
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła do grzejników
- Wielopalnikowe kotły kondensacyjne o konstrukcji modułowej
-
Kominy SLIM EKO do kotłów 5 klasy na paliwo stałe
-
Kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką
- Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem?
- Elementy komina - z czego składa się przyłącze?
- ELIMINATOR PC407 Ferpro do czyszczenia instalacji
- Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny
- Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
- Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?
- Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
-
Zapobieganie skutkom twardej wody w domowej instalacji
- Dlaczego warto stosować w kotłowni grupy pompowe?
- Ciepła woda w kranie tanio i niemal od razu

- Fotowoltaika i pompa ciepła
-
Ile prądu zużywa pompa ciepła?
- Instalacja pompy ciepła - jak poprawić przepływ wody w instalacji c.o.
- Wycena pompy ciepła - bezpłatny kalkulator kosztów
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła - idealne do współpracy z grzejnikami
- Grzejniki do pomp ciepła - przegląd rozwiązań
- Porównanie pomp ciepła
- Praca pompy ciepła w okresie zimowym
- Pompy ciepła - przegląd oferty producentów
- Dom ogrzewany pompą ciepła - zasada działania pompy ciepła



Komputerowe wspomaganie doboru i projektowania układów z pompami ciepła
artykuł promocyjny
Ostatnie lata przyniosły dynamiczny rozwój techniki pomp ciepła. Urządzenia te z powodzeniem stosowane są w budownictwie jednorodzinnym, wielorodzinnym oraz w obiektach użyteczności publicznej.
Pompa ciepła, która wchodzi w skład systemu grzewczego budynku, musi spełniać wiele założeń projektowych, dzięki czemu możliwe jest jej prawidłowe działanie. Praca tego urządzenia zależy od wielu czynników, a na stabilne i efektywne ogrzewanie wpływają parametry wymagające precyzyjnego doboru w zależności od szczegółowego bilansu zapotrzebowania energetycznego budynku, warunków panujących w dolnym źródle ciepła (grunt, woda, powietrze) oraz warunków panujących w górnym źródle ciepła (temperatury, przepływy w instalacjach wewnętrznych). Precyzyjny dobór jest niezwykle ważny dla stworzenia układu o optymalnej wielkości, którego użytkowanie wygeneruje możliwe najniższe koszty.
dimplex24.pl – portal dedykowany projektantom instalatorom i specjalistom
Od wydajności pomp ciepła zależą koszty eksploatacyjne, a ta kształtowana jest za sprawą zmiennych warunków temperaturowych dolnego i górnego źródła. Rzetelna ocena sprawności układu możliwa jest tylko po przeanalizowaniu rocznego cyklu eksploatacji. Firma Glen Dimplex Polska uruchomiła dimplex24.pl – nowy portal internetowy dedykowany dla projektantów, instalatorów i specjalistów zajmujących się techniką pomp ciepła, zarówno w zakresie doboru, jak i montażu. Ważnym elementem tego portalu jest specjalistyczny, dostępny on-line program doborowy Dimplex Selection Program (DSP). Narzędzie to prowadzi użytkownika przez całą procedurę doborowo-obliczeniową zaczynającą się od definicji potrzeb energetycznych budynku określanych na podstawie strefy klimatycznej, w której jest zlokalizowany.
Dimplex Selection Program (DSP)
W programie dostępnych jest kilkanaście lokalizacji ze szczegółowym godzinowym profilem dla temperatur zewnętrznych występujących w danym miejscu jako średnie wieloletnie. Wśród danych dotyczących potrzeb energetycznych budynku znajduje się również zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Kolejny etap to wybór rodzaju dolnego źródła pompy ciepła, dzięki czemu wyselekcjonowane zostanie konkretne urządzenie z danego typoszeregu.
W przypadku modeli typu powietrze-woda analiza całoroczna obejmuje sprawdzenie dostępnej mocy danej pompy ciepła w funkcji temperatury zewnętrznej i porównywanie jej z profilowanym obciążeniem cieplnym budynku. Użytkownik otrzymuje informacje na temat stopnia pokrycia zapotrzebowania energetycznego przez pompę ciepła oraz dane na temat tzw. punktu biwalencyjnego, czyli przy jakiej temperaturze zewnętrznej wymagane będzie wsparcie pompy ciepła szczytowym źródłem, np. grzałką elektryczną.
W przypadku gruntowych pomp ciepła analiza oparta jest na symulacji obciążenia górotworu o zadeklarowanym współczynniku przewodzenia ciepła lambda (W/mK). Program wylicza spodziewaną najniższą temperaturę medium dolnego źródła dla przyjętej ilości i głębokości odwiertów i na tej podstawie możliwa jest weryfikacja poprawności doboru.
Zasadniczą funkcją aplikacji jest wyliczenie rocznej efektywności pomp ciepła, tzw. współczynnika SCOP, oraz stopnia pokrycia energetycznego budynku przez pompy ciepła. Przy złożonych układach z drugim szczytowym urządzeniem grzewczym uzyskujemy dokładne dane, obrazujące ile energii w skali roku pochodzić będzie z każdego z zastosowanych źródeł ciepła. W następstwie takiego bilansu użytkownik może wyliczyć i porównać koszty eksploatacji wybranego systemu. Opcjonalnie możliwe jest wykonanie analizy kosztów inwestycyjnych i rentowności układu. Całość obliczeń i doborów można zakończyć wygenerowaniem podsumowującego raportu, który może być np. załącznikiem do oferty produktowej lub projektu technicznego.
Ma być kompleksowo, wygodnie i profesjonalnie
Narzędzie Dimplex Selection Program (DSP) jest dostępne poprzez portal dimplex24.pl, a ten z kolei jest bardzo bogatym źródłem informacji technicznych dotyczących produktów marki Dimplex oraz szerszej wiedzy z zakresu techniki pomp ciepła. W bardzo szybki sposób użytkownik może dotrzeć do szukanych materiałów, takich jak: instrukcje, dane techniczne, certyfikaty, poradniki projektowe, rysunki urządzeń i schematy CAD. dimplex24.pl to również okno do komunikacji z klientami, w którym zawarte są formularze kontaktowe oraz informacje o planowanych szkoleniach z możliwością rejestracji on-line.
W dobie bardzo skróconych procesów inwestycyjnych i etapów projektowych szybki dostęp do informacji oraz wiarygodne symulacje doborowe, z odpowiedziami na najważniejsze pytania, dają możliwość w sposób skuteczny i odpowiedzialny realizować wysokoefektywne, nowoczesne źródła ogrzewania budynków z pompami ciepła.
|

![]() | E.ON Foton poszerza asortyment pomp ciepła o urządzenia japońskiej marki DaikinPod koniec miesiąca w portfolio spółki E.ON Foton pojawiły się nowe urządzenia... ¬ więcej... |
![]() | Aluminiowe tace skroplin z kablem grzewczym do pomp ciepłaTaca ociekowa, taca skroplin to istotny element montażowy pompy ciepła, który... ¬ więcej... |
![]() | Pompa E.ON Air. Krok do samodzielności energetycznejPompa ciepła jest coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem... ¬ więcej... |

![]() Grzejniki kanałowe VERANO |
![]() Systemy z tworzyw sztucznych SBS |
![]() AG Grzejniki Design |
![]() Pompy ciepła Solsum |
![]() Urządzenia grzewcze Galmet |