zwiń

systemy grzewcze pompy ciepła

gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


8 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę zanim kupisz kocioł centralnego ogrzewania

aktualizacja: 26-10-2021, 06:48 – artykuł promocyjny


Zakup kotła c.o. to duża inwestycja, dlatego warto ją dobrze przemyśleć. Moc wybranego urządzenia, spalane paliwo, aspekt ekologiczny to tylko niektóre z warunków, na jakie warto zwrócić uwagę. Nie zapominajmy też o własnym komforcie – dziś, gdy technologia pędzi naprzód, mamy ogromne możliwości w zakresie doboru kotła na miarę własnych, wygórowanych wymagań i znalezienia takiego urządzenia, które będzie niemal całkowicie bezobsługowe.

 

Po pierwsze – paliwo

 

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu trudno byłoby wyobrazić sobie, aby w domowym kotle palić czymś innym niż drewno czy węgiel.
 

Jakie paliwa są dziś w czołówce? Na przykład pellet i ekogroszek – obydwa ekologiczne, tanie, a do tego niepylące, czyste, sprzedawane w workach, które ułatwiają przechowywanie.


Ekogroszek, choć produkowany z węgla kamiennego lub brunatnego, ma w swoim składzie o wiele mniejszą zawartość siarki, cechuje się także niższą spiekalnością. Z kolei należący do grupy biopaliw pellet powstaje ze sprasowania trocin, które powstają podczas prac tartacznych oraz innych działań związanych z obrabianiem produktów drzewnych
, a więc z „resztek” wytwarzanych każdego dnia w niezliczonych zakładach obróbki drewna, które dzięki dalszemu przetworzeniu zostają zagospodarowane.


Warto przed zakupem kotła sprawdzić jego sprawność. Im wyższa, tym mniejsze zużycie paliwa. Np. kotły c.o. marki Zębiec mają jedną z najwyższych sprawności na rynku sięgającą 96,2% - czyli dają więcej energii z tej samej ilości paliwa, co przełoży się na oszczędności w toku użytkowania.

8 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę zanim kupisz kocioł centralnego ogrzewania

fot.: Wizualizacja kotła na ekogroszek Koral

 

Po drugie – moc kotła

 

W dobie wysokiej jakości materiałów budowlanych i zaawansowanych technologii izolacyjnych kupowanie kotła o mocy 20 kW dla domu o powierzchni 200 m², w którym zastosowano jako ocieplenie 10 cm warstwę styropianu, jest przesadą, choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu, gdy domy nie były tak dobrze zaizolowane, taka decyzja rzeczywiście byłaby uzasadniona.


Kupowanie kotła z dużym zapasem mocy nie ma sensu ze względów finansowych nie tylko dlatego, że takie urządzenie będzie droższe na etapie zakupu. Większa moc to więcej spalanego opału, a więc niepotrzebne koszty także w toku eksploatacji.


Co obok metrażu powierzchni do ogrzania trzeba jeszcze uwzględnić? Chociażby wiek i stan techniczny budynku (zwłaszcza stolarki okiennej i drzwiowej), a także zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową, jeśli nasz kocioł oprócz ogrzewania domu ma również podgrzewać wodę w bojlerze. W tej drugiej sytuacji warto doliczyć pewien zapas mocy.

8 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę zanim kupisz kocioł centralnego ogrzewania

fot.: Wizualizacja kotła na pellet Diament

 

Po trzecie – komfort

 

W XXI wieku żyjemy szybko i naprawdę niewielu z nas ma dostatecznie dużo czasu, aby przeznaczać go na obsługę kotła – urządzenia, które ma służyć nam, a nie odwrotnie.


Nowoczesne kotły c.o., jak np. Diament czy Agat marki Zębiec pracują w trybie automatycznym, co oznacza, że procesy takie jak rozpalanie, wygaszanie, czyszczenie palnika odbywają się bez udziału użytkownika. Ponadto są to kotły wyposażone w zasobniki, które uzupełnia się paliwem raz na jakiś czas, skąd dalej pobierane i dozowane jest ono automatycznie.


Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest też możliwość programowania godzinnego lub tygodniowego kotłów, dzięki czemu utrzymamy optymalną temperaturę w domu przez długi czas, a także współpraca z czujnikami pogodowymi i regulatorami pokojowymi.


Dla jeszcze bardziej wymagających kierowana jest oferta opcjonalnie dostępnych modułów internetowych czy GSM, które umożliwią sterowanie pracą kotła za pośrednictwem telefonu, tabletu, komputera z dowolnego miejsca na ziemi (oczywiście pod warunkiem dostępu do Internetu).

8 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę zanim kupisz kocioł centralnego ogrzewania

fot.: Wizualizacja kotła na ekogroszek Topaz

 

Po czwarte – cena kotła

 

Jednym z najważniejszych czynników przeważających za zakupem konkretnego modelu kotła jest jego cena. Obecnie możemy skorzystać z dofinansowania w ramach Programu Czyste Powietrze. Takie dofinansowanie uzależnione jest od dochodów beneficjenta programu oraz od paliwa danego kotła. Program przewiduje zależność, im wyższy efekt ekologiczny termomodernizacji zostanie osiągnięty, tym wyższa będzie dotacja. To założenie będzie w dużej mierze honorować rozwiązania wspierające nisko emisyjność – wysoka klasa efektywności energetycznej i wykorzystujące odnawialne źródła energii.


I tak np.


Wybierając kocioł c.o. na pellet – Agat 20 kW o podwyższonym standardzie możesz otrzymać dofinansowanie:

  • jako beneficjent z podstawowym poziomem dofinansowania – do 45%, nie więcej jednak niż 9 000 zł wartości kotła c.o.
  • jako beneficjent z podwyższonym poziomem dofinansowania – do 60%, nie więcej jednak niż 12 000 zł wartości kotła c.o.


Wybierając któryś z pozostałych kotłów na pellet marki Zębiec– Diament 14, 20 i 26 kW oraz Agat 10, 15 kW możesz otrzymać dofinansowanie:

  • jako beneficjent z podstawowym poziomem dofinansowania – do 30%, nie więcej jednak niż 6 000 zł wartości kotła c.o.
  • jako beneficjent z podwyższonym poziomem dofinansowania – do 60%, nie więcej jednak niż 12 000 zł wartości kotła c.o.


Wybierając któryś z kotłów c.o. na węgiel marki Zębiec Koral lub Topaz:

  • jako beneficjent z podstawowym poziomem dofinansowania – do 30%, nie więcej jednak niż 3 000 zł wartości kotła c.o.
  • jako beneficjent z podwyższonym poziomem dofinansowania – do 60%, nie więcej jednak niż 6 000 zł wartości kotła c.o.


Od stycznia 2020 roku można również skorzystać z odliczenia ulgi termomodernizacyjnej w zeznaniu podatkowym PIT. Takie odliczenie również obniży nam koszt wymiany źródła ciepła.

 

Po piąte – wielkość kotła

 

Wybór kotła jest również uzależniony od miejsca w kotłowni, jakie możemy przeznaczyć na jego ustawienie. Na rynku są dostępne kotły o różnych szerokościach i wysokościach. Warto przed zakupem kotła sprawdzić jego wymiary. Ważne jest również np. przy kotłach na pellet wzięcie pod uwagę zakupu samego kotła tak, aby zbiornik można było samemu zrobić lub dokupić o dużej pojemności. Wówczas w znaczącym stopniu dodatkowo zmniejszymy częstotliwość uzupełniania paliwa, jakim jest pellet. W ofercie firmy Zębiec znajduje się kocioł AGAT K, do którego to sami zadecydujemy jaki zbiornik dołączymy.

 

Po szóste – ekologia

 

Zanieczyszczone powietrze szkodzi naszemu zdrowiu, a chyba nikt nie ma już złudzeń, że na chorowanie trzeba mieć pieniądze. Jeszcze trudniej dostrzec nam związek pomiędzy eksploatacją zasobów naturalnych a rosnącymi cenami energii, żywności, wody, paliw.


Dużo na temat ekologiczności kotłów mówią nam normy i certyfikaty, przyznawane przez niezależne jednostki badawcze. Wszystkie kotły firmy Zębiec spełniają najsurowsze wymogi w zakresie emisji spalin według normy PN-EN 303-5:2012 oraz ECODESIGN.

8 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę zanim kupisz kocioł centralnego ogrzewania8 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę zanim kupisz kocioł centralnego ogrzewania

fot.: Kocioł na pellet Diament oraz Agat

 

Po siódme – gwarancja

 

Producenci kotłów dają różne gwarancje na swoje kotły. Zazwyczaj są one obarczone dodatkowymi kosztami związanymi z obowiązkowymi corocznymi przeglądami. Zwiększa to koszt kotła w dłuższej perspektywie. Firma Zębiec S.A. nie wymaga obowiązkowych przeglądów ani pierwszych uruchomień kotła, aby ważna była jego długa gwarancja. Przed zakupem kotła warto sprawdzić, co jest zawarte w jego gwarancji, aby nie zdziwić się, że wszystkie dodatkowe przeglądy uszczuplą nasz portfel o tysiące złotych.

 

Po ósme – producent

 

„Raz a dobrze” – to dewiza, którą powinniśmy się kierować przy zakupie kotła. Wysokiej jakości urządzenie posłuży nam przez wiele lat, dlatego na jego wybór dajmy sobie trochę czasu i zanim zapłacimy – pomyślmy, sprecyzujmy swoje oczekiwania, przeanalizujmy metraż, stan budynku, potrzeby. Wreszcie – co nie mniej ważne – zastanówmy się też, od jakiego producenta zakupimy kocioł. Firmy z wieloletnim doświadczeniem, jak ZGM „Zębiec” nie tylko sprzedadzą nam produkt, ale dadzą też na niego wieloletnią gwarancję, przekonane o tym, że dostarczają nam wyrób wykonany z zachowaniem najwyższych standardów ISO. Pomogą nam też dobrać odpowiednie urządzenie i zagwarantują opiekę serwisową, wyjaśniając wszystkie nasze wątpliwości dotyczące np. obsługi kotła.
 

Uwzględnienie wszystkich powyższych uwag jest konieczne, aby dobrze wydać (niemałe) pieniądze przeznaczone na zakup kotła. A poczucie trafności i słuszności inwestycji będziemy mieli tylko wówczas, jeśli jego eksploatacja będzie przebiegać sprawnie, efektywnie i zgodnie z tym, co obiecują nam foldery reklamowe.

Kontakt w sprawie produktów:

Zakłady Górniczo-Metalowe ZĘBIEC S.A.
tel. 41 230 78 70
www: www.zebiec.pl/ www.facebook.com/ZEBIEC/
mail: zebiec@zebiec.pl
Zobacz także
System grzewczy z inteligentną regulacją sposobem na niższe rachunki

System grzewczy z inteligentną regulacją sposobem na niższe rachunki

Parametry kotła są tak samo ważne, jak sterowniki dedykowane do tego urządzenia,... ¬ więcej...

 
ESBE LTC300 - Nowa ulepszona wersja

ESBE LTC300 - Nowa ulepszona wersja

W październiku na rynek wkroczyły nowe termoregulatory ESBE LTC300. Mają wiele pozytywów... ¬ więcej...

 
Zapobieganie skutkom twardej wody w domowej instalacji

Zapobieganie skutkom twardej wody w domowej instalacji

OneFlow® WATTS to system ograniczający powstawanie osadów w... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet