zwiń


gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-ProjektGrupa Armatura

logo Wilo   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Verano Konwektor

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Instal-Projekt - grzejniki


Grzejnik, który grzeje i chłodzi - rewersyjna technologia od REGULUS-system

aktualizacja: 29-07-2020, 04:48 – artykuł promocyjny


Grzejniki rewersyjne typoszereg Revers to tegoroczny hit firmy REGULUS®-system. Nowa technologia pozwala na ogrzewanie i chłodzenie tym samym grzejnikiem. W ramach serii znajdują się modele niskotemperaturowe do pomp ciepła, ścienne i kanałowe.

 

Niskotemperaturowe źródła ciepła

 

Nowoczesne domy są coraz cieplejsze, co sprzyja wprowadzaniu systemów ogrzewania niskotemperaturowych współpracujących z niskotemperaturowymi grzejnikami. Które grzejniki są faktycznie niskotemperaturowe? Otóż by grzejnik był zdolny do grzania niskotemperaturowego, musi mieć dużą powierzchnię kontaktu z powietrzem. Takimi grzejnikami są regulusy – grzejniki ścienne o największej na rynku powierzchni wymiany.

 

Pompy ciepła przyszłością rynku grzewczego

 

Rynek pomp ciepła rośnie, jednak technologia ta to nie tylko niskotemperaturowe grzanie, ale także możliwość chłodzenia pomieszczeń latem. Warunkiem do skorzystania z takiej opcji jest posiadanie odpowiednich grzejników. Naprzeciw tej potrzebie wychodzą grzejniki rewersyjne, które pojawiły się ostatnio w ofercie REGULUS®- system.

 

Efektywne schładzanie pomieszczeń wymaga stosowanie wymuszonej cyrkulacji powietrza przez wnętrze grzejnika, dlatego konieczne jest wyposażenie grzejnika w wentylator. Rozwiązanie to znamy z klimakonwektorów. Jednak dostępne na rynku klimakonwektory są produktami relatywnie drogimi, a konstrukcja ich wymiennika (gęsto upakowane lamelki aluminiowe powodujące znaczny opór swobodnego przepływu powietrza) wyklucza efektywne grzanie bez przedmuchu jego wnętrza wentylatorem. Chłodzenie powietrza przy pomocy ogrzewania podłogowego współpracującego z pompą ciepła jest zdecydowanie mało efektywne właśnie z powodu braku wymuszonej cyrkulacji powietrza. Wszak zimne powietrze zalega przy posadzce…


Dlatego też, w miarę wzrostu zainteresowania pompami ciepła, właśnie grzejniki rewersyjne staną się nieodłącznym elementem nowoczesnej instalacji centralnego ogrzewania zimą i centralnego chłodzenia latem.

 

Nowy wymiar komfortu

 

W ciepłym domu, pomimo posiadania niskotemperaturowego źródła ciepła, grzejniki o znikomej bezwładności cieplnej zapewnią użytkownikom bezpieczeństwo cieplne wobec zróżnicowanych warunków pogodowych, umożliwią dostosowanie komfortu cieplnego do potrzeb w znacznie większym stopniu niż obarczone ogromną bezwładnością cieplną ogrzewanie podłogowe. Inteligentny dom przyszłości jest możliwy jedynie przy posiadaniu urządzeń szybkich, bezzwłocznie reagujących na wszelkie, możliwe do spełnienia, oczekiwania. Grzejniki rewersyjne REGULUS®-system są w istocie klimakonwektorami dwururowymi.


Jakie są różnice między grzejnikami rewersyjnymi a klimakonwektorami?


Nie są zaopatrzone w indywidualne sterowniki. Obecnie znacznie taniej i efektywniej steruje się całym układem c.o. przy pomocy centralnego sterownika obsługującego wszystkie podpięte do niego urządzenia. A możliwości sterowników stale rosną. Instalacja powinna być modyfikowalna. Reversy nie posiadają skraplacza, gdyż nie przewiduje się ich stosowania w instalacjach wody lodowej, w których następuje zejście temperatury znacznie poniżej punktu rosy. Nie chcemy w domu chłodni - przy pomocy reversów możemy obniżyć temperaturę w pomieszczeniu lub w pomieszczeniach o 2-3 °C. Do efektywnego chłodzenia grzejnik musi być wyposażony w wentylator. Ważny atut reversów REGULUS®-system! Posiadają nad zwykłymi klimakonwektorami dwururowymi tę niezmiernie istotną przewagę, że przy wypiętym wentylatorze (prosta, kilkunastosekundowa czynność), przez większą część sezonu grzewczego, mogą także pracować jak „zwykłe" grzejniki, czyli grzać w drodze promieniowania z powierzchni oraz konwekcji. W okresach przejściowych stanowiących około 70% czasu trwania sezonu grzewczego stosowanie wspomagania pracy grzejników wentylatorem nie jest konieczne.

 

Wentylator wpinamy w grzejnik bazowy w trzech sytuacjach:

  • gdy chcemy podnieść moc grzejnika,
  • gdy chcemy zwiększyć dynamikę grzania,
  • gdy chcemy schładzać pomieszczenie.

Oczywiście wentylator może być wpięty w grzejnik od początku jego użytkowania i na stałe.
 

Chłodzenie przy pomocy pompy ciepła odbywać się może na dwa sposoby:

  • Chłodzenie naturalne: poprzez wykorzystanie niskiej temperatury dolnego źródła (grunt lub woda w gruncie) - bez pracy sprężarki pompy ciepła, cyrkulacja czynnika w instalacji odbywa się wyłącznie przy współdziałaniu pompy cyrkulacyjnej instalacji centralnego ogrzewania (w tym przypadku centralnego chłodzenia).
  • Chłodzenie aktywne: poprzez rewers na pompie ciepła – pracująca w trybie odwróconym sprężarka PC + pracująca pompa cyrkulacyjna instalacji c.o.


We współpracy z rozmaitymi typami pomp ciepła, dla celów obniżania temperatury powietrza w pomieszczeniu, prócz grzejników rewersyjnych, można korzystać z wentylatorowych zestawów ogrzewania kanałowego.

 

Regulus®-Revers. Grzejnik rewersyjny bazowy

 

WAŻNE: Każda już istniejąca instalacja dwururowa nadaje się do zastosowania w niej grzejników rewersyjnych. By przygotować instalację do opcji zastosowania w niej grzejników wspomaganych wentylatorem (instalacja nowa lub modernizowana), potrzebujemy grzejnik bazowy oraz doprowadzony w jego pobliże kabel elektryczny, najlepiej pięciożyłowy. Na tym etapie w zasadzie każda opcja sterowania przewodowego czy bezprzewodowego pozostaje otwarta.


Poza wyłącznikiem on/off usytuowanym z boku grzejnik ten wygląda z zewnątrz jak standardowy regulus. Od spodu grzejnik posiada gniazdo, wnękę, miejsce wpięcia wentylatora (łatwe mocowanie na magnesach, bez kontroli wzrokiem), gniazdko do podłączenia wentylatora do prądu oraz gniazdko sieciowe. Grzejnik tak wyposażony można nabyć oddzielnie tj. bez wentylatora, decyzję o jego zakupie odkładając na przyszłość... Grzejnik bazowy bez wentylatora pracuje jak standardowy grzejnik ścienny. Moc wentylatora wynosi od 3 do 12 W, a jego maksymalna głośność jest na granicy szeptu (ok. 28 dB(A)).


Optymalizację działania i maksymalną efektywność układu grzewczego osiągniemy jedynie wówczas, gdy jego konfiguracja, możliwości zmiany trybu pracy, współgrają z występującą w Polsce dynamiką pogodową. Optymalną dystrybucję ciepła zapewniają szybko reagujące grzejniki REGULUS®-system. Hybrydowa dystrybucja ciepła i grzejniki rewersyjne umożliwiają pełny wachlarz funkcji oraz strategii użytkowania instalacji centralnego ogrzewania/chłodzenia. Realizacja wielu strategii grzania (z całkowitym niegrzaniem włącznie – efektem niemożliwym do uzyskania przy posiadaniu ogrzewania podłogowego) ma na celu optymalizację zużycia wytworzonej energii z jednoczesną poprawą komfortu cieplnego i bezpieczeństwem cieplnym w wymiarze całorocznym.
 

Wraz z pojawieniem się pomp ciepła oraz grzejników rewersyjnych nastąpiło otwarcie dotąd zamkniętej możliwości pracy układu centralnego ogrzewania tym razem jako układu centralnego chłodzenia…

Kontakt w sprawie produktów:

REGULUS-system s. j.
tel. 33/812-36-69, 33/815-10-25
www: www.regulus.com.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Chłodzenie i grzanie pomieszczeń - grzejniki ścienne REGULUS®-system

Chłodzenie i grzanie pomieszczeń - grzejniki ścienne REGULUS®-system

System, w którym pracują pompa ciepła oraz grzejniki rewersyjne daje nam znacznie... ¬ więcej...

 
Grzejniki dekoracyjne Imers - wybierz swój model

Grzejniki dekoracyjne Imers - wybierz swój model

Urządzanie mieszkania jest wyzwaniem, ale też daje nam wiele radości. Swój... ¬ więcej...

 
Ogrzewanie hybrydowe z grzejnikiem wodno-elektrycznym Convector

Ogrzewanie hybrydowe z grzejnikiem wodno-elektrycznym Convector

Ogrzewanie hybrydowe to dwa niezależne systemy ogrzewania wbudowane w jeden grzejnik.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet


regulus