www.centrumklima.pl


Nieprawidłowości przy doborze szyn montażowych

aktualizacja: 17-07-2020, 10:27 – artykuł promocyjny


Błędy montażowe to bardzo częsta przyczyna występowania problemów związanych ze stosowaniem szyn montażowych w wentylacji. Przy zbyt dużym obciążeniu nośność konstrukcji jest zmniejszona, czego konsekwencją może być również uszkodzenie szyny montażowej w momencie instalacji lub podczas jej późniejszego użytkowania.

Nieprawidłowości przy doborze szyn montażowych

Niektóre produkty związane z techniką mocowania są bardziej podatne na uszkodzenia wynikające z niewłaściwego montażu niż inne. Instalacje wentylacji mogą być montowane w różny sposób przy zastosowaniu różnorodnych akcesoriów, ale to zazwyczaj fachowiec decyduje o poprawnym doborze systemu. W celu zapewnienia pełnej wydajności układu montowanego przy użyciu szyn montażowych, konieczne jest przestrzeganie właściwych zasad.


Wszystkie elementy montażowe powinny być stosowane zgodnie z projektem technicznym opracowanym dla określonego obiektu z uwzględnieniem:

 • Wymagań polskich norm i przepisów techniczno- handlowych, w szczególności rozporządzenia Ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ( Dz. U. z 2015r., poz. 1422 z późniejszymi zmianami),
 • Zaleceń zawartych w instrukcjach technicznych szyn montażowych,
 • Postanowień zawartych w Krajowej Ocenie Technicznej.

 

Szyny montażowe oraz komplementarne elementy systemy STRUT produkcji Alnor uzyskały pozytywną ocenę właściwości użytkowych w postaci Krajowej Oceny Technicznej ITB-KOT-2019/0940.

 

Zwróć uwagę na właściwości użytkowe szyn montażowych:

 • Nośności charakterystyczne i obliczeniowe, wyznacza się dzieląc nośności charakterystyczne przez współczynnik bezpieczeństwa równy:
  - 1,54 – w przypadku szyn montażowych i wsporników ściennych,
  - 2,0 – w przypadku nakrętek ślizgowych.
 • Obciążenia dopuszczalne szyn montażowych, są to minimalne naprężenia potrzebne do zniszczenia elementu. Pamiętaj, by wybierać mocowania, które posiadają badania wytrzymałościowe i wymagane dopuszczenia do użytkowania w budownictwie.

Obciążenia dopuszczalne szyn montażowych

Przykładowe dopuszczalne obciążenie szyn montażowych LDB dla schematu obciążenia

Nieprawidłowości przy doborze szyn montażowych - schemat obciążeń


Przykładowy schemat obciążenia

 

 • Trwałość, materiał: elementy montażowe wykonane są ze stali zwykłej węglowej, lub ze stali konstrukcyjnej, przed korozją zabezpieczane są ogniową powłoką cynkową albo elektrolityczną powłoka cynkową. Elektrolityczna powłoka cynkowa jest stosowana zgodnie z normą PN-EN 2081: 2011 lub normą PN-EN 4042:2001, gdzie grubość minimalna wynosi 5 um, natomiast dla ogniowej powłoki cynkowej wg. normy PN-EN 10346:2015 nominalna grubość powłoki to 7 um. Wartości te zapewniają trwałość elementów w zakresie odporności korozyjnej.

 

Właściwe rozmieszczenie punktów stałych również ma znaczenie!

 

Istotne jest, aby wybierać mocowania posiadające badania wytrzymałościowe i wymagane dopuszczenia do stosowania w budownictwie. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu punktów stałych i ślizgowych prowadzimy ekspansję kanałów w pożądanym kierunku, tak by instalacja wentylacji nie uległa zniszczeniu.

Zdarza się, że instalacja po montażu wygina się z powodu zbyt dużych odległości między mocowaniami. Dzieje się tak, ponieważ zapominamy o uwzględnieniu punktów stałych i ślizgowych w odpowiednich miejscach bądź musimy zmierzyć się z problemem występowania dwóch ciągów instalacyjnych na niewielkiej powierzchni.

 

Nieprawidłowości przy doborze szyn montażowych a rozmieszczenie punktów stałychNieprawidłowości przy doborze szyn montażowych a rozmieszczenie punktów stałychNieprawidłowości przy doborze szyn montażowych a rozmieszczenie punktów stałych

   1                                                     2                                                          3

(1) Nakrętki ślizgowe SNP (bez sprężyny) z powiększoną podkładką 40mm SNP-0806-SR-NK/SNP-1008-SR-NK
(2) Nakrętki ślizgowe z krótką sprężyną do szyny montażowej 41x21mm
(3) Nakrętki ślizgowe z długą sprężyną do szyny montażowej 41x41mm

 

Nie zapomnij o odpowiednim momencie dokręcającym

 

Po przyłożeniu zbyt małego momentu dokręcającego do szyny montażowej podczas instalacji, której wydajność jest od niego zależna, możesz nie osiągnąć jej wytrzymałości przedstawianej w tabelach technicznych. Po przyłożeniu zbyt dużego momentu dokręcającego ryzykujemy przekręceniem elementu, co również wpłynie na sprawność i wytrzymałość konstrukcji. Biorąc to wszystko pod uwagę, zastosowanie odpowiedniego momentu dokręcającego staje się niezwykle istotne.

 

System komplementarny

 

Produkty systemowe STRUT są idealnie dopasowane do siebie. Oprócz systemu szyn montażowych w ofercie Alnor znajduje się szeroka gama akcesoriów do bezpiecznych mocowań.

 

Zalety systemu montażowego STRUT:

 • Łatwość montażu złożonych konstrukcji,
 • Szybkość montażu, oszczędność czasu,
 • Bezpieczny sposób łączenia szyn montażowych.


Podsumowanie


Prawidłowy dobór obciążeń,  oraz określenie sił zrywających to dwa ważne aspekty podczas wyboru szyn montażowych. Nie zapominaj również o zastosowaniu odpowiedniego materiału i momentu obrotowego podczas instalacji systemu. Zanim zamocujesz poszczególny produkt, zapoznaj się z technicznymi kartami wyrobu i upewnij się, że dysponujesz odpowiednimi narzędziami i akcesoriami montażowymi.

Potrzebujesz więcej informacji o profilach i akcesoriach montażowych? Sprawdź karty techniczne systemu STRUT. A może potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego produktu? Skontaktuj się z pracownikiem Alnor w celu uzyskania odpowiedzi na swoje pytania!

Kontakt w sprawie produktów:

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o.
tel. (22) 737 40 00
www: www.alnor.com.pl
mail: wyślij wiadomośćZobacz także
Systemy dezynfekcji powietrza dla budynków publicznych

Systemy dezynfekcji powietrza dla budynków publicznych

W warunkach domowych o lepszą jakość powietrza możemy zadbać za pomocą oczyszczacza... ¬ więcej...

 
Popraw klimat w swoim domu

Popraw klimat w swoim domu

Każdego roku w naszym kraju powstaje kilkadziesiąt tysięcy domów jednorodzinnych.... ¬ więcej...

 
Ekskluzywne nawiewniki gipsowe w ofercie Klimaoprema Polska

Ekskluzywne nawiewniki gipsowe w ofercie Klimaoprema Polska

Podstawowym zadaniem systemu wentylacji w każdym budynku jest skuteczna wymiana powietrza,... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Free Polska Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech   Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet