gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

NTS Energy


Naturalny czynnik chłodniczy propan R290

aktualizacja: 04-10-2021, 05:56 – artykuł promocyjny


Powietrzne pompy ciepła coraz częściej trafiają do budynków o różnym przeznaczeniu. Wzrost popularności tego źródła ciepła wynika z możliwości optymalizacji kosztów ogrzewania. Wielu inwestorów przed kupnem takiego urządzenia zadaje sobie pytanie co do sposobu jego działania oraz tego, jaki czynnik chłodniczy warto wybrać. Powietrzne pompa ciepła muszą spełniać wszelkie standardy zawarte w ustawie F-gazowej, zgodnie z którą obowiązuje stosowanie czynnika chłodniczego o GWP poniżej 2500 oraz jednocześnie powinna zapewniać jak najbardziej wydajną pracę.

 

Działanie powietrznej pompy ciepła

 

Czynnik chłodniczyPowietrzne pompy ciepła często uważa się za tańszą alternatywę pomp gruntowych. Czy to prawda? Porównując koszty montażu mamy przewagę na korzyść modeli powietrznych, ale samo użytkowanie generuje zbliżone koszty. Warto zadać sobie pytanie, w jaki sposób z ich pomocą utrzymuje się w budynku ciepło? Mechanizm działania pompy ciepła powietrze woda nie należy do skomplikowanych. Najprościej rzecz ujmując, jest to energia ze źródła o niższej temperaturze, która zostaje przeniesiona na źródło o temperaturze wyższej. To stale występujące zjawisko zostało wykorzystane w działaniu pomp ciepła. Co ciekawe, powietrzna pompa ciepła oprócz ciepła może zagwarantować także chłód, który docenimy w okresie letnim, gdy urządzenie to również może być wykorzystywane.

 

 

 

 

Rodzaj czynnika chłodniczego

 

Czynnik chłodniczyZnając już mechanizmy rządzące pracą pompy ciepła, możemy przejść do kolejnej istotnej kwestii, a mianowicie jest to czynnik chłodniczy zastosowany w obiegu tego urządzenia. Przy wyborze szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na tak zwany wskaźnik GWP (skrót pochodzi z języka angielskiego − global warming potential). Jest to parametr pozwalający określić, w jaki sposób dana substancja wpływa na efekt cieplarniany. Do obliczeń uwzględnia się kilogram czynnika chłodniczego oraz taką samą wagę dwutlenku węgla, porównując wartość absorbowanego przez te gazy ciepła. Dodatkowo współczynnik przelicza się dla określonego przedziału czasowego (zazwyczaj jest to sto lat), co zwiększa miarodajność obliczeń. W ten sposób możliwe jest określenie, jaki dany czynnik chłodniczy ma potencjał przy tworzeniu efektu cieplarnianego. W czasach, gdy czekają nas zmiany związane z regulacjami prawnymi na rzecz powstrzymania niekorzystnych zmian klimatycznych, jest to szczególnie ważne kryterium wyboru. Już od początku roku 2020 obowiązuje tak zwana ustawa F-gazowa zakazująca produkcji pomp wykorzystujących czynniki chłodnicze szkodliwe dla środowiska. Zważywszy na fakt, że z czasem uzupełnienie czynnika chłodniczego jest konieczne, warto zastanowić się, czy nie będziemy mieć trudności z dostępem do danej substancji, gdyż na mocy obowiązujących przepisów część z nich zostaje wycofana z użytku. Decydując się na zakup pompy ciepła powietrznej z naturalnym czynnikiem chłodniczym R-290, możliwe jest uniknięcie tego problemu.

 

Wpływ na środowisko

 

Temat postępujących zmianach klimatycznych jest coraz częściej poruszany również w kontekście instalacji w naszych domach. Uchwalane są nowe przepisy prawa, których głównym celem jest redukcja emisji gazów szkodzących środowisku naturalnemu. Jedną z ustaw uchwalonych w celu ochrony klimatu jest tak zwana ustawa F-gazowa, która weszła w życie 1 stycznia 2020 roku. Od tego czasu zgodnie z prawem zakazane jest produkowanie urządzeń używających czynnik chłodniczy o współczynniku GWP równym lub większym niż 2500, natomiast pięć lat później zabronione będzie wprowadzanie na rynek produktów z GWP równym lub większym 750. Wśród grupy czynników chłodniczych od 1 stycznia 2020 roku objętych zakazem znajdują się R−404a, R−434a i R−507a, a w 2025 roku do tej grupy dołączą także R−134a, R−407c, R−410a.

Czynnik chłodniczy

 

Naturalny czynnik chłodniczy R-290

 

Czynnik chłodniczy r-290Nowe regulacje nie są obostrzeniem dla osób, które postawiły na zakup powietrznej pompy ciepła wykorzystującej naturalny czynnik chłodniczy R-290. Propan, bo tak inaczej można nazwać R-290, spełnia wszystkie dyrektywy Unii Europejskiej – jego GWP wynosi 3. Liczba ta jest kilkaset razy mniejsza niż współczynnik GWP czynników chłodniczych prawnie zabronionych od początku 2020 roku. Można zatem bez obaw o czystość powietrza w naszej okolicy kupować powietrzne pompy ciepła pracujące w oparciu o R-290. HKS Lazar dba o środowisko, więc wykorzystuje ogromny potencjał propanu. Korzystając z energii skumulowanej w powietrzu, wyprodukowana przez firmę pompa ciepła pozwala na sprawne oraz dość tanie ogrzanie domu lub firmy, a także zadbanie o środowisko naturalne. Niewątpliwym plusem tego urządzenia jest jego ogromna wydajność – pompa utrzymuje moc grzewczą (od 11,5 kW do 22,2 kW) nawet przy najniższych temperaturach (aż do minus dwudziestu pięciu stopni Celsjusza). Latem możliwe jest odwrócenie działania pompy, dzięki czemu będzie ona chłodzić, pełniąc funkcję klimatyzacyjną. Decydując się na zakup urządzenia wyprodukowanego przez firmę HKS Lazar, można mieć pewność, że będzie ono niezwykle wydajne i pozwoli na optymalizację kosztów. Dodatkowo ważna jest świadomość nieprzyczyniania się do postępujących zmian klimatycznych – naturalny czynnik chłodniczy R-290 spełnia wszystkie wymogi Unii Europejskiej, dzięki czemu wiadomo, że jest bezpieczny dla środowiska.

Kontakt w sprawie produktów:

HKS Lazar Sp. z o.o.
tel. +48 32 47 57 123, +48 32 47 29 578, +48 32 47 51 960
www: www.hkslazar.pl/
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową marki STIEBEL ELTRON - zwiększ wydajność i oszczędność nieruchomości

Z pewnością instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową to oszczędność... ¬ więcej...

 
Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda HYDRO UNIT M typu monoblok - idealne połączenie wysokiej wydajności z cichą pracą urządzenia

Pompy ciepła powietrze-woda zyskują coraz większą popularność wśród indywidualnych... ¬ więcej...

 
Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Nowe funkcje w mobilnej aplikacji Systemu Kart Gwarancyjnych De Dietrich

Aplikacja System Kart Gwarancyjnych to narzędzie dla autoryzowanych instalatorów... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet