Zadbaj o czyste i świeże powietrze w domu - ale bezpiecznie!

aktualizacja: 28-09-2020, 05:54 – artykuł promocyjny


Ostatnie wydarzenia motywują do poszukiwania sposobów na skuteczną dezynfekcję (oczyszczanie) powietrza. Ponieważ jest to temat nie tylko ważny, ale również nośny, w związku z czym oferta proponowanych rozwiązań staje się coraz bogatsza. Niniejszy artykuł stanowi syntezę wybranych sposób dezynfekcji powietrza, ale również zwraca uwagę na ograniczenia wybranych metod oczyszczania. Warto zadbać o czyste i świeże powietrze w domu, ale żeby było zdrowo musi być bezpiecznie.

 

Niezdrowe powietrze w domu to nie tylko wirusy – wyciąg z wybranych artykułów naukowych o zasięgu międzynarodowym

 

Większość osób żyje, pracuje i spędza czas wolny w gęsto zaludnionym otoczeniu, przez co stajemy się bardziej narażeni na różne patogeny, w tym np. wirusy. Ryzyko zakażenia krzyżowego może wzmagać stres psychologiczny, ale jest także realnym problemem zdrowotnym. Salthammer w swojej pracy z 2004 roku komunikowała, że duża ilość materiałów znajdujących się w naszych domach, miejscach pracy, szkołach, itp. jak na przykład meble, materiały budowlane emitują LZO (lotne związki organiczne) praktycznie przez cały czas. LZO mogą powodować dyskomfort sensoryczny, podrażnienia skóry, oczu, nosa, zawroty głowy czy nudności. A zdecydowana większość znajduje się na liście związków rakotwórczych.


Należy pamiętać, że część związków chemicznych może między sobą reagować tworząc wtórne zanieczyszczenia. Dla przykładu, niektóre terpenoidy (składnik odświeżaczy powietrza i środków czyszczących) mogą reagować z ozonem tworząc wtórne zanieczyszczenia powietrza!


Co więcej małe zmiany w jakości powietrza wewnętrznego są trudne to zidentyfikowania. Pamiętajmy, że pogarszającą się jakość powietrza możemy odbierać tylko poprzez nasze zmysły (takie jak dokuczliwe zapachy, podrażnienie dróg oddechowych czy oczu) oraz poprzez wpływ na ośrodkowy układ nerwowy (np. bóle głowy).

 

Oczyszczenie powietrza - urządzenia

 

Oczyszczenie powietrza - urządzenia

 

Wysokoskuteczne filtry elektrostatyczne współpracujące z rekuperacją

 

To urządzenia, które montuje się na kanale lub do rekuperatora po stronie powietrza czystego (nawiewu). Służą do rewitalizacji i filtracji (oczyszczania) powietrza napływającego do domu z wszystkich cząstek stałych (PM10, PM2,5, PM1), bakterii i wirusów. Redukują szkodliwe gazy oraz zmniejszają uciążliwe zapachy. Mogą również dodatkowo jonizować prozdrowotnie (ujemnie) powietrze wentylacyjne.


Zasada ich działania opiera się na wykorzystaniu procesu polegającego na separacji wszelkich zjonizowanych zanieczyszczeń pod wpływem silnego pola elektrostatycznego. W wyniku wyładowań koronowych pojawiają się ładunki elektryczne, stanowiące mieszaninę cząstek zjonizowanych i niezjonizowanych, atomów w stanie podstawowym i wzbudzonych, wolnych rodników tlenu i azotu, ozonu oraz elektronów i promieniowania UV.

Wysokoskuteczne filtry elektrostatyczne współpracujące z rekuperacją

Elektrostatyczny filtr powietrza PRO-VENT CLEAN R

 

Skąd wynika ich bardzo wysoka skuteczność?

 

Jony dodatnie (H+) i jony ujemne (O-) generowane przez wyładowania koronowe mają tę właściwość, że tworzą skupiska wokół mikrocząsteczek. Otaczają one szkodliwe substancje, jak na przykład unoszące się w powietrzu grzyby, wirusy, bakterie czy alergeny roztoczy. W wyniku reakcji chemicznej jonów wodoru i tlenu tworzy się reaktywna grupa OH- zwana rodnikami hydroksylowymi. Rodnik hydroksylowy jest niestabilną i silnie aktywną substancją. Aby się ustabilizować pozbawia (kradnie) wodór (H) wszelkich napotkanych szkodliwych cząstek (np. wirusów) przepływających przez oczyszczacz. W ten sposób patogeny (np. wirusy) są dezaktywowane (uszkadzane). Stają się one niegroźne nawet, jeżeli znajdą się w organizmie gospodarza. W wyniku dezaktywacji patogenów tworzy się para wodna (H2O), która jest zawracana do powietrza.

Wysokoskuteczne filtry elektrostatyczne współpracujące z rekuperacją

Wysokoskuteczne filtry elektrostatyczne współpracujące z rekuperacją


Jednak filtry elektrostatyczne mają pewne ograniczenia w stosowaniu. Poznaj je.

  • Ograniczenia w stosowaniu filtrów elektrostatycznych

Żeby filtr elektrostatyczny miał wysoką skuteczność niezbędna jest względnie silna jonizacja cząstek podczas wyładowań koronowych. Wyładowaniom koronowym zawsze towarzyszy znaczna emisja ozonu (O3) i tlenków azotu (NOx) oraz zakłócenia elektromagnetyczne. Pamiętajmy, że zarówno tlenki azotu jak i ozon należą do grupy zanieczyszczeń powietrza. Zostały tak sklasyfikowane przez WHO (World Health Organization) oraz EEA (European Environment Agency).


Firma Pro-Vent opracowała rozwiązanie, technologię STOPFIELD®, dzięki której filtracja jest nie tylko wysoce skuteczna, ale również i bezpieczna!
 

  • Bezpieczna technologia STOPFIELD® w filtrze elektrostatycznym PRO-VENT CLEAN R


Cechą szczególną procesu filtracji w elektrofiltrze PRO-VENT CLEAN R jest to, że do skutecznej filtracji wystarczy tylko niewielkie wyładowanie koronowe. Skuteczność filtracji powietrza z cząstek stałych z zakresu 0,3 µm ÷ 100µm wynosi aż 99,95% przy jednoczesnej niskiej emisji ozonu.

Wysokoskuteczne filtry elektrostatyczne współpracujące z rekuperacją

Wysokoskuteczne filtry elektrostatyczne współpracujące z rekuperacją

Więcej na temat filtrów elektrostatycznych CLEAN R znajduje się TUTAJ

Rekuperator PRO-VENT MISTRAL PRO 450 z zamontowanym na kanale elektrofiltrem PRO-VENT CLEAN R

 

Bogata oferta oczyszczaczy powietrza

 

W miarę wzrostu zainteresowania kwestią jakości powietrza, zarówno ze względu na jesienno-zimowy smog jak i sytuację epidemiczną na świecie, w szybkim tempie poszerzyła się oferta producentów i dystrybutorów na różnego rodzaju oczyszczacze powietrza. Trend dbania o powietrze, którym oddychamy należy uznać za jak najbardziej pozytywny.

Bogata oferta oczyszczaczy powietrza

Kontakt w sprawie produktów:

Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
tel. (77) 44 044 98; kom. 666 610 405
www: www.pro-vent.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Najbardziej elegancki anemostat na rynku? Zobacz zawory skandynawskie od HAVACO

Najbardziej elegancki anemostat na rynku? Zobacz zawory skandynawskie od HAVACO

W cyklu „Poznaj HAVACO” właśnie prezentujemy jedne z najbardziej eleganckich... ¬ więcej...

 
Sprawdź, czym oddychasz i jak zadbać o powietrze w domu

Sprawdź, czym oddychasz i jak zadbać o powietrze w domu

Tempo naszego życia zmienia się, ale większość z nas narzeka na brak czasu. Okres... ¬ więcej...

 
Czyszczenie instalacji rekuperacji

Czyszczenie instalacji rekuperacji

Rekuperacja to instalacja, która umożliwia ograniczenie strat ciepła spowodowanych... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji            Metalplast    Wienkra    Systherm GlenDimplex    Ventec   Lindab Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet