gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Junkers - patron


Instalacja z buforem ciepła?

aktualizacja: 01-06-2020, 08:46 – artykuł promocyjny


ZASADA DZIAŁANIA UKŁADU GRZEWCZEGO Z BUFOREM CIEPŁA

Można zaobserwować wzrost popularności kotłów na pellet, pomp ciepła i bardziej rozbudowanych układów grzewczych, gdzie często łączy się dwa źródła ciepła. Rośnie też liczba rozwiązań z buforem ciepła. Dlaczego tak się dzieje?


Bufor ciepła umożliwia dostarczenie czynnika grzewczego – nawet kiedy jest chwilowy większy pobór mocy niż moc źródła ciepła, albo w przypadku, kiedy źródło ciepła nie pracuje. Bufor pomoże w ustabilizowania pracy źródła ciepła, bowiem może je opanować przez stały i równomierny odbiór ciepła. W ten sposób źródło pracuje jednostajnie przy najwyższej sprawności i nie reaguje ciągle na najmniejsze zmiany w instalacji. Regulatory temperatury w ogrzewnictwie charakteryzują się znaczną bezwładnością, wskutek czego nierzadko mamy do czynienia ze zjawiskiem wahania się temperatury w momencie niestabilnej pracy źródła ciepła lub zmiennego poboru czynnika grzewczego. Dzięki stosowaniu bufora ciepła, możemy pozbyć się tych problemów.

Na czym polega rozwiązanie z buforem? Dzielimy instalację na dwa obiegi – pierwotny i wtórny. Obieg pierwotny to część ze źródłem ciepła i pompą obiegową bufora. Obieg wtórny składa się z bufora ciepła, pompy (lub pomp obiegowych) oraz wszystkich pozostałych elementów za nimi. Bufor ciepła dla obiegu wtórnego staje się niejako źródłem ciepła, dlatego nie ma znaczenia, co w danym momencie dzieje się z obiegiem pierwotnym. Jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ obieg wtórny działa przy zmiennym przepływie, zmiennym zapotrzebowaniu na moc grzewczą oraz przy zmiennych oporach hydraulicznych. Dlatego często zalecane jest stosowanie buforów przy kotłach na pellet oraz pompach ciepła.

 

ŚWIETNE ROZWIĄZANIE DO BUFORA CIEPŁA

 

Pamiętajmy, że bufory ciepła nie powinny być łączone ze sprzęgłami hydraulicznymi. Same funkcjonują jako wielkie sprzęgło hydrauliczne. Biorąc to pod uwagę, AFRISO rozszerzyło ofertę o zestawy mieszające PrimoBox serii 400 i 500. To kompaktowe, kompletne i zamknięte w estetycznej szafce rozwiązania, które służą do połączenia źródła ciepła z kilkoma obiegami grzewczymi w instalacjach do 35 kW, opartych o rozdzielacz bez sprzęgła hydraulicznego. Nowe modele zestawów mieszających AZB są uzupełnieniem oferty zestawów PrimoBox serii 200 i 300. Różnią się od nich tym, że nowe serie 400 i 500 zastosujemy wszędzie tam, gdzie występuje bufor ciepła, lub dysponujemy już sprzęgłem hydraulicznym – pozostałe serie wykorzystamy w innych wypadkach. W zestawach PrimoBox AZB serii 400 i 500 obiegi hydrauliczne i źródło ciepła rozdziela są wbudowanym w urządzenie i ukrytym pod izolacją termiczną rozdzielaczem. Warto nadmienić, że produkt został profesjonalnie przebadany pod kątem zachowania szczelności.

Sprawdź >> więcej...

Kontakt w sprawie produktów:

AFRISO sp. z o.o.
tel. 32 330 33 55
www: www.afriso.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Finish-A prezentuje gotowy zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox, który... ¬ więcej...

 
Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Promocyjne ceny grup pompowych, obniżone od 8 do nawet 22%, czekają w sklepie internetowym... ¬ więcej...

 
Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

AFRISO poszerza gamę zestawów mieszających PrimoBox ACB o modele 930 i 950.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet