gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-systemglen dimplex logo
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 Immergas

polecamy

Pompy ciepła - optymalny wybór naszych czasów

aktualizacja: 07-12-2021, 09:14 – artykuł promocyjny


Zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych i dbałość o środowisko naturalne to najważniejsze cele zmian w prawie budowlanym, które weszły w życie z początkiem 2021 roku.

Od roku 2021 ogrzewanie domów, biur i mieszkań stało się wyzwaniem, ponieważ tradycyjne kotły zasilane drewnem lub węglem nie są w stanie sprostać nowym normom WT2021. Oznacza to, że osoby rozpoczynające dziś budowę domu muszą wziąć pod uwagę wprowadzenie do projektu ogrzewania np. pompą ciepła powietrze-woda. Pompa taka, jest idealnym sposobem na poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych, a także stanowi remedium na rosnące ceny paliw.


Dostępność nowoczesnych i ekologicznych pomp ciepła jest coraz większa także dzięki rządowym programom, takim jak Czyste Powietrze czy Ulga Termomodernizacyjna. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się obecnie także na termomodernizację budynków, mającą na celu zwiększenie ich  energooszczędności. Stare, nieefektywne źródła ciepła na paliwo stałe wymieniane są na najbardziej ekonomiczne w eksploatacji urządzenia, korzystające z energii odnawialnej.

Jak wiadomo, istota działania pompy ciepła powietrze-woda polega na zamianie rozproszonej energii cieplnej pobieranej ze środowiska naturalnego w energię użyteczną, służącą do ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej w każdych warunkach pogodowych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pompy ciepła mogą zapewnić najwyższą - spośród wszystkich dostępnych źródeł ciepła - efektywność energetyczną i tym samym najniższe koszty eksploatacyjne.

Obecnie silnym trendem jest także budowa tzw. domów zeroenergetycznych, czyli samowystarczalnych pod względem energetycznym. W tym wypadku pompa ciepła o wysokiej efektywności energetycznej jest skutecznym środkiem, pozwalającym obniżać koszty eksploatacyjne. Warto także zwrócić uwagę na możliwość współpracy pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, dzięki której koszt energii cieplnej można zredukować niemalże do zera.

Aby pompa ciepła była w pełni ekologiczna, należy zwrócić także uwagę na zastosowany w niej czynnik chłodniczy. Czynniki stosowane w chłodnictwie i klimatyzacji poddawane są coraz to nowszym regulacjom prawnym. Wymogi Rozporządzenia F-gazowego nakazują producentom wycofywanie czynników chłodniczych wpływających na efekt cieplarniany. Elektronika SA oferuje szeroki zakres urządzeń, w tym pomp ciepła, dla syntetycznych i naturalnych czynników chłodniczych o niskim GWP jak CO2 (GWP=1) czy R32 (GWP=675), które stanowią przyszłość w branży HVACR.

 

Zapoznaj się z wybranymi pompami ciepła z oferty Elektronika SA:


Hydrolution - pompa ciepła powietrze-woda dla domu

 

Pompa ciepła Hydrolution to kompleksowy, nowoczesny system do ogrzewania, chłodzenia i produkcji ciepłej wody użytkowej dla domów. Jego główne zalety to oszczędność energii elektrycznej i znaczna redukcja emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Hydrolution - pompa ciepła powietrze-woda dla domu

Pompa wykorzystuje „bezpłatne” ciepło z otoczenia do wytworzenia komfortowych warunków w obsługiwanych pomieszczeniach i ciepłej wody na potrzeby sanitarne i bytowe.

Wynikające z zastosowania pomp ciepła Hydrolution korzyści to: oszczędność energii, efektywność nawet w niskiej temperaturze otoczenia, zintegrowana konstrukcja oraz możliwość produkcji c.w.u. o temperaturze 58°C (z użyciem grzałki elektrycznej do 65°C).

Hydrolution oferuje dwa rozwiązania: system „all-in-one” oraz system „split”. Zakres wydajności grzewczej wynosi od 2,28 kW do 16,5 kW. Jednostka wewnętrzna HMK systemu „all-in-one” zawiera 180 litrowy zbiornik c.w.u., 10 l naczynie wzbiorcze, wbudowany sterownik oraz grzałkę elektryczną.

W systemie „split” do pracy z pompą został przewidziany hydrobox HSB oraz zbiornik o pojemności 300 l (modele 60, 71, 100) lub 500 l (model 140). Wyposażenie opcjonalne, dobierane w zależności od aplikacji i wymagań użytkownika, stanowią m.in.: grzałka przepływowa, pompa obiegowa, zawory rewersyjne (grzanie/chłodzenie) i przedłużające żywotność zasobnika anody tytanowe. System „split” współpracuje z jednostkami zewnętrznymi o wydajnościach od 6 kW (teraz także na ekologiczny czynnik chłodniczy R32) do 14 kW (dla R410A).

Hydrolution - pompa ciepła powietrze-woda dla domuR32 to czynnik chłodniczy nowej generacji, który charakteryzuje się prawie 70% niższym współczynnikiem globalnego ocieplenia (GWP) niż czynnik R410A. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom R32 oferuje niezwykłe korzyści w zakresie efektywności energetycznej. Potencjalny efekt chłodzenia 1,5 razy większy niż czynnika R410 A oznacza, że potrzebuje mniej energii do osiągnięcia wymaganej temperatury i wymaga mniejszej ilości czynnika chłodniczego w instalacji.

Dzięki opcji podłączenia pompy ciepła do Internetu, użytkownik ma możliwość zdalnego sprawdzania statusu pracy urządzenia. Umożliwia to stałą, zdalną kontrolę produkcji ciepła/chłodu oraz ciepłej wody użytkowej.

Zalety:

 • COP do 5,32
 • możliwość sterowania przez Internet
 • wbudowana grzałka tacy ociekowej
 • antykorozyjna powłoka wymiennika ciepła
 • zakres temperatur pracy: -20°C do 43°C
 • najnowsza technologia sprężarek rotacyjnych z inverterem DC
 • zaawansowane technologicznie, przyjazne dla użytkownika
 • sterowniki z dużym, czytelnym wyświetlaczem
 • klasy energetycznej do A+++

 

Q-ton - modułowa pompa ciepła na ekologiczny czynnik CO2

 

Modułowe pompy ciepła Q-ton wykorzystujące CO2 jako czynnik chłodniczy, to wysokowydajne urządzenia do ogrzewania i produkcji c.w.u. w obiektach typu: hotele, apartamenty, restauracje, centra fitness, uczelnie, szpitale, domy opieki. Zakres wydajności od 30 do 480 kW (1-16 urządzeń wpiętych w jeden sterownik).

Sercem pompy ciepła Q-ton jest dwustopniowa sprężarka, łącząca w jednej obudowie technologie sprężarki rotacyjnej (niski stopień) oraz scroll (wysoki stopień). Kombinacja obu rozwiązań zapewnia najwyższą efektywność – zarówno w skrajnie niskiej, jak i wysokiej temperaturze otoczenia.

Urządzenie zapewnia ciągłą, nawet dla temperatury zewnętrznej wynoszącej -25°C, produkcję wody o temperaturze od 60 do 90°C oraz utrzymanie nominalnej wydajności do temperatury zewnętrznej -7°C,  bez użycia dodatkowej grzałki elektrycznej. Współczynnik COP dla okresu przejściowego (temp. powietrza 16°C, woda na wejściu +17°C, na wyjściu +65°C) wynosi 4,3.

Q-ton, to nie tylko produkcja c.w.u. w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Nadwyżkę ciepła można wykorzystać do ogrzewania budynku, projektując odpowiednio instalację grzewczą (grzejniki, ogrzewanie podłogowe  nagrzewnica centrali wentylacyjnej itp.).

Zalety:

 • naturalny, ekologiczny czynnik chłodniczy CO2 (R744)
 • zakres temperatur pracy pompy: od -25°C do +43°C
 • maksymalna temperatura ciepłej wody 90°C możliwa jest do uzyskania
 • nawet przy temperaturze zewnętrznej -25°C
 • zastosowanie pompy Q-ton obniża koszty roczne pozyskania c.w.u. o około:
  - 46% - w porównaniu do bojlera gazowego
  - 76% - w porównaniu do bojlera elektrycznego

Zastosowanie pompy ciepła Q-ton umożliwia wysoką punktację przy certyfikacji budynku BREEAM oraz pozyskanie dofinansowań z tytułu innowacji technologicznych.


Electa-ECO - kompaktowa pompa ciepła typu monoblok

 

Rewersyjna pompa ciepła powietrze-woda Electa-ECO to nowoczesny, monoblokowy system do ogrzewania i chłodzenia oraz wytwarzania ciepłej wody użytkowej (c.w.u. do 60°C) dla domów. Zakres wydajności grzewczej wynosi od 6.0 do 15.5 kW.

Electa-ECO - kompaktowa pompa ciepła typu monoblok

Electa-ECO oferuje efektywne oszczędzanie energii dla użytkownika, SEER do 5,05 (zgodny z ERP 2021 dla wszystkich modeli). Seria  pomp wyposażona jest w hermetyczne sprężarki rotacyjne typu DC Inverter na ekologiczny czynnik chłodniczy R32 o niskim GWP=675.

Pompy Electa-ECO wyposażone są w tacę ociekową oraz grzałkę przeciwzamrożeniową. Obudowa wykonana jest z blachy stalowej, ocynkowanej, malowanej proszkowo.

Sterownik elektroniczny pompy z panelem dotykowym i opcją zdalnego sterowania umożliwia m.in.: zintegrowane zarządzanie pompą ciepła i instalacją grzewczą, zarządzanie zaworem trójdrogowym do produkcji c.w.u., funkcją szybkiego podgrzewania c.w.u., funkcją ograniczenia zużycia energii oraz zarządzanie dodatkowym źródłem ciepła.

Zalety pompy ciepła Electa-ECO:

 • klasy energetyczne A+++ i A++
 • technologia Full Inverter:
 • certyfikacja Euroventpodwójna rotacyjna sprężarka DC Inverter
 • pompa i wentylatory EC
 • produkcja wody do 60°C (bez dodatkowej grzałki)
 • c.w.u.  do +45°C przy temperaturze nawet -25°C
 • ekologiczny czynnik chłodniczy R32 (GWP=675)
 • system kontroli instalacji wbudowany w pompę ciepła
 • dotykowy panel  sterownika elektronicznego - w standardzie
 • darmowa aplikacja do zarządzania pompą za pomocą smartfona (iOS i Android)
 • bardzo cicha praca (funkcja trybu Silent)
 • skraplacz z powłoką antykorozyjną Golden Fin - bardzo wysoka odporność nawet na mgłę solną
 • certyfikacja Eurovent
 • wiele akcesoriów zamontowanych w standardzie: np. flow-switch, czujnik temperatury otoczenia, czujnik c.w.u, naczynie wzbiorcze, filtr wody i inne
Kontakt w sprawie produktów:

Elektronika S.A.
tel. 586 633 300
www: www.elektronika-sa.com.pl/
www.mhi.info.pl
www.hkk.info.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Pompy obiegowe w obiekcie z ogrzewaniem podłogowym

Pompy obiegowe w obiekcie z ogrzewaniem podłogowym

Ogrzewanie podłogowe jest wszechobecne w dzisiejszym budownictwie. Jak dobrać do... ¬ więcej...

 
Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Z pewnością instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową to oszczędność... ¬ więcej...

 
Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność wśród indywidualnych... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet