Ogrzewanie hal i magazynów - jaki system wybrać

artykuł promocyjny


W pomieszczeniach dużych i wysokich ogrzewanie jest wyzwaniem. Do tego trzeba pamiętać, że inwestor musi sprostać oczekiwania zarówno komfortu termicznego dla pracowników, jak i odpowiednich warunków dla danej działalności. Ogrzewanie nie może też generować wysokich rachunków, bo wówczas wzrastają koszty produkcji lub przechowywania. Ważne jest również, by dbać o jak najmniejsze straty ciepła, w trosce o klimat. Jaki rodzaj systemu grzewczego wybrać? Wszystko zależy od przeznaczenia. Poniżej przykładowe rozwiązania dedykowane do hal, magazynów i innych pomieszczeń o dużej kubaturze.

Ogrzewanie strefowe w pomieszczeniach wysokich

fot.: Enerzon - promienniki

 

WARTO PRZECZYTAĆ:

KMB STEEL Włazy nierdzewne PRO RPS z siłownikiem - doskonałe dla gastronomii, jak i medycyny oraz zdrowia


Ogrzewanie pomieszczeń przemysłowych

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w halach produkcyjnych, pracownicy powinni mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 14 stopni C. Aby osiągnąć i utrzymać takie warunki konieczne jest przygotowanie odpowiedniej instalacji oraz wybór dostosowanych urządzeń. Duże i wysokie pomieszczenia potrzebują znacznie więcej ciepła niż typowe lokale. Inna powinna być również jego dystrybucja. Tradycyjne ogrzewanie centralne z grzejnikami nie sprawdzi się w takich warunkach. Co zatem wybrać?
 

KURTYNY POWIETRZA


Kurtyny to sposób na zatrzymanie ciepłego powietrza w budynku oraz zahamowanie wlotu zimna z zewnątrz. Montuje się je przy otworach drzwiowych. Rozwiązanie to pozwala na zminimalizowanie strat ciepła. Ten system sprawdza się także w przypadku lokali usługowych takich jak restauracje, galerie handlowe czy sklepy. Są to miejsca narażone na częste otwieranie drzwi, przez co dochodzi do wychłodzenia pomieszczenia. Kurtyna ma za zadanie przeciwdziałać temu zjawisku. Kurtyny występują w dwóch wersjach - modele poziome montuje się nad drzwiami, a pionowe z boku drzwi.

 

Kurtyny powietrzne HAVACO - nowa odsłona popularnych i lubianych urządzeńKurtyny powietrzne HAVACO - nowa odsłona popularnych i lubianych urządzeń

fot.: Ventia - kurtyny powietrzne DELTA i SIRIONWytworzenie aerodynamicznej bariery ochronnej pomiędzy pomieszczeniami bądź strefami o różnych temperaturach przydaje się także latem, gdy w mamy pomieszczenie klimatyzowane - kurtyny powietrzne znajdują zastosowanie w ciągu całego roku.


fot.: Wigmors - kurtyna FERONO


Kurtyny powietrza - zobacz koniecznie >> Przegląd oferty producentów

 

NAGRZEWNICE


To kolejny sposób na efektywne ogrzewanie dużych powierzchni. Jest to też jedno z najtańszych źródeł ciepła, dzięki któremu osiągnięcie żądanej temperatury przebiega szybko i sprawnie. Nagrzewnice bezpośrednio ogrzewają powietrze, co przyśpiesza uczucie komfortu termicznego nawet w dużych halach i magazynach. Idealnie sprawdzają się w miejscach stałego przebywania ludzi typu warsztaty, taśmy produkcyjne.

Winterwarm - nagrzewnica gazowa TRWinterwarm - nagrzewnica gazowa TRnagrzewnica wodna WWH - Winterwarm

fot.: Winterwarm - nagrzewnica gazowa TR, XR oraz nagrzewnica wodna WWH

 

PROMIENNIKI


To rozwiązanie cieszy się wielką popularnością wśród zarządców dużych magazynów, hangarów, hal. Metoda ta pozwala na bezpośrednie ogrzewanie ludzi, podłóg i ścian, natomiast powietrze podgrzewane jest pośrednio, ograniczając tym samym zjawisko rozpraszania ciepła do minimum. To rozwiązanie znajduje zastosowanie również w obiektach półotwartych jak dworce, stadiony czy pawilony ogrodowe.

fot.: Klima-therm - panele radiacyjne do ogrzewania przez promieniowanie

Promienniki doskonale sprawdzają się w miejscach z ogrzewaniem strefowym, czyli wybranych miejsc, najczęściej tam, gdzie przebywają ludzie. Działają one podobnie jak promieniowanie słoneczne, dlatego osoby znajdujące się w zasięgu działania tego urządzenia odczuwają przyjemne ciepło. Są proste w instalacji i tanie w użytkowaniu, a poza tym pracują wyłącznie wtedy, gdy tego naprawdę potrzebujemy.

fot.: Fenix - promiennik ECOSUN CH wysokotemperaturowy zaprojektowany do ogrzewania ławek kościelnych

Promiennik podczerwieni VARMA V400 IPX5 Promiennik podczerwieni Helios High Power HP3-60T

fot.: Enerzon - promiennik podczerwieni VARMA V400 IPX5 (dostępna wersja 3000W i 4000W) oraz promiennik podczerwieni Helios High Power HP3-60T (dostępne wersje 4500W i 6000W)Promienniki mogą występować także w wersji pionowej jak model Helios High Power HPV3-60T od marki Enerzon opracowany do ogrzewania wysokich obiektów przemysłowych i komercyjnych, dedykowany do użytku wyłącznie wewnątrz pomieszczeń.

fot.: Enerzon

 

DESTRATYFIKATORY


Znając zależność, że temperatura zmienia się wraz ze wzrostem wysokości, szybko dojdziemy do faktu, że najcieplej jest przy suficie, a w pomieszczeniach wysokich to bardzo duża strata energii. Pogromcą tej ucieczki ciepła w najwyższe partie pomieszczenia są urządzenia zwane destratyfikatorami, które ogrzane masy kierują z powrotem w dół. Są to po prostu wentylatory, które mają wspomóc istniejący sposób ogrzewania, by jego praca była bardziej wydajna i mniej kosztowna.

Ogrzewanie wysokich hal - przykład zastosowania destryfikatora DTFDestryfikato DTF

fot.: Venture Industries - zastosowanie destryfikatora DTF wspomaga cyrkulację powietrza skutecznie obniżając rozwarstwienie temperaturowe wewnątrz pomieszczeń

Wentylator HVLS

fot.: Daxton - wentylatory HVLS

 

OGRZEWANIE KANAŁOWE


Montowane są one poniżej poziomu podłogi, skutecznie ogrzewają pomieszczenia i rekompensują straty ciepła generowane przez duże okna. Charakteryzują się też estetycznym wykonaniem i doskonale wkomponowują się we wnętrze, dlatego rekomendowane są do obiektów przeszklonych typu lotniska, sale wystawiennicze, salony samochodów itp.

Ogrzewanie kanałowe, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć o grzejnikach kanałowych

fot.: Ogrzewanie kanałowe Verano

 

OGRZEWANIE FASADOWE


Zadaniem takigo systemu jest skompensowanie strat ciepła wywołanych dużym i wysokim przeszkleniem oraz wyeliminowanie zjawiska opadania zimnego powietrza, które wpływa na powstawanie przeciągów w dolnej części budynku. W tym celu konwektorowe wymienniki ciepła Jaga Low-H2O zostały zaopatrzone w obudowy o wysokości ram fasady i przymocowane do nich na dwóch poziomach.

Port lotniczy we Wrocławiu z ogrzewaniem fasadowym JagaPort lotniczy we Wrocławiu z ogrzewaniem fasadowym Jaga

fot.: Jaga

 

Instalacje na dachu - zobacz jak zabezpieczyć kondygnację technologiczne

 

Dach w nowoczesnych budynkach to płaska przestrzeń dedykowana do posadowienia maszyn i urządzeń, czyli tzw. kondygnacja technologiczna. Rozkład obciążeń i bezpieczne posadowienie urządzeń to pierwsze wyzwanie. Kolejnym jest zapewnienie bezpiecznego dostępu dla serwisantów i instalatorów poruszających się po dachu.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Klima-therm, Verano, Fenix, Jaga, Daxton, Venture Industries, Wigmors, Ventia, Winterwarm, Enerzon
Zobacz także
Winterwarm Polska - jakie są innowacje i trendy technologiczne w ogrzewaniu

Winterwarm Polska - jakie są innowacje i trendy technologiczne w ogrzewaniu

Przemysł budowlany mocno się zmienia, a rynek ogrzewania przechodzi tę metamorfozę... ¬ więcej...

 
Oszczędzanie energii - dwa rozwiązania z jednej ręki

Oszczędzanie energii - dwa rozwiązania z jednej ręki

Brama WinSelf i nagrzewnica EH to skuteczny system i niezawodna technologia od Winterwarm,... ¬ więcej...

 
Jakie ogrzewanie na taras, balkon, do altany

Jakie ogrzewanie na taras, balkon, do altany

Taras to ważna część każdego domu oraz mieszkania. Decydując się na przedłużenie... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.    Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   logo ebm PapstVBW   Wienkra    Systherm    Ventec   Lindab Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech Stiebel Eltron  Iglotech  Iglotech Klimor   Klima-Therm    Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Daikin
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet