gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Do czego służą pompy obiegowe i cyrkulacyjne - informator

aktualizacja: 06-06-2022, 09:41 – artykuł promocyjny


Jakie jest znaczenie pomp obiegowych i cyrkulacyjnych w domowych instalacjach, czym się różnią poszczególne urządzenia oraz jak wybrać właściwy system? Poniżej prezentujemy informator o budowie i zastosowaniu pomp obiegowych i cyrkulacyjnych.

IBO Professional z 3 letnią gwarancją - program partnerski dla instalatorów

 

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne – do czego służą?

 

Zarówno pompy obiegowe, jak i cyrkulacyjne to urządzenia zaliczane do hydraulicznych maszyn przepływowych. W jednym i w drugim przypadku jest to rodzaj pompy wirowej odpowiedzialnej za wymuszenie obiegu cieczy w układzie zamkniętym. I tu rodzi się pytanie, czym te pompy różnią się od siebie oraz gdzie znajdują zastosowanie. 

 

Pompa obiegowa i jej zastosowanie

 

Pompa obiegowa to maszyna robocza przeznaczona do wymuszenia przepływu ciekłego nośnika występującego w obiegu instalacji centralnego ogrzewania, chłodzenia lub klimatyzacji. Urządzenie to może być stosowane tak w instalacjach domowych, w tym centralnego ogrzewania, ogrzewania podłogowego, jak również w większych układach przemysłowych. W charakterze pompy obiegowej wykorzystywane są wyłącznie pompy wirowe.

Magi           

Wykorzystanie pomp obiegowych jako element instalacji grzewczej ma na celu podniesienie efektywności i sprawności obsługiwanego systemu. To za ich sprawą możliwe jest stosowanie przewodów o mniejszych średnicach, a także ich swobodniejsze prowadzenie. Skrócenie przewodów tworzących instalację centralnego ogrzewania oraz zmniejszenie ich średnicy skutkuje mniejszą bezwładnością. Szybszy obieg czynnika grzewczego w takim układzie umożliwia płynną regulację jego pracy.
 

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne ? do czego służą?

     Beta 2
 

Choć obieg i cyrkulacja są pojęciami zbliżonymi znaczeniowo, nie można postawić znaku równości między pompą obiegową a cyrkulacyjną. Przyjrzyjmy się bliżej działaniu i zastosowaniu pompy cyrkulacyjnej.

 

Pompa cyrkulacyjna i jej zastosowanie

 

Pompy cyrkulacyjne mają z kolei za zadanie zwiększyć prędkość przepływu cieczy w obiegu zamkniętym. W ich przypadku konstrukcja może opierać się na zasadzie pracy pompy wirowej, ale nie jest to konieczne. Tego typu pompy znajdują zastosowanie przede wszystkim w instalacjach sanitarnych, jako element wymuszający przepływ wody w głównym przewodzie zasilającym oraz w przewodzie cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody użytkowej.


Jakość i wydajność pompy wpływa wyraźnie na funkcjonowanie obsługiwanego przez nią układu. Dlatego podczas budowy lub modernizacji istniejącej instalacji grzewczej lub c.w.u. warto szukać pomp od renomowanych producentów, takich jak PHU DAMBAT. W ofercie producenta znajdziesz m.in. pompy obiegowe bezdławicowe z 3 letnią gwarancją i przemysłowe sterowane elektronicznie oraz pompy cyrkulacyjne do wody ciepłej i zimnej.


Ponadto asortyment firmy DAMBAT obejmuje głębinowe i powierzchniowe pompy wody, pompy do ścieków i odwodnień, pompy do skroplin z klimatyzatorów oraz agregatów, pompy oleju, a także hydrofory i wiele innych urządzeń z zakresu techniki pompowej wraz z niezbędnym do ich obsługi osprzętem.

 

Sterowanie pomp obiegowych. Co warto wiedzieć?

 

Na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze rozwiązania, których zadaniem jest jak największa oszczędność energii. Takie efekty można uzyskać, stosując odpowiednie sterowanie. Co trzeba wiedzieć o sterowaniu pompy obiegowej, żeby wybrać jak najlepsze i najbardziej wydajne rozwiązanie?
 

  • Elektroniczne sterowanie pompy obiegowej

Największą zaletą pomp obiegowych sterowanych elektronicznie jest energooszczędność. Przy odpowiednim uwzględnieniu trybu pracy, urządzenie może mieć nawet 2–5 razy mniejsze zapotrzebowanie na energię niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Nie traci się przy tym również wysokości podnoszenia. Pompy obiegowe sterowane elektronicznie są co prawda większą inwestycją niż te ze sterowaniem manualnym, ale już w ciągu dwóch lat pracy ten wydatek się zwraca.

Elektroniczne sterowanie pomp obiegowych wykorzystuje sterownik mikroprocesorowy odpowiadający za analizę parametrów i warunków pracy. Na podstawie tych danych i z uwzględnieniem konkretnej instalacji dobiera się wydajność i moment obrotowy pompy, a przez to również zużycie elektryczności. Uzyskanie mniejszego zużycia energii jest również możliwe dzięki potencjometrowi, który pozwala bezstopniowo regulować wydajność pompy i wysokość podnoszenia.
 

 

  • Zewnętrzne sterowanie pompy obiegowej

Zewnętrzne sterowanie pompy obiegowej, mówiąc najprościej, opiera się na urządzeniu elektronicznym, które w sposób automatyczny włącza i wyłącza pompę w zależności od temperatury. Taki sterownik można zamontować w instalacjach z kotłami węglowymi lub gazowymi. Sterownik jest wyposażony w czujnik, który mierzy temperaturę wody na zasilaniu instalacji c.o.

 

A już niedługo nowsza, jeszcze lepsza i dopracowana MAGI 2.

 

A już niedługo nowsza, jeszcze lepsza i dopracowana MAGI 2.

Kontakt w sprawie produktów:

IBO POMPY
PHU DAMBAT Producent pomp

tel. +48 22 721 11 92 +48 22 721 02 17
www: www.dambat.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Finish-A prezentuje gotowy zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox, który... ¬ więcej...

 
Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Promocyjne ceny grup pompowych, obniżone od 8 do nawet 22%, czekają w sklepie internetowym... ¬ więcej...

 
Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

AFRISO poszerza gamę zestawów mieszających PrimoBox ACB o modele 930 i 950.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet