Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

aktualizacja: 04-01-2021, 06:54 – artykuł promocyjny


Od stycznia 2021 r. budynki mieszkalne i zamieszkania zbiorowego czeka kolejna zmiana przepisów i wymogów. Aby spełnić powyższe wymagania obowiązkowa stanie się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dlatego, w przypadku nowo projektowanych budynków, tak istotne jest zaplanowanie systemu wentylacji mechanicznej już teraz. Najważniejszym elementem systemu wentylacji jest rekuperator, czyli centrala wentylacyjna wymuszająca wymianę powietrza pomiędzy środowiskiem wewnętrznym a zewnętrznym oraz umożliwiająca odzysk ciepła z powietrza usuwanego.

Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

 

Prawidłowo zaprojektowany system wentylacji m.in.:

  • ogranicza straty ciepła na wentylację, tj. energię potrzebną na ogrzanie zewnętrznego, zimnego powietrza w okresie zimy,
  • zapewnia wysoką jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń, dzięki czemu wyeliminowane zostaną alergeny znajdujące się w powietrzu (roztocza, bakterie, wirusy) wpływające na zdrowie użytkowników,
  • zapewnia niezmienną w czasie i warunkach ilość powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczenia.


Rekuperator VERANO freshAIR+ serii VW są idealne do zastosowania na poddaszu budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych. Obudowa wykonana z ekstrudowanego polipropylenu (EPP) o grubości 40 mm zapewnia optymalną izolację termiczną i akustyczną. Kompaktowe centrale wentylacyjne wyposażone są w system dwustopniowej filtracji, opcjonalną nagrzewnicę lub chłodnicę oraz wymiennik temperaturowy, hybrydowy lub entalpiczny. Zastosowany w standardzie system stałego wydatku CF (z ang. Constant Flow) ułatwia regulację instalacji oraz gwarantuje stały przepływ powietrza niezależnie od warunków atmosferycznych lub stopnia zabrudzenia filtrów.

 Rekuperator VERANO freshAIR+ serii VW

 

5 najważniejszych cech rekuperatora, na które zwrócisz uwagę.

 

1. Odzysk temperatury oraz wilgoci

 

Wymiennik ciepła to centralny element centrali wentylacyjnej, który umożliwia odzysk ciepła z powietrza usuwanego do powietrza nawiewanego. Klasycznie stosowane wymienniki temperaturowe (centrala VWT) pozwalają na odzysk ciepła jawnego, który zależy wyłącznie od różnicy temperatur pomiędzy zbilansowanymi strumieniami powietrza. Wymienniki hybrydowe (centrala VWH) oraz entalpiczne (centrala VWE), dzięki specjalnej membranie, pozwalają także na odzysk wilgoci. Wymienniki hybrydowy oraz entalpiczny różnią się od siebie stopniem odzysku wilgoci z powietrza usuwanego.

Odzysk wilgoci niesie ze sobą podwójne korzyści:

  • Odzysk ciepła całkowitego (w tym energii zawartej w parze wodnej)
  • Nawilżenie powietrza nawiewanego zimą do pomieszczeń

Odzysk temperatury oraz wilgoci

 

2. A może wymiennik hybrydowy?

 

Nawiewane zimą powietrze zawiera w sobie znikomą ilość pary wodnej - dlatego po ogrzaniu na wymienniku ciepła jest odczuwane jako „suche”. W przypadku niewielkich zysków wilgoci (niewielu domowników, brak przygotowania potraw), niska wilgotność będzie się utrzymywać i może prowadzić m. in. do unoszenia się kurzu i podrażnienia gardła i oczu. Z tego powodu został opracowany wymiennik hybrydowy będący kompromisem pomiędzy dwoma klasycznymi modelami - entalpicznym i temperaturowym. W porównaniu do wymiennika entalpicznego, wymiennik hybrydowy charakteryzuje się niższym odzyskiem wilgoci, ale również wyższą sprawnością temperaturową.

 

3. Wydajne wentylatory

 

Zastosowane wentylatory z silnikami EC charakteryzują się wysoką sprawnością i niskim zużyciem energii w całym zakresie pracy. Nowoczesna, kompaktowa konstrukcja pozwala na ograniczenie wydzielania ciepła, redukcję drgań silnika oraz wpływa na wydłużenie żywotności urządzenia. Sygnał sterujący 0-10 V umożliwia płynną regulację pracy wentylatorów.

 

4. Doskonała izolacyjność termiczna i akustyczna obudowy

 

Obudowy rekuperatorów zostały wykonane ze spienionego polipropylenu, który stanowi konstrukcję poszczególnych elementów rekuperatora. Wykorzystanie spienionego polipropylenu o grubości 40 mm zapewnia doskonałą izolację termiczną i akustyczną urządzenia.

Doskonała izolacyjność termiczna i akustyczna obudowyDoskonała izolacyjność termiczna i akustyczna obudowy

 

5. Zdalna obsługa za pomocą komputera lub smartfona

 

Sterownik został zaprojektowany specjalnie dla rekuperatorów VERANO freshAIR+. W przejrzysty sposób zapewnia dostęp do wszystkich funkcji i ustawień rekuperatorów serii VW. Umożliwia zdalną regulację pracy centrali za pomocą aplikacji webowej, dostępnej w przeglądarce internetowej lub aplikacji na tablety i smartfony dostępnej na systemy Android oraz iOS. Sterownik pozwala również na zapis danych dotyczących pracy centrali w czasie rzeczywistym. Dane są wykorzystywane podczas przeglądów serwisowych i pozwalają na szybkie wykrycie nieprawidłowości w pracy urządzenia.

Zdalna obsługa za pomocą komputera lub smartfona


Dowiedz się więcej na www.v-k.pl

Kontakt w sprawie produktów:

VERANO GLOBAL Sp. z o.o.
tel. +48 81 44-08-330 +48 81 44-08-333
www: v-k.pl/
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Nowy cennik rekuperatorów od Neovent

Nowy cennik rekuperatorów od Neovent

Neovent prezentuje Cennik Rekuperatorów na 2021 r. W cenniku można znaleźć... ¬ więcej...

 
Rodzina prawdopodobnie najlepszych rekuperatorów na rynku powiększa się!

Rodzina prawdopodobnie najlepszych rekuperatorów na rynku powiększa się!

Firma Ventia, generalny dystrybutor marki Komfovent w Polsce rozpoczęła właśnie... ¬ więcej...

 
Oczyszczacz powietrza PRO-VENT CLEAN R, a likwidacja koronawirusa

Oczyszczacz powietrza PRO-VENT CLEAN R, a likwidacja koronawirusa

Firma PRO-VENT, ceniony producent rekuperatorów MISTRAL, posiada w swojej ofercie... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji            Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet