Poznaj lepszy sposób na wentylację domu

aktualizacja: 25-09-2020, 05:55 – artykuł promocyjny


Wentylacja w domu wcale nie musi być zależna od pogody, a już tym bardziej od naszej ingerencji w postaci chociażby otwierania okna. Nowoczesne budownictwo to wentylacja o zrównoważonym przepływie powietrza, w którym uwzględniane jest aktualne zapotrzebowanie na świeże powietrze oraz pełna kontrola z poziomu sterownika bądź aplikacji. Takie warunki daje nam rekuperacja, jedyna wentylacja spełniająca normy dla domów wznoszonych zgodnie z najnowszymi standardami energetycznymi.

 

Zalety użytkowania rekuperatora

 

Budując dom, każdy z nas chce zadbać o jak najlepsze warunki w czasie późniejszego użytkowania. Zwracamy uwagę na koszty inwestycyjne, analizujemy późniejsze koszty użytkowania i często szukamy oszczędności. Prawidłowa wentylacja to jednak podstawa zdrowego budynku i nie warto ślepo podążać za wyliczeniami związanymi z budową systemu centralnej wymiany powietrza w domu, a zdecydowanie lepiej jest poznać jej zalety i korzyści, które nam daje.

Tradycyjny sposób wentylowania pomieszczeń obejmuje otwieranie okien, nawiew zimnych mas powietrza przez nawiewniki oraz ucieczkę ciepła przez kratki wentylacyjne i dalej do komina. Taka strata w sezonie grzewczym może sięgać nawet 70% wytworzonej przez nas energii. Budując docieplony i szczelny dom, budujemy termos i tylko stała i dobrze wyregulowana wymiana powietrza jest w stanie zapewnić właściwy komfort (temperaturę i wilgotność powietrza) w pomieszczeniach. Przy rekuperacji dodatkowo możemy odzyskać ciepło z mas wywiewanych na zewnątrz. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła usuwa z domu powietrze zużyte o wysokiej zawartości CO2 i nie dopuszcza do przedostawania się smogu. Rekuperacja, czyli proces odzyskania energii z zanieczyszczonego powietrza za pomocą urządzenia zwanego rekuperatorem dostarcza zawsze świeże powietrze, które przechodząc przez filtr, jest też czyste, a więc bezpieczne dla naszego zdrowia.


Do takiej wymiany dochodzi przez cały rok w zaplanowanym przez nas czasie i we wszystkich pomieszczeniach. Bez konieczności otwierania okien, bez strat energii. Zawsze mieszkańcy takich domów oddychają świeżym filtrowanym powietrzem. To ogromny komfort i dobre samopoczucie.

 

System wentylacji oparty na rekuperatorze

 

Taki system wymaga zamontowania specjalnych kanałów oraz jednostki centralnej. Elastyczne przewody wentylacyjne PE-FLEX® z elementami nawiewnymi i wywiewnymi, czyli anemostatami łączy się za pomocą skrzynek rozprężnych. Rozmieszczenie anemostatów nawiewnych powinno zapewnić wentylacje pomieszczeń w całej ich kubaturze. Nawiew powietrza może być realizowany z poziomu podłogi, sufitu lub ze ściany. Najbardziej efektywne jest stosowanie nawiewu w górnej strefie pomieszczenia. Anemostaty wywiewne również powinny być umieszczone w górnej strefie pomieszczeń (ściana, sufit). Takie umiejscowienie elementów nawiewnych i wywiewnych powoduje prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.

Podstawowym elementem systemu wentylacji PE-FLEX® są przewody wentylacyjne PE-FLEX® wykonane z pierwszogatunkowego tworzywa PE-HD. Wewnętrzna gładka, dwuwarstwowa rura wentylacyjna przeznaczona jest do połączenia skrzynek rozdzielczych ze skrzynkami rozprężnymi i przesyłu powietrza wentylacyjnego. W celu dodatkowej ochrony tworzywowe kanały wentylacyjne posiadają powłokę wewnętrzną zawierającą dodatki bakteriobójcze, grzybobójcze i antystatyczne. Przewody dostępne są w trzech wersjach - o średnicy Ø50 mm, Ø75 mm oraz Ø90 mm.


Przewody doprowadzające i odprowadzające powietrze do urządzenia powinny być możliwie krótkie, a w miejscach nieogrzewanych zaizolowane, dzięki czemu unikniemy wytworzenia się kondensatu.

Przewody wentylacyjne PE-FLEX? Przewody wentylacyjne PE-FLEX?

Kolejnym ważnym elementem systemu są skrzynki rozdzielcze. Uznawane są za punkt wyjścia całego systemu wentylacji mechanicznej PE-FLEX®. To od nich instalacja rozchodzi się po całym budynku za pomocą zielonych przewodów wentylacyjnych. Wykonane są ze stali nierdzewnej i posiadają tworzywowe mufy z przyłączem na KLIK. Każdy system wentylancyjny powinien składać się z co najmniej dwóch rozdzielaczy - nawiewnego i wyciągowego.

Skrzynki rozdzielcze do systemu wentylacji mechanicznej PE-FLEX?Skrzynki rozdzielcze do systemu wentylacji mechanicznej PE-FLEX?

W miejscach trudnodostępnych oraz tam, gdzie kanały krzyżują się z innymi kanałami wentylacyjnymi lub przewodami pozostałych instalacji używa się przejściówek.


Za serce układu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła uznawany jest rekuperator, który odpowiada za wymuszenie wymiany powietrza w budynku oraz odzysk ciepła z powietrza wywiewanego. Posiada filtr, dzięki któremu nawiewane masy są oczyszczane z zanieczyszczeń.


Rekuperator wraz z systemem dystrybucji powietrza PE-FLEX® stanowi kompletny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu.

Kontakt w sprawie produktów:

NTS-Energy Sp. z o.o. dystrybutor pomp ciepła Hitachi
tel. 71 70 71 001
www: www.hitachi-pl.pl
www.nts-energy.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Najbardziej elegancki anemostat na rynku? Zobacz zawory skandynawskie od HAVACO

Najbardziej elegancki anemostat na rynku? Zobacz zawory skandynawskie od HAVACO

W cyklu „Poznaj HAVACO” właśnie prezentujemy jedne z najbardziej eleganckich... ¬ więcej...

 
Sprawdź, czym oddychasz i jak zadbać o powietrze w domu

Sprawdź, czym oddychasz i jak zadbać o powietrze w domu

Tempo naszego życia zmienia się, ale większość z nas narzeka na brak czasu. Okres... ¬ więcej...

 
Czyszczenie instalacji rekuperacji

Czyszczenie instalacji rekuperacji

Rekuperacja to instalacja, która umożliwia ograniczenie strat ciepła spowodowanych... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji            Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet