Uniwersal - urządzenia wentylacyjne


FanGrid - mniej znaczy więcej

aktualizacja: 31-07-2020, 08:58 – artykuł promocyjny


W celu osiągnięcia wysokiej wydajności powietrza w technice wentylacyjnej, duże, pojedyncze wentylatory nie są już dzisiaj preferowanym rozwiązaniem. Zamiast tego proponujemy FanGridy: kilka mniejszych wentylatorów połączonych ze sobą w celu równoległej współpracy. Te modułowe systemy są bardzo elastyczne i wydajne, a tworzona przez nie redundancja zwiększa niezawodność działania. W przypadku FanGrid, system wentylacyjny zawsze posiada wystarczające rezerwy, nawet jeśli poszczególne wentylatory nie pracują w określonym czasie. FanGridy z energooszczędnymi wentylatorami EC mogą również znacznie obniżyć koszty eksploatacji.
Wiele zastosowań wymaga wysokiej wydajności powietrza. Centra danych, duże kompleksy budynków przemysłowych, hotele, kompleksy mieszkalne i szpitale to typowe przykłady. Wymiana jednego dużego wentylatora w centralnych systemach klimatyzacji na FanGridy zawierające kilka mniejszych, działających równolegle wentylatorów zapewnia wiele korzyści w praktyce.

 

Mniejsza, bardziej lekka i po prostu lepsza konstrukcja

 

W ten sposób poszczególne wentylatory mogą być układane w stosy lub w rzędy, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń (patrz rys. 1). Małe wentylatory wymagają mniejszej przestrzeni montażowej i są łatwiejsze w obsłudze niż jeden duży wentylator. Dzięki tej ostatniej korzyści, transport i instalacja są mniej skomplikowane, a w przypadku konieczności serwisowania wentylatora, system może pracować dalej. Prędkość obrotowa pozostałych wentylatorów jest regulowana w celu utrzymania stałej wydajności powietrza. W trakcie procesu doboru można uwzględnić odpowiednie wymagania dotyczące redundancji, a dystrybucja powietrza jest znacznie lepsza w przypadku zastosowania kilku wentylatorów. Elementy znajdujące się przed lub za urządzeniem, takie jak filtry i wymienniki ciepła, uzyskują bardziej równomierny przepływ powietrza (patrz rys. 2). Skutkuje to bardziej efektywną filtracją powietrza i lepszą wydajnością wymiany ciepła.

Rys. 1: W celu osiągnięcia wysokiej wydajności powietrza w technice wentylacyjnej, duże, pojedyncze wentylatory nie są już dzisiaj preferowanym rozwiązaniem. Zamiast tego polecamy FanGrids: połączenie kilku mniejszych wentylatorów, które pracują równolegle.

Rys. 2: Rozłożenie strug  powietrza w sieci FanGrid (po prawej) jest znacznie lepszy, elementy znajdujące się przed lub za nią, takie jak filtry lub wymienniki ciepła, otrzymują bardziej równomierny przepływ powietrza niż w przypadku zastosowania pojedynczego wentylatora. Skutkuje to bardziej efektywną filtracją powietrza i lepszą wydajnością wymiany ciepła.

Obecnie, korzyści płynące z zastosowania sieci FanGrid mogą być wykorzystane w szerokim zakresie zastosowań. ebm-papst dostarcza moduły FanGrid z wentylatorami promieniowymi RadiPac lub RadiCal. Kilka działających równolegle wentylatorów zapewnia wymaganą ilość powietrza. Wentylatory osiowe mogą być również stosowane w FanGridach: obecnie coraz więcej operatorów centrów danych polega na "free cooling". (patrz Rys. 3). W klasycznych centralach klimatyzacyjnych zalecamy stosowanie wentylatorów odśrodkowych, ponieważ są one przeznaczone do pracy z wyższym ciśnieniem wstecznym. Dostępne są różne wielkości o średnicach od 400 do 560 mm.

Rys. 3: "Free cooling" staje się coraz bardziej popularną alternatywą dla centrów danych. Wiele wentylatorów odśrodkowych GreenTech EC z serii RadiPac lub RadiCal pracuje równolegle do dostarczania wymaganej ilości powietrza. Mogą być również stosowane FanGridy z wentylatorami osiowymi.

 

Energooszczędna technologia EC z wygodną regulacją w pętli zamkniętej

 

Siłą napędową FanGrid są nowoczesne napędy GreenTech EC, które działają bardzo energooszczędnie w trybie pełnego i częściowego obciążenia, są zaprojektowane do długiej żywotności oraz posiadają bezstopniową regulację prędkości. Dzięki ponad 90% sprawności, silniki te osiągają znacznie więcej niż wymagane wartości w klasie sprawności IE4. Konstrukcja przyczynia się również do zwiększenia sprawności i cichej pracy.


Linię FanGrid uzupełnia nowy sterownik ebm-papst, który z łatwością uruchamia wentylatory pracujące równolegle. Wymaga to minimalnej ilości okablowania: wszystkie wentylatory są po prostu podłączone za pomocą kabla RS485-MODBUS (passthrough). Automatyczne adresowanie ułatwia uruchomienie, a poszczególne adresy mogą być ustawiane bezpośrednio. Sterownik ma jeszcze więcej do zaoferowania. Posiada np. interfejs 0-10 V dla poleceń pozycjonowania do synchronizacji od 0 do 100 procent. Czujnik ciśnienia na jednym z wentylatorów pozwala na optymalne dostosowanie wydajności powietrza do zmieniających się warunków, takich jak zatkane filtry. Temperatury i prędkości obrotowe mogą być odczytywane dla poszczególnych wentylatorów lub określonych grup. Odpowiednie komunikaty o stanie i awariach mogą być przekazywane bezpośrednio do systemu monitoringu. Użytkownicy zawsze mają oko na wentylatory FanGrid i w razie potrzeby mogą zaplanować konserwację zapobiegawczą swoich central.

Kontakt w sprawie produktów:

ebm-papst Polska Sp. z o.o.
tel. +48 22 6757819
www: www.ebmpapst.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Styczniowa PREMIERA Lindab

Styczniowa PREMIERA Lindab

Firma Lindab, w ramach cyklicznego projektu o nazwie „Premiery Lindab 2021”,... ¬ więcej...

 
Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Od stycznia 2021 r. budynki mieszkalne i zamieszkania zbiorowego czeka kolejna zmiana... ¬ więcej...

 
Nowoczesna technologia wentylacji - więcej niż tylko wymiana powietrza

Nowoczesna technologia wentylacji - więcej niż tylko wymiana powietrza

Wzrost szczelności budynków był działaniem zamierzonym i służył poprawie... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Free Polska Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet