gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

logo VABO   Werit

Ferdom     Akra

Cedor

PipelifeEko-Bio

Diamond

Grupa Armatura 

   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft

SFA Poland Sp. z o.o.   Uponor

znajdź fachowca

Aquaphor patron


Jak prawidłowo wybrać filtr do wody?

aktualizacja: 02-11-2020, 11:37 – artykuł promocyjny


Woda w domu może być czysta i smaczne, jednak w większości przypadków wymaga wyboru odpowiedniej technologii filtrowania. Decydując się na system filtracji, warto poznać potrzeby własnej rodziny oraz dostępne na rynku rozwiązania. Poniżej prezentujemy porównanie najbardziej popularnych typów filtrów, przeznaczonych do użytku domowego.

 

1. Dzbanek filtrujący

 

 • Zasada działania: Woda przepływa grawitacyjnie z jednego zbiornika do drugiego (z kosza z wkładem do dolnej części dzbanka), przechodząc przez warstwę sorbentu z aktywnym węglem, żywicą jonowymienną i opatentowanym włóknem Aqualen.
 • Zalety: Nie wymaga podłączenia do ujęcia wody ani instalacji, łatwy w użyciu. Wkłady można kupić w dowolnym sklepie lub online. Nadaje się do uzdatniania wody w biurze, na działce bez dopływu wody, w mieszkaniu.
 • Wady: Dzbanek filtrujący nie uzdatnia wody ani tak dokładnie, ani tak szybko, jak filtry, podłączone do instalacji wodociągowej.


Objętość oczyszczonej wody jest równa objętości dzbanka (zwykle od 1 do 1,7 litra). Jeśli do ugotowania zupy potrzebujesz np. 3 litrów wody, będziesz musiał napełnić dzbanek dwa razy i poczekać, aż woda zostanie przefiltrowana. Ponadto dzbanki nie nadają się do walki z nadmiarem kamienia. Przy twardej wodzie wkłady filtrujące szybciej się zużywają i wymagają częstszej wymiany.

Dzbanek filtrujący - wady i zalety

Sprawdź >> Mobilny system uzdatniania wody AQUAPHOR J.SHMIDT 500

 

2. Filtr nakranowy

 

 • Zasada działania: Filtr do wody jest zakładany na kran i woda przepływa przez niego pod ciśnieniem, wraz ze strumieniem wody.
 • Zalety: Niska cena. Małe wymiary. Podłączenie do wodociągu i mocowanie na stałe nie są wymagane. Uzdatnia wodę nieco dokładniej niż dzbanek filtrujący.
 • Wady: Modele niewyposażone w przełącznik będą musiały zostać odłączone od kranu, aby móc korzystać z niefiltrowanej wody. Nie uzdatnia wody tak dokładnie jak filtr podzlewozmywakowy.

Filtr nakranowy - zasada działania, zalety i wady

 

3. Filtr podzlewozmywakowy

 

 • Zasada działania: Filtr jest zamontowany pod zlewem (najczęściej w szafce kuchennej). Na zewnątrz (na blacie bądź na zlewie) zamontowany jest osobny kran do przefiltrowanej wody lub specjalna bateria 3-drożna, umożliwiająca wygodne korzystanie z 3 podzielonych strumieni wody, na zimną, gorącą i przefiltrowaną. Woda dostaje się do kranu przez elastyczny wąż. Woda filtruje się poprzez przechodzenie przez kilka wkładów z sorbentem, węglem aktywowanym, żywicą.
 • Zalety: Dokładne uzdatnianie wody: nie tylko z chloru i rdzy, ale także z innych zanieczyszczeń. Większa wydajność niż wydajność filtra nakranowego: filtruje wodę z szybkością od 1 do 1,5 l/minutę.
 • Wady: Zajmuje miejsce pod zlewem. Wymaga odpowiedniej profesjonalnej instalacji.


Sprawdź >> Kuchenny filtr podzlewozmywakowy AQUAPHOR Kryształ B Eco do usuwania bakterii

Sprawdź >> Kuchenny filtr podzlewozmywakowy AQUAPHOR Kryształ H Zmiękczający

Filtr podzlewozmywakowy - czy warto stosować w domu?

 

4. Systemem odwróconej osmozy

 

 • Zasada działania: W użytkowaniu ten filtr jest podobny do innych kuchennych filtrów podzlewozmywakowych: również jest umieszczony pod zlewem, a na zlewie zamocowany jest kran do wody pitnej lub bateria 3-drożna.
 • Główna różnica: oprócz wkładów z sorbentem w filtrze znajduje się wkład z membraną odwróconej osmozy, która nie przepuszcza przez filtr niczego oprócz cząsteczek wody: zatrzymuje nawet bakterie i wirusy. Woda przepływa przez membranę osmotyczną pod ciśnieniem. Zapewnia dodatkową mineralizację wody dzięki wkładowi ze złożem dolomitowym.
 • Zalety: Nadaje się do zwalczania kamienia, całkowicie radzi sobie z głównym problemem – solami wapnia i magnezu, powodującymi twardość wody. W modelach ze zbiornikiem kumulacyjnym stale przechowywany jest zapas filtrowanej wody – nawet do 10 litrów.
 • Wady: Wymagają ciśnienia bieżącej wody powyżej 2 atm. Filtrują wolniej niż zwykłe filtry podzlewozmywakowe. Wymagany jest profesjonalny montaż.

Systemem odwróconej osmozy - jak działa?

Sprawdź >> System odwróconej osmozy AQUAPHOR RO-101S Morion

Kontakt w sprawie produktów:

Aquaphor Poland Sp. z o.o.
tel. +48 22 870 24 32
www: aquaphor.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Magnetyzery Ecomag od kilku lat chronią wymienniki ciepłej wody w OPEC Gdynia

Magnetyzery Ecomag od kilku lat chronią wymienniki ciepłej wody w OPEC Gdynia

Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gdyni jest wiodącym producenta ciepła... ¬ więcej...

 
Twarda woda zdrowia doda

Twarda woda zdrowia doda

Czy można używać bezpiecznie wody z wodociągu, która spełnia rozporządzenie... ¬ więcej...

 
Jak prawidłowo wybrać filtr do wody?

Jak prawidłowo wybrać filtr do wody?

Woda w domu może być czysta i smaczne, jednak w większości przypadków wymaga... ¬ więcej...

 
armatura
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet