gorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Innowacyjny mosiężny zawór trójdrogowy od Finish-A

aktualizacja: 10-11-2020, 09:48 – artykuł promocyjny


Obecnie jedną z najbardziej popularnych instalacji wybieranych przez polskich inwestorów jest ogrzewanie podłogowe. Jest to rozwiązanie zapewniające szereg dogodności, jednak tylko pod warunkiem, że zostanie wykonane prawidłowo, zgodnie ze sztuką oraz z elementów spełniających normy. W praktyce często popełniane jest mnóstwo mniejszych, lub większych błędów.


Najczęstszymi błędami popełnianymi w instalacjach podłogowych są:

  • brak obliczeń wydajności pompy źródła zasilania,
  • brak projektu dla takiej instalacji,
  • wybór elementów systemu, jaki składa się na budowę takiej instalacji. Inwestor często nie jest świadomy, że jest kilka różnych typów rur, z których można wykonać takie ogrzewanie. Różnią się one przede wszystkim, budową, oraz jakością materiału, z jakiego są wyprodukowane, co przekłada się często na jakość i cenę.
  • wybór odpowiedniego rozdzielacza - na rynku jest mnóstwo przeróżnych ,,składaków”, które nie posiadają odpowiednich atestów i aprobat technicznych niezbędnych do montażu na budowie. Często zdarza się tak, że z powodu braku odpowiednich dokumentów i certyfikatów inspektor wstrzymuję całą inwestycję. Niektóre z rozdzielaczy przeznaczone są tylko do instalacji grzejnikowej, a są montowane w instalacjach płaszczyznowych, najczęściej nie posiadając żadnych zaworów regulacyjnych, takich jak przepływomierze, którymi możemy w łatwy sposób zrównoważyć instalację podłogową. Aby w przyszłości nie ograniczać inwestora, to rozdzielacz do ogrzewania podłogowego powinien także posiadać zawory odcinające każdą pętlę, na które w razie potrzeby możemy zamontować siłowniki elektryczne do sterowania poszczególnych stref grzewczych w instalacji podłogowej.

 

Nowość na rynku!

 

Wychodząc naprzeciw instalatorom i aby jeszcze bardziej ułatwić poprawny montaż instalacji grzewczych, polski producent rozdzielaczy mosiężnych oraz osprzętu do budowy kotłowni, firma Finish- A z Kęt, wprowadza kolejną nowość, jest to innowacyjny mosiężny zawór trójdrogowy. Rozwiązanie zostało zastrzeżone wzorem użytkowym. Jest to zawór o kształcie trójnika wykonany w całości z mosiądzu produkcji krajowej z gwintami 1” zewnętrznymi, 5,3 kvs, co pozwala na bezproblemowe zasilenie do 250 m2 powierzchni ogrzewania podłogowego lub ściennego. Główną zaletą takiego rozwiązania jest wyprodukowanie nowego modułu, dołączanego do standardowego rozdzielacza 1” (ZDJ.1)

Mosiężny zawór trójdrogowy      Mosiężny zawór trójdrogowy

Zawór został zaprojektowany specjalnie tak, aby można było zamontować siłownik elektryczny z boku zaworu, co pozwala na montaż modułu w tradycyjnych szafkach do rozdzielaczy ogrzewania podłogowego i zamknięcie ich drzwiczek, gdzie przy montażu siłownika „od czoła” było to bardzo utrudnione, lub wręcz niemożliwe. Moduł można wykorzystać do budowy nowych instalacji oraz do instalacji podłogowych już użytkowanych, w których ktoś ,,zapomniał”, że temperatura zasilania ogrzewania podłogowego powinna wynosić maksymalnie 45st. C lub źle została przeliczona wydajność pompy w kotle i potrzeba jest zwiększyć przepływ na przepływomierzach (rotametrach), który powinien wynosić w takich instalacjach od 1-do 2,5 l/min dla danej pętli. Moduł został wyposażony w siłownik firmy ESBE zaprojektowany specjalnie pod ten moduł, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawór współpracował także z siłownikami innej firmy. Na specjalne życzenie firma może zmodyfikować przyłącze siłownika pod dowolny model.

 

Kompletny zestaw

 

Odwiecznym problemem inwestorów jest wybór sterowania dla ogrzewania podłogowego – czy lepsze będzie sterowanie pogodowe, czy też wystarczy sterować za pomocą samych termostatów pokojowych?

Mixer-S jest dostarczany klientom, jako kompletny zestaw z siłownikiem trójpunktowym 230 V i może być sterowany na różne sposoby. Wykwalifikowani pracownicy Finish-A montują i ustawiają siłownik na zaworze tak, aby klient nie musiał się zastanawiać, w jakim położeniu ustawić ,,wahadło zaworu”. Pozostaje tylko podłączyć go pod sterowanie pogodowe, które posiada większość kotłów. W razie braku wyjść zewnętrznych w kotle do sterownika pogodowego, na specjalne życzenie firma Finish-A może dobrać do zestawu odpowiedni sterownik pogodowy, na którym programujemy krzywą grzania, czujnik sterownika pogodowego bada temperaturę zewnętrzną i sam dopasowuje temperaturę zasilania ogrzewania pogodowego w zależności od panujących warunków na zewnątrz poprzez zamykanie lub otwieranie zaworu trójdrogowego, współpracując przy tym ze sterownikiem umieszczonym wewnątrz budynku. Dodatkowe wyjście w sterowniku załącza lub wyłącza pompę modułu, kiedy jest zbyt niska lub wysoka temperatura zasilania podłogowego. Sterownik pogodowy ma możliwość łączenia się z termostatem pokojowym, co zapewnia optymalny komfort cieplny i minimalne wahania temperatury w pomieszczeniach. Posiada on także czujnik temperatury zasilającej, który można skonfigurować jako ogranicznik temperatury tak, aby zawór pracował, jak tradycyjny mieszacz termostatyczny taki, jak w starszym zestawie produkcji firmy Finish-A typu Mixer.

Mixer S

Moduł z zaworem termostatycznym Mixer oraz nowy Mixer S posiadają specjalne przejście mimośrodowe. Jest to, specjalnie dopasowane do rozdzielacza przesunięcie przyłącza, które zapewnia poprawne poprowadzenie w pionie "podejścia" rur, zasilającej i powrotnej bez naciągania i wyginania tych przyłączy. Takiego rozwiązania nie posiadają podobne, niskobudżetowe produkty, które oferuje konkurencja i często na placu budowy trzeba "podjąć walkę" z naciąganiem przyłączy do modułu. Na zdjęciu 3 pokazano moduł bez specjalnego przejścia mimośrodowego, gdzie widać wyraźnie, że przyłącza zasilające i powrotne schodzą pod kątem, co utrudnia znacznie montaż takiego modułu instalatorom. Z kolei na zdjęciu 4 możemy zobaczyć, jak to wygląda w przypadku zastosowania modułu wyprodukowanego przez firmę Finish-A.

Moduł bez specjalnego przejścia mimośrodowegoModuł z zaworem termostatycznym Mixer

Wszystkie te zestawy posiadają w komplecie zestaw zaworów kulowych do całkowitego odcięcia zasilania i powrotu oraz niezależne odpowietrzenie nad pompą, które jest bardzo ważnym elementem tego układu. Przy współpracy z firmą Grundfos charakterystyka pompy „Auto L” została specjalnie zaprogramowana pod ogrzewanie podłogowe. Dwa termometry - na zasilaniu i powrocie, dają nam wizualną kontrolę nad stopniem zmieszania czynnika. Zestaw zawiera w komplecie dwa nyple ”1” z jednej strony z uszczelnieniem typu o-ring do podłączenia rozdzielacza, a z drugiej strony na płaską fibrową uszczelkę do podłączenia modułu.

Opracowanie: Redakcja
Autor: Tomasz Bies
Kontakt w sprawie produktów:

Finish-a Anna Dryjak Spółka Jawna
tel. +48 33 8455903 wew.(222)
www: www.finish-a.com.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Rury KELLER PR-RT w nowej konstrukcji pięciowarstwowej 5W

Rury KELLER PR-RT w nowej konstrukcji pięciowarstwowej 5W

Grupa SBS nie ustaje w podwyższaniu jakości oferowanych produktów. Świadczy... ¬ więcej...

 
Rury wielowarstwowe do ogrzewania podłogowego

Rury wielowarstwowe do ogrzewania podłogowego

Z końcem ubiegłego wieku ogrzewanie podłogowe uważane było za luksus i rozwiązanie... ¬ więcej...

 
Innowacyjny mosiężny zawór trójdrogowy od Finish-A

Innowacyjny mosiężny zawór trójdrogowy od Finish-A

Obecnie jedną z najbardziej popularnych instalacji wybieranych przez polskich inwestorów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet