Jak zabezpieczyć przydomową oczyszczalnię przed zimą?

aktualizacja: 13-10-2020, 06:20 – artykuł promocyjny


Zima to okres próby dla każdej instalacji. Zwłaszcza jeśli aura jest sroga i przynosi nam siarczyste mrozy lub obfite opady śniegu. Decydując się na przydomową oczyszczalnię ścieków, niektórym może przemknąć przez myśl pytanie, czy ścieki nie zamarzną, a system będzie sprawnie funkcjonował przez cały rok.

Czy warto inwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków

fot.: Eko-Bio - w czasie montażu oczyszczalni ścieków należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości oraz zachować zalecaną głębokość posadowienia zbiornika, która wytyczana jest na podstawie granicy przemarzania gruntu

 

Czy oczyszczalnia może zamarznąć?


Zimowa praca oczyszczalni ścieków nie jest zagrożona, jeśli mamy do czynienia z jej ciągłą eksploatacją. Przepływowy charakter całej instalacji powoduje, że w układzie stale jest ruch, a temperatura ścieków zawsze wynosi przynajmniej kilkanaście stopni. Ten fakt powoduje, że ścieki nie zamarzają nawet przy najniższych temperaturach, jakie występują w naszych szerokościach geograficznych. Do tego w oczyszczalni zachodzi biochemiczne procesy gnilne oraz fermentacji, podczas których generowane jest ciepło.


Na przymarzanie najbardziej narażona jest instalacja, w której ścieki odprowadzane są w bardzo małej ilości. Zagrożenie stanowi także niedomykający się zawór pływakowy przy toalecie, gdyż odejście przewodu kanalizacyjnego z budynku usytuowane jest powyżej strefy przymarzania gruntu, co przy mroźniej pogodzie grozi całkowitym zablokowaniem.

PRZYKŁADOWY SCHEMAT OCZYSZCZALNI ROTH MICRO-STEP TWINBLOC

fot.: Roth - hybrydowa oczyszczalnia ścieków MicroStep Twinbloc

 

Jak zabezpieczyć oczyszczalnie na zimę

 

Same ścieki są najmniej narażoną na zamarzanie częścią instalacji. Jednak poszczególne składowe wymagają już przemyślanej konstrukcji i zastosowania środków zabezpieczających. Jednak decydując się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków, powinniśmy skorzystać z usług renomowanych firm, które odpowiednio przygotują cały system, bez ryzyka przykrych niespodzianek w najmniej oczekiwanym momencie.

Firmy rekomendowane przez portal Instalacjebudowlane.pl >> sprawdź


Najważniejsze jest jakość wykonania oczyszczalni, jej właściwy montaż i głębokość zakopania całej instalacji. Warto zwrócić uwagę na:

  • przegrody w zbiorniku przydomowej oczyszczalni - dzięki temu cieplejsze (i rzadsze) ścieki płynące z budynku nie będą się mieszały z tymi oczyszczonymi, znajdującymi się w odpływie.
  • głębokość zakopania zbiornika:
    - przy zbyt płytkim posadowieniu zbiornika na powierzchni ścieków może osadzać się lód, będzie trzeba więc docieplić zbiornik warstwą wodoodpornego styropianu. Instalacja rurociągów z reguły jest odporna na przemarzanie, o ile nie jest zbyt płytko zakopana (wtedy niezbędne jest docieplenie) i prawidłowo wykonane są spadki rur (około 25 mm na 1 mb rury, inaczej stojąca woda zamarznie).
    - gdy rury są zbyt głęboko, konieczne wtedy jest doposażenie takiego systemu w pompę ścieków przed lub za zbiornikiem. Pompa musi pracować w trybie, który nie zezwala na zatrzymanie się ścieków w rurociągu.
  • w instalacji nie powinno się też stosować zaworów przeciwzwrotnych.
  • odpowiednią głębokość instalacji rozsączającej - jest to około 50 cm. W innym wypadku doczyszczanie  odbywające się już w glebie nie zajdzie w pełni, a to może skutkować nieprzyjemną wonią. Wykopy pod instalację rozsączającą z reguły zabezpiecza się geowłókniną, co ma chronić system przed wpadaniem do niego ziemi, ale również umożliwić rurom pracę w warunkach mrozu.
  • zawory przy przyborach sanitarnych - muszą pozostawać sprawne


Przydomowa oczyszczalnia ścieków HabaPipelife - przydomowa oczyszczalnia ścieków

fot.: Haba                                                                 fot.: Pipelife

Przydomowe oczyszczalnie przystosowane są do działania w każdych warunkach atmosferycznych, zarówno w czasie mrozów, jak i w upały.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Eko-Bio, Haba, Roth, Pipelife


Zobacz także
Przydomowa oczyszczalnia z montażem - darmowa wizja lokalna, dobór oczyszczalni, rozsączenia, finansowanie na raty, na co zwracać uwagę przed zakupem
 
Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków VH - dobry produkt w dobrej cenie

Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków VH - dobry produkt w dobrej cenie

Przydomowe oczyszczalnie ścieków, zwłaszcza biologiczne, szturmują rynek... ¬ więcej...

 
Modernizacja zbiorników na Bezzapachowe Oczyszczalnie Ścieków HABA RETROFIT BIO EASY FLOW

Modernizacja zbiorników na Bezzapachowe Oczyszczalnie Ścieków HABA RETROFIT BIO EASY FLOW

W jakich sytuacjach powinniśmy przeprowadzić modernizację naszej instalacji oczyszczana... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet