gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-ProjektGrupa Armatura

logo Wilo   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Verano Konwektor

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Instal-Projekt - grzejniki


Ogrzewanie do domów szkieletowych i z bala - jakie wybrać?

aktualizacja: 16-11-2020, 13:52 – artykuł promocyjny


Trend w kierunku ciepłego budownictwa nabiera na sile. Wśród współcześnie wznoszonych budynków w tej technologii wyróżnia się te ciepła, czyli murowane z elementami betonowymi o dużej zdolności akumulowania ciepła oraz bardzo ciepłe, które wyróżnia niska lub bardzo niska akumulacyjność ciepła.

 

Domy bardzo ciepłe

 

W tej kategorii znajdują się m.in. domy kanadyjskie, czyli domy budowane techniką szkieletową oraz inne o konstrukcji drewnianej, które mają liczne grono zwolenników.


Technologię szkieletową stosuje się do budowy dużych całorocznych obiektów, jak również domów letniskowych. Można je produkować systemem prefabrykacji. Prócz prostoty i szybkości w ich stawianiu, stwarzają one duże możliwości w tworzeniu dowolnej bryły, zastosowaniu różnych technik wykończenia wnętrz i elewacji, łatwo jest w nich rozprowadzić instalacje wszelkiego przeznaczenia. Równie proste jest dokonywania w nich zmian i modyfikacji, czego najlepszym przykładem jest różnorodna zabudowa podmiejska amerykańska i kanadyjska.


Użytkownicy domów szkieletowych i drewnianych cenią ich energooszczędność i łatwość ogrzania. Budowle szkieletowe są z natury ciepłe, a jednocześnie słabo akumulują ciepło. Dlaczego? Materiały konstrukcyjne: drewno, płyty g-k, materiały izolacyjne i ocieplające, charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej i małą pojemnością cieplną, a to oznacza małą energochłonność. Jedynym elementem o większej pojemności cieplnej jest, wykonywana czasem dla ich posadowienia, płyta fundamentowa.

Elementami, które znamiennie wpływają na zużycie energii dla celów grzewczych (oczywiście poza różnymi  powierzchnią i kubaturą obiektu) są:
 

 • technologia budowy;
 • straty wentylacyjne;
 • sposób ogrzewania obiektu- źródło ciepła, rodzaj grzejników;
 • sposób użytkowania obiektu.

 
Ciepłe domy, słabo akumulujące jakiekolwiek nadwyżki ciepła, łatwo przegrzać. Z tej przyczyny system grzewczy w takich obiektach powinien być oparty o nieprzewymiarowane źródła ciepła, które ma małą moc minimalną. Powinny go cechować:
 

 • odpowiednie źródło ciepła, gwarantujące szybki do niego dostęp;
 • łatwo sterowalne grzejniki, czyli o małej bezwładności cieplnej;
 • odpowiednie sterowanie pracą instalacji – z jak najmniejszą histerezą, umożliwiające szybki zatrzymanie grzania i pełne wykorzystanie uzysków ciepła w bilansie cieplnym poszczególnych wnętrz.


Idealnym rozwiązaniem jest system grzewczy zapewniający komfort cieplny przy możliwie najniższym zużyciu energii – taki, który szybko zareaguje na potrzeby grzewcze i niewielkim nakładem energii pozwoli w krótkim czasie i precyzyjnie uzyskać zadaną temperaturę. System, który szybko ogrzeje, a nie przegrzeje powietrza, o co bardzo łatwo w obiektach o niskiej akumulacyjności ciepła. Zastosowany w nich układ grzewczy może być centralny (wodny, elektryczny, nadmuchowy) lub niecentralny (elektryczny). Dom szkieletowy szybko się nagrzewa i równie szybko ochładza, ponieważ ogrzewamy w nim powietrze, przegrody oraz elementy wyposażenia – wszystkie one mają małą pojemność cieplną.

 

Jaki system grzewczy wybrać?

 

 • Źródło ciepła powinno być sterowalne. Użytkownik może wpływać na ilość wyprodukowanego ciepła (pompy ciepła, kotły gazowe w tym kondensacyjne, kotły elektryczne).
 • System grzejnikowy powinien być dynamiczny, ponieważ umożliwia kontrolowaną emisję ciepła. Grzejniki powinny posiadać małą masę całkowitą (masa grzejnika oraz masa zawartej w nim wody).   

Założonego powyżej celu szybkiego i precyzyjnego grzania z pewnością nie spełnia posiadające ogromną bezwładność cieplną ogrzewanie podłogowe. Ponadto grzejnik podłogowy bardzo wolno reaguje na zmienne potrzeby grzewcze, co nie pozwala odpowiednio wykorzystać w bilansie cieplnym obiektu pojawiających się uzysków ciepła. Dobrym alternatywnym rozwiązaniem jest hybrydowa dystrybucja ciepła, w której gros ciepła emitowane jest przez dynamiczne grzejniki: 70-80%. Warunkiem jej zastosowania jest posiadanie posadzki betonowej, w części której (około 20-30% powierzchni nie zajętej przez meble np. ścieżki komunikacji, łazienki) umieszczone są elektryczne maty grzewcze lub znacznie odchudzone ogrzewanie podłogowe. Rozwiązanie takie pozwala zmagazynować nadwyżkę energii wyprodukowaną przez niskotemperaturowe źródło ciepła (pompa ciepła, kocioł kondensacyjny) i zminimalizować wahania temperatury, wówczas gdy nie mamy odpowiednich sterowników. Niekontrolowana emisja ciepła przez podłogówkę zawsze będzie się wiązać z pewnymi stratami energii (gdy instalacja ogrzewania podłogowego jest jedynie w części posadzki, straty są mocno ograniczone).

 

Charakterystyka grzejników REGULUS®-system

 

 • Wykonane w sposób zbliżony do chłodnicy. Z materiałów, które gwarantują szybkie nagrzewanie się i stygnięcie: miedzi i aluminium.
 • Działają poprzez konwekcję i szerokokątne promieniowanie, co sprawia, że ciepło jest emitowane równomiernie i efektywnie. Różnica temperatur pomiędzy posadzką a sufitem jest minimalna i może się zamykać w dziesiątych częściach stopnia Celsjusza.
 • Mała pojemność wodna i mała masa samych grzejników to mała bezwładność cieplna. Z kolei duża powierzchnia wymiany ciepła umożliwia efektywną pracę w szerokim zakresie temperatur czynnika grzewczego.
 • Są lekkie można je instalować bezpośrednio na ścianach gipsowo-kartonowych, w dowolnym miejscu, bez konieczności montażu specjalnych wzmocnień.
 • Można je również montować do posadzki na nóżkach (np. grzejniki niskie, wąskie, długie). W ofercie firmy są także grzejniki narożne.

 

Ciekawe rozwiązania w ofercie REGULUS®-system

 

INSIDE-system – grzejnik wewnątrz ściany


Grzejniki umieszczone w płytkiej wnęce w ścianie, ukryte za estetyczną żaluzją. Rozwiązanie funkcjonalne i estetyczne. Grzejniki tego typu można wbudować w niemal każdą przegrodę. Stosuje się je w ścianach kolankowych, szczytowych, przedsionkach, wiatrołapach, można je również montować wewnątrz wąskich ścianek działowych z opcją jednoczesnego grzania dwóch sąsiadujących ze sobą pomieszczeń. Przy takiej opcji żaluzje maskujące grzejnik będą zamontowane po obu stronach ściany (każda może być w innym kolorze). Rozwiązanie to można stosować w łazienkach np. grzejnik obudowany glazurą lub pod krawędzią wanny w jej obudowie (regulusy mogą być stosowane we wnętrzach o podwyższonej wilgotności, ponieważ cechuje duża odporność na korozję). INSIDE sprawdzi się również w kuchni połączonej z salonem – grzejnik podszafkowy, czy w obudowie wyspy kuchennej. By żaluzje lepiej komponowały się z wnętrzem mogą być pomalowane na dowolny kolor z palety RAL, np. kolor ściany, kafelek, mebli.

 

CANAL-system – zestawy ogrzewania podłogowego kanałowego


System grzejników zabudowanych w kanale grzewczym w podłodze jest doskonałą alternatywą nie tylko dla grzejników ściennych lecz przede wszystkim dla ogrzewania podłogowego płaszczyznowego. Rozwiązanie  stosowane w domach szkieletowych i drewnianych, szczególnie chętnie wykorzystywane jest w domach z bali (bardzo popularne na Podhalu). W przeciwieństwie do ogrzewania podłogowego płaszczyznowego, montaż  ogrzewania kanałowego umożliwia zastosowanie dowolnego rodzaju materiału na podłogi – w tym drewna. Grzejniki kanałowe szybko się nagrzewają, dystansując w tym względzie tradycyjne ogrzewanie podłogowe. Najpłytsze zestawy kanałowe można montować w warstwie ocieplenia wylewki (mają zaledwie 8 cm). System kanałów grzewczych można stosować jako ogrzewanie uzupełniające (dogrzewanie) lub jako ogrzewanie samodzielnie. Rozmieszcza się je wzdłuż przeszkleń, np. przy przeszklonym wyjściu na taras lub przy dużych sięgających posadzki witrynach, chronią wówczas pomieszczenie przed wnikaniem w głąb chłodnego powietrza i  zapobiegają parowaniu okien. To rozwiązanie, które nie ogranicza przestrzeni, miejsce na ścianie przypisane grzejnikom ściennym można zagospodarować inaczej. Jedynym widocznym elementem systemu jest ażurowy podest przykrywający kanał grzewczy. Dzięki dużemu wyborowi podestów, w tym wykonanych z drewna, można dopasować je do wystroju domów z bali. Podesty w wersji aluminiowej –  malowane proszkowo na wybrany kolor lub anodowane – dobrze komponują się w domach o nowoczesnym wystroju.

 

REVERS i E-VENT – grzejniki z wentylatorem – ścienne, wewnątrzścienne, kanałowe


By zwiększyć moc grzejników, nie powiększając ich wymiarów oraz by zwiększyć dynamikę ich działania, zastosować można grzejniki zaopatrzone w bardzo cicho pracujący wentylator (głośność na granicy szeptu 28 dBA, moc do 10W).
 

Wszystkie grupy grzejników REGULUS®-system mają taką opcję, grzejniki ścienne (REGULLUS, SOLLARIUS), grzejniki wewnątrzścienne INSIDE-system oraz grzejniki kanałowe CANAL-system.


Wentylator zwiększa moc każdego grzejnika o 30-40%. Powietrze szybciej się nagrzewa, co ma znaczenie w domach weekendowych lub pomieszczeniach użytkowanych krótko lub rzadziej. Cichy trójbiegowy wentylator  lub z płynnie modulowaną prędkością obrotów, gwarantuje wysoką efektywność tego sposobu ogrzewania oraz wysoki komfort użytkowania. Szczególnie duże znaczenie ma zastosowanie wentylatorów w ogrzewaniu kanałami grzewczymi, gdyż stwarzają one możliwość istotnego ograniczenia zarówno ich wielkość jak i głębokości.


Na uwagę zasługuje przystosowany fabrycznie do montażu wentylatorów typoszereg E-VENT – grzanie tradycyjne, grzanie z większą dynamiką (wentylator 230V) oraz typoszereg REVERS – grzanie tradycyjne, grzanie ze zwiększoną dynamiką oraz chłodzenie pomieszczeń (wentylator    24V). Te ostanie przeznaczone są do współpracy z pompami ciepła.


Regulusy jako dystrybutory ciepła to dobra inwestycja na lata, gwarantując efekty, które dla każdego inwestora są najważniejsze: możliwość zmiany strategii grzania, elastyczny poziom dynamiki grzania, niskie koszty grzania, wysoki komfort cieplny. By mieć to wszystko, optymalna produkcja ciepła i optymalna dystrybucja ciepła muszą iść w parze. To grzejniki na czasie. 

Kontakt w sprawie produktów:

REGULUS-system s. j.
tel. 33/812-36-69, 33/815-10-25
www: www.regulus.com.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Grzejnik Mill - idealny do szybkiego ogrzania pomieszczeń

Grzejnik Mill - idealny do szybkiego ogrzania pomieszczeń

Niewielka waga, stylowy wygląd i prosta obsługa. To cechy, które jako pierwsze... ¬ więcej...

 
Grzejniki do salonu

Grzejniki do salonu

Salon to miejsce, w którym odpoczywamy i przyjmujemy gości. Musi wyglądać... ¬ więcej...

 
Ogrzewanie do domów szkieletowych i z bala - jakie wybrać?

Ogrzewanie do domów szkieletowych i z bala - jakie wybrać?

Trend w kierunku ciepłego budownictwa nabiera na sile. Wśród współcześnie... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet


regulus