Jak odróżnić filtrowanie od zmiękczania - niezbędne informacje o uzdatnianiu wody

aktualizacja: 21-04-2020, 08:11 – artykuł promocyjny


Uzdatnianie wody ma pośredni lub bezpośredni wpływ na żywotność urządzeń, skórę, włosy, a przede wszystkim - domowe finanse. Miękka woda zagwarantuje nawet 60% mniejsze zużycie środków czyszczących, piorących czy myjących, więc pozwala zaoszczędzić na ich kupowaniu. Warto jednak poznać różnicę między filtrowaniem i zmiękczaniem wody.

uzdatnianie wody

 

Uzdatnianie wody – dlaczego warto?

 

Uzdatnianie wody ma duży wpływ na oszczędności - pozwala zrezygnować z wody butelkowanej i pić wodę z kranu. Mimo, że woda z kranu powinna być czysta i przeznaczona do picia, często jej parametry okazują się nieodpowiednie. Zazwyczaj problemem okazuje się specyficzny posmak, zapach chloru, a nawet nieodpowiednia twardość, o czym przekonujemy się podczas codziennej kąpieli. W każdym domu woda ma inną jakość. Można samodzielnie zadbać o jej dobre właściwości zmiękczając ją lub filtrując. Warto wiedzieć, że filtrowanie i zmiękczanie wody to dwa rózne procesy. Czym się od siebie różnią?

 

Filtrowanie wody

 

Ten proces odbywa się za pomocą filtra (np. takiego jak na poniższym zdjęciu, model z wkładem wymiennym). Pozwala wyeliminować zanieczyszczenia mechaniczne z instalacji, zanieczyszczenia bakteryjne, zbędny chlor i zbędne związki chemiczne. W zależności od jakości wody, można zdecydować się na filtr mechaniczny z płukaniem wstecznym, filtr z węglem aktywnym lub filtr mikrobiologiczny. Te rozwiązania można stosować, by uzdatnianie wody było bardziej skuteczne.

filtrfiltrfiltr węglowyfiltr do wody


Filtry mechaniczne z płukaniem wstecznym – dzięki swojej przezroczystej obudowie – na bieżąco kontrolują stopień zanieczyszczenia wkładu. Powyższy model Skalar pozwala na dostarczanie wody nawet wtedy, gdy odbywa się płukanie wsteczne. Filtr można oczyścić przy użyciu niewielkiej ilości wody. Filtry mechaniczne pomagają skutecznie pozbyć się nierozpuszczonych elementów z wody.  Montuje się je na początku instalacji, tuż za wodomierzem.

Filtr manualny


Można również zainstalować filtry węglowe, które odpowiadają za eliminowanie z wody szkodliwego chloru, w ten sposób poprawiając zarówno jej smak, jak i zapach. Natomiast filtry mikrobiologiczne usuwają z wody np. ołów, alergeny czy wirusy.

 

Zmiękczanie wody – jak to działa?

 

Zmiękczanie wody powoduje pozbywanie się osadu z powierzchni, sprzętów AGD, armatury, a nawet poprawa kondycji skóry i włosów. Podczas procesu, zmiękczacze eliminują z wody takie minerały jak wapń oraz magnez. Ich obecność w nadmiarze negatywnie wpływa na twardość wody, co w efekcie prowadzi do zabrudzeń osadami z kamienia. Ponadto szkodliwe i zbędne osady z kamienia odpowiadają nawet za zatkania rur i przedwczesne niszczenie sprzętów. Jedno urządzenie, a może uratować kilka innych, a także naszą skórę i włosy.

Zmiekczacz wodyzmiękczacz eko


Zmiękczacze wody, dzięki swoim właściwościom, mają wpływ na prawidłową pracę kotłów, bojlerów, instalacji hydraulicznych i grzewczych oraz ułatwiają codzienne sprzątanie, ponieważ miękka woda nie zostawia osadów i zacieków.


Urządzeniem wartym uwagi jest zmiękczacz kompaktowy (jak np. powyższy model), który działa automatycznie (po stronie użytkownika zostaje jedynie wymiana soli), jest prosty w montażu i użytkowaniu. Wybierając urządzenie do zmiękczania wody należy pamiętać, że musi być dostosowane do liczby domowników.

Kontakt w sprawie produktów:

Sanpol Sp. z o.o
tel.
www: skalarsystems.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Komfort filtrowanej wody prosto z kranu

Komfort filtrowanej wody prosto z kranu

Coraz większą wagę przywiązujemy do tego, by urządzić kuchnię z wykorzystaniem... ¬ więcej...

 
Wodostacja. Nowy wymiar nawodnienia od Dafi

Wodostacja. Nowy wymiar nawodnienia od Dafi

Polski lider butelek i dzbanków filtrujących do wody kranowej Dafi zaprezentował... ¬ więcej...

 
Filtrowana woda prosto z kranu. Flow Comfort - nowy system filtrujący wodę od Dafi

Filtrowana woda prosto z kranu. Flow Comfort - nowy system filtrujący wodę od Dafi

Doskonale wiemy, jak ważną kwestią jest oczyszczanie wody pitnej. Najlepszą drogą... ¬ więcej...

 
armatura
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet