oświetlenie przemysłowe i komercyjne Miloo Electronics


Oświetlenie dezynfekcyjne - poradnik instalacyjny

aktualizacja: 31-08-2020, 09:22 – artykuł promocyjny


Oprawy ze świetlówkami UV-C stosowane są obecnie jako jedna z najszybszych metod dezynfekcji, działająca wyjątkowo skutecznie na wirusy takie jak SARS-CoV-2.  Coraz więcej firm i instytucji decyduje się na odkażanie ultrafioletem dla bezpieczeństwa swoich pracowników i klientów. O czym należy pamiętać zabierając się za instalację opraw dezynfekujących?

 

1) Bezpieczeństwo

 

Dezynfekcja ultrafioletem nie może odbywać się w obecności ludzi. Dlatego warto wybrać oprawy dopasowane do charakterystyki obiektu i wyposażone w zabezpieczenia, jak czujniki ruchu wyłączające promieniowanie w przypadku wykrycia ruchu. W przypadku zastosowania opraw, które włącza się za pomocą przycisku na obudowie lub na ścianie wewnątrz pomieszczenia, koniecznie powinny mieć zainstalowane timery opóźniające załączenie naświetlania.

fot.: Oprawy UV-Care Mobile wyposażone są w czujniki ruchu, timery i kontroler przepracowanego czasu

 

2) Skuteczność

 

Warto poprosić dostawcę sprzętu dezynfekcyjnego o wykonanie obliczeń, dobranie właściwych mocy, czasów i stworzenie procedury dezynfekcyjnej dla każdego z pomieszczeń. Tylko to daje gwarancję, że dawka promieniowania emitowanego przez oświetlenie spowoduje dezaktywację wirusów. Możliwe są dwie opcje:

  • Dezynfekcja ekspresowa oprawami wysokiej mocy
  • Dezynfekcja nocna (overnight) po zamknięciu obiektu


fot.: Przykładowy czas dezynfekcji różnych pomieszczeń w zależności od mocy oprawy.

 

3) Rodzaj montażu i instalacja

 

Charakterystyka pomieszczenia decyduje o tym, jaki rodzaj oprawy należy wybrać. Dezynfektory UV-C dostarczane przez profesjonalne fimy występują w wariantach mobilnych (jeżdżących) i stołowych (przenośnych), oraz sufitowych (naściennych).


    a) Przenośne (mobilne) oprawy dezynfekcyjne UV-C
Dezynfektory mobilne i przenośne– po opuszczeniu pomieszczeń przez użytkowników obsługa ustawia oprawę w odpowiednim miejscu i aktywuje ją. W tym przypadku oprawy każdorazowo podłączane są za pomocą długiego przewodu do kontaktu. Oprawy przenośne wyposażane są timer, który odlicza 30 sekund opóźnienia (powiadamia o tym sygnałem dźwiękowym), dzięki któremu obsługa ma możliwość opuścić pomieszczenie, zanim rozpocznie się emisja promieniowania.

fot.: Przenośne oprawy dezynfekujące UV-Care LAB i UV-Care MINI produkowane przez HSK LEDY.

 

    b) Oprawy sufitowe i naścienne do dezynfekcji UV-C
W przypadku opraw sufitowych i naściennych należy zastosować następujące wytyczne instalacyjne:

  • Oprawy należy koniecznie podpiąć do osobnego obwodu zasilania. Wykluczone jest podłączenie opraw do tego samego obwodu, na którym zainstalowane jest oświetlenie ogólne.
  • Zalecane jest załączanie z zewnątrz pomieszczenia – włączniki powinny znaleźć się poza zasięgiem promieniowania. W przeciwnym razie oprawy należy zamówić wraz z timerem opóźniającym start o czas, w którym obsługa bezpiecznie opuści pomieszczenie.
  • W przypadku stosowania dezynfekcji dziennej, w godzinach pracy firmy czy instytucji, należy dodać specjalne mikrofalowe czujniki ruchu, które w przypadku wykrycia obecności ludzi natychmiast wyłączają promieniowanie


fot.: Oprawy dezynfekujące do sufitów modułowych UV-Care Draco oraz liniowe UV-Care Antilia do montażu nastropowego lub zwieszanego.

 

Rekomendacja:

 

Dla systemów dezynfekcji składających się z wielu opraw w jednym pomieszczeniu instalację należy doprowadzić do skrzynki elektrycznej, w której umieszcza się timer z funkcją rozłączania obwodu po ustawionym czasie.

fot.: Schemat rozwiązania instalacyjnego UV-Care zapewniający bezpieczeństwo i łatwość obsługi

Czujniki ruchu nie muszą znajdować się w każdej oprawie, pod warunkiem, że pomieszczenie jest zamknięte. W takim przypadku do systemu wystarczy dodać czujniki w pobliżu każdego wejścia.

HSK LEDY wychodzi naprzeciw potrzebom walki z SARS-CoV-2 i innym zagrożeniom epidemicznym pojawiającym się w dzisiejszym zglobalizowanym świecie. Profesjonalne lampy UV-Care produkowane w Polsce wykorzystują źródła promieniowania ultrafioletowego renomowanych światowych producentów. Emitowane przez oprawy UV-Care promieniowanie UV-C o długości fali 254 nm działa bezpośrednio na dezynfekowane przestrzenie. Wydajność i czas efektywnej dezaktywacji mikroorganizmów przez oprawy UV-Care potwierdzony został przejściem procedur badawczych w laboratoriach mikrobiologicznych i fotometrycznych.

Na podstawie wyników badań opraw UV-Care określane są czasy niezbędne do skutecznej dezynfekcji dla danej kubatury pomieszczenia.

Więcej o sprawdzonych systemach dezynfekcji na www.uv-care.pl

Kontakt w sprawie produktów:

HSK LEDY
tel. (+48) 12 269 35 46
www: hskledy.com.pl
mail: wyślij wiadomość
Zobacz także
Rosnące wymagania pod względem wydajności, jakości oświetlenia i inteligencji

Rosnące wymagania pod względem wydajności, jakości oświetlenia i inteligencji

Rozwiązania oświetleniowe dla przemysłu muszą być przede wszystkim niezwykle wydajne,... ¬ więcej...

 
Trendy i czynniki zmian w przemyśle a oświetlenie

Trendy i czynniki zmian w przemyśle a oświetlenie

Przedsiębiorstwa ze wszystkich branż zmagają się ze stale rosnącą konkurencją.... ¬ więcej...

 
Oprawa turas firmy Regiolux. Piękne światło dla pomieszczeń użytkowych

Oprawa turas firmy Regiolux. Piękne światło dla pomieszczeń użytkowych

Nowa rodzina opraw rynienkowych „turas” firmy Regiolux gwarantuje równomierne... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet