gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-ProjektGrupa Armatura

logo Wilo   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Verano Konwektor

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Instal-Projekt - grzejniki


Chłodzenie i grzanie pomieszczeń - grzejniki ścienne REGULUS®-system

aktualizacja: 08-09-2020, 07:01 – artykuł promocyjny


System, w którym pracują pompa ciepła oraz grzejniki rewersyjne daje nam znacznie więcej niż tylko ogrzewanie. Taki centralny układ grzewczy sprawdza się również w roli układu centralnego...chłodzenia. W przypadku grzejników rewersyjnych REGULUS®-system REVERS mamy do czynienia z bardzo małą bezwładnością cieplną i dużą powierzchnią wymiany ciepła, które mają ogromne znaczenie dla efektywności przy niskiej temperaturze czynnika grzewczego.

 

Dwa w jednym, bez dodatkowych kosztów i instalacji dla chłodzenia

 

Tylko grzejniki rewersyjne są w stanie tworzyć łatwo sterowalny, elastyczny pod względem możliwych strategii użytkowania system grzewczo-chłodzący. Brak potrzeby stosowania sterowników korygujących, wyprzedzających itp. Ich zastosowanie jest wręcz niewskazane. Otrzymany system stanie się prawdziwie inteligentny jedynie w przypadku urządzeń szybkich, bezzwłocznie reagujących na nasze wszelkie, oczywiście te możliwe do spełnienia, oczekiwania.

Grzejniki rewersyjne REGULUS®-system są w istocie klimakonwektorami dwururowymi. Jakie są między nimi różnice?

  • Nie są zaopatrzone w indywidualne sterowniki.

Znacznie taniej i efektywniej steruje się całym układem przy pomocy centralnego sterownika obsługującego wszystkie podpięte do niego urządzenia (zarządzanie strefą).

  • Obecne na rynku klimakonwektory są produktami relatywnie drogimi.

Konstrukcja wymiennika w klimakonwektorze to gęsto upakowane lamelki aluminiowe powodujące znaczny opór swobodnego przepływu powietrza, co wyklucza efektywne grzanie bez przedmuchu jego wnętrza wentylatorem. Z kolei Reversy posiadają nad zwykłymi klimakonwektorami dwururowymi niezmiernie istotną przewagę – przy wypiętym wentylatorze (prosta, kilkunastosekundowa czynność wykonywana poza kontrolą wzroku), przez większą część sezonu grzewczego, mogą pracować jak „zwykłe” grzejniki, czyli grzać w drodze promieniowania z powierzchni oraz konwekcji.

 

W okresach przejściowych, stanowiących około 70% czasu trwania sezonu grzewczego, stosowanie wspomagania pracy grzejników wentylatorem nie jest konieczne. Wentylator wpinamy w grzejnik bazowy w trzech sytuacjach:

  • gdy chcemy podnieść moc grzejnika (wzrost mocy około 40%);
  • gdy chcemy zwiększyć dynamikę grzania – np. pomieszczenia rzadziej lub krótko użytkowane, lokale, biura itp.;
  • gdy chcemy schładzać pomieszczenie.


Oczywiście wentylator może być wpięty w grzejnik od początku jego użytkowania i na stałe… Reversy nie posiadają filtra powietrza, by nie tworzyć zbędnego oporu dla przepływającego przez ich wnętrze powietrza. Rynienkę na skropliny wpina się pod grzejnik, dopiero gdy zamierzamy użyć urządzenia do intensywnego chłodzenia.

 

Grzejnik rewersyjny BAZOWY

 

Każda istniejąca instalacja dwururowa nadaje się do zastosowania w niej grzejników rewersyjnych.  By przygotować instalację do opcji zastosowania w niej grzejników rewersyjnych, wspomaganych wentylatorem, trzeba posiadać grzejnik bazowy oraz doprowadzony w jego pobliże kabel elektryczny, najlepiej pięciożyłowy. Na tym etapie w zasadzie każda opcja sterowania przewodowego czy bezprzewodowego pozostaje otwarta. Wyłącznik on/off usytuowany jest z boku grzejnika. Od spodu grzejnik posiada gniazdo, wnękę, miejsce wpięcia wentylatora (łatwe mocowanie na magnesach, bez kontroli wzrokiem), gniazdko do podłączenia wentylatora do prądu oraz gniazdko sieciowe. Grzejnik bazowy można nabyć oddzielnie tj. bez wentylatora i rynienki na skropliny, decyzję o ich zakupie odkładając na przyszłość…


Jeśli ktoś decyduje się na zakup pompy ciepła, nie musi rezygnować z możliwości wykorzystania jej także do funkcji chłodzenia. Nie ma jednak możliwości schładzania pomieszczeń bez wymuszonej, choćby łagodnej, cyrkulacji powietrza. Ma ona na celu wyrównanie temperatury i przemieszanie powietrza w całym pomieszczeniu. Najlepszym sposobem na centralne schładzanie wybranych lub wszystkich pomieszczeń są, zaopatrzone w bardzo cicho pracujące wentylatory małej mocy, obecne w grzejnikach rewersyjnych.


Co jest ważne przy chłodzeniu pomieszczeń? W miarę możliwości nie należy dopuszczać do ich przegrzania (rolety, zamykanie drzwi i okien podczas upałów). Schładzając, nie należy dopuścić do niekomfortowego wzrostu wilgotności powietrza, a także jej niekomfortowego spadku. Największą wadą klimatyzatorów jest właśnie nadmierne przesuszanie powietrza.

 

Chłodzenie płaszczyznowe (podłogą, ścianą sufitem)

 

Proponowane chłodzenie powietrza przy pomocy ogrzewania płaszczyznowego współpracującego np. z pompą ciepła jest mało efektywne i obarczone wieloma uwarunkowaniami. Wymaga precyzyjnego pilnowania wilgotności powietrza i temperatury czynnika chłodzącego – przeważnie jest to temperatura zaledwie 3-5 stopni niższa niż temperatura pomieszczenia. Powietrze o wyższym poziomie wilgotności należałoby wstępnie osuszać… Należy pilnować, by drzwi i okna były pozamykane. Dlaczego? Gdy na zewnątrz temperatura powietrza wynosi 30 stopni, a jego wilgotność 50%, po wpuszczeniu tego powietrza do domu, w którym temp. wynosi np. 23 stopnie, wilgotność względna wzrośnie do 83% z punktem rosy przy 20°C. Przy chłodzeniu powierzchniowym łatwo o przegapienie punktu rosy i katastrofa gotowa.


BEZWŁADNOŚĆ:
grzania ani chłodzenia płaszczyznowego nie da się zatrzymać… A wieczorami i tak jest chłodniej… Chłodzenie powietrza przy pomocy ogrzewania podłogowego jest mało efektywne także z powodu braku wymuszonej cyrkulacji powietrza. Wszak zimne powietrze zalega przy posadzce… Nie da się efektywnie chłodzić  pomieszczeń bez wspomaganej cyrkulacji powietrza.

 

Chłodzenie grzejnikami REGULUS-system REVERS

 

Do przeprowadzenia procesu chłodzenia pomieszczeń grzejnikami REVERS powietrze nie musi być odpowiednio „preparowane”. Jeśli wilgotność powietrza przekroczy punkt rosy, nastąpi miejscowe wykroplenie kondensatu na grzejniku, a następnie jego spływ do przeźroczystej rynienki podwieszonej pod grzejnikiem. Mamy pełną kontrolę nad procesem skraplania. Uruchomienie grzania lub chłodzenia jest praktycznie natychmiastowe. Zatrzymanie grzania lub chłodzenia jest także praktycznie natychmiastowe. Proces chłodzenia można przeprowadzać pod kontrolą wilgotności powietrza, kontrolą Tz czynnika chłodzącego i szybkością jego przepływu lecz przeważnie wystarczy nam pomiar temperatury wnętrza. Jeśli temperatura w pomieszczeniu zacznie rosnąć kondensat z rynienek będzie odparowywał, utrzymując stale komfortowy poziom wilgotności… Znamy to przecież z wieszanych dawniej na grzejnikach pojemnikach z wodą…

Posiadając urządzenia szybko reagujące na potrzeby cieplne domowników, możemy zapanować nad temperaturą wnętrza oraz nad kosztami ogrzewania, zyskujemy także komfort cieplny.
 

Kontakt w sprawie produktów:

REGULUS-system s. j.
tel. 33/812-36-69, 33/815-10-25
www: www.regulus.com.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Grzejnik Mill - idealny do szybkiego ogrzania pomieszczeń

Grzejnik Mill - idealny do szybkiego ogrzania pomieszczeń

Niewielka waga, stylowy wygląd i prosta obsługa. To cechy, które jako pierwsze... ¬ więcej...

 
Grzejniki do salonu

Grzejniki do salonu

Salon to miejsce, w którym odpoczywamy i przyjmujemy gości. Musi wyglądać... ¬ więcej...

 
Ogrzewanie do domów szkieletowych i z bala - jakie wybrać?

Ogrzewanie do domów szkieletowych i z bala - jakie wybrać?

Trend w kierunku ciepłego budownictwa nabiera na sile. Wśród współcześnie... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet


regulus