zwiń

gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-ProjektGrupa Armatura

logo Wilo   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Verano Konwektor

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

nVent - ogrzewanie elektryczne


Ekologiczne i oszczędne ogrzewanie - kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką

aktualizacja: 02-07-2020, 08:09 – artykuł promocyjny


Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, które umożliwia korzystanie ze źródeł odnawialnej energii. Montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się z dużą inwestycją, ale koszty szybko się zwracają, proporcjonalnie do dotychczasowego zużycia energii. Nowoczesne kotły elektryczne doskonale współpracują z instalacją PV, pozwalając na wykorzystanie nadwyżek energii pochodzących z instalacji fotowoltaicznych.

Fotowoltaika

Instalacje fotowoltaiczne montowane w gospodarstwach domowych mają z reguły moc do 10 kWp, co w polskim klimacie pozwala uzyskać do 10.000 kWh energii rocznie. Przeciętne zużycie energii na potrzeby oświetlenia oraz AGD i RTV jest na poziomie 3.000 kWh/rok. Zastosowanie w instalacji grzewczej kotła elektrycznego umożliwia przeznaczenie pozostałej darmowej energii ze słońca na ogrzewanie wody i domu.


Instalacja fotowoltaiczna współpracująca z kotłem elektrycznym
pozwala na komfortowe i niemalże darmowe ogrzewanie domu. Co jednak w przypadku, jeżeli energii z fotowoltaiki nie wystarczy na cele grzewcze i na podgrzewanie wody użytkowej? Ile będzie kosztowało w takiej sytuacji ogrzewanie domu?


Koszty ogrzewania domu zależą od szeregu czynników. Sama cena energii jest tyko jednym z nich i to nie najważniejszym. Warto wiedzieć, o co należy zadbać i co należy zrobić, żeby nawet kilkukrotnie ograniczyć koszty ogrzewania.

 

Technologia i standard ocieplenia budynku

 

Największy wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania ma technologia wykonania budynku. Orientacyjne zapotrzebowanie na energię użytkową na potrzeby ogrzewania i wentylacji prezentuje poniższa tabela:


Zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji

  • Budynek stary - słaba izolacja cieplna: ok. 200 kWh/m2/rok
  • Budynek po termomodernizacji: ok. 70 kWh/m2/rok
  • Budynek nowy - dobra izolacja cieplna: ok. 35 kWh/m2/rok


Oznacza to, że na ogrzewanie starego budynku ze słabą izolacja cieplną o pow. 120m2 trzeba zużyć nawet ponad 24.000 kWh energii rocznie. Wykonanie termomodernizacji (ocieplenie ścian, dachu, stropu oraz wymiana okien i drzwi) pozwoli ograniczyć zużycie już tylko do 8.400 kWh rocznie. Dom o tej samej powierzchni zbudowany zgodnie z najnowszymi normami, wyposażony w rekuperację potrzebuje jedynie 4.200 kWh rocznie.

 

Podgrzewanie wody użytkowej

 

Można przyjąć, że zużycie ciepłej wody przez 4-osobową rodzinę wynosi ok. 6m3 miesięcznie, a do podgrzania 1m3 (od 10oC do 40oC) potrzeba ok 35kWh. Zatem rocznie na podgrzanie wody potrzeba 2.500 kWh energii, po uwzględnieniu strat zbiornika i instalacji będzie to ok. 3.200kWh.

 

Taryfa energetyczna

 

Koszty ogrzewania zależą również od odpowiedniego doboru taryfy opłat za energię elektryczną.  W zależności od sprzedawcy energii stawki opłat są zróżnicowane. Średnio w Polsce wg cen z 10.2019 roku w taryfie całodobowej G11 koszt 1 kWh wynosi 0,55 zł.


Do celów grzewczych generalnie najlepiej wybrać taryfę G12 lub G12w (weekendową). W przypadku taryfy G12 z tańszej energii można korzystać w godz. 22:00 - 6:00 i 13:00 -15:00, czyli przez 42% czasu, co daje średnią cenę za 1 kWh w wysokości 0,49 zł. W celu optymalnego wykorzystania tańszej taryfy należy zainstalować bufor akumulacji ciepła, dzięki czemu średnia cena 1 kWh może spaść nawet do 0,33 zł.

 

Kotły elektryczne 3 generacji

 

Zastosowanie kotła elektrycznego z buforem do akumulacji ciepła zapewnia komfortowe i niedrogie ogrzewanie, przy stosunkowo niewysokich kosztach inwestycji. Do ogrzewania domu o pow. 120m2 o zapotrzebowaniu na energię użytkową do ogrzewania na poziomie 70kWh/m2/rok, w przypadku ogrzewania podłogowego należy dobrać bufor o pojemności co najmniej 500l i kocioł o mocy 16kW, a w przypadku ogrzewania grzejnikowego (55/45oC) bufor 800l i kocioł 24kW.


Na ogrzewanie dobrze ocieplonego domu oraz wody dla 4-osobowej rodziny potrzeba ok 11.600 kWh energii, co przy wykorzystaniu taryfy G12 będzie kosztowało 3.800 zł rocznie. W przypadku nowego domu będzie to tylko 7.400 kWh energii, czyli zaledwie 2450 zł rocznie!


Kotły elektryczne to zaawansowane urządzenia grzewcze, które zapewniają bezobsługową pracę i komfortową obsługę (EKCO.MN3 i EKD.M3 zapewniają możliwość zdalnego sterowania przez internet). Dzięki wykorzystaniu tańszej taryfy energetycznej są tanie w eksploatacji, a przy współpracy z instalacją fotowoltaiczną koszty ogrzewania można zredukować prawie do 0zł.

Fotowoltaika

Kotły elektryczne nie powodują niskiej emisji, nie wydzielają spalin - zapewniają czyste i ekologiczne ogrzewanie.

Kontakt w sprawie produktów:

KOSPEL S.A.
tel. 94 346 38 08
www: kospel.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Porównanie elektrycznych źródeł ciepła

Porównanie elektrycznych źródeł ciepła

W związku z rozwojem energooszczędnego budownictwa, zauważalny jest wzrost zainteresowania... ¬ więcej...

 
Elterm - nowe grzanie!

Elterm - nowe grzanie!

Zwiększone zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi skłoniło markę ELTERM... ¬ więcej...

 
Ekologiczne i oszczędne ogrzewanie - kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką

Ekologiczne i oszczędne ogrzewanie - kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką

Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, które umożliwia... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet