gorące tematy
tagi

www.centrumklima.pl


Przywrócenie prawidłowej wentylacji w budynkach zamieszkanych

aktualizacja: 19-11-2020, 10:25 – artykuł promocyjny


Wentylacja odpowiada za odpowiednią ilość oraz jakość powietrza w domu. Jest nieodzowną instalacją każdego budynku i musi być dostosowana do danych warunków. W praktyce oznacza to, że żeby wentylacja działała prawidłowo, musi być dobierana do technologii, w jakiej został wzniesiony budynek. Z tego też powodu wentylacja grawitacyjna, która jest dostosowana do budownictwa mało szczelnego, nie sprawdza się w budynkach poddanych termomodernizacji. Po dociepleniu ścian, wymianie stolarki oraz pokrycia dachowego zaczyna się problem z cyrkulacją powietrza i dochodzi do zaburzenia wentylacji. Jak możne temu zapobiec? Czy da się przywrócić prawidłową wymianę powietrza w takim budynku?  

Przywrócenia prawidłowej wentylacji w budynkach zamieszkanych

fot.: Dimplex

 

Wentylacja a termomodernizacja

 

Wentylacja grawitacyjna jest najtańsza w użytkowaniu, nie wymaga żadnej ingerencji z naszej strony, bo powinna działać samoczynnie z różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz budynku. Jednak przy szczelnym budownictwie schemat ten przestaje się sprawdzać, bo zostaje odcięty dopływ powietrza z nieszczelności. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, montuje się nawiewniki w oknach, które wymuszają przepływ powietrza przez budynek. Drugim rozwiązaniem jest wykorzystanie wentylatorów w kanałach, dzięki czemu wyciąganie zużytych mas realizowane jest mechanicznie, czyli niezależnie od warunków pogodowych. Jedno jest pewne — wentylacja grawitacyjna w budynku po termomodernizacji wymaga wspomagania.

Wentylacja a termomodernizacja

fot.: Ventec - do domów po termomodernizacji najczęściej wybierane są nawiewniki ciśnieniowe - możemy nimi samodzielnie regulować, kontrolując ilość przepływającego powietrza, zapewniając ciągły napływ powietrza i nie dopuszczając tym samym do zatrzymania procesu wentylacji

W sytuacji, gdy modernizowane są obiekty nietypowe, zabytkowe lub po prostu kamienice, wentylację warto wspomóc za pomocą napędów okiennych. To rozwiązanie pozwala na dopływ świeżego powietrza przez okno nawet w sytuacji, gdy dostęp do mechanizmu otwierania jest ograniczony.

Napędy okienne w zmodernizowanym obiekcie w OławieNapędy okienne w zmodernizowanym obiekcie w Oławie

fot.: D+H - napędy okienne VCD 203/250 w zmodernizowanym obiekcie w Oławie

 

Wentylacja grawitacyjna ze wspomaganiem

 

Jednym z rodzajów wentylacji jest wentylacja hybrydowa, która łączy w sobie zalety grawitacyjnej wymiany powietrza z mechanicznym wspomaganiem w sytuacji, gdy naturalny ciąg zostaje zaburzony. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą przerabiać całego systemu wentylacyjnego w budynku już zamieszkałym, ale mają świadomość, jak ważne jest stale czyste powietrze w domu. Przy hybrydowym rozwiązaniu możemy nadal liczyć na korzystanie z darmowej wentylacji grawitacyjnej, ale mamy pewność, że w sytuacji, gdy ilość i jakość powietrza nie spełnia oczekiwań, zadziała system mechaniczny.

Wentylacja grawitacyjna z mechaniczną - Jawar ATMO

fot.: JAWAR ATMO to system łączący prostą budowę opartą na kanałach pionowych, jak w wentylacji grawitacyjnej oraz wydajność i odzysk ciepła jak w wentylacji mechanicznej

fot.: Uniwersal - nasada hybrydowa na komin wentylacyjny

 

Wspomaganie miejscowe

 

Może zdarzyć się sytuacja, że wentylacja grawitacyjna przy dobrze rozplanowanym rozmieszczeniu nawiewników oraz regularnym wietrzeniu, zwłaszcza w lecie (wtedy różnica ciśnień jest najmniejsza i naturalny ciąg przez kanały wentylacyjne zostaje zatrzymany) daje nam komfortowe warunki, jednak w wybranych pomieszczeniach potrzebujemy lepiej zbilansowanej wymiany. W takim przypadku rozwiązaniem godnym uwagi jest system decentralny, w którym wykorzystuje się rekuperator, ale nie ma potrzeby prowadzenia instalacji kanałowej przez cały dom, bo umieszcza się go w ścianie i działa bezpośrednio w miejscu montażu.

Wentylacja decentralna - schemat

fot.: Glen Dimplex - schemat rekuperacji decentralnej z wykorzystaniem jednostek DL 50

Dla prawidłowej wymiany powietrza najlepiej jest stworzyć układ dwóch rekuperatorów ściennych. Przy takim rozwiązaniu mamy dodatkowy zysk w postaci odzysku ciepła z mas wywiewanych. Jest to układ idealnie sprawdzający się przy modernizacji budynków, gdy wymiana całej instalacji nie jest opłacalna lub nie chcemy zbytnio ingerować w budynek.

Wewnątrzścienny rekuperator jednorurowy KELLER HRU-WALL

fot.: SBS - wewnątrzścienny rekuperator jednorurowy KELLER HRU-WALL

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: SBS, Dimplex, Uniwersal, Ventec, Jawar, D+HZobacz także
System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System, już dostępny prosto z magazynu również w średnicy 90 mm!

System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System, już dostępny prosto z magazynu również w średnicy 90 mm!

System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System to kompletne rozwiązanie dystrybucji powietrza,... ¬ więcej...

 
Analizatory Mastercool Spartan

Analizatory Mastercool Spartan

Nowoczesne, inteligentne analizatory Mastercool serii SPARTAN, wyposażone zostały... ¬ więcej...

 
Oleje Next do systemów chłodniczych i klimatyzacyjnych

Oleje Next do systemów chłodniczych i klimatyzacyjnych

Przedstawiamy nowość na polskim rynku – oleje do systemów chłodniczych... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Free Polska Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech   Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet