Systemy rur wielowarstwowych DIAMOND PEX

aktualizacja: 28-05-2020, 05:55 – artykuł promocyjny


Dla właścicieli nieruchomości duże znaczenie ma długa żywotność wszystkich instalacji. Ich odpowiedni dobór i prawidłowy montaż zapewnia bezawaryjne funkcjonowanie przez wiele lat. System DIAMOND PEX, złożony z  rur wielowarstwowych oraz dwóch typów złączek (skrętno-zaciskowych i zaprasowywanych) odpowiada wszystkim oczekiwaniom inwestorów i zapewnia trwałość nawet do 50 lat.

 

Z czego składa się system PEX?

 

System tworzą rury PE-Xb/Al/PE-Xb dostępne w 4 wariantach (pierwszy z nich to średnica zewnętrzna, drugi – grubość ścianki): 16x2, 20x2, 25x2,5 32x3. Rury wielowarstwowe produkowane są z dwóch warstw polietylenu usieciowanego za pomocą silanów (stopień sieciowania ≥65%). Między warstwami znajduje się warstwa aluminium. Uzupełnieniem systemu są złączki skrętno-zaciskowe (przeznaczone do montażu nadtynkowego) i zaprasowywane (przeznaczone do montażu w instalacjach nadtynkowych, podtynkowych oraz podłogowych).

Z czego składa się system PEX?

 

Jakie są największe zalety rozwiązania DIAMOND PEX?

 

Montaż instalacji z użyciem DIAMOND PEX przebiega bardzo szybko i jest niezmiernie łatwy. Same rury charakteryzują się niewielką wagą (znacznie niższą niż w przypadku rur miedzianych albo żelaznych), a do ich połączenia wystarczą podstawowe, nieskomplikowane narzędzia. Instalacja wykonana w systemie PEX jest odporna na działanie sił zewnętrznych, dzięki wzmacniającemu aluminium. Jednocześnie warstwa metalu sprawia, że w rurach występuje zjawisko tzw. pamięci kształtu – uformowane rury utrzymują nadany im kształt.

System DIAMOND PEX podnosi komfort użytkowania instalacji. Rury o jednolitej powierzchni wewnętrznej pozostają drożne, wolne od osadów i korozji. Przez gładkie przewody woda przepływa bez szumów, co przekłada się na cichą pracę całej instalacji. Użyte do produkcji rur materiały są nietoksyczne, nie wchodzą również w reakcję z innymi materiałami, więc są odporne na korozję elektrochemiczną.
 

 

Badania potwierdzające jakość systemu

 

Rury wchodzące w skład systemu DIAMOND PEX zostały pozytywnie ocenione przez laboratorium badawcze CENTRO DE ENSAYOS, INNOVACIÓN Y SERVICIOS, S.L. (CEIS) w Madrycie (Akredytacja nr 1/LE149), a także Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników (Oddział Farb i Tworzyw, Zakład Badawczo-Analityczny) w Gliwicach (nr akredytacji AB 163). Spełniają one wymogi europejskiej normy PN-EN ISO 21003-2.
Natomiast kształtki stosowane w systemie DIAMOND PEX zostały pozytywnie ocenione przez TECHNICKÝ SKÚŠOBNÝ ÚSTAV PIEŠŤANY, Š.P. (akredytacja numer 009/S-047). Spełniają one wymagania europejskich norm: PN-EN 1254-3 oraz PN-EN 1254-8.


Dodatkowo cały system (rura + kształtki) został pozytywnie oceniony przez laboratorium badawcze CENTRO DE ENSAYOS, INNOVACIÓN Y SERVICIOS, S.L. (CEIS) w Madrycie i spełnia wymogi europejskiej normy PN-EN ISO 21003-5.

 

Do jakich instalacji przeznaczony jest system DIAMOND PEX?

 

System DIAMOND PEX sprawdzi się zarówno w wewnętrznych instalacjach wodociągowych (ciepłej i zimnej wody użytkowej) oraz instalacjach centralnego ogrzewania lub chłodzenia, jak i w zastosowaniach przemysłowych. Z jego pomocą można zrealizować systemy dystrybucji ciepła technologicznego oraz instalacje przemysłowe (np. sprężonego powietrza).

Systemy rur wielowarstwowych DIAMOND PEX

 

Jak przebiega montaż instalacji?

 

Rury PEX powinny być łączone wyłącznie z użyciem złączek skrętno-zaciskowych (w połączeniach rozłącznych, wyłącznie nadtynkowych) lub złączek zaprasowywanych (w połączeniach nierozłącznych. W instalacjach wykonywanych z systemu PEX nie stosuje się natomiast kleju. Niezbędne złączki dostępne są w ofercie DIAMOND.

Systemy rur wielowarstwowych DIAMOND PEX

Podczas instalacji systemu niezbędne są szczęki typu „U” (służące do łączenia złączek zaprasowanych), sprężyny wewnętrzne (do gięcia końcówek rur) i sprężyny zewnętrzne (do gięcia odcinków prostych), a także specjalne narzędzia do cięcia rur. Koniec rury należy sfazować (w celu wykonania zewnętrznej i wewnętrznej krawędzi) przy pomocy kalibratora. Warto pamiętać, że użycie prawidłowych szczęk i maszyny do zaprasowywania, prawidłowa kalibracja rury PEX oraz protokół z wykonanej próby szczelności po wykonaniu instalacji są podstawą do uzyskania gwarancji.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe DIAMOND Sp. z o.o.
tel. (+48) 12 442 00 59
www: www.diamond.pl/
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Zawór czerpalny SCHELL POLAR II - technologia odporna na mróz

Zawór czerpalny SCHELL POLAR II - technologia odporna na mróz

Jak uniknąć uszkodzeń kranów i zaworów na zewnątrz zimą? Punkty... ¬ więcej...

 
Oszczędzają energię i podnoszą higienę wody - czym są i jak działają stacje mieszkaniowe?

Oszczędzają energię i podnoszą higienę wody - czym są i jak działają stacje mieszkaniowe?

Miniwęzeł, mieszkaniowy węzeł cieplny albo po prostu stacja mieszkaniowa. Kompaktowe... ¬ więcej...

 
Zbiorniki na wodę - deszczową oraz pitną

Zbiorniki na wodę - deszczową oraz pitną

Przy gromadzeniu wody na cele pitne bardzo ważny jest wybór zbiorników... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet