Ogrzewanie podłogowe, grzejnikowe lub mieszane - instalacja z kotłem gazowym w 3 wersjach w zależności od budżetu

artykuł promocyjny


Nowoczesne ogrzewanie daje nam wiele możliwości wyboru. Począwszy od rodzaju źródła ciepła, po sposób jego dystrybucji. Poniżej dostępne warianty zostały przeanalizowane pod kątem ekonomicznym, a jak wiadomo koszty użytkowania instalacji grzewczej to jeden z głównych wydatków w każdym domu.

 

Wariant ekonomiczny – instalacja z zaworem termostatycznym lub zaworem obrotowym bez siłownika

 

W obiektach nowobudowanych instalacja ogrzewania podłogowego jest coraz powszechniej stosowanym systemem grzewczym w poszczególnych pomieszczeniach. Możliwość współpracy instalacji z dowolnym źródłem ciepła powoduje, że warto wyposażyć ją w trójdrogowy zawór mieszający. W instalacjach grzewczych z gazowym kotłem kondensacyjnym temperatura czynnika grzejnego wynosi ok 45°C, temperatura zasilania obiegu ogrzewania podłogowego powinna sięgać nie więcej niż 40°C. W takim wypadku zadaniem zaworu trójdrogowego w instalacji ogrzewania podłogowego jest regulacja temperatury zasilania, tj. obniżenie temperatury zasilania względem temperatury źródła ciepła. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem są termostatyczne zawory mieszające serii VTA. Zawory termostatyczne nie wymagają zasilania elektrycznego, posiadają zakres nastawy temperatury i charakteryzują się stałotemperaturową pracą. Oznacza to, że wybrana temperatura na głowicy nastawczej zaworu będzie utrzymywana na obiegu grzewczym.

Wariant ekonomiczny ? instalacja z zaworem termostatycznym lub zaworem obrotowym bez siłownikaInstalacja z zaworem termostatycznym lub zaworem obrotowym bez siłownika

Instalacje w obiektach istniejących, gdzie instalacja jest modernizowana i nie ma możliwości zastosowania ogrzewania podłogowego, można wyposażyć w obrotowe zawory mieszające serii VRG 130. Nastawy żądanego stopnia zmieszania użytkownik dokonuje za pomocą pokrętła.

Instalacja z zaworem mieszającym

 

Wariant optymalny – instalacja z zaworem obrotowym i siłownikiem lub sterownikiem

 

Bardziej złożonym rozwiązaniem, z uwagi na dwa komponenty są zawory obrotowe z siłownikiem. Przewagą tego wariantu nad zaworami termostatycznymi VTA lub serią VRG bez siłownika jest możliwość dowolnej regulacji obiegu grzewczego (stałotemperaturowo, wg temp. wewnętrznej, wg temp. zewnętrznej lub wg temp. zewnętrznej z korektą temperatury pomieszczenia). Ograniczeniem są tylko możliwości układu automatyki zarządzającej pracą siłownika. Firma ESBE posiada również w swojej ofercie siłowniki wyposażone w sterowniki regulacyjne. Te produkty przewidziane są dla użytkowników posiadających proste kotły grzewcze (brak układu automatyki) lub posiadających źródła ciepła z ograniczoną możliwościami regulacyjnymi (brak możliwości sterowania zaworem mieszającym lub kilkoma obiegami grzewczymi). Dzięki produktom firmy ESBE możliwa jest realizacja sterowania stałotemperaturowego (sterowniki serii CRA100), wg temp. pomieszczenia (seria CRB100) oraz wg temp. zewnętrznej lub wg temp. zewnętrznej z korektą temperatury pomieszczenia (seria 90C).

Wariant optymalny ? instalacja z zaworem obrotowym i siłownikiem lub sterownikiemInstalacja z zaworem obrotowym i siłownikiem lub sterownikiem

 

Wariant komfortowy – instalacja z grupą pompową

 

Coraz częściej inwestorzy oprócz aspektów technicznych zwracają uwagę na estetykę wykonania instalacji. W tego typu przypadkach idealnym rozwiązaniem będą grupy pompowe firmy ESBE, które doskonale sprawdzi się również w instalacjach podzielonych na kilka obiegów grzewczych. Poniższy schemat pokazuje taki typ instalacji, a także rodzaje zastosowanych grup pompowych.

Wariant komfortowy ? instalacja z grupą pompową

W instalacji na powyższym schemacie zastosowane zostały 3 grupy pompowe zainstalowane na rozdzielaczu ze sprzęgłem hydraulicznym. Zapewniają one kompletną regulację instalacji z rozdzieleniem na poszczególne obiegi.

  • GFA100 - jest to grupa pompowa odpowiedzialna za zasilanie obiegu ogrzewania podłogowego. Wyposażona została w wydajną pompę elektroniczną (Wilo lub Grundfos) oraz termostatyczny zawór mieszający (nastawy o zakresie 20-55 ºC) Wydajność grupy pozwala na zasilanie ogrzewania podłogowego o powierzchni nawet 270 m2. Dzięki zastosowaniu zaworu termostatycznego nie wymaga podłączenia sterowników. Temperatura zasilania ma stałą wartość ustawioną na zaworze.
  • GRA100 - grupa pompowa zasilająca ogrzewanie grzejnikowe. Ta grupa wyposażona jest w wydajną pompę obiegową, progresywny zawór mieszający oraz siłownik 230V. Służy do przygotowania właściwych parametrów zasilania układu grzewczego wg sterownika kotła. W nowoczesnych kotłach kondensacyjnych stosuje się zaawansowane sterowniki z możliwością zarządzania siłownikami zaworów mieszających. Najczęściej pracują one na zasadzie sterowników pogodowych.
  • GRC100 - w przypadku bardziej wymagającego użytkownika można zastosować grupę pompową GRC140. Ten typ grup pompowy wyposażony jest w sterownik zintegrowany z siłownikiem łączący funkcje sterownika pogodowego i sterownika temperatury wewnętrznej. Funkcją nadrzędną sterownika jest płynna regulacja temperatury zasilania w zależności od zapotrzebowania ciepła. Temperatura zasilania regulowana jest na podstawie odczytu temperatury wewnętrznej z jednostki pokojowej z wyświetlaczem, która jest dołączona do grupy pompowej. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu czujnika temperatury zewnętrznej temperatura zasilania może być dodatkowo korygowana z wyprzedzeniem reagując na zmianę temperatury poza budynkiem. Jednostka pokojowa dołączona do grupy GRC140 pozwala na kontrolę parametrów pracy obiegu grzewczego oraz jego zdalne programowanie.


 

Kontakt w sprawie produktów:

Esbe Hydronic Systems Sp. z o.o.
tel. (48 61) 851 07 28
www: www.esbe.eu/pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Grzejniki niskotemperaturowe czy klimakonwektor?

Grzejniki niskotemperaturowe czy klimakonwektor?

Technologia budowania współczesnych domów wraz z coraz to wyższymi wymaganiami... ¬ więcej...
 
Inteligentne ogrzewanie - komfort, oszczędności i kontrola

Inteligentne ogrzewanie - komfort, oszczędności i kontrola

Ogrzewanie dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb to klucz do komfortu i oszczędności... ¬ więcej...
 
Jak oszczędzać na ogrzewaniu - rola grzejnika aluminiowego

Jak oszczędzać na ogrzewaniu - rola grzejnika aluminiowego

Co roku wraz z początkiem sezonu grzewczego mnóstwo osób zadaje sobie to... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet







regulus

regulus





Facebook