Zawory kątowe, specjalne zawory kątowe. Firmy SCHELL.


gorące tematy
tagi
znajdź fachowca
intersoft

Podgrzewanie wody użytkowej latem - najlepsze sposoby

aktualizacja: 17-05-2021, 06:44 – artykuł promocyjny


Upał na dworze, a w naszym kranie zimna woda. Palenie w taką pogodę nikomu nie wyjdzie na dobre. Jak zatem zapewnić sobie dostateczną ilość ciepłej wody użytkowej poza sezonem grzewczym? W jakie technologię warto zainwestować oraz czy będzie się to nam opłacić?


Zdecydowanie najgorszą i niepolecaną metodą jest tu rozpalania tradycyjnego kotła. Po pierwsze takie przygotowanie wody jest męczące — oprócz typowych prac z rozpalaniem, musimy liczyć się z tym, że część ciepła i tak zostanie przekazana do naszego domu, a gdy na dworze jest plus 30 stopni, może to okazać się szaleństwem. Dodatkowo stajemy się trucicielami powietrza, co w lecie odczuwane jest znacznie bardziej niż zimą, ponieważ na zewnątrz spędzamy więcej czasu. Do tego nie można zapomnieć, że praca kotła w takim systemie naraża nas na straty wynikające ze znacznie gorszej sprawności kotła niż w sezonie grzewczym. W tym przypadku rozsądne wydaje się wykorzystanie grzałki elektrycznej. Nie jest to tani sposób, ale z pewnością zapewnia komfort ciepłej wody, zwłaszcza w te najbardziej gorące dni. Dodatkowo na montaż takiego urządzenia wydamy niewiele.

Grzałka elektryczna z termostatem - idealny wybór dla lepszej kontroli

fot.: Kospel - grzałka elektryczna


Do przygotowywania ciepłej wody użytkowej możemy wybrać tradycyjny podgrzewacz. Do wyboru są modele przepływowe lub pojemnościowe. W wersji przepływowej mamy pobór prądu jedynie w momencie przepływu wody, dlatego nie występują straty energii wynikające z przechowywania ciepłej wody w zbiorniku oraz jej przepływem w długich odcinkach rur. Ciepłą wodę uzyskujemy niemal od razu po odkręceniu kranu. Nieco mniej ekonomiczne, ale też niewymagające odpowiedniej instalacji elektrycznej są ogrzewacze pojemnościowe.

przepływowy podgrzewacz wody

fot.: Kospel

Mamy jeszcze kilka innych możliwości do wyboru. Jedną z nich są kolektory słoneczne. To instalacja idealna do pracy w okresie letnim, gdy słońca mamy najwięcej i nie mamy potrzeby uruchamiania systemu ogrzewania. Ich praca jest ekologiczna, przyjazna środowisku, a nas kosztuje jedynie tyle, co zasilanie pompy obiegowej. Warto przy tym zauważyć, że kolektory dedykowane są jedynie do przygotowania c.w.u., gdyż ich praca na cele grzewcze nie jest wystarczająca. Doskonale uzupełniają system ogrzewania, który w okresie, gdy nie musimy palić, może być nieużywany.

fot.: Hewalex - przy kolektorach słonecznych potrzebujemy miejsca na dachu lub elewacji budynku z ekspozycją w kierunku południowym, lub z lekkim odchyleniem na zachód, lub wschód

Decydując się na połączenie kolektorów z pompą ciepła, odciążymy układ poprzez skrócenie czasu pracy sprężarki. Przy pompie ciepła gruntowej (solanka/woda) dodatkowo zapewnimy warunki dla tzw. regeneracji cieplnej dolnego źródła ciepła, co podniesienie średnioroczną sprawność pracy pompy ciepła.

Kolektory słoneczne to technologia dość popularna. Korzystając z licznych programów dofinansowania, możemy znacząco obniżyć koszt wykonania takiej instalacji.

Decydując się na kolektory słoneczne (instalacja na dachu), musimy wyposażyć się również w duży zbiornik na wodę - najczęściej ok. 300 l na 4-osobową rodzinę. Jeśli zaś wybierzemy pompę ciepłą na cele przygotowania c.w.u. zbiornik mamy w komplecie. Te urządzenia o mocy 1-2 kW są zintegrowane z zasobnikiem 200-300 litrów.

Pompa ciepła do cwu

fot.: Unical - pompa ciepła powietrze-woda do przygotowania cwu - model HP 300S Full Inverter o wysokiej wydajności

Typowa pompa ciepła dla ciepłej wody to model powietrzny (ciepło czerpie z otoczenia), której praca jest wydajna do temperatury -5oC. Poniżej tej wartości ciepłą wodę musimy zacząć przygotowywać z kotła. Montaż takiego systemu jest łatwy i nie wymaga przeprowadzania większych prac. Tak przygotowana woda jest tania, a cały proces nie powoduje zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery.

Pompa ciepła do cwu

fot.: Galmet - model pompy ciepła dedykowany do przygotowania c.w.u. ze zintegrowanym zasobnikiem na ciepłą wodę

Pompa ciepła do cwu - schemat instalacji

fot.: DimplexJeśli zużywamy dużo ciepłej wody, powinniśmy zastanowić się nad jej rekuperacją, czyli systemie odzysku ciepła z kanalizacji. Kąpiąc się, do kanalizacji wypuszczamy ciepłą wodę, czyli de facto część cennej energii, którą już wytworzyliśmy. Jeśli w naszej łazience zamontujemy niewielkie urządzenie nazywanym rekuperatorem wody, to uciekające ciepło może do nas powrócić i wówczas na kolejną partię ciepłej wody zużyjemy tylko niewielką część energii pierwotnej, bo resztę będziemy mieć z odzysku. Co więcej, to urządzenie nie wymaga zasilania, zatem płacimy tylko raz, gdy je kupujemy (koszt to ok. 3 000 PLN).

Rekuperator wody ZYPHORekuperacja wody, czyli odzysk ciepła z wody szarej

fot.: ECOMAX - rekuperator wody Zypho

 

Zobacz także:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ecomax, Hewalex, Unical, Dimplex, Galmet, Kospel


Zobacz także
Magazynowanie wody, paliw oraz innych chemikaliów i olejów - zbiorniki od Dehoust

Magazynowanie wody, paliw oraz innych chemikaliów i olejów - zbiorniki od Dehoust

Dehoust Polska oferuje wiele rozwiązań z zakresu magazynowania olejów opałowych... ¬ więcej...

 
Kotwy chemiczne i mechaniczne - jak dobrać kotwę?

Kotwy chemiczne i mechaniczne - jak dobrać kotwę?

Istnieją dwa typy kotew: kotwy chemiczne i mechaniczne. Kotwy chemiczne wykorzystują... ¬ więcej...

 
Podatek od deszczu - od kiedy, kto i ile zapłaci opłaty deszczowej

Podatek od deszczu - od kiedy, kto i ile zapłaci opłaty deszczowej

Na podstawie ustawy o Prawie wodnym w naszym kraju obowiązuje podatek od deszczu.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet