gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit


Dahua   Solsum

W2  FENIX

Intersoft

FibaroNoark

 Elektra   Pawbol

znajdź fachowca

Zakłady Klimor z własnym źródłem energii PV

aktualizacja: 20-11-2020, 07:11 – artykuł promocyjny


Firma Klimor przechodzi proces ekomodernizacji swoich zakładów, która jest efektem światowych trendów ekologicznych. Ta strategiczna koncepcja oparta jest na wykorzystaniu źródeł OZE w oparciu o instalacje fotowoltaiczne (PV) o docelowej, łącznej mocy blisko 3,5 MW. Przedsięwzięcie ma na celu w znacznym stopniu obniżyć koszty eksploatacyjne oraz zaktywizować firmę na rynku dostawców OZE, co przy tak dużej mocy instalacji wiąże się z nadprodukcją energii elektrycznej.

Zakłady Klimor z własnym źródłem energii PV

Proces przejścia na odnawialne źródła energii został podzielony na etapy i wpisany w długofalowe plany inwestycyjne spółki. Już dziś zakład produkcyjny Klimor w Pszczółkach czerpie energię elektryczną z własnej instalacji fotowoltaicznej o mocy 50 kW. Dzięki panelom fotowoltaicznym umieszczonym na dachu, energia pochodząca z promieniowania słonecznego zaspokaja około 50% zapotrzebowania energetycznego obiektu dla części produkcyjnej oraz biurowej. Inwestycja opiewająca na kwotę 170 tys. złotych ma zamortyzować się w przeciągu 6 do 8 lat – jest to pierwszy krok na drodze ku transformacji energetycznej zakładów Klimor zmierzającej do uzyskania całkowitej niezależności w sferze wytwarzania energii.

Zakłady Klimor z własnym źródłem energii PV

I tak w kolejnych etapach inwestycji planowana jest budowa dwóch farm fotowoltaicznych zlokalizowanych na gruntach należących do Klimoru, obok zakładów produkcyjnych w Pszczółkach i Skowarczu. W pierwszej lokalizacji dodatkowa instalacja PV wytwarzać będzie 1,2 MW energii , w drugiej 2,2 MW. Taka ilość energii nie tylko zaspokoi potrzeby energetyczne obu zakładów i biur, ale wygeneruje dodatkową energię kilkukrotnie przekraczając zapotrzebowanie samego Klimoru.

- „Obecnie generowane nadwyżki energii trafiają do sieci energetycznej, jednak w dalszej perspektywie, na mocy nowelizacji ustawy o OZE, pojawi się możliwość przyłączenia firm-prosumentów do tzw. kooperatywy energetycznej zrzeszającej podmioty, które produkują energię na własny użytek oraz na użytek pozostałych członków wspólnoty. Możliwość udostępniania nadprodukowanej mocy pozwoli dostarczać tańszą i ekologiczną energię słoneczną znacznie szerszej rzeszy odbiorców. Chcemy stać się aktywnym uczestnikiem rynku OZE, stąd też planujemy podjęcie w tym temacie współpracy z gminą Pszczółki i z lokalnymi firmami.” mówi Piotr Świerczek, Dyrektor ds. Operacyjnych w firmie Klimor.

Zakłady Klimor z własnym źródłem energii PVZakłady Klimor z własnym źródłem energii PV

Uzyskanie przez zakłady Klimor niezależności energetycznej oraz uczestnictwo firmy w kooperatywie dostawców wpisuje się w jeden z nadrzędnych celów Unii Europejskiej, jakim jest wzrost udziału energii elektrycznej pochodzącej z OZE ukierunkowany na obniżenie kosztów dla gospodarki i konsumentów. Według danych Porozumienia Branżowego na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE, udział OZE w mixie elektroenergetycznym Polski do 2030 roku wyniesie 27,1%. Rynek PV w Polsce rozwija się najbardziej dynamicznie ze wszystkich sektorów OZE i zajmuje 5. miejsce pod względem przyrostu nowych mocy PV w Europie, przy mocy zainstalowanej wynoszącej w 2020 roku ok. 2,5 GW.

Zakłady Klimor z własnym źródłem energii PV

Kontakt w sprawie produktów:

Klimor Sp. z o.o.
tel. (58) 783 99 99
www: www.klimor.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Pożar paneli fotowoltaicznych - przyczyny, skutki, zapobieganie

Pożar paneli fotowoltaicznych - przyczyny, skutki, zapobieganie

Instalacje fotowoltaiczne uchodzą za bardzo bezpieczne. Jednak trzeba pamiętać,... ¬ więcej...

 
Czy myć panele fotowoltaiczne?

Czy myć panele fotowoltaiczne?

Inwestując w odnawialne źródła energii, dokonuje się najlepszego wyboru... ¬ więcej...

 
Moduły fotowoltaiczne KAISAI - nowa gama produktów w segmencie OZE

Moduły fotowoltaiczne KAISAI - nowa gama produktów w segmencie OZE

Firma Klima-Therm - generalny dystrybutor i właściciel marki KAISAI znana jest z... ¬ więcej...

 


All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet