Nowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych

artykuł promocyjny


W powietrzu przesyłanym w systemach wentylacyjnych znajdują się duże ilości drobnoustrojów. Z tego powodu sterylność panująca w instalacjach wentylacyjnych jest warunkiem koniecznym do utrzymania dobrych warunków bytowych w budynkach oraz powstrzymywaniu transmisji patogennych mikroorganizmów. Przewody wentylacyjne tworzące rozbudowaną sieć charakteryzują się silnie rozwiniętą powierzchnią wewnętrzną. Zapewnia to doskonałe warunki do rozwoju mikroorganizmów i tworzenia się biofilmu. Dzieje się tak, ponieważ pomimo stosowania filtrów w centralach wentylacyjnych mikroorganizmy przedostają się do przewodów. Dodatkowo pomimo wrażenia gładkości wewnętrznej powierzchni przewodów wentylacyjnych, w rzeczywistości jest ona porowata, wręcz idealna do zasiedlenia przez drobnoustroje i tworzenia biofilmu, stanowiąc w konsekwencji duże zagrożenie dla ludzi.

Nowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych

Mikroorganizmy tworzą zorganizowane społeczności, które wraz z rozwojem kolonii uodparniają się na warunki środowiskowe oraz większość chemicznych substancji biobójczych. Mają one zdolność do przylegania do siebie nawzajem, a także do naturalnych i sztucznych powierzchni stałych, w tym przewodów wentylacyjnych – tworząc biofilm.

Instalacje wentylacyjne pokryte biofilmem dużo łatwiej ulegają zainfekowaniu chorobotwórczymi patogenami np. bakterią Legionella pneumophila - bakteria powodującą chorobę układu oddechowego zwaną legionelozą. Komórki patogenów mogą wywoływać również wiele innych chorób, w tym choroby, które powodują osłabienie systemu immunologicznego organizmu, co może ułatwić infekcje wirusowe grypy czy COVID-19.

Najskuteczniejszą i całkowicie bezpieczną metodą zapobiegania skażeniu wewnętrznych powierzchni przewodów wentylacyjnych jest jej funkcjonalizacja w procesie produkcji z wykorzystaniem naturalnych substancji hamujących wzrost mikroorganizmów.

Nowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnychW celu opracowania materiału charakteryzującego się pełną ochroną mikrobiologiczną firma InGremio angażując do pomocy kilka ośrodków naukowych, przeprowadziła projekt badawczy trwający półtora roku. W jego wyniku w 2020 roku określono skład kompozycji materiałów aktywnych mikrobiologicznie, który obecnie zawiera między innymi: metaliczne srebro, metaliczną miedź oraz inne substancje aktywne mikrobiologicznie. Należy zaznaczyć, że wszystkie zastosowane materiały są syntetyzowane w ściśle określony sposób. Uzyskane właściwości przeciwdrobnoustrojowe, skierowane przeciw szerokiemu zakresowi bakterii oraz grzybów, pozwalają na fizyczną eliminację komórek dokonujących skażenia powierzchni oraz redukują ryzyko tworzenia się biofilmu. Z nowego polimeru wykonana jest wewnętrzna ścianka przewodów wentylacyjnych o nazwie AIRLEX SPECTRA.

Praktyczny brak migracji substancji aktywnych pozwala na oszacowanie trwałości ochrony mikrobiologicznej na kilkadziesiąt lat na stałym poziomie.

W ramach badań wykonano ponad 350 testów mikrobiologicznych, w których wykorzystano różne grupy mikroorganizmów, w tym bakterie: Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Legionella pneumophila, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella enterica subsp. Enterica; oraz grzyby: Aspergillus brasiliensis, Candida albicans, Saccharomyces cerevisiae i Penicillium expansum. Zastosowanie kilku związków aktywnych mikrobiologicznie w praktyce eliminuje możliwości obronne drobnoustrojów i zdolność ich uodpornienia się na pojedyncze substancje.

Nowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych

Nowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych

Nowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych

Należy zaznaczyć, że wewnętrzna warstwa przewodów została również sfunkcjonalizowana w zakresie antystatyczności, co wpływa na ograniczenie osiadania kurzu na jej powierzchni.

AIRFLEX - rura dwuwarstwowa do przesyłu powietrza w systemach wentylacyjnych

fot.: Test z latarką UV - po oświetleniu wewnętrznej powierzchni przewodu wentylacyjnego na podstawie rozświetlenia można zaobserwować obecność i równomierne rozproszenie srebra, miedzi i innych komponentów aktywnych mikrobiologicznie odpowiedzialnych za ochronę przed bakteriami i grzybami.

 

Reasumując, uzyskany poziom ochrony mikrobiologicznej w przewodach wentylacyjnych Airflex Spectra jest absolutnie wyjątkowy i wyprzedzający wszystkie dotychczasowe produkty na rynku. Opracowane przez Ingremio polimery z ochroną mikrobiologiczną ze względu na jej efektywność są unikalne w skali całego świata, w związku z czym firma InGremio planuje wykorzystać opracowane rozwiązania również w innych aplikacjach w produktach, między innymi w produktach przeznaczonych na rynek medyczny.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Ingremio-Peszel
tel. +48 (32) 647 19 00
www: ingremio.com.pl
mail: wyślij wiadomość
Zobacz także
Otuliny na rury, czyli optymalna ochrona termiczna, przeciwogniowa i przeciwkondensacyjna przewodów

Otuliny na rury, czyli optymalna ochrona termiczna, przeciwogniowa i przeciwkondensacyjna przewodów

Kontrolowanie i ograniczenie strat ciepła poprzez właściwą izolację rurociągów... ¬ więcej...
 
Projektując izolacje techniczne, możesz liczyć na wsparcie PAROC!

Projektując izolacje techniczne, możesz liczyć na wsparcie PAROC!

Izolacje techniczne – termiczne, przeciwkondensacyjne i przeciwogniowe – stanowią... ¬ więcej...
 
Optymalna ochrona termiczna, przeciwogniowa i przeciwkondensacyjna rurociągu? Wybierz otuliny na rury!

Optymalna ochrona termiczna, przeciwogniowa i przeciwkondensacyjna rurociągu? Wybierz otuliny na rury!

Prawidłowe funkcjonowanie systemów HVAC w dużej mierze uzależnione jest od właściwej... ¬ więcej...
 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.  Systherm Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   logo ebm PapstVBW   bartosz logo Wienkra    AUX        Uniwersal   Ventec    Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima      armacell logo ProventGlobal-Tech Stiebel Eltron  Iglotech  Iglotech Klimor   Klima-Therm    Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Daikin
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook