gorące tematy

tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas    logo igloo     

logotyp partner serwisu E.ON FotonHewalex

nVent     Galmet

SalusFerro  

EsbeRoth Polska

   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

polecamy

nVent - ogrzewanie elektryczne


Ekologiczne i oszczędne ogrzewanie - kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką

artykuł promocyjny


Panele fotowoltaiczne są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, które umożliwia korzystanie ze źródeł odnawialnej energii. Montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się z dużą inwestycją, ale koszty szybko się zwracają, proporcjonalnie do dotychczasowego zużycia energii. Nowoczesne kotły elektryczne doskonale współpracują z instalacją PV, pozwalając na wykorzystanie nadwyżek energii pochodzących z instalacji fotowoltaicznych.

Fotowoltaika

Instalacje fotowoltaiczne montowane w gospodarstwach domowych mają z reguły moc do 10 kWp, co w polskim klimacie pozwala uzyskać do 10.000 kWh energii rocznie. Przeciętne zużycie energii na potrzeby oświetlenia oraz AGD i RTV jest na poziomie 3.000 kWh/rok. Zastosowanie w instalacji grzewczej kotła elektrycznego umożliwia przeznaczenie pozostałej darmowej energii ze słońca na ogrzewanie wody i domu.


Instalacja fotowoltaiczna współpracująca z kotłem elektrycznym
pozwala na komfortowe i niemalże darmowe ogrzewanie domu. Co jednak w przypadku, jeżeli energii z fotowoltaiki nie wystarczy na cele grzewcze i na podgrzewanie wody użytkowej? Ile będzie kosztowało w takiej sytuacji ogrzewanie domu?


Koszty ogrzewania domu zależą od szeregu czynników. Sama cena energii jest tyko jednym z nich i to nie najważniejszym. Warto wiedzieć, o co należy zadbać i co należy zrobić, żeby nawet kilkukrotnie ograniczyć koszty ogrzewania.

 

Technologia i standard ocieplenia budynku

 

Największy wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania ma technologia wykonania budynku. Orientacyjne zapotrzebowanie na energię użytkową na potrzeby ogrzewania i wentylacji prezentuje poniższa tabela:


Zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji

  • Budynek stary - słaba izolacja cieplna: ok. 200 kWh/m2/rok
  • Budynek po termomodernizacji: ok. 70 kWh/m2/rok
  • Budynek nowy - dobra izolacja cieplna: ok. 35 kWh/m2/rok


Oznacza to, że na ogrzewanie starego budynku ze słabą izolacja cieplną o pow. 120m2 trzeba zużyć nawet ponad 24.000 kWh energii rocznie. Wykonanie termomodernizacji (ocieplenie ścian, dachu, stropu oraz wymiana okien i drzwi) pozwoli ograniczyć zużycie już tylko do 8.400 kWh rocznie. Dom o tej samej powierzchni zbudowany zgodnie z najnowszymi normami, wyposażony w rekuperację potrzebuje jedynie 4.200 kWh rocznie.

 

Podgrzewanie wody użytkowej

 

Można przyjąć, że zużycie ciepłej wody przez 4-osobową rodzinę wynosi ok. 6m3 miesięcznie, a do podgrzania 1m3 (od 10oC do 40oC) potrzeba ok 35kWh. Zatem rocznie na podgrzanie wody potrzeba 2.500 kWh energii, po uwzględnieniu strat zbiornika i instalacji będzie to ok. 3.200kWh.

 

Taryfa energetyczna

 

Koszty ogrzewania zależą również od odpowiedniego doboru taryfy opłat za energię elektryczną.  W zależności od sprzedawcy energii stawki opłat są zróżnicowane. Średnio w Polsce wg cen z 10.2019 roku w taryfie całodobowej G11 koszt 1 kWh wynosi 0,55 zł.


Do celów grzewczych generalnie najlepiej wybrać taryfę G12 lub G12w (weekendową). W przypadku taryfy G12 z tańszej energii można korzystać w godz. 22:00 - 6:00 i 13:00 -15:00, czyli przez 42% czasu, co daje średnią cenę za 1 kWh w wysokości 0,49 zł. W celu optymalnego wykorzystania tańszej taryfy należy zainstalować bufor akumulacji ciepła, dzięki czemu średnia cena 1 kWh może spaść nawet do 0,33 zł.

 

Kotły elektryczne 3 generacji

 

Zastosowanie kotła elektrycznego z buforem do akumulacji ciepła zapewnia komfortowe i niedrogie ogrzewanie, przy stosunkowo niewysokich kosztach inwestycji. Do ogrzewania domu o pow. 120m2 o zapotrzebowaniu na energię użytkową do ogrzewania na poziomie 70kWh/m2/rok, w przypadku ogrzewania podłogowego należy dobrać bufor o pojemności co najmniej 500l i kocioł o mocy 16kW, a w przypadku ogrzewania grzejnikowego (55/45oC) bufor 800l i kocioł 24kW.


Na ogrzewanie dobrze ocieplonego domu oraz wody dla 4-osobowej rodziny potrzeba ok 11.600 kWh energii, co przy wykorzystaniu taryfy G12 będzie kosztowało 3.800 zł rocznie. W przypadku nowego domu będzie to tylko 7.400 kWh energii, czyli zaledwie 2450 zł rocznie!


Kotły elektryczne to zaawansowane urządzenia grzewcze, które zapewniają bezobsługową pracę i komfortową obsługę (EKCO.MN3 i EKD.M3 zapewniają możliwość zdalnego sterowania przez internet). Dzięki wykorzystaniu tańszej taryfy energetycznej są tanie w eksploatacji, a przy współpracy z instalacją fotowoltaiczną koszty ogrzewania można zredukować prawie do 0zł.

Fotowoltaika

Kotły elektryczne nie powodują niskiej emisji, nie wydzielają spalin - zapewniają czyste i ekologiczne ogrzewanie.

Kontakt w sprawie produktów:

KOSPEL Sp. z o.o.
tel. 94 346 38 08
www: kospel.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki

Ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki

W ostatnich latach kładzie się spory nacisk na oszczędne i ekologiczne życie. Zwłaszcza... ¬ więcej...

 
(R)ewolucja w elektrycznym ogrzewaniu pomieszczeń

(R)ewolucja w elektrycznym ogrzewaniu pomieszczeń

Transformacja w energetyce jest obecnie zagadnieniem niezwykle istotnym, jeśli nie... ¬ więcej...

 
Kotły indukcyjne - zasada działania

Kotły indukcyjne - zasada działania

Kocioł indukcyjny to kocioł elektryczny, którego działanie opiera się na... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook