gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit


Dahua   Solsum

W2  FENIX

Intersoft

FibaroNoark

 Elektra   Pawbol

znajdź fachowca

Karlik - patron działu Gniazda, wtyczki, włączniki


Praktyczne rozmieszczenie gniazdek i włączników

aktualizacja: 22-03-2021, 08:08 – artykuł promocyjny


Na osprzęt elektroinstalacyjny składają się nie tylko gniazda i włączniki. Współczesna oferta producentów tego typu elementów instalacyjnych daje znacznie więcej nowych możliwości korzystania z elektryczności w domu. Zaliczyć do nich możemy bardzo praktyczne funkcje regulowania temperatury i oświetlenia, sterowanie roletami okiennymi, czy chociażby możliwość bezpośredniego podłączenia urządzeń do ładowarek USB. Tego typu rozwiązania powinny mieć przemyślaną lokalizację, dlatego jak najwcześniej warto zastanowić się gdzie zamontować dane gniazdka i włączniki, tak żeby zawsze były w zasięgu ręki.

Praktyczne rozmieszczenie gniazdek i włączników

Seria DECO: ramka uniwersalna z tworzywa pojedyncza biała + mechanizm łącznika świecznikowego szary mat. Producent: Karlik Elektrotechnik Sp. z o.o.

 

Włączniki światła

 

Planując lokalizację łączników w pomieszczeniach, zwykle zakładamy, że zostaną zamontowane na wysokości ok. 120 cm od podłogi. Czy dla każdego użytkownika inwestycji będzie to odpowiednia wysokość? Jeżeli planujemy rozwój rodziny lub spodziewamy się częstej obecności małych dzieci w nowym budynku, dla którego sami decydujemy, gdzie i na jakiej wysokości zostaną osadzone puszki w ścianach, lokalizacja łączników niżej, np. ok. 80 cm od podłogi może okazać się bardziej atrakcyjna. Dzieci w takich warunkach wcześniej uczą się samodzielnego korzystania z oświetlenia. Łączniki osadzone tak nisko osoba dorosła włącza dłonią wyprostowanej ręki opuszczonej w dół, nie podnosząc jej wcale do góry, jak to zwykle musimy robić, korzystając z łączników zamontowanych na tradycyjnej wysokości. Chociaż w większości mieszkań i domów lokalizacja łączników jest standardowa, warto przeanalizować ten temat przed realizacją.

Praktyczne rozmieszczenie gniazdek i włączników

Seria MINI: ramka uniwersalna z tworzywa pięciokrotna czarny mat + mechanizm łącznika jednobiegunowego w stylu amerykańskim czarny mat. Producent: Karlik Elektrotechnik Sp. z o.o.

 

Ładowarka USB w sypialni?

 

Wraz z rozwojem technologii potrzebne jest umożliwienie zrównoważonego korzystania z oświetlenia dzięki regulatorom. Wysokie tempo życia i potrzeba bycia nieustannie na bieżąco zainicjowały powstanie ładowarek USB, montowanych jak gniazdko elektryczne w ścianie. Do lokalizacji tego typu osprzętu należy podejść praktycznie – na przykład przy łóżku w sypialni, oprócz łącznika do włączania dodatkowego oświetlenia np. do czytania i gniazdka elektrycznego, regulator oświetlenia czy ładowarka USB do telefonu będą jak znalazł.

Praktyczne rozmieszczenie gniazdek i włączników

Seria MINI: ramka uniwersalna z tworzywa potrójna biała + mechanizm gniazda pojedynczego z uziemieniem biały + mechanizm ładowarki USB pojedynczej biały + elektroniczny regulator oświetlenia do lamp LED biały. Producent: Karlik Elektrotechnik Sp. z o.o.

 

Gniazdka w kuchni i łazience

 

Oczywistym jest, że w sąsiedztwie zlewu w kuchni czy umywalki w łazience powinniśmy korzystać z gniazd bryzgoszczelnych z uziemieniem. Klapka gniazdek bryzgoszczelnych serii DECO i MINI firmy Karlik Elektrotechnik Sp. z o.o. zabezpiecza instalację przed zachlapaniem wodą i jest równocześnie bardzo wygodna w użyciu. Klapkę gniazd bryzgoszczelnych DECO i MINI możemy podnieść pod kątem 180 stopni, co daje dużą swobodę w korzystaniu ze sprzętów elektrycznych. Tego typu gniazdka powinny być umieszczone na tyle wysoko, żeby nie trzeba było się schylać, aby z nich skorzystać. Gniazdka DECO i MINI mogą być zamontowane nie tylko w ramkach pojedynczych, ale też wielokrotnych, razem z innym osprzętem. Większość łączników wymienionych serii można dodatkowo wyposażyć w uszczelniacz IP 44. Włącznik zamontowany w łazience w pobliżu umywalki mógłby służyć do włączania dodatkowego oświetlenia, ułatwiającego np. golenie się czy zrobienie makijażu.

Praktyczne rozmieszczenie gniazdek i włączników

Seria MINI: ramka uniwersalna z tworzywa podwójna biała + mechanizm łącznika jednobiegunowego biały + mechanizm gniazda bryzgoszczelnego z uziemieniem 2P+Z (klapka biała) biały. Producent: Karlik Elektrotechnik Sp. z o.o.

 

Pomyśl, skonsultuj, zastosuj

 

Trudno wyobrazić sobie dom bez gniazdek i włączników. Te proste urządzenia elektryczne są nieodzownym elementem wyposażenia każdej inwestycji. Biorąc pod uwagę ich szerokie zastosowanie i funkcje, jakie mogą spełniać, przed realizacją instalacji zastanówmy się, gdzie i jak dokładnie chcemy z nich korzystać. Szczegółowe informacje techniczne na temat osprzętu jak i wiele inspiracji można zaleźć na stronie producenta: www.karlik.pl

Kontakt w sprawie produktów:

Karlik Elektrotechnik Sp. z o. o.
tel. +48 61 437 34 00
www: www.karlik.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Kupuj gniazdka i sprzęt elektrotechniczny na merXu
 
Gniazdka i włączniki Karlik - osprzęt na lata

Gniazdka i włączniki Karlik - osprzęt na lata

Jakość produktów jest istotnym czynnikiem, na który zwracamy uwagę,... ¬ więcej...

 
Estetyczny i funkcjonalny osprzęt elektroinstalacyjny z nowej serii Niloe Selection

Estetyczny i funkcjonalny osprzęt elektroinstalacyjny z nowej serii Niloe Selection

Rynek oferuje wiele linii osprzętu elektroinstalacyjnego, co sprawia, że inwestorzy... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet