgw podobnie jak SG-Pgw2 mają możliwość płynnej regulacji głośności przy pomocy  potencjometru, a emisja dźwięku odbywa się przy pomocy głośnika co pozwala odtworzyć czysty i dobrej jakości dźwięk.

Kontakt w sprawie produktów:

W2
tel. +48 52 522 32 38
+48 52 345 45 00
+48 537 859 187
www: www.w2.com.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Nowy pożarowy zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny SGO-Pgz3

Nowy pożarowy zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny SGO-Pgz3

W ofercie W2 pojawił się nowy, zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny typu SGO-Pgz3.... ¬ więcej...

 
Pożarowe sygnalizatory akustyczne w ofercie W2

Pożarowe sygnalizatory akustyczne w ofercie W2

W Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010... ¬ więcej...

 
Wideodomofon Classe 100 - bądź zawsze w kontakcie ze swoim domem

Wideodomofon Classe 100 - bądź zawsze w kontakcie ze swoim domem

Wideodomofony to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet