
- Platforma merXu - sprawdź ofertę
- Jak podłączyć okap kuchenny do wentylacji?
- Darmowa energia ciepła i chłodu z gruntowego wymiennika ciepła
- Nowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych
- Odświeżona wersja programu Czyste powietrze 2,0
- Nowe modele klimatyzatorów marki TCL
- Centrale rekuperacyjne PremAIR z modułem CF
-
Klimatyzatory AUX - przewaga konkurencyjna
- Jak dobrać wentylator łazienkowy?
- Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza

-
Instalacja pompy ciepła - jak poprawić przepływ wody w instalacji c.o.
-
Wycena pompy ciepła - bezpłatny kalkulator kosztów
-
Wysokotemperaturowe pompy ciepła - idealne do współpracy z grzejnikami
-
Czy powietrzna pompa ciepła zapewni ogrzewanie przez cały rok?
-
Grzejniki do pomp ciepła - przegląd rozwiązań
-
Schemat instalacji pompy ciepła
-
Pompy ciepła - przegląd oferty producentów

Ogrzewanie hal i magazynów - jaki system wybrać
aktualizacja: 16-03-2022, 06:58 – artykuł promocyjny
W pomieszczeniach dużych i wysokich ogrzewanie jest wyzwaniem. Do tego trzeba pamiętać, że inwestor musi sprostać oczekiwania zarówno komfortu termicznego dla pracowników, jak i odpowiednich warunków dla danej działalności. Ogrzewanie nie może też generować wysokich rachunków, bo wówczas wzrastają koszty produkcji lub przechowywania. Ważne jest również, by dbać o jak najmniejsze straty ciepła, w trosce o klimat. Jaki rodzaj systemu grzewczego wybrać? Wszystko zależy od przeznaczenia. Poniżej przykładowe rozwiązania dedykowane do hal, magazynów i innych pomieszczeń o dużej kubaturze.
fot.: Enerzon - promienniki
WARTO PRZECZYTAĆ: |
|
![]() |
Włazy nierdzewne PRO RPS z siłownikiem - doskonałe dla gastronomii, jak i medycyny oraz zdrowia |
Ogrzewanie pomieszczeń przemysłowych
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w halach produkcyjnych, pracownicy powinni mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 14 stopni C. Aby osiągnąć i utrzymać takie warunki konieczne jest przygotowanie odpowiedniej instalacji oraz wybór dostosowanych urządzeń. Duże i wysokie pomieszczenia potrzebują znacznie więcej ciepła niż typowe lokale. Inna powinna być również jego dystrybucja. Tradycyjne ogrzewanie centralne z grzejnikami nie sprawdzi się w takich warunkach. Co zatem wybrać?
KURTYNY POWIETRZA
Kurtyny to sposób na zatrzymanie ciepłego powietrza w budynku oraz zahamowanie wlotu zimna z zewnątrz. Montuje się je przy otworach drzwiowych. Rozwiązanie to pozwala na zminimalizowanie strat ciepła. Ten system sprawdza się także w przypadku lokali usługowych takich jak restauracje, galerie handlowe czy sklepy. Są to miejsca narażone na częste otwieranie drzwi, przez co dochodzi do wychłodzenia pomieszczenia. Kurtyna ma za zadanie przeciwdziałać temu zjawisku. Kurtyny występują w dwóch wersjach - modele poziome montuje się nad drzwiami, a pionowe z boku drzwi.
fot.: Ventia - kurtyny powietrzne DELTA i SIRION
Wytworzenie aerodynamicznej bariery ochronnej pomiędzy pomieszczeniami bądź strefami o różnych temperaturach przydaje się także latem, gdy w mamy pomieszczenie klimatyzowane - kurtyny powietrzne znajdują zastosowanie w ciągu całego roku.
fot.: Wigmors - kurtyna FERONO
Kurtyny powietrza - zobacz koniecznie >> Przegląd oferty producentów
NAGRZEWNICE
To kolejny sposób na efektywne ogrzewanie dużych powierzchni. Jest to też jedno z najtańszych źródeł ciepła, dzięki któremu osiągnięcie żądanej temperatury przebiega szybko i sprawnie. Nagrzewnice bezpośrednio ogrzewają powietrze, co przyśpiesza uczucie komfortu termicznego nawet w dużych halach i magazynach. Idealnie sprawdzają się w miejscach stałego przebywania ludzi typu warsztaty, taśmy produkcyjne.
fot.: Winterwarm - nagrzewnica gazowa TR, XR oraz nagrzewnica wodna WWH
PROMIENNIKI
To rozwiązanie cieszy się wielką popularnością wśród zarządców dużych magazynów, hangarów, hal. Metoda ta pozwala na bezpośrednie ogrzewanie ludzi, podłóg i ścian, natomiast powietrze podgrzewane jest pośrednio, ograniczając tym samym zjawisko rozpraszania ciepła do minimum. To rozwiązanie znajduje zastosowanie również w obiektach półotwartych jak dworce, stadiony czy pawilony ogrodowe.
fot.: Klima-therm - panele radiacyjne do ogrzewania przez promieniowanie
Promienniki doskonale sprawdzają się w miejscach z ogrzewaniem strefowym, czyli wybranych miejsc, najczęściej tam, gdzie przebywają ludzie. Działają one podobnie jak promieniowanie słoneczne, dlatego osoby znajdujące się w zasięgu działania tego urządzenia odczuwają przyjemne ciepło. Są proste w instalacji i tanie w użytkowaniu, a poza tym pracują wyłącznie wtedy, gdy tego naprawdę potrzebujemy.
fot.: Fenix - promiennik ECOSUN CH wysokotemperaturowy zaprojektowany do ogrzewania ławek kościelnych
fot.: Enerzon - promiennik podczerwieni VARMA V400 IPX5 (dostępna wersja 3000W i 4000W) oraz promiennik podczerwieni Helios High Power HP3-60T (dostępne wersje 4500W i 6000W)
Promienniki mogą występować także w wersji pionowej jak model Helios High Power HPV3-60T od marki Enerzon opracowany do ogrzewania wysokich obiektów przemysłowych i komercyjnych, dedykowany do użytku wyłącznie wewnątrz pomieszczeń.
fot.: Enerzon
DESTRATYFIKATORY
Znając zależność, że temperatura zmienia się wraz ze wzrostem wysokości, szybko dojdziemy do faktu, że najcieplej jest przy suficie, a w pomieszczeniach wysokich to bardzo duża strata energii. Pogromcą tej ucieczki ciepła w najwyższe partie pomieszczenia są urządzenia zwane destratyfikatorami, które ogrzane masy kierują z powrotem w dół. Są to po prostu wentylatory, które mają wspomóc istniejący sposób ogrzewania, by jego praca była bardziej wydajna i mniej kosztowna.
fot.: Venture Industries - zastosowanie destryfikatora DTF wspomaga cyrkulację powietrza skutecznie obniżając rozwarstwienie temperaturowe wewnątrz pomieszczeń
fot.: Daxton - wentylatory HVLS
OGRZEWANIE KANAŁOWE
Montowane są one poniżej poziomu podłogi, skutecznie ogrzewają pomieszczenia i rekompensują straty ciepła generowane przez duże okna. Charakteryzują się też estetycznym wykonaniem i doskonale wkomponowują się we wnętrze, dlatego rekomendowane są do obiektów przeszklonych typu lotniska, sale wystawiennicze, salony samochodów itp.
fot.: Ogrzewanie kanałowe Verano
OGRZEWANIE FASADOWE
Zadaniem takigo systemu jest skompensowanie strat ciepła wywołanych dużym i wysokim przeszkleniem oraz wyeliminowanie zjawiska opadania zimnego powietrza, które wpływa na powstawanie przeciągów w dolnej części budynku. W tym celu konwektorowe wymienniki ciepła Jaga Low-H2O zostały zaopatrzone w obudowy o wysokości ram fasady i przymocowane do nich na dwóch poziomach.
fot.: Jaga
Instalacje na dachu - zobacz jak zabezpieczyć kondygnację technologiczne
Dach w nowoczesnych budynkach to płaska przestrzeń dedykowana do posadowienia maszyn i urządzeń, czyli tzw. kondygnacja technologiczna. Rozkład obciążeń i bezpieczne posadowienie urządzeń to pierwsze wyzwanie. Kolejnym jest zapewnienie bezpiecznego dostępu dla serwisantów i instalatorów poruszających się po dachu....czytaj dalej
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Klima-therm, Verano, Fenix, Jaga, Daxton, Venture Industries, Wigmors, Ventia, Winterwarm, Enerzon |

![]() | Winterwarm Polska - jakie są innowacje i trendy technologiczne w ogrzewaniuPrzemysł budowlany mocno się zmienia, a rynek ogrzewania przechodzi tę metamorfozę... ¬ więcej... |
![]() | Oszczędzanie energii - dwa rozwiązania z jednej rękiBrama WinSelf i nagrzewnica EH to skuteczny system i niezawodna technologia od Winterwarm,... ¬ więcej... |
![]() | Jakie ogrzewanie na taras, balkon, do altanyTaras to ważna część każdego domu oraz mieszkania. Decydując się na przedłużenie... ¬ więcej... |

|

![]() LIQUID Technologies |
![]() Centrale wentylacyjne i wentylatory Neovent |
![]() Centrale wentylacyjne i wentylatory Östberg |
![]() Klimawent |
![]() Prodmax |