Hewalex - patron sekcji


Etapy montażu paneli fotowoltaicznych na dachu

aktualizacja: 07-12-2021, 07:29


Montaż paneli fotowoltaicznych powinien być przemyślany, tak aby ogniwa pracowały optymalnie i produkowały maksymalną ilość energii elektrycznej. Gdzie najlepiej instalować panele? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne? Czy zawsze optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie ogniw na dachu? Jak długo trwa montaż? To pytania, które warto zadać sobie przed rozpoczęciem prac. Tutaj znajdziesz najważniejsze odpowiedzi.

 

Systemy montażowe – montaż na dachu lub gruncie

 

W przeciwieństwie do kolektorów słonecznych panele fotowoltaiczne pozostawiają nam większą dowolność w kwestii wyboru miejsca montażu. Można je umiejscowić na dachu lub wybrać dobrze nasłoneczniony fragment działki, gdzie mogą być zamontowane na specjalnym stelażu. Wybór właściwej lokalizacji zależy od kilku czynników. Aby móc zainstalować ogniwa na dachu, ten powinien być:

  • ustawiony pod odpowiednim kątem. Optymalne nachylenie dachu to 30–40 stopni. Wtedy panele pochłaniają największą ilość promieni słonecznych w ciągu dnia. Na płaskich dachach montuje się specjalne stelaże ustawione pod kątem;
  • skierowany we właściwą stroną – montaż fotowoltaiki od strony północnej będzie najmniej efektywny;
  • odsłoniony – bliskie sąsiedztwo drzew może zasłaniać Słońce i rzucać cień na naszą instalację, przez co zmniejszy się jej wydajność. Gałęzie mogą też stanowić bezpośrednie zagrożenie dla paneli, gdyż uschnięty konar może uszkodzić ich powierzchnię;
  • solidnej konstrukcji – przy bardzo starych konstrukcjach dachowych montaż ogniw fotowoltaicznych może być ryzykowny. Przeciążenie więźby dachowej może nawet doprowadzić do zawalenia dachu.


Jeśli nasz dach nie spełnia powyższych warunków, alternatywą może być montaż paneli na gruncie. Potrzebny jest specjalny stelaż, który gwarantuje solidne mocowanie, a obecność paneli na gruncie oznacza również łatwiejszy dostęp do poszczególnych elementów instalacji czy chociażby wygodne czyszczenie. Mamy też wtedy pełną dowolność w kwestii znalezienia idealnego kąta i kierunku dla ogniw1.

 

Zasady, których należy przestrzegać podczas montażu paneli fotowoltaicznych

 

Znalezienie optymalnego miejsca na panele to połowa sukcesu. Drugą stanowi udany montaż. Tutaj szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie bezpieczeństwa, zarówno jeśli chodzi o użytkowników, jak i samą instalację. Do częstych błędów należy umieszczanie zbyt dużej liczby paneli na małej przestrzeni. Dotyczy to zwłaszcza niewielkich domów, gdzie dobrze nasłoneczniony jest jedynie nieduży fragment dachu. Należy jednak pamiętać o zachowaniu bezpiecznych odległości między panelami. To ważne również z perspektywy późniejszych prac naprawczych bądź konserwacyjnych.

Ważny jest również odstęp między podłożem a panelem. Zaleca się co najmniej 15 cm wolnej przestrzeni, dzięki czemu instalacja nie będzie się przegrzewać, gdyż ogniwa będą miały zapewnioną odpowiednią wentylację.

Podczas montażu paneli fotowoltaicznych nie warto oszczędzać na materiałach dobrej jakości. Tylko solidne haki i stelaże mocujące zapewnią wieloletnią trwałość.

 

Warunki, w jakich można montować panele fotowoltaiczne

 

Efektywność paneli fotowoltaicznych jest silnie uzależniona od warunków pogodowych. Podobnie jest w przypadku montażu ogniw. Na szczęście urządzenia te są bardzo odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Warto jednak pamiętać, w jakich okolicznościach można montować panele fotowoltaiczne:

  • warunki przechowywania przed montażem powinny być zgodne z zaleceniami producenta,
  • istotna jest też wilgotność, która powinna wynosić poniżej 85 rH%,
  • nie wolno montować paneli przy silnym wietrze, gdyż podmuchy narażają na niebezpieczeństwo zarówno osoby pracujące na dachu, jak i same panele.

 

 

Montaż instalacji fotowoltaicznej – jak powinien przebiegać?

 

Przy montażu paneli fotowoltaicznych pośpiech nie jest wskazany. Dotyczy to zwłaszcza dużych instalacji. Prace w zależności od warunków pogodowych i liczby paneli mogą trwać od jednego do kilku dni. Cały proces składa się z następujących etapów:

1. Przygotowanie konstrukcji wsporczej – bez względu na to, czy montujemy panele na dachu, czy na gruncie, odpowiednio przygotowany stelaż to absolutna podstawa. Każdy hak i śruba muszą być odpowiednio przytwierdzone, żeby utrzymać instalację przez wiele lat.
 

2. Rozłożenie okablowania – zanim ogniwa trafią na dach, pod nimi rozkładane są przewody. Ważna jest osłona przewodów, która ochroni je przed wilgocią i skrajnymi temperaturami.
 

3. Umiejscowienie falownika – ten montowany jest zazwyczaj w domu, choć można wybrać też efektywny system mikrofalowników, które usytuowane są tuż przy panelach. W przypadku wielu mikroinstalacji jest to korzystniejsze rozwiązanie, a ponadto oszczędza się miejsce w domu.
 

4. Montaż paneli – są one podłączane do przygotowanej wcześniej instalacji przez specjalistów PV.
 

5. Podłączenie instalacji do sieci – w modelu prosumenckim nadwyżki energii elektrycznej odprowadzane są do sieci energetycznej. Wymaga to zgłoszenia faktu zamontowania instalacji, następnie wymiany licznika na dwukierunkowy oraz podpisania umowy lub aneksu do umowy z operatorem.
 

6. Rozpoczęcie eksploatacji i pomiar wydajności – następny krok to weryfikacja poprawnego działania instalacji poprzez pomiar wydajności. Ten można wykonać zdalnie, dzięki dedykowanej aplikacji, która monitoruje ilość generowanej energii elektrycznej.

 

Jak nie dać się oszukać? Na to zwróć uwagę?

 

Na rynku nie brakuje ofert instalacji paneli fotowoltaicznych, które w wielu aspektach będą się od siebie różnić. Największe rozbieżności mogą dotyczyć okresu gwarancyjnego. Producenci potrafią zaoferować ochronę jednie na 10–12 lat, co w perspektywie długofalowej inwestycji jest niewystarczającym okresem. Dlatego warto poszukać ofert ze znacznie dłuższym okresem gwarancji, zwłaszcza że każda firma ma możliwość negocjacji tego warunku umowy. Dla przykładu firma Stilo Energy proponuje aż 25 lat gwarancji na wydajność paneli fotowoltaicznych oraz 10 lat na mikrofalownik. Jeśli sprzęt jest sprawdzonej jakości, nie ma zagrożenia, że instalacja przez ten okres zacznie pracować z mniejszą wydajnością lub pojawią się jakieś awarie3.

Jak widać, proces montażu paneli fotowoltaicznych jest złożony i wymaga specjalistycznej wiedzy. Dlatego należy skorzystać z usług profesjonalistów, którzy służą doświadczeniem na każdym kroku inwestycji – od wsparcia przy wniosku o dofinansowanie po umowę z operatorem na odprowadzenie nadwyżek prądu.

 

Zobacz także:

Opracowanie: Redakcja
Źródło: https://stiloenergy.pl/montaz-paneli-fotowoltaicznych-krok-po-kroku/#Montowanie_instalacji_fotowoltaicznej


Zobacz także
Rekuperatory ZYPHO i pompy ciepła - ekologiczny sposób na odzyskanie energii cieplnej dla twojej wody

Rekuperatory ZYPHO i pompy ciepła - ekologiczny sposób na odzyskanie energii cieplnej dla twojej wody

Wspomóż swoją pompę ciepła i ogrzewaj wodę jeszcze taniej przy użyciu... ¬ więcej...

 
Właściwy przepływ informacji kluczem do efektywnego zarządzania pracownikami w terenie

Właściwy przepływ informacji kluczem do efektywnego zarządzania pracownikami w terenie

Szybkie i wydajne działanie pracowników w terenie jest niemożliwe bez sprawnej... ¬ więcej...

 
Co zrobić ze zużytą żarówką i dlaczego? III edycja kampanii edukacyjnej

Co zrobić ze zużytą żarówką i dlaczego? III edycja kampanii edukacyjnej

Jak postępować z żarówką LED, która się zużyje? A jak z klasyczną... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet